Skocz do zawartości

Zdjęcie

CurrentGen - Pogadanki


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
7640 odpowiedzi na ten temat

#7621 Danteusz Napisany 24 lutego 2023 - 23:38

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 839 Postów:
Hasztag sugeruje że chodzi mu o DLC, a nie łatki
  • 0

#7622 Kazuo Napisany 25 lutego 2023 - 09:55

Kazuo

    ziomeczek Goofy'ego

  • Forumowicze
  • 18 498 Postów:

Jeżeli miał na myśli DLCki, to wtedy spoko. O ile nie są czymś co powinno się znaleźć na płytce z grą (patrzę na ciebie Asura's Wrath), to zgoda że nie można wymagać aby były za free. Z drugiej strony to twórca Deadly Premonition z lekko zrytym czerepem, więc może mu chodzić dosłownie o wszystko :olo: 


  • 0

#7623 ACZ Napisany 11 marca 2023 - 23:06

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

30-letni sklepik z grami w Indiach. Na końcu właściciel chciał mu za darmo Switcha OLED wcisnąć. ;]


  • 1

#7624 Tawotnica Napisany 24 czerwca 2023 - 10:30

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:

Offtop, ale mógłbyś mi wypisać tytuły z serii, które są must Play WG CIEBIE?

 
Nawet jak nie lubisz klasycznych -vanii, to przynajmniej Rondo of Blood imo warto, świetny arcade-platformer. 
 
Jeśli Bloodstained siadło to cała reszta Igavanii z SoTN na czele. Aria of Sorrow, Dawn of Sorrow i Order of Ecclesia mi się w zależności od humoru wymiennie pojawiają w topce, ale starsze odsłony na GBA też są ok (kolekcja Castlevania Advance wyszła na wszystko). 
 
Tu kiedyś zrobiłęm listę Igavanii, ale w zależności od tego, którą ostatnio ograłem ona się zmienia dynamicznie: http://nikogoforum.p...rrow/?p=1847544 :yao:
 
 

A i przy okazji najlepsze metroidvanie wg Ciebie. Przeszedłem oba Ori, Axiom Verge, Gato Roboto, wszystkie Metroidy na 100%, Dreada zgwałciłem na wszystkie sposoby, Mummy Demastered (tu fajne założenia, ale gra słaba), Carrion, Messenger, Salt and Sanctuary i pewnie coś jeszcze, szukam bardziej Metroidvanii niż RPG.

 
a mogą być mniej lub bardziej ukryte perełki? Nie mam jakieś tier-listy, a chyba wiadomo że w gatunku zwanym metroidvania najlepsze gry to Metroidy i Castlevanie. 
 
 
Polecam spojrzeć w stronę gier Team Ladybug:
 
- Touhou Luna Nights
- Record of Lodoss War
 
krótkie, zwięzłe z bardzo zbitą mapką Metroidvanie, ale ze świetnymi patentami dookoła których rozgrywka jest obudowana. 
 
-------------------------------
 
Jak chcesz małego indyka a la Gato Roboto, ale bardziej w stylu Cave Story (CS to btw. obowiązek imo jak nie grałeś), to bardzo przyjemne jest:
 
- Transiruby
 
-------------------------------
 
Inną ukrytą perełką jest imho: 
 
- Astalon: Tears of the Earth
 
Nie mogę znaleźć swojego posta, pewnie gdzieś w czeluściach "w co ostatnio", ale to taka Castlevania III przerobiona na metroidvanię
 
-------------------------------
 
Następny indyk, inspirowany SoTN, który mi się podobał:
 
- Momodora: Reverie under The Moonlight
 
-------------------------------
 
Jeżeli interesują cię Metroidvanie-lite to seria Shantae: 
 
- Shantae and the Pirate's Curse
 
imo najlepsza w serii, ale Half-Genie Hero też niczego sobie. Tutaj bardziej nacisk na platforming niż eksplor. 
 
oraz:
 
- Iconoclasts
 
i seria Blaster Master:
 
- Blaster Master Zero
 
-------------------------------
 
lista tl;dr, indyki które mi się podobały: 
 

- Astalon: Ters of the Earth
- Blaster Mater Zero
- Iconoclasts
- Momodora: Reverie under The Moonlight
- Record of Lodoss War: Deedlit in Wonder Labyrinth
- Shantae and the Pirate's Curse
- Tohou Luna Nights
- Transiruby
 

a z klasyków Cave Story, jeśli nie grałeś. 

 

edit: no, teraz linki do postów w odpowiednich tematach pododawane tam, gdzie znalazłem


Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 24 czerwca 2023 - 10:55

  • 0

#7625 xell Napisany 24 czerwca 2023 - 11:03

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 230 Postów:

To się spytam, bo mnie to ciekawi - po ograniu x metroidvanii nie nudzi Cię ten gatunek? Jak w którąś gram i jestem na początku, wchodzę do pomieszczenia i widzę od razu, że do tego miejsca będę potrzebował w przyszłości double jumpa, tam jakąś bombę to wysadzenia, tam wall jump, tam dash i to wszystko strasznie przewidywalne i jakoś odechciewa mi się grać. Na Silksong czekam, ale to bardziej na atmosferę tej gry i walki z bossami niż samą strukturę metroidvanii.


  • 0

#7626 Tawotnica Napisany 24 czerwca 2023 - 12:04

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:


To się spytam, bo mnie to ciekawi - po ograniu x metroidvanii nie nudzi Cię ten gatunek? 

 

Nie, bardzo lubię taki rodzaj eksploracji, nawet jeśli w wielu wypadkach jest przewidywalny. Sporo gier, które wybieram jedzie na nostalgii, zakładając pewne zmęczenie w materii i wprowadza własne twisty.

 

Np. niedawno wydana parodia Gal Guardians ma dość liniową strukturę, rezygnuje z mapki na rzecz kompasu i zamiast double jumpa możesz użyć pingwina zrobionego z origami, zamrażającego wrogów na których potem wskakujesz. :olo:   

 

Takie Infernax wyróżnia się wprowadzeniem wyborów fabularnych.

 

Wspomniane Lodoss War opiera walkę i umiejętności na systemie polaryzacji a la Ikaruga (anulowanie pocisków i odzyskiwanie z nich życia w zależności od wybranego koloru).

 

Masz nawet pinballtroidvanię w postaci Yoku's Island Express, więc właściwie każdy gatunek 2D idzie przerobić na metroidvanię, co zapewnia dużą różnorodność w tym mikrokosmosie. Kluczem jest dobry design mapki, nie wpadający w pułapki przewidywalności albo jakiś uwypuklony element rozgrywki.

 

Np. nie jestem fanem elementów soulsowych, więc takie Hollow Knight, Death's Gambit czy Salt 'n Sanctuary mi nie siadły, ale to też jest własna nisza w niszy. 


  • 1

#7627 xell Napisany 24 czerwca 2023 - 12:13

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 230 Postów:

W Yoku's Island Express grałem, fajne było. W Infernax też grałem, ale dosyć szybko wymiękłem, w jakimś dungeonie było zbyt frustrująco. Ale nie kojarzę, żeby to była metroidvania, gdzie progresja jest blokowana przez umiejętności postaci?


  • 0

#7628 torq314 Napisany 24 czerwca 2023 - 18:59

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:
Zredukowanie gatunku do powtarzalnych mechanik zadziałałby do większości gatunków i gdyby tak podchodzić do grania to po ograniu jednej/dwóch gier z każdego gatunku można by porzucić granie. I iść za tropem, film, muzyka, wszystko jest wtórne i głównie oparte o oklepane motywy.

Ja nie mam wrażenie powtarzalności, kilka spośród metroidvanii jakie grałem i potrafię wymienić

Cave story
Axiom verge
Returnal
Blasphemous
HK
Record of Lodos War
Unsighted
Fallen order
Iconoclast
Song of the Deep

(pewnie znalazłbym jeszcze coś jakbym zajrzał nas listę)

jest tak bardzo różnych od siebie, i fabułą i gameplayem, że w ogóle nie mam wrażenia powtarzalności.

To dość pojemny podgatunek i moim zdaniem bardziej zróżnicowane niż takie no souls-lajki.
  • 0

#7629 xell Napisany 25 czerwca 2023 - 13:11

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 230 Postów:

Unsighted to bardziej Zelda z elementami metroida i soulsów. Odblokowanie dróg do dungeonów wygląda jak w metroidzie, ale każdy dungeon jest w 100% skonstruowany wokół nowego power-up/gimmicka.

 

Metroid, Momodora, Ori, Hollow Knight, Guacamelee, Shantae etc. - eksploracja w tych grach na jedno kopyto niestety.


  • 0

#7630 torq314 Napisany 25 czerwca 2023 - 13:53

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

to jak strzelanie w FPSach albo budowanie w RTSach. jak jest surowe i nieobudowane innymi gimmickami to wszystkie się zlewają w jedno.

 

nie masz po prostu jakiegoś kryzysu gejmingowego aby?

w sensie, akurat metroidvanie wydają Ci się "nudne" i podobne do siebie, ale inne gatunki (które?) nie?


  • 0

#7631 xell Napisany 25 czerwca 2023 - 16:49

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 230 Postów:

Może, ale na identyczny schemat eksploracji otwartych światów 3D mówimy ubiraki, tutaj wydaje mi się podobna sytuacja.


  • 0

#7632 Nyjacz Napisany 08 lipca 2023 - 10:18

Nyjacz

    ( ˇ෴ˇ )

  • Forumowicze
  • 11 970 Postów:

...

Dzięki!

To nie tak, że CV3 mi się nie podobała - jest po prostu uciążliwa przez debilna fizykę skoków i spadanie w przepaść przy ciosach. Nie wyobrażam sobie przechodzic bez save statow. Z nimi - ukończyłem dwa razy.

Bloodstained: Curse of the Moon przeszedłem i było suuuper. Na pewno najlepsza classicvania w jaką grałem, ale przede mną Rondo.

Grałeś może w ten fanowski, niczym AM2R, rimejk Castlevania Chronicles 2: Simon's Quest?

A w Robot Named Fight czy Outbuddies DX? Wyglądają fajnie.

Widziałem też bardzo serduchownie wyglądający projekt na Kickstarterze, Metroid as fuck. Jak sobie przypomnę nazwę, to zapodam.

e; Rebel Transmute

Ten post był edytowany przez Nyjacz dnia: 08 lipca 2023 - 10:27

  • 0

#7633 ACZ Napisany 08 lipca 2023 - 16:40

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

Ciekawe.

 


  • 0

#7634 ACZ Napisany 17 sierpnia 2023 - 17:34

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

Od wtorku Gamescom.


  • 0

#7635 keogh Napisany 17 sierpnia 2023 - 17:54

keogh

    aoa

  • Forumowicze
  • 12 581 Postów:
Kiedy ubi?
  • 0

#7636 ACZ Napisany 23 sierpnia 2023 - 18:00

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

Nie zakładam tematu, bo po co.

Wyjdzie na PC, jak i na nowe i stare konsole.

 


  • 1

#7637 ACZ Napisany 01 października 2023 - 22:43

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

Wrzucę tutaj, a nie do indyków, żeby Woras nie płakał, że za dużo na jednej stronie.

 

Zestawienie nadchodzących (quasi) staroszkolnych fpsów, jakie pokazali na Realms Deep 2023.

Dawajcie plusy. ;]

 

PART 1

 


Ten post był edytowany przez ACZ dnia: 01 października 2023 - 22:51

  • 0

#7638 ACZ Napisany 01 października 2023 - 22:44

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

PART 2

 


  • 0

#7639 ACZ Napisany 01 października 2023 - 22:46

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

PART 3

 


  • 0

#7640 ACZ Napisany 01 października 2023 - 22:47

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

PART 4

 


  • 0

#7641 ACZ Napisany 01 października 2023 - 22:50

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 070 Postów:

PART 5

 


  • 0