Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komputery Z Jabłuszkiem


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
2758 odpowiedzi na ten temat

#1 nicun Napisany 05 lutego 2010 - 11:05

nicun

    Nostalgia to rak duszy

  • Forumowicze
  • 4 640 Postów:
Zastanawiam się nad zakupem komputera Appla i tu rodzą się pytania.
Co sprawia, że Mac jest drogi? Czy za wzrostem ceny wzrasta też wydajność? Czy PC o podobnej konfiguracji dorównuje produktowi Apple, czy też może nie? Jakiego Maca wybrać?
Słyszałem plotkę, że produkty Adobe były lepiej napisane pod środowisko konkurencji Windowsa.

Jeśli ktoś miał z do czynienia z produktem Appla, lub posiada stosowne informacje, niech się podzieli wiedzą :)
  • 0

#2 Texz Napisany 05 lutego 2010 - 12:15

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Kupując Maca w głównej mierze kupujesz możliwość pracy na jednym z najlepszych, jeżeli nie najlepszym systemie operacyjnym świata Mac OS 10 generacji. Co sprawia, że Maki są drogie? Raz, monopol Apple na swój, cholernie dobry i praktycznie nie do pobicia przez konkurencję system (IMO). Dwa, pieczołowite wykonanie dla przykładu aluminiowych Macbooków, które są wykonane z tworzonych technologią z NASA jednoczęściowych płatów aluminium, niezwykle wytrzymałych i nie do zdarcia przy częstym braniu lapka w podróż. Ale nie tylko, bo gdy się człowiek przyjrzy widzi, jak wiele detali mają te małe cudeńka. Trzy, innowacje nie tylko w systemie Mac Os X, ale i w hardware jak czujniki światła, akcelerometry wyłączające dysk przy wstrząsach, często przezemnie stosowane sprawdzanie naładowania baterii przez migocące na niej lampki etc. stosowane w nowych Makach szklane gładziki multitouch (multitouch pierwszy raz pojawił się właśnie w Makach), z których korzysta się w podróży lepiej niż ze zwykłej myszki, czy gładzików konkurencji. Nie do porównania.
Cztery: Mac Os X w swojej podstawowej wersji z zainstalowanymi aplikacjami posiada praktycznie wszystkie niezbędne dla laptopa w 2010 roku, ale i domowego komputera programy do Internetu, obróbki zdjęć, wideo, montażu muzyki, robienia grafik, stron internetowych, zarządzania FTP... i cholera wie co jeszcze.
W sumie wystarczy, że wejdziesz na stronę www.apple.pl w zakładkę nt. Macbooków i poczytasz co tam jest. Powiem tyle, że wszystko jest tam prawdą i ma zastosowanie podczas normalnej pracy. Moźna by o Makach pisać całe eseje, ale w sumie po co? Wystarczy, że zbierzesz sobie z głównej strony informacje na temat Maków i później tak przygotowany ruszysz do iSpota sprawdzić jakie to ma przełożenie na praktyczne zastosowanie w dostępnych tam laptopach testowych.
ps. mam aluminiowego Macbooka Pro 17 cali i nie zamierzam zamieniać tego lapka przez następne kilka lat na cokolwiek innego (pierwszy raz od dawna, bo jak mam lapki, tak zawsze po jakimś czasie rozglądałem się za czymś lepszym - tu nie ma ciśnienia, bo zazwyczaj wymieniało się sprzęt, żeby nowe gierki ładniej chodziły, Na Makach się nie gra w gierki, choć jest to możliwe - do zobaczenia na YT. Ten sprzęt jest dla osób, które podchodzą profesjonalnie do sprawy komputera czy to domowego czy w pracy.)
Polecam, ale tylko jeżeli naprawdę ma się gotówkę na tego rodzaju sprzęt. W przeciwnym wypadku zawsze alternatywą pozostają netbooki. Ale można też mieć i Maka i netbooka, zwłaszcza że ten drugi kosztuje tyle co nowe PS3. Z takiego netbooka teraz to piszę :D
  • 0

#3 piterekd Napisany 05 lutego 2010 - 12:21

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:
Nigdy nie kupię maka z tego samego powodu co iPhone'a.
  • 0

#4 ACZ Napisany 05 lutego 2010 - 12:31

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 068 Postów:
Ja osobiście przymierzam się do kupna iMaca jakoś w przyszłym roku. Do zalet, które wyliczył Tex dorzucam jeszcze to, że są wykonane z ekologicznych materiałów, no i kompy Apple to najbardziej przyjazne kompy dla użytkownika domowego. Po prostu wszystko działa po podłączeniu kompa do sieci, bez szukania sterowników itp. Powtarzam, dla użytkownika domowego. Żeby mi czasami tu nie wlazł BB i zacząć klepać o tym, że serwery czy coś tam innego stawia się lepiej na Windowsach, OLO.
  • 0

#5 Texz Napisany 05 lutego 2010 - 12:56

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Nigdy nie kupię maka z tego samego powodu co iPhone'a.


Polecam iPod Touch 2G, który wg. mnie jest najlepszym odtwarzaczem MP3 na rynku. Sam posiadam iPod Touch pierwszej generacji już kilka lat. Posiada wszystkie funkcje iPhone, oprócz dzwonienia, zewnętrznego głośnika i kamery. Miałem możliwość posiadania iPhone'a za dość małe pieniądze, ale się na to nie zdecydowałem. Wolę zwykły telefon od tej hybrydy. Marka, marką, ale trzeba mieć łeb na karku i na trzeźwo oceniać sprzęt. Dlatego czekam na tablet od Google, a iPada po prostu wyśmiewam.
  • 0

#6 nicun Napisany 05 lutego 2010 - 14:28

nicun

    Nostalgia to rak duszy

  • Forumowicze
  • 4 640 Postów:
Dzięki Texz za info :*

Czy może ktoś wie jak jest z porównaniem wydajności działania programów Adobe (Photoshop, Ilustrator, Flash) i Corel (Painter)?

Żeby mi czasami tu nie wlazł BB i zacząć klepać o tym, że serwery czy coś tam innego stawia się lepiej na Windowsach, OLO.

Z tego co wiem, najczęściej stoją na Unixach i Linuxach (np. w mojej obecnej pracy). Ale pracowałem w jednym miejscu, gdzie stały na Windozie :)
  • 0

#7 Gnato Napisany 05 lutego 2010 - 16:02

Gnato

    Korpulentny intelektualnie

  • Forumowicze
  • 1 457 Postów:
Podpinam się pod opinię Texza. Co Ci mogę napisać więcej? Jestem użytkownikiem MacBooka od ponad roku, ostatnio powiększyłem RAM i przeskoczyłem na Snow Leoparda. Sprzęt marzenie - jak już wspomniano sam pakiet programów podstawowych jest rewelacyjny i pozwala na olbrzymią kreatywność.

Na Garage Band ostatnio nagrywaliśmy kawałki do gry, łącząc systemowe instrumenty, prawdziwą gitarę i dogrywany wokal. W iMovie zmontowałem sporo filmików, świetny, intuicyjny, choć i dosyć ograniczony program. iPhoto jest świetne do podstawowej obróbki i katalogowania zdjęć - sam używam go jako pierwszego szczebla obróbki, przy ustawianiu ekspozycji i temperatury barwowej w RAWach.

Jak wejdziesz w ten świat to bardzo szybko wiele genialnych detali stanie się dla Ciebie codziennością. Późniejsze zderzenie z Windowsem powoduje tylko uśmiech i niezrozumienie dla niektórych kretynizmów.

Technicznie Maki są takie jak mówi opinia - świetnie zrobione i bardzo szybkie. Windows śmiga rewelacyjnie, ostatnio moja ex testuje siódemkę na najnowszym Pararelsie.
  • 0

#8 nicun Napisany 05 lutego 2010 - 17:09

nicun

    Nostalgia to rak duszy

  • Forumowicze
  • 4 640 Postów:
No to wybiorę się dziś po pracy do Arkadii by pomacać w iSpocie Maca :)
  • 0

#9 Matrox Napisany 06 lutego 2010 - 13:05

Matrox

    ...

  • Forumowicze
  • 3 057 Postów:
Sam bym sobie chętnie sprawił MacBooka, ale jak widzę te ceny to mnie odrzuca, nie dam 5k za 13,3" laptopa :/ Nawet te wszystkie zalety wymienione przez TEXZa jakoś mnie nie przekonują, że jest to warte takiej kasy.
  • 0

#10 Scorpio Napisany 06 lutego 2010 - 14:20

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Jak te plusy o Macach piszecie to od razu mi przyszedł ten strip do głowy:
Dodany obrazek

Bo już określenia ala technologie NASA, etc., jakkolwiek prawdziwe, brzmią nieco komicznie w stosunku do laptopa. Mój jest tani, niekosmiczny Asus, a jakoś upadek przeżył bez rysy, a z opowieści by wynikało, że szczęściarzem jestem, że nie mając sprzętu Maca jeszcze nie doznałem kontuzji i że wszystko mi działa bezawaryjnie od prawie dwóch lat (bez reinstalki systemu) :)
  • 0

#11 Texz Napisany 06 lutego 2010 - 19:14

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
To jest właśnie dramat - ceny Macbooków w Polsce dla zwykłego Kowalskiego. Dlatego jeżeli ktoś ma możliwość niech kombinuje, czy kupując na firmę. Wydać 12k z własnej kieszeni prywatnie na 17 calowego Macbooka Pro w oficjalnej dystrybucji przez firmę Cortland to jest lekkie przegięcie. Dlatego właśnie gdy się zakombinuje ( w zależności od możliwości ) da się taki sprzęt zgarnąć wykładając o wiele mniejsze pieniądze. Ja mam Macbooka Pro 17 cali, który kosztował coś z 12k brutto, z czego wyłożyłem niecałe 3k. Poszczęściło mi się, obecnie nie mam szans na taki szwindel :D To tak jak z kupowaniem samochodów z kratką na firmę. Ale warto, bo sprzęt jest wart każdej kasy.
ps. Można też kupić starszą generację Macbooka za bardziej przyzwoite pieniądze. Różnica jest gł. w karcie graficznej i paru detalach, które widać w wyglądzie laptopa. System, programy etc. chodzą podobnie i nie ma tu większej różnicy.
  • 0

#12 Scorpio Napisany 06 lutego 2010 - 19:16

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Zaraz ... 17" kosztuje 12 tysi :huh: Trochę ... kurde, za taką kasę mogę ultramocnego Asusa kupić. A z tego co zostanie jeszcze jednego by w LANie grać XD Przepraszam, ale cena jet zabójcza.

Ale deal ładny zrobiłeś :)
  • 0

#13 piterekd Napisany 06 lutego 2010 - 19:17

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:

Ja mam Macbooka Pro 17 cali, który kosztował coś z 12k brutto, z czego wyłożyłem niecałe 3k.

Kradziony? Pewnie napiszesz, że nie :lukam:
  • 0

#14 Texz Napisany 06 lutego 2010 - 19:18

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Official kupiony w sklepie Cortland. Jeszcze przepłaciłem niby, bo na Allegro da się taki sprzęt kupić taniej. Ale z drugiej strony pokażcie mi gdzie da się za 3k kupić 17 Macbooka Pro.
  • 0

#15 Matrox Napisany 06 lutego 2010 - 19:34

Matrox

    ...

  • Forumowicze
  • 3 057 Postów:
O co chodzi z tym kupowaniem na firmę? Akurat z tym nie miałbym raczej problemu, jest to gdzieś na ich stronie opisane, jakieś rabaty, czy co? (czy chodzi po prostu o odliczenie tego od podatku?)
  • 0

#16 Kleksandra Napisany 06 lutego 2010 - 19:41

Kleksandra

    Geriatric Boozer

  • Reformatorzy
  • 9 990 Postów:
Pewnie chodzi o kupowanie sprzętu jeśli masz firmę i bierzesz go na fakturę - raz odliczasz koszty, dwa, jeśli zakup przekracza 3000 zł to wrzucasz w środki trwałe i dodatkowo odliczasz amortyzację :)
  • 0

#17 Matrox Napisany 06 lutego 2010 - 19:43

Matrox

    ...

  • Forumowicze
  • 3 057 Postów:
Osobiście firmy nie mam, ale połowa mojej rodziny ma mniejsze lub większe, także z tym problemu, by nie było. Czyli po mojemu "odliczenie od podatku", nie znam się na tym ;) No cóż, może po wakacjach coś pokombinuje :)
  • 0

#18 Texz Napisany 06 lutego 2010 - 19:45

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Żadne rabaty, po prostu kupujesz sprzęt jako część wyposażenia firmy. W tym przypadku jednak było to bardziej skomplikowane i wiązało się z dogadaniem się na zasadzie: robiliśmy inwestycje, zarobiliście na mnie krocie, zróbcie mi miły prezent w ramach dbania o klienta i kupcie mi coś fajnego. Jeżeli wiecie o co mam na myśli ;) W tym przypadku laptop był drogi i trzeba było trochę dodać.
  • 0

#19 Kleksandra Napisany 06 lutego 2010 - 19:48

Kleksandra

    Geriatric Boozer

  • Reformatorzy
  • 9 990 Postów:

Czyli po mojemu "odliczenie od podatku", nie znam się na tym ;) No cóż, może po wakacjach coś pokombinuje :)

Raczej zużycie środka trwałego - to ile on traci ze względu na upływ czasu i użytkowanie, wpisuje się w koszty ;)

EOT
  • 0

#20 AdamekPL Napisany 07 lutego 2010 - 11:34

AdamekPL

    Sephiroth

  • Forumowicze
  • 2 127 Postów:
Też planuję zakup komputera od Apple. :P
Celuję w MacBooka, bo stacjonarnego kompa nie ma potrzeby wymieniać, a coś przenośnego zawsze się przyda.
W gimnazjum miałem zajęcia na iMac i od tamtej pory jestem, zachwycony tymi komputerami ;]
Szkoda że ceny są tak duże, trzeba trochę pokombinować, żeby znaleźć coś w dobrej cenie.
  • 0

#21 nicun Napisany 12 lutego 2010 - 19:56

nicun

    Nostalgia to rak duszy

  • Forumowicze
  • 4 640 Postów:
Postanowiłem, że kupię Maca, ale muszę poczekać na przypływ gotówki :) Tylko teraz zastanawiam się, czy brać przenośnego, czy stacjonarnego. Niby laptopa mam i drugi przenośny nie jest bardzo potrzebny, ale czasami "zabieram pracę" z Warszawy do Białej Podlaskiej i może Mac się przydać na wyjeździe...
  • 0

#22 Gnato Napisany 12 lutego 2010 - 21:16

Gnato

    Korpulentny intelektualnie

  • Forumowicze
  • 1 457 Postów:
Pozdrawiam rodaka Bialczanina i życzę zatem udanych wyborów.
  • 0

#23 nicun Napisany 12 lutego 2010 - 21:25

nicun

    Nostalgia to rak duszy

  • Forumowicze
  • 4 640 Postów:

Pozdrawiam rodaka Bialczanina

O! Również pozdrawiam :)
  • 0

#24 Texz Napisany 16 lutego 2010 - 08:27

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Indyjska odpowiedź na iPada: http://www.weblogit....ca-ipada-wideo/
Wygląda ciekawie, możliwości też są całkiem spore. Jednak czegoś mu brakuje, tej ręki geniuszu Apple. Choć w porównaniu do iPada w tym przypadku naprawdę widać, że komuś zależało żeby sprzęt był na czasie i z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Gładzik z tyłu obudowy to konkret.
  • 0

#25 Gnato Napisany 16 lutego 2010 - 12:12

Gnato

    Korpulentny intelektualnie

  • Forumowicze
  • 1 457 Postów:
Gładzik z tyłu zerżnęli z jednej Motoroli. Na papierze wygląda super, trafia w braki iPada i wiele osób go na pewno kupi. Niemniej jest to sprzęt wycelowany raczej w przeciwników sprzętu Apple, bo nie oszukujmy się - 90% magii takiego iPada to genialnie pomyślany interface, jego rozwiązania, design plus wykonanie urządzenia. Adam pozwoli na odpalenie wszystkiego jak na lap topie , ale nigdy nie da takiego feelingu i frajdy. Niemniej super, że wyszedł - być może iPad 2.0 pojawi się z wymuszonymi nowymi portami, czy coś takiego.
  • 0

#26 ACZ Napisany 16 lutego 2010 - 13:14

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 068 Postów:
Najlepsze co tam jest to wyświetlacz firmy Pixel Qi jeśli wiecie o czym mówię. Jak nie wiecie to obejrzyjcie filmiki i info o tej firmie. Jestem ciekawy ostatecznej ceny tego sprzętu.
  • 0

#27 Wezyr Napisany 16 lutego 2010 - 19:33

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 391 Postów:
Mi sie za***iscie podobaja sprzety Appla z serii MacPower Pro (czy cos takiego). Jak zobaczylem co te cudenko ma w srodku to, az mi sie przyjemne cieplo zrobilo :) Procek 8 rdzeni po 3.2 Ghz (OFMG!). Jedyna niedogodnosc to karta graficzna  ATI Radeon HD 4870 512MB GDDR5 (moj ziomek ma 1GB w swoim lapku) i brak BluRay (o ile sie jeszcze nie myle to brak HDMI to wogole cios w jaja) :/ Poprawcie mnie jesli sie myle, ale sprzety Appla sa jak konsole: maja swoje generacje i ni ch*ja dodac RAMu czy zmienic karte graficzna. W innym przypadku bylby to komputer doskonaly.

EDIT: Mozna sobie dobierac te sprzety wg. wlasnych upodoban. Np. kupic 32GB RAMu prawie 4000$ O_O
  • 0

#28 Texz Napisany 16 lutego 2010 - 21:42

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Jeżeli chodzi o domowe zastosowanie, to już lepiej szarpnąć się na jakiegoś mocarnego PCta za część tej kwoty. Dlatego mam Macbooka Pro, a nie stacjonarnego Maczka 0 inna sprawa, że ekrany do Maczków są śmiesznie wysokie, cenią się sk..., W podobnej półce jakościowej jak Macbook Pro są 17 calowe laptopy od Sony Viao ( za ponad 6k ), ale z Windozą na pokładzie.
Mimo ceny MBP to się po prostu opłaca, bo sprzęt jest na lata. A najbardziej mnie cieszy start tego cudeńka. Po roku instalowania różnych pluginów, programów, setupów etc. wraz z ukazaniem się ekranu biurka po jednej sekundzie obciążenie procesora ustala się na bezpiecznym 5%, pamięć na 200 MB zajętej z dostępnych 4GB. W rocznej Windozie musiałem nieraz czekać kilka minut, żeby system złapał oddech i dał się wykorzystywać w 100%. Oczywiście, mogłem go trzymać w nienaruszonym stanie, ale o to chyba nie chodzi, gdy się korzysta z lapka, co? No i mogę w końcu obalić jeden z wielu mitów Maków. Programów, najróżniejszych jest zatrzęsienie. Praktycznie wszystko co korzystałem w Windowie ma swój odpowiednik. Nie ma może takiego wyboru, ale i przesiew jest niezły, bo na rynku są tylko te najlepsze. Praktyczny odpowiednik Certyfikatów jakości Nintendo, zanim zaczęły wychodzić takie szmiry jak Superman 64.
  • 0

#29 Wezyr Napisany 18 lutego 2010 - 15:20

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 391 Postów:
Nie mowie tutaj o zastosowaniu domowym, bo do domu wystarczy i Acer z prockiem 1.6Ghz i 1GB RAMu:) Ja tutaj wypowiadam sie na temat cudownego komputera dla graczy :)
  • 0

#30 Scorpio Napisany 18 lutego 2010 - 17:25

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Jak cudowny i dla graczy to raczej z Windowsem, bo pod okienka jakoś więcej pozycji wychodzi ;)
  • 0