Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rrod/3Rod!!!


  • Zamknięty temat Ten temat jest zamknięty
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Amethyzt Napisany 17 czerwca 2010 - 08:38

Amethyzt

    Mega Man

  • Narybek
  • 94 Postów:
W tym temacie postaram sie opisac, co to takiego, i co ewentualnie mozna jeszcze zrobic. Postaram sie takze napisac pare rzeczy, by sie tego ustrzec. Nie jednemu serducho mocniej zabilo, gdy nagle zobaczyl na swojej ukochanej konsolce trzy czerwone mrugajace diody. Tak, to Red Ring of Death (rrod/3rod). Wiadomo nie od dzis, ze Xbox 360 to najbardziej wadliwa konsola z HDgen'ow. Nie ma co sie ludzic, majac Jaspera, ze to sie nigdy nie stanie, dotyczy to rowniez tej wersji. Najczesciej przyczyna rrod'a, sa roznorakie problemy z ukladami BGA. Wszystkie modele posiadaja tzw: Self Diagnostic Test, ktory uruchamiaja jeszcze przed boot'owaniem. Rrod to nic innego, jak wynik testu, ktorego nie przechodza. Test ten obejmuje wiele rzeczy, ale tez nie wszystko (btw:raz, probujac odratowac Elite'a w wersji Jasper, z dodatkowym radiatorem na GPU konsolka wystartowala, ale z bledami graficznymi w dashboard'zie, jest to dowod na to, ze test nie obejmuje wszystkiego), rrod moze wystapic z wielu powodow. Jak sprobowac sie przed tym ustrzec? Nie polecam stawiania konsoli pionowo, ja wiem ze tak wyglada bardziej chlodno, ale raz, ze zatykamy wtedy dolna kratke i konsola juz nie oddycha tak, jak w poziomie, dwa, ze naped od tego tez wysiada. Powoli, bo powli ale wysiada (btw:pare lat temu od postawienia nowej PS2 Slim pionowo, po ponad pol roku padl mi naped, okazuje sie, ze na pionowe stawianie konsol negatywnie dziala grawitacja. Plyta ciagnie w dol trzpien silniczka od napedu i po jakims czasie, krecac sie, nie trzyma on juz rownego poziomu). HDD, jakby nie patrzec tez zakrywa gorna kratke, a gdy konsola stoi w pionie to juz calkiem nie ma skad zaczerpnac powietrza i zaczyna sie gotowac. Najlepiej polozyc konsolke poziomo na, w miare otwartej przestrzeni, a nie w zabudowanym stoliku pod tv. Co zrobic, gdy juz ujzymy rrod'a? Mozemy przynajmniej odczytac kodem, co konsolke boli, przytrzymujac przycisk Sync, i naciskajac przycisk Eject od napedu cztery razy, piate nacisniecie powoduje powrot do trzech mrugajacych czeronych diod. Kod zawsze sklada sie z czterech cyfr(odczytujac kod mozna zauwazyc, ze diody mrugaja troszke szybciej, niz przy pokazywaniu rrod'a). I tak:
cztery mrugajace diody = 0
jedna mrugajaca dioda = 1
dwie mrugajace diody = 2
trzy mrugajace diody = 3
Dla przykladu: trzymajac przycisk Sync i naciskajac do tego raz Eject, mrugaja cztery diody (0), naciskajac drugi raz mrugaja cztery diody (0), naciskajac trzeci raz mruga jedna dioda (1), naciskajac czwarty raz mrugaja dwie diody (2), kod = 0012, czyli tzw:overheating-przegrzanie.
Oto lista kodow jaka udalo mi sie znalesc w sieci:
0001-problem z zasilaniem, lub z zasilaczem
0002-problem z zasilaniem, lub z zasilaczem
0003-nie wiadomo
0010-przegrzanie
0011-przegrzanie
0012-przegrzanie
0013-przegrzanie
0020-nie wiadomo, prawdopodobnie przegrzanie
0021-nie wiadomo
0022-GPU error/przegrzanie GPU
0101-nie wiadomo
0102-w tym przypadku konsola sama nie wie co ja boli, prawdopodobnie zimny lut gdzies na plycie
0110-error pamieci/przegrzanie pamieci
1003-HDD error/moze to byc problem z HDD lub z samym polaczeniem miedzy HDD a konsola
1010-HDD error/moze byc spowodowane uszkodzeniem Eprom'u, lub jego brakiem
1013-nie wiadomo
1020-nie wiadomo
1022-problem z kablem AV, mozna sprobowac innego kabla AV, moze to tez byc problem z Encoder Chip'em
1030-nie wiadomo
Rrod to nie tylko trzy mrugajace na czerwono diody, a oto pare przykladow:
Kiedy, po wlaczeniu konsoli odrazu mrugaja nam cztery diody na czerwono, oznacza to, ze konsola nie wykryla wogole kabla AV. Gdy mruga nam sekcja 1, 3, i 4 (standardowy rrod), wtedy dalej uzywamy kodow, by dowiedziec sie co ja boli. Jak mruga nam sekcja 1 i 3, oznacza to ogolne przegrzanie, mozna wylaczyc konsole i sprobowac ja zalaczyc po parunastu minutach. Gdy mruga nam tylko czwarta sekcja, reszte musimy odczytac z tv/monitora, na ekranie wyswietli sie prawdopodobnie jeden z tych kodow:
E64-nie wiadomo
E65-dvd drive error/zly Firmware/naped jest bez Chip'a z Firmware'em/itp
E67-HDD error/moze to byc problem z HDD lub z samym polaczeniem miedzy HDD a konsola
E68-HDD error/moze to byc problem z HDD lub z samym polaczeniem miedzy HDD a konsola/moze byc
tez spowodowane przez HDD Eprom error
E69-HDD error/moze to byc problem z HDD lub z samym polaczeniem miedzy HDD a konsola
E71-nie wiadomo
E73-nie wiadomo
E74-problem z kablem AV, mozna sprobowac innego kabla AV, moze to tez byc problem z Encoder Chip'em
E76-nie wiadomo
E79-HDD error/moze to byc problem z HDD lub z samym polaczeniem miedzy HDD a konsola

Skad to wszystko wiem? I dlaczego zainteresowalem sie tematem? Ponad dwa lata temu, nie majac wlasnej konsoli pozyczylem od kolesia X360 wersja Falcon z 2006 roku, pogralem pare dni, az tu nagle w ktorys dzien szok! Trzy mrugajece na czerwono diody, WTF!? Chcialem sobie tylko pograc, a tu sie okazuje, ze musze odkupic kumplowi nowke! Tak, sie nie bedziemy bawic, pomyslalem. Z zawodu jestem elektronikiem, wiec zaczalem przeczesywac siec w tym temacie. Po okolo miesiacu czasu udalo mi sie ja odratowac, pamietam jak dzis, bylo cos kolo drugiej w nocy, az tu nagle przepiekny widok, wirjucych zielonych diod, szukajacych pada. W sumie odratowalem juz cztery sztuki, trzy
Falcon'y, jeden NTSC U/C, oraz jednego Jasper'a wersja Elite. Jedna udalo mi sie odratowac w 1,5h. Zdaje sobie tez sprawe, ze nie wszystkie konsole da rade odratowac. Nikomu nie polecam grzebania w konsoli, jak sie nie zna, w szczegolnosci laikom. Mam nadzieje, ze ten tekst pomoze komus chociaz troche, i ze z Xbox 360 Slim nie bedzie juz takich problemow.
  • 0

#2 vagrant3 Napisany 17 czerwca 2010 - 10:09

vagrant3

    złoty członek

  • Forumowicze
  • 12 849 Postów:
no całkiem ciekawe. a może masz jakiś dobry pomysł na wywołanie rroda w uszkodzonej konsoli? mam taką jedną, która zawiesza się po 2-5 sekundach od włączenia (niezależnie czy online/offline, z dyskiem lub bez...) nie wyświetlając przy okazji żadnych 'alertów' (czyli z 3 letniej gwarancji MS nie mogę teoretycznie skorzystać). zawiesza się i obraz i dzwięk zaraz po załadowaniu dashboarda (albo nawet zanim się załaduje). chodzi o model Premium z początku 2006 roku :rolleyes:
  • 0

#3 Amethyzt Napisany 17 czerwca 2010 - 10:58

Amethyzt

    Mega Man

  • Narybek
  • 94 Postów:

no całkiem ciekawe. a może masz jakiś dobry pomysł na wywołanie rroda w uszkodzonej konsoli? mam taką jedną, która zawiesza się po 2-5 sekundach od włączenia (niezależnie czy online/offline, z dyskiem lub bez...) nie wyświetlając przy okazji żadnych 'alertów' (czyli z 3 letniej gwarancji MS nie mogę teoretycznie skorzystać). zawiesza się i obraz i dzwięk zaraz po załadowaniu dashboarda (albo nawet zanim się załaduje). chodzi o model Premium z początku 2006 roku :rolleyes:


Twoja konsola to nastepny przyklad uszkodzenia, ktore nie obejmuje SDT (Self Diagnostic Test). Z tego, co widze jest
to Falcon, wywoalnie rroda Ci tu chyba nic nie pomoze, jesli jest ona z poczatku 2006, to na 3 letnia gwarancje i tak sie nie zalapujesz. Nie zagladajac do srodka, moge jedynie spekulowac:prawdopodobnie uszkodzona plyta glowna, zimny lut, brak poloczenia miedzy ktoryms z ukladow BGA z plyta. Watpie, by to byl problem z ukladem chlodzenia.
  • 0

#4 vagrant3 Napisany 17 czerwca 2010 - 13:29

vagrant3

    złoty członek

  • Forumowicze
  • 12 849 Postów:

Twoja konsola to nastepny przyklad uszkodzenia, ktore nie obejmuje SDT (Self Diagnostic Test). Z tego, co widze jest
to Falcon, wywoalnie rroda Ci tu chyba nic nie pomoze, jesli jest ona z poczatku 2006, to na 3 letnia gwarancje i tak sie nie zalapujesz. Nie zagladajac do srodka, moge jedynie spekulowac:prawdopodobnie uszkodzona plyta glowna, zimny lut, brak poloczenia miedzy ktoryms z ukladow BGA z plyta. Watpie, by to byl problem z ukladem chlodzenia.

załapuje się na gwarancję, bo kupiłem ten model później i mam jeszcze 2-3 miesiące. ale widzę, że wiesz tyle co i ja :) płyta albo gpu. a wracając do rroda - to odwrotna sytuacja, bo ja rroda potrzebuje (no względnie), a zielone diody nie przynoszą ulgi. wrecz przeciwnie :roll: od momentu, w którym się na mnie ten egzemplarz wypiął przegrzewałem go kilkanaście razy, ale ciągle żyje, choć po swojemu.
  • 0

#5 Amethyzt Napisany 17 czerwca 2010 - 16:02

Amethyzt

    Mega Man

  • Narybek
  • 94 Postów:

załapuje się na gwarancję, bo kupiłem ten model później i mam jeszcze 2-3 miesiące. ale widzę, że wiesz tyle co i ja :) płyta albo gpu. a wracając do rroda - to odwrotna sytuacja, bo ja rroda potrzebuje (no względni), a zielone diody nie przynoszą ulgi. wrecz przeciwnie :roll: od momentu, w którym się na mnie ten egzemplarz wypiął przegrzewałem go kilkanaście razy, ale ciągle żyje, choć po swojemu.


Twoj przypadek to zabawna sprawa, pierwszy raz spotykam sie z osoba, ktora wrecz rrod'a pragnie :D Nie orientuje sie dokladnie jak to jest z ta 3 letnia gwarancja, rozumiem, ze bez rrod'a nici? Byles juz z nia w MS, i nie przyjeli?
Jak zalaczasz konsole, i ona sie zawiesi, to wentylatory nadal wyja, czy schodza na powolne obroty? Uzyskanie rrod'a w Twoim przypadku jest mozliwe, musialbys otworzyc konsole, ale ze masz pewnie plombe MS na obudowie, otworzenie odpada.
Pozostaje Ci chyba tylko probowac ja na maxa zagotowac, a sposobow na to jest wiele.
  • 0

#6 Texz Napisany 17 czerwca 2010 - 16:08

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Do wymuszenia RROD polecam pierwszą część Gearsów (choć dwójka też powinna dać radę). Dwa razy zobaczyłem czerwony okręg grając w tą grę. W obu konsola pojechała do Czech.
  • 0

#7 vagrant3 Napisany 17 czerwca 2010 - 16:35

vagrant3

    złoty członek

  • Forumowicze
  • 12 849 Postów:

Nie orientuje sie dokladnie jak to jest z ta 3 letnia gwarancja, rozumiem, ze bez rrod'a nici? Byles juz z nia w MS, i nie przyjeli?
Jak zalaczasz konsole, i ona sie zawiesi, to wentylatory nadal wyja, czy schodza na powolne obroty?

na infolinii dowiedziałem sie, ze do darmowego serwisu przyjmą mi ją teraz tylko w przypadku rroda, a jeszcze zanim przystąpią do naprawy to dokładnie to sprawdzą i jak się okaze ze rroda nie ma, to oczywiście poniosę koszty (choćby samego transportu). jak jest w rzeczywistości nie mam pojęcia, ale chyba spróbuję. i tak już sobie w tzw międzyczasie kupiłem arcade'a, więc o tamtej trochę zapomniałem, ale przydałoby się coś z nią zrobić.

po zawieszce wentylatory działają działają normalnie, cicho (zostawiałem w takim stanie konsole na długie godziny + na noc) i bez zmian - stabilnie i cicho. wyły tylko w ręczniku :(

Do wymuszenia RROD polecam pierwszą część Gearsów (choć dwójka też powinna dać radę). Dwa razy zobaczyłem czerwony okręg grając w tą grę. W obu konsola pojechała do Czech.

mit. u mnie to nie działa. poza tym na omawianym egzemplarzu nie da rady nic odpalić bo i tak zawiesi się w drodze do menu głównego.
  • 0

#8 Godot Napisany 19 września 2010 - 20:04

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Wklejam pierwszego posta do tematu pomocy, ten temat odklejam i zamykam.
  • 0