Skocz do zawartości

Systemy Operacyjne


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
705 odpowiedzi na ten temat

#31 Gość_jachu2_* Napisany 24 maja 2010 - 22:56

Gość_jachu2_*
  • Goście
Właśnie wysypał mi się Pidgin na Moblinie, a domyślny komunikator to nieporozumienie. Nie jest tak różowo, jak się wydawało, mimo szybkości. Chyba wkrótce powrócę do sprawdzonego Ubuntu albo do... XP Home SP3, na który mam licencję, pierwszy raz od Win 95. Pierwszy raz Linux sam z siebie płata mi takie figle i pozostawia trochę smrodu.

Edit:
Ostatecznie zaczynam ściągać Minta 9, to distro nigdy mnie nie zawiodło, no i nie trzeba do niego nic dogrywać, bo wszystko ma out of box, łącznie z Javą i kodekami. Jako, że usunąłem partycję recovery z XP musiałbym ściągać 4GB Recovery DVD Acera, a to za dużo. Szkoda czasu.

Ten post był edytowany przez jachu dnia: 24 maja 2010 - 23:17

  • 0

#32 Kurzy Napisany 24 maja 2010 - 22:57

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:
ale...po co Ci wamp serwer na linuksa skoro linux jest systemem najlepszym do obsługi PHP i mysql? Przecież to bezsens. Ogólnie wpisujesz w konsoli chyba z 5 komend ciutkę ustawień do mysql roota i śmiga Ci wszystko piękny localhost.
  • 0

#33 Ryan Napisany 25 maja 2010 - 08:29

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Dorzucę może reklamę najlepszego OSa...

  • 0

#34 Hanz Napisany 25 maja 2010 - 12:14

Hanz

    youtube.com/dkstbeats

  • Forumowicze
  • 3 091 Postów:
Ile za działkę? :ph34r:
  • 0

#35 Ryan Napisany 25 maja 2010 - 16:20

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Ile za działkę? :ph34r:

No dobra, żartowałem. :^^: Ale teraz już for realz! :^^:

  • 0

#36 piterekd Napisany 25 maja 2010 - 16:23

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:

No dobra, żartowałem. :^^: Ale teraz już for realz! :^^:
http://www.youtube.com/watch?v=luVODZZ6pk4


Mogliby ją wprowadzić za miast pana spinacza..
  • 0

#37 Ryan Napisany 25 maja 2010 - 16:25

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

za miast

:ninja:
  • 0

#38 Yoori Napisany 25 maja 2010 - 18:59

Yoori

    Chłopak Kingi

  • Forumowicze
  • 8 527 Postów:
Ja mam Windows 7 x64, po przesiadce z XP wypas.
  • 0

#39 piterekd Napisany 25 maja 2010 - 19:09

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:

:ninja:


wpadła mi niechcący spacja jak szybko pisałem
  • 0

#40 Gość_jachu2_* Napisany 26 maja 2010 - 13:44

Gość_jachu2_*
  • Goście
Utrapienie z tym Linuchem, zwłaszcza na netbookach. A ciekawość to pierwszy stopień. Dystrybucje elegancko działające z LiveCD dały d*py po instalacji. Co z tego, że Moblin jest piekielnie szybki, jeśli pierwszego dnia miałem problemy z komunikatorem. Mint z kolei, bardzo fajne distro na desktopie, działał elegancko, lecz raz na 3 uruchomienia wieszał się na starcie. I obudziłem się z jakiegoś snu, bo doświadczyłem na własnej skórze problemów z Linuksem. Nie dziwię się posiadaczom Windy, że sobie chwalą mimo wad i chyba powoli dobiega końca moja półroczna przygoda z pingwinami.

Na razie wracam na Ubuntu Netbook Remix 10.04, jedyny, który nie robił problemów i kombinuję skąd dorwać płytę recovery z XP do mojego kompa.
  • 0

#41 Gość_Zero_* Napisany 26 maja 2010 - 16:53

Gość_Zero_*
  • Goście

Na razie wracam na Ubuntu Netbook Remix 10.04, jedyny, który nie robił problemów i kombinuję skąd dorwać płytę recovery z XP do mojego kompa.


Spróbuj wrzucić oryginalną płytkę Win XP i wpisz klucz z lapka
  • 0

#42 Texz Napisany 26 maja 2010 - 17:02

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
@Jachu, czekamy na kolejne relacje z pola walki. Czytając to co piszesz mam deja vu, bo w podobnych okolicznościach zrezygnowałem z SUSE. Ale to było grubo po pół roku walki z systemem.
  • 0

#43 torq314 Napisany 26 maja 2010 - 22:15

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

Nie dziwię się posiadaczom Windy, że sobie chwalą mimo wad i chyba powoli dobiega końca moja półroczna przygoda z pingwinami.


niezłe, jakbym czytał siebie sprzed lat. moja przygoda trwała 4, o 4 za długo :)
  • 0

#44 Kurzy Napisany 26 maja 2010 - 22:20

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:
No jasne że w 99 % przypadków windows jest lepszy i optymalniejszy , nawet można powiedzieć oczywisty system ale chyba torq do administracji np serwerami php/mysql czy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i obsługę sieci to raczej konsolowy linux jest lepszy i bardziej szanowany do takich zadań?
  • 0

#45 Gość_Zero_* Napisany 26 maja 2010 - 22:20

Gość_Zero_*
  • Goście
Linux jest spoko ... jak nie masz co robić z czasem i lubisz się bawić ... kiedyś 3 miesiące spędziłem nad tym żeby w Fedorze 11 zainstalować swoją grafikę ... w końcu mi się udało, potem był update kernela chyba, odpalam i znowu to samo ... wywaliłem :)

edit. Kurzy mój promotor mi powiedział że mysql jest "mało ambitny i bezsensu" :clown:
  • 0

#46 Kurzy Napisany 26 maja 2010 - 22:31

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:
No bo to prawda. PHP też jest według wielbicieli np ASP.NET i MS SERVER chusteczkowy i nei ma przyszłości. Co nei zmienia faktu że php/mysql jest darmowym wydajnym systemem. Mysql jest wygodną i szybką bazą danych i wydaje mi się że jeszcze php/mysql pozyje długo bo jest popularny i jest bogaty w funkcje i dokumentacje.

No i teraz oficjalnie mówię to jako webdeveloper PHP/MYSQL/JS więc słuchaj mnei taikun :lol:
  • 0

#47 torq314 Napisany 26 maja 2010 - 22:50

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

chyba torq do administracji np serwerami php/mysql czy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i obsługę sieci to raczej konsolowy linux jest lepszy i bardziej szanowany do takich zadań?


na pewno daje złudzenie trochę większych możliwości. bo czy od tego czy system ma tylko konsolę czy też podsystem graficzny zależy jakoś wydajność serwera aplikacji? nie znam żadnych danych, które by coś takiego weryfikowały.

w ogóle trudno znaleźć jakiekolwiek wiarygodne dane, które porównywałyby wydajność windows servera 2008 z jakimś współczesnym linuksem w kontekście hostowania php. kiedyś z ciekawości szukałem, ale było to dawno i wyniki były jakieś dziwne, typu porównywanie NOWSZEJ wersji apache na Linuxie ze starszą na Windows co niby dowodziło, że Linux jest w kontekście hostowania lepszy (a mi się wydawało że może po prostu ktoś przyspieszył apacza).

jeśli chodzi o bezpieczeństwo to każdy system daje pełną kontrolę i zestaw narzędzi do sprawdzenia które porty są otwarte i dają hipotetyczną możliwość wejścia jakiegoś gówna. i nie ma w związku z tym znaczenia czy to jest windows czy linux jeśli to apacz ma luki. a ponieważ usługę sieciową daje Ci nie system, tylko jakiś serwer aplikacji, to trudno tu w ogóle mówić o większym bezpieczeństwie systemu jako takiego. po prostu trzeba dbać o aktualizacje usług. a luk w nich są dziesiatki, wystarczy poczytać jakieś biuletyny bezpieczeństwa czy witryny typu secunia.
  • 0

#48 Kurzy Napisany 26 maja 2010 - 22:57

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:
no torqu czy wydajniejszy to wydaje mi się że jednak tak ale szczerze dużo serwerów win co hostują php? przecież linuks i php to trochę bracia między innymi funkcje systemowe linuksa w php czy CRON- crona można odpalać np na serwerze windowsowym? bo to jest funkcja systemowa. Znam dwóch adminów i fanatyków i z tego co mi czasem pokazują(nic nie kumam) to administrowanie serwerami i siecią chyba lepiej przypada linuksowi a konsola chyba dlatego że jak ktoś jest oblatany to naprawdę woli konsolę niż przełączanie okienek.

A no i raczej wątpiłbym w stwierdzenie że windows jest tak smao bezpieczny jak linux.
  • 0

#49 Ryan Napisany 27 maja 2010 - 02:07

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

mój promotor mi powiedział że mysql jest "mało ambitny i bezsensu" :clown:

Bo jest. Jak ktoś potrzebuje plików tekstowych z możliwością odczytu danych przy pomocy query language, to spoko. Jak ktoś potrzebuje bazy danych, to raczej MySQL nie wybierze. ;>

@torq: Generalnie Apache nie jest wydajniejsze na Windows. Głównie przez to, że forkuje procesy, co pod Linuksem jest ok, a pod Windowsem ma spory narzut (tworzenie procesu, także potomnego, wymaga sprawdzenia security descriptora, co niestety szybkie nie jest). Ale PHP można używać z IIS, co już złym rozwiązaniem nie jest. :)
  • 0

#50 torq314 Napisany 27 maja 2010 - 15:08

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

no torqu czy wydajniejszy to wydaje mi się że jednak tak ale szczerze dużo serwerów win co hostują php?


gdybym miał hostować php, to też prawdopodobnie wybrałbym linuksa, zwłaszcza gdyby cena miała być konkurencyjna. zauważ jednak że to jest jakiś segment nazwijmy go ostrożnie "małego biznesu". w normalnym biznesowym przedsięwzięciu koszt licencyjny serwera windowsowego jest w kosztach całego przedsięwzięcia zwykle pomijalny.

przecież linuks i php to trochę bracia między innymi funkcje systemowe linuksa w php czy CRON- crona można odpalać np na serwerze windowsowym? bo to jest funkcja systemowa.


chodzi Ci o polecenia systemowe, funkcji systemowych tak jak ja je rozumiem jako API systemowe Linux ma dużo mniej niż Windows.

i tak - polecenia systemowe Linuxa są dostępne pod windows w pakiecie cygwin, w tym cron.

Znam dwóch adminów i fanatyków i z tego co mi czasem pokazują(nic nie kumam) to administrowanie serwerami i siecią chyba lepiej przypada linuksowi


pracuję w średniej wielkości firmie gdzie mamy z 10 administratorów i wszyscy bez trudu administrują Windowsami, a krzywią się na hasło Linux.
wniosek => jednostkowe przypadki "znajomych administratorów" niczego nie dowodzą, bo każdy z tych systemów ma grupy ludzi, którzy znają sie na administrowaniu nim.

A no i raczej wątpiłbym w stwierdzenie że windows jest tak smao bezpieczny jak linux.


a masz jakieś wsparcie? :)

ot pierwsze z brzegu, http://www.dobreprog...lnosc,7621.html

Generalnie Apache nie jest wydajniejsze na Windows. Głównie przez to, że forkuje procesy, co pod Linuksem jest ok, a pod Windowsem ma spory narzut (tworzenie procesu, także potomnego, wymaga sprawdzenia security descriptora, co niestety szybkie nie jest).


to oczywiste, że tworzenie procesów jest kosztowne i nie wierzę, że do obsługi kolejnych żądań w apache pod windows tworzone są nowe procesy. chyba że źle Cię rozumiem.

raczej pod Windows zwyczajnie obsługuje wątki, co najwyżej możesz go skonfigurować na kilka procesów roboczych.
tu mam nawet jakiś kawałek z konfiguracji współbieżności dla apache i wyraźnie piszą, że do starych prefork i worker dodano gdzieśtam kiedyś "winnt" (1 parent process, exactly 1 child process with many threads, threads handle requests).

http://www.devside.n...formance-tuning
  • 0

#51 Ryan Napisany 27 maja 2010 - 15:48

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

to oczywiste, że tworzenie procesów jest kosztowne i nie wierzę, że do obsługi kolejnych żądań w apache pod windows tworzone są nowe procesy. chyba że źle Cię rozumiem.

Ostatnio jak sprawdzałem forkował się. Nie proces na zapytanie, ale robił to dynamicznie. Ale tak jak dalej piszesz - pewnie da się to gdzieś przekonfigurować i/lub uległo zmianie od czasu, kiedy ostatnio interesowała mnie wydajność Apache (będą ze 4 lata).
  • 0

#52 torq314 Napisany 27 maja 2010 - 20:41

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:
ja też dawno się tym nie interesowałem bezpośrednio, a że w sieci trudno znaleźć jakieś wiarygodne porównania, to nie umiem tego rzeczowo zestawić. tym bardziej wyciągać wnioski, że "linux jest lepszy".

ja przecież też nie twierdzę, że "windows jest lepszy" w sensie "wydajniejszy". jedyne czego jestem pewien to to, że nim się łatwiej administruje. no i sam IIS, który już w wersji 6 był kapitalny, a 7/7.5 to mistrzostwo świata jeśli chodzi o łatwość konfiguracji, mnogość opcji, modularność (filtry dla obsługi właściwie dowolnych zasobów statycznych i dynamicznych) itd. itp.

ja rozumiem że czyjąś pasją może być studiowanie składni plików konfiguracyjnych, ale jak w panelu zarządzania IISem WIDZĘ drzewo witryn, a w nich aplikacje, klikam po drzewie, dodaję nowe witryny, konfiguruję binding, opcje bezpieczeństwa, certyfikaty itd. itp. klikając na odpowiednio nazwane IKONY, to nikt mi nie wmówi że z tego powodu jestem idiotą. nie. po prostu robię coś dużo szybciej i nie ryzykując popełnienia niepotrzebnych błędów.
  • 0

#53 Danteusz Napisany 27 maja 2010 - 22:48

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 836 Postów:
Heh, dzisiaj ustawiałem IIS 7 do odpalenia stronki napisanej dla IIS6, trwało to może 10 minut, plus drugie tyle czytania w necie jak to zrobić. Dużo dłużej zajęło mi ustawienie XAMPPa żeby w ogóle mi działały serwery (władowanie go do Program Files to był zły pomysł :/ ). Zgadzam się w zupełności z torq co do użyteczności ikonek, śmieszą mnie admini którzy próbują robić z siebie proL33Thakerów przez ustawianie w konsoli przez kilka minut rzeczy które w środowisku graficznym robi się kilkoma kliknięciami.
  • 0

#54 Ryan Napisany 27 maja 2010 - 23:04

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

śmieszą mnie admini którzy próbują robić z siebie proL33Thakerów przez ustawianie w konsoli przez kilka minut rzeczy które w środowisku graficznym robi się kilkoma kliknięciami.

Dlatego SBS był sukcesem. ;)
  • 0

#55 piterekd Napisany 28 maja 2010 - 06:22

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:
nerdy i ich technobełkot :bue:
  • 0

#56 torq314 Napisany 28 maja 2010 - 19:04

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:
kryptogeje i ich subtelne metody podrywania :P
  • 0

#57 Gość_Zero_* Napisany 28 maja 2010 - 19:08

Gość_Zero_*
  • Goście
pit w wątku systemu operacyjne liczył na to że ktoś powrzuca zdjęcia lasek pomalowanych na niebiesko ... tak wracając do systemów MS mnie ostatnio zaskoczył ... robiłem downgrade z Win7 na Xp, z oryginalnej płytki HP ... klucza do XP oczywiście nie było, a że SP3 to nie trzeba przy instalce, wpisałem potem klucz z Win7 - nie podchodzi ... dzwonie do MS i okazuje się że wystarczy wrzucić obojętnie jaki klucz oryginalny i go aktywować :D ja w tym sensu nie widzę, ale widocznie MS juz zlewa XP
  • 0

#58 torq314 Napisany 28 maja 2010 - 19:38

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

Heh, dzisiaj ustawiałem IIS 7 do odpalenia stronki napisanej dla IIS6, trwało to może 10 minut


IIS7 jest super. ostatnio coraz więcej ludzi przerzuca się na IIS Media Services, przykładowo Eurosport będzie transmitował tak tegoroczny French Open.

streaming w full hd?

http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming1080p

a tu adaptacyjny

http://www.iis.net/media/experiencesmoothstreaming

na tej samej technologii działa vod.onet.pl

http://it.blog.onet....2,ID405011510,n
  • 0

#59 Kurzy Napisany 29 maja 2010 - 08:25

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:
Ja mam do was pytanie. Tak jak wiecie na razie praucję wp hp/mysql/js no i trochę html/css. Zakładając że w pracy naprawdę dużo się uczę oczywiście musze wybrać nastęne języki których będe się uczył, chyba raczej powinienem pójść w web? Myślałem albo o tym żebyt porządnie się wziąść za NET i ASP, C#, jakieś silverlight lub Ruby i Pythona. Pewnie Ryan mi od razu doradzi iść w stronę MS i w NET ale chciałęm poznać opinie. No ja chyba też bardziej do tego bo jednak NET razem w windowsem to małą przyszłość aplikacji na deskop no i być może www tyle że właśnie php jest bardzo popularne.

Co myślicie o nauce Ruby i Pythona z ich webowymi frameworkami? Railsy i Django też działają na serwerze do ASP.NET? Czy to języki skryptowe jak php i działają na linux? Są w cpanelu i na linux wiadomo a tak nei wiem;]
  • 0

#60 torq314 Napisany 29 maja 2010 - 14:19

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 415 Postów:

Ja mam do was pytanie. Tak jak wiecie na razie praucję wp hp/mysql/js no i trochę html/css. Zakładając że w pracy naprawdę dużo się uczę oczywiście musze wybrać nastęne języki których będe się uczył, chyba raczej powinienem pójść w web? Myślałem albo o tym żebyt porządnie się wziąść za NET i ASP, C#, jakieś silverlight lub Ruby i Pythona.


myślisz kategoriami php, gdzie technologia determinuje specjalizację w ramach pewnego typu aplikacji.

naucz się c# albo javy i poznaj technologie jakie za nimi stoją, a przestaniesz mieć dylemat aplikacje desktop/web. ja niezmiennie zachęcam do studiowania praktyk projektowania obiektowego, wzorców projektowych i aplikacyjnych. dopiero na takim, oderwanym od konkretnych technologii poziomie, zaczyna się kleić różne pomysły, a potem wracajac na poziom technologii widzi się ją przez pryzmat szufladki z odpowiednią etykietą.

przykładowo - poznajesz jakąś technologię i ona ma jakiś sposób organizacji struktur danych i ich utrwalania w bazie. nie znając wzorców projektowych nie wiesz nawet czy to co daje Ci technologia jest jedyne możliwe, a może nie jedyne, a może możesz napisać/poszukać coś innego, opartego o inny, sensowny wzorzec?

jak pojawił się .net i zamiast rozsądnego projektowania obiektowego opartego o wzorzec Domain Model, oparli się o wzorzec Table Module (ichniejszy DataSet), to ja z jednej strony robiłem duże oczy, z drugiej - nie miałem wątpliwości że to chwilowe, bo nie na tym polega projektowanie obiektowe. zamiast czekać i oglądać się na innych, napisałem sam silnik mapowania obiektowo-relacyjnego, którego z resztą do dziś używamy w projektach, a parę lat minęło i zwrot o 180 stopni w .net się musiał dokonać, mamy sto i jeden implementacji ormów, w tym od samego microsoftu.

znając wzorce, oszczędziłem więc sobie i zespołowi czasu na naukę czegoś, co od razu było wiadomo że jest chwilowym wybiegiem, zrobionym na szybko po to, żeby za chwilę przygotować implementacje normalnych technologii. Ci, którzy nie czekając wpuścili się w DataSet i okolice, dziś pewnie nie są najszczęśliwsi na świecie.
  • 0