Skocz do zawartości

Zdjęcie

ICO


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
111 odpowiedzi na ten temat

#1 Lord Gumiś Napisany 28 czerwca 2005 - 22:49

Lord Gumiś

    Mokujin

  • Narybek
  • 49 Postów:
Od jakiegoś czasu poszukuje tej trudno dostępnej gry, na różnych aukcjach i sklepach itp. Zawsze otrzymuję odp: niestety nie mam jej..

Czym to jest spowodowane? Przecież to tylko gra. Ale jest to błędne myślenie, gra ta jest na tyle oryginalna, że nie stała się hitem komercyjnym. I może to, dlatego trudno ją kupić nawet używaną. Czekam na waszą wypowiedź na temat tego tytułu, może graliście…?
  • 0

#2 vagrant3 Napisany 28 czerwca 2005 - 22:52

vagrant3

    złoty członek

  • Forumowicze
  • 12 846 Postów:
Prędzej znajdziesz ją na allegro. W zeszłe lato za jakieś 90 zeta tam właśnie nabyłem. Z tego co pamiętam w tym samym czasie wystawione były trzy egzemplarze od trzech różnych userów. Trzeba więc trochę poszukać i liczyc na szczęscie. Możesz też sprawdzić czy nie mają w Robsonie, bo wielokrotnie u nich ICO widziałem.
  • 0

#3 Godot Napisany 28 czerwca 2005 - 22:54

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
gralem w ICO i ZUPELNIE mi ta gra nie podeszla... moze za malo dynamiczna? moze za tajemnicza? niewiem, w kazdym razie zlego slowa o niej nie napisze bo wiem jakim sie cieszy statusem
  • 0

#4 Mielu Napisany 29 czerwca 2005 - 08:27

Mielu

    crapmaster

  • Forumowicze
  • 1 949 Postów:

gralem w ICO i ZUPELNIE mi ta gra nie podeszla... moze za malo dynamiczna? moze za tajemnicza? niewiem, w kazdym razie zlego slowa o niej nie napisze bo wiem jakim sie cieszy statusem


No co Ty. Przecież każdy ma prawo do własnego zdania (najwyżej Cię zlinczujemy za herezje :mrgreen:). Pokazywałem ICO kilku osobom i część była zachwycona, a reszta ... no cóż, nie powiem jak bardzo ziewali i nudzili się patrząc na tę grę. Ale warto dać jej szansę, chociażby po to żeby zobaczyć piękne miejscówki :)
  • 0

#5 Gość__* Napisany 29 czerwca 2005 - 09:45

Gość__*
  • Goście
Gumiś - na Allegro jakies pol roku temu, egzemplarzy ICO bylo zatrzesienie (chodzila srednio po 80 zeta). Obecnie na Allegro ICO ciezko spotkac, przypomina mi to sytuacje gdy 1,5 roku temu sam chcialem kupic ta gre - w koncu trafilem na jeden egzemplarz. Wydaje mi sie, ze tak duze zainteresowanie ICO (dziwnym trafem, dosyc sporo graczy chce kupic teraz ta gre) spowodowane jest zapowiedziami Shadow of the Colossus - wszyscy czekajacy na tamta gre, chca zobaczyc pierwowzór.

Dla mnie ICO to kultowa gra, niezastapiona, wspaniala i jedyna w swoim rodzaju. Oczywiscie nie kazdemu przypadnie do gustu, ale gracze kochajacy ambitniejsze pozycje beda sie czuli wniebowzieci gdy zagraja w to chociaż przez chwile.

ps. czy ten topic nie powinien byc w dziale PS2? W koncu ICO jest exclusivem, prosze moda o interwencje ;)
  • 0

#6 Scorpio Napisany 29 czerwca 2005 - 13:19

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
ICO jest grą wspaniałą. To więcej niż prosta platformówka. To zwiedzanie gigantycznego zamku (skalę porównania postaci do wielkości nie ma w dzisiejszym świecie nigdzie. Podobna skala jest tylko w mandze "Akira" Katsushiro Otomo). W nią gra się dla tego pewnego skrywanego uroku, melodyjnego piękna muzyki i obrazu. Można rzec, że gra jest po części poezją. Specyficzne ujęcia kamer, niesamowite konstrukcje wybudowane przez niewiadomo kogo i niewiadomo czemu.
Gra ogólnie jest ... delikatna. Tak to można określić. To nie DMC, bardziej juz Mark of Kri. Ale łagodne. I z misja opiekuńczą. IMO powinna dostać 10. Bo gra się w nią wiele razy i się nie nudzi, ma innowacyjne podejście do stylu gry i designu całości. I ta skala! Jest to pierwsza gra, w której uświadczyłem lęku wysokości. Autentycznie. I nie chodziło tu o strach przed spadnięciem bohatera, tylko wywołanie tego efektu w mej świadomości. A nie czułem tego nawet patrząc w dół z wieży Eiffela :D

Polecam. Wygrzeb choćby spod ziemii.
  • 0

#7 Grz3chu Napisany 29 czerwca 2005 - 19:03

Grz3chu

    Rise and shine, Mr Freeman, rise and … shine.

  • Forumowicze
  • 2 849 Postów:
widziałem kilka dni temu ICO na allegro za jakieś 70 zł.
Poszukaj w zakończonych aukcjach i jeśli koleś jej nie sprzedał to zapytaj go czy jeszcze ją ma.
  • 0

#8 Pjoter Napisany 30 czerwca 2005 - 15:47

Pjoter

    Cameltoe

  • Forumowicze
  • 2 055 Postów:
Wspaniala gra, kazdy powinien zagrac choc nie kazdemu sie spodoba. Jak dla mnie jest ona w zelaznej piatce najlepszych gier w historii, o ile nie wyjda zbyt szybko nowe metale lub shenmue :wink:
  • 0

#9 filip Napisany 30 czerwca 2005 - 16:01

filip

    Brzmisz jak p*lak

  • Forumowicze
  • 7 485 Postów:
A wie ktoś skąd można nabyć nowiutkie ICO? Chodzi mi o polskie sklepy
  • 0

#10 Pawlik Napisany 30 czerwca 2005 - 18:02

Pawlik

    Łubudubu

  • Forumowicze
  • 14 769 Postów:
Ja dzis nabyłem swoj egzemplarz :D . Troche drogo bo dałem 119zł, za uzywana gre, ale mam nadzieje, ze bedzie warta. Swoja droga to mało jest gier co zbiera az tak pochleben recenzje.
Sildar raczej nie masz szans na zdobycie nowki sztuki, to graniczy z cudem.
  • 0

#11 leon Napisany 30 czerwca 2005 - 22:22

leon

    Master Chief

  • Forumowicze
  • 2 741 Postów:
Sildar sprawdz w madgames, nówka kosztuje tam 129 zł., o ile jeszcze ją mają.
  • 0

#12 Gość__* Napisany 10 lipca 2005 - 19:50

Gość__*
  • Goście
jak chcesz to moge ci kupic ICO na wszystkie platformy w systemie ntsc
:twisted:
  • 0

#13 Godot Napisany 10 lipca 2005 - 19:56

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
na wszystkie platformy :lol:
  • 0

#14 Gość__* Napisany 12 lipca 2005 - 06:48

Gość__*
  • Goście
talar widze ze pobyt w USA Ci troche nie słuzy :lol: Ico jest only for PS2 :mrgreen:

P.S Wracaj to Ci skopie dupe w Tekkena :twisted:
  • 0

#15 Şichărescu Napisany 23 listopada 2005 - 23:09

Şichărescu

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 233 Postów:
Miałem Ico, przeszedłem prawie 2 razy i wymieniłem. Wspaniała gra. Zapadła mi w pamięć i poruszyła chyba bardziej niż MGSy. Co do tego, że nie każdemu się podoba to, nie jest to gra jak wszystkie inne, a poza tym żeby ją docenić trzeba włączyć każdą możliwą wrażliwość, a nie każdy ma odwagę to zrobić.

SPoILeR: Czy ktoś przeszedł Ico 2 razy(po pierwszym hieroglify w napisach stają się literami) i może mi powiedzieć, co mówi Yorda na samym końcu, po włożeniu Ico do łódki i wypchnięciu jej z walącego się zamku?
  • 0

#16 mleko2099 Napisany 20 grudnia 2005 - 15:06

mleko2099

    SCUMM

  • Forumowicze
  • 1 354 Postów:
Wczoraj zaczełem grać w ICO...i coż moge powiedzieć...
Pierwsze wrażenie jest.......niesamowite - jak poraz pierwszy zobaczyłem słynny zamek nie mogłem wydusić słowa. Muzyka natomiast to POEZJA dla uszu - track z filmiku pokazującego skrawki gry jest poprostu MISTRZOWSKI.
Narazie tyle.
  • 0

#17 luki17 Napisany 21 grudnia 2005 - 22:52

luki17

    Mokujin

  • Narybek
  • 44 Postów:
no no ICO wspaniala gra tez sie tak zachwycalem jak w nia gralem
  • 0

#18 BeSOS Napisany 24 grudnia 2005 - 11:41

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
ojej, gdzie mnie przywiało :mrgreen:

Ja równiez gram w ICO (thx Pawlik ;*)

Narazie mam nabite 4,5 godziny, więc nie wiem czy już moge posiadać jako taka opinie o grze, ale....nie jestem jakoś zachwycony :) Tzn gra ma napewno niepowtarzalny klimat - lubię takie miejscówki, wielkie opuszczone zamki porażające swym ogromem, piekne widoki...w sumie gra momentami przypomina mi pod tym względem POPa pierwszego, z tym, że ciągle się łapię na tym, ze to ICO było pierwsze ;] Przynajmniej jasne jest czym zainspirowało sie Ubi :) Ale generalnie, po świetnym imo poczatku, powoli zaczyna robić sie monotonnie - wiem, że akcji nie mam co tu szukać (i nawet tego nie oczekiwałem)....zobaczymy jak bedzie dalej :]
  • 0

#19 Scorpio Napisany 24 grudnia 2005 - 12:03

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:

Ale generalnie, po świetnym imo poczatku, powoli zaczyna robić sie monotonnie - wiem, że akcji nie mam co tu szukać (i nawet tego nie oczekiwałem)....zobaczymy jak bedzie dalej :]

Narzekasz Jedynek :) Co jak co, ale nie jest monotonnie. To tak, jakby Tomb Raiderowi zarzucać monotonność, bo tylko łazimy i główkujemy jak dalej przejść. Inna sprawa, gdy nie porywa Cię architektoniczne piękno tego świata ... może zacząć być nudnawo. W każdym bądż razie, ja przy ICO zawsze bawię się świetnie.

Na stronie Speed Demos Archives można znaleźć informacje, jakoby niedługo miał powstać Speed Run (już jest w toku tworzenia) owej pozycji. Stąd gdy ktoś nie miał szans obejrzeć/zagrać w ICO, teraz będzie mógł się z nim zapoznać. Tym bardziej, że SR zwykle nie mają filmików, stąd obejdzie się w miarę bezspoilerowo ... o ile w przypadku ICO można mówić o spoilerach (dopiero pod koniec się pojawiają).
  • 0

#20 BeSOS Napisany 24 grudnia 2005 - 12:06

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:

Inna sprawa, gdy nie porywa Cię architektoniczne piękno tego świata


imo to też sprawa dyskusyjna - momentami design jest nierówny. Nie mówie juz o tym, że gra ma 4 lata na karku, ale chodzenie po zamknietych pomieszczeniach w ICO do przyjemnych rzeczy imo nie zalezy, bo wieje nudą ;] Na zewnątrz jest juz lepiej :wink:
  • 0

#21 Scorpio Napisany 24 grudnia 2005 - 12:53

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
O tak ... zewnętrza są piękne. I, dziwne, nie pamiętam by było tak wiele wnętrz. A nawet jak były, to niektóre także były "na plus" - jak wnętrza wież po dwóch stronach wrót (zwierciadła).
  • 0

#22 BeSOS Napisany 25 grudnia 2005 - 15:17

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
ICO skończone 8)

Generalnie nie powiem, żeby jakoś szczególnie mnie powaliła. Spodziewałem się, że gra mnie zmasakruje, tak przynajmniej głosił Czesiek, ale jak widac nie warto go słuchac :]

W sumie to nie wiem co mi nie przypasowało - niby elementy zręcznościowe ciekawe, podobne do tych z POP więc powinno mi przypasować. To samo z designem leveli, ogromne przestrzenie i gigantyczne budowle - takie rzeczy też lubię.....a mimo wszystko grałem nieco na siłę. Moze to kwestia tego, że gra jest tak bardzo tajemnicza...tyle, że ja takie tajemnicze klimaty również lubię :] Więc nie wiem, grze dałbym 7 i nic ponad to :] Ale cieszę się, że ICO przelazłem, na pewno było warto :mrgreen:

Acha, przeszedłem w niecałe 6 godzin :)
  • 0

#23 mleko2099 Napisany 27 grudnia 2005 - 10:12

mleko2099

    SCUMM

  • Forumowicze
  • 1 354 Postów:

Generalnie nie powiem, żeby jakoś szczególnie mnie powaliła. Spodziewałem się, że gra mnie zmasakruje, tak przynajmniej głosił Czesiek, ale jak widac nie warto go

W sumie to nie wiem co mi nie przypasowało - niby elementy zręcznościowe ciekawe, podobne do tych z POP więc powinno mi przypasować. To samo z designem leveli, ogromne przestrzenie i gigantyczne budowle - takie rzeczy też lubię.....a mimo wszystko grałem nieco na siłę. Moze to kwestia tego, że gra jest tak bardzo tajemnicza...tyle, że ja takie tajemnicze klimaty również lubię :] Więc nie wiem, grze dałbym 7 i nic ponad to :] Ale cieszę się, że ICO przelazłem, na pewno było warto

Acha, przeszedłem w niecałe 6 godzin



Mam podobne odczucia O_o o ile poczatek mnie zachwycił tak potem coraz bardziej robiło się monotonnie. Nie przeszedłem jeszcze gry do końca ( REmake mnie zatrzymał) ale do tej pory nie jestem jakos wielce oczarowany....chyba za wiele oczekiwałem po tym tytule - wiecie tyle dobrego czytało.... chyba sie starzeje ;/
Ale jednego tej grze zarzucić nie można - braku pieknych widokow i rozmachu ( w tym aspekcie). Czasami specjalnie stawałem na moment i przypatrywałem sie widokom - jak dla mnie moc. Ogolnie takiego zamku IMO w grach video nie było - jest megaklimatyczny i świetnie opracowany(ten design!).
W ogole gra ma kilka dobrych latek na karku a poziom graficzny tej produkcji naprawdę potrafi zachwycić nawet i przy dzisiejszych szpilach ( ba, niektóre spokojnie deklasuje). Niezłe tekstury oraz gra światła i cieni daja rade.
Dźwięk i muzyka zasługują na osobna wzmiankę. O ile muzyki jest stosunkowo mało ( pojawia się zazwyczaj w kluczowych dla gry mometach) to jest ona po prostu piękna i aż żal ze nie pojawia się częściej ( ja chce OST)> Dźwieki sa znakomicie wkomponowane - i tu naprawdę nic nie mozna zarzucic.
Narazię daje 8 z malym plusem. Zobaczymy jak bedzie dalej...
  • 0

#24 BeSOS Napisany 27 grudnia 2005 - 14:52

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:

O ile muzyki jest stosunkowo mało ( pojawia się zazwyczaj w kluczowych dla gry mometach) to jest ona poprostu PIEKNA i aż żal ze nie pojawia się częściej ( ja chce OST)> Dźwieki sa znakomicie wkomponowane - i tu naprawde nic nie mozna zarzucic.


Ja muzykę zauważyłem jedynie podczas ostatnich chwil z grą, kiedy coś zaczyna się dziać (w sensie fabuły, spoilować nie będę). Natomiast muza podczas zakończenia mnie totalnie rozwaliła - coś pięknego i to był zreszta imo najlepszy moment w ICO :]

Grę na pewno warto przejść, bo jest niepowtarzalna...jest piękna i nie tylko pod względem designu, ale ogólnie - tylko, że imo na oceny w granicach 9-10 nie zasługuje :)
  • 0

#25 mleko2099 Napisany 28 grudnia 2005 - 09:13

mleko2099

    SCUMM

  • Forumowicze
  • 1 354 Postów:

Ja muzykę zauważyłem jedynie podczas ostatnich chwil z grą, kiedy coś zaczyna się dziać (w sensie fabuły, spoilować nie będę). Natomiast muza podczas zakończenia mnie totalnie rozwaliła - coś pięknego i to był zreszta imo najlepszy moment w ICO :]

Grę na pewno warto przejść, bo jest niepowtarzalna...jest piękna i nie tylko pod względem designu, ale ogólnie - tylko, że imo na oceny w granicach 9-10 nie zasługuje



Muzyka pojawia sie dosłownie w (o ile sie nie myle) trzech momentach, ale jest IMO cudowna. Jedyn włacz sobie ekran poczatkowy i poczekaj moment - pojawi sie filmik obrazujacy rożne momety w grze. Miuzik w tej cutscence mnie osobiscie zmasakrował.
A jeżeli chodzi o samš gre to zgadzam sie po czesci z przedmowca - gra aż na tak extremalne noty IMO nie zasługuje mimo całego piekna.
Jedno jest pewne - zagrac powinien kazdy.
  • 0

#26 Pjoter Napisany 28 grudnia 2005 - 19:34

Pjoter

    Cameltoe

  • Forumowicze
  • 2 055 Postów:
Polecam zaznajomic sie z OST z tej gry. Bardzo klimatyczny. Prawie sam ambient, ale slucha sie tego swietnie. Bardzo lubie utwor, ktory leci po smierci bohateha na ekranie z wyborem, czy sie bedzie kontynuowalo, czy nie. Kolejny fajny utwor to ten, ktory wlacza sie podczas save'owania. Podoba mi sie tez melodia z napisow koncowych i ta, o ktorej pisal moj przedmowca. Ogolnie to jest jeszcze kilka fajnych, ale sa to utwory malo melodyjne, a ich zadaniem jest nasycanie gry tym dziwnym klimatem, a nie "wpadanie w ucho". Polecam OST.
Ptaszki cwierkaja, ze mozna go zassac za pomoca odpowiednich programow, ale ja nie bede ich slow powtarzal, bo jeszcze drugiego warna dostane :wink:
  • 0

#27 Gość__* Napisany 26 lutego 2006 - 12:49

Gość__*
  • Goście
Wczoraj skonczylam ICO (hm... albo dzis ok. 2:00?) - niesamowita gra. Ciekawa, oryginalna, niby spokojna i kojaca, ale potrafiaca i wkurzyc. Z jednej strony spokojna lamiglowka, z drugiej tez z odrobina akcji. Juz na samym poczatku pochlonal mnie jej klimat - wydawalo mi sie, ze bedzie sielsko i przyjemnie, a oto [SPOILERY] widzimy jak chlopiec z rogami zostaje zlozony w ofierze "dla dobra wioski"...[/SPOILERY]. A potem tajemniczy mroczny klimat niezrozumienia od pierwszych scen gry i wspaniala podroz przez kolejne 10 godzin... Ciekawy pomysl, fabuly w grze niby niewiele, ale na tyle, zeby zafascynowac i zaskoczyc (ha, domyslilam sie, czym sa te czarne demony 8) [SPOILERY]W koncu czy to mogl byc zbieg okolicznosci, ze one tez mialy rogi?[/SPOILERY]).

A jak bym gre ocenila? Grafika - ladna, staranna, ale nie idealna. Bardzo dobrze dobrane kolory, brazowe cegly wewnatrz twierdzy, lsniace niczym bialy piaskowiec na zewnatrz, niebo z chmurami, jakies biale ptaszki, slicznie zrobiona woda, drzewka, trawa, wszystkie mechanizmy zamku, ladnie wykonani bohaterowie... Wszystko jest sliczne i dopasowane, aczkolwiek 10/10 bym nie dala... Po prostu... wydaje mi sie, ze taka ocena bylaby ocena za wysoka. Barwy, przytlaczajacy monumentalizm swiata... wszystko to ladne i staranne.

Tylko po prostu i az po prostu.

Muzyka - sliczna. Znowu, buduje klimat, zmienia sie, jest niepokojaca przy ataku demonow i sielska przy save'owaniu. Po prostu - sliczna.

A sama gra... Okreslilabym ja jako lamoglowka-platformowke z elementami akcji. Oryginalna, ale czy az tak bardzo? Przygodowka rozniaca sie od innych tym, ze tam przeszkadzajki zabijamy, a tu nasza przeszkode ku szybkiemu wyjsciu z zamku przeprowadzamy krok po kroczku... Przesuwamy klocki, naciskamy dzwignie... Walimy mieczykiem demony... Cos czasem wysadzimy... Ta gra nie jest odkrywcza. Wykorzystuje po prostu w troche inny sposob zebrane z roznych gier elementy. Taka fajna, dziesieciogodzinna (hm + te ilestam razy, kiedy sie zabilam i cos powtarzalam...) gierka na 7 czy 8. Moze nawet na 9? Moze znudzic albo rozkochac w sobie. Mnie rozkochala. Teraz mam w planach zanurzyc sie w swiat Shadow of the Colossus... Chociaz pewne kobylaste kolokwium bedzie mi stalo na przeszkodzie... To moze jeszcze raz przejde ICO... O, chyba tak zrobie.

P.S. Gracze tak lubia mowic, ze swiaty ICO i SotC to te same swiaty... Pewnie jest masa teorii, ze bohaterowie SotC to dorosli bohaterowie ICO, co?
P.S.2. Pomysl z jezykami i napisami w grze... Proste i wspaniale.
  • 0

#28 Gość__* Napisany 26 lutego 2006 - 13:15

Gość__*
  • Goście

[SPOILERY][/color]W koncu czy to mogl byc zbieg okolicznosci, ze one tez mialy rogi?[/SPOILERY]).
[SPOILER][

Nawet jesli nie zwrocic uwagi na to, ze cienie rowniez mialy rogi, pod koniec gry mozna latwo wywnioskowac, iz cienie to duchy innych dzieci zlozonych w ofierze - przeciez pod koniec wydostaja sie one wlasnie z "sarkofagów" w których zamkniety byl nasz bohater.


Nom, ale ja to wywnioskowalam wczesniej :ninjadance: . Wlasnie ta "tajemica" i jej rozwiazanie swiadcza tez o uroku gry. Nikt nie stanie i nie powie nam: "Bo wiesz, oni robili to i tamto, tu ktos wysysal energie, bla, bla, bla...". [SPOILERY] Widzimy, ze te demony to duchy czy tez w jakis sposob przetworzona energia innych dzieciakow z rogami, ale nikt nam nie powie: " "Rogaczy" skladano w ofierze, bo z nich wyzwalala sie najlepsza energia". Prawdopodbnie te dzieci poswiecano, bo byly inne, Krolowa wykorzystala ich energie do stworzenia sobie Yordy. Moze to, ze stawaly sie demonami bralo sie z tego, ze musialy z pewnoscia umierac w meczarniach, moze z nienawisci albo jeszcze z czegos innego...[/SPOILERY]

Ta gra jest wspaniala wlasnie jeszcze dzieki tylu "moze" i braku "na pewno" - mozna dyskotowac o niej, tworzyc wlasne teorie i wciaz odrywac na nowo swiat ICO i Yordy.
  • 0

#29 Gość__* Napisany 20 marca 2006 - 17:10

Gość__*
  • Goście
PSX'a powstawał ICO?? :o
Dowód?! Kliknij:
http://video.google.... ... 4321&q=ICO
  • 0

#30 Gość__* Napisany 20 marca 2006 - 18:44

Gość__*
  • Goście

PSX'a powstawał ICO?? :o
Dowód?! Kliknij:
http://video.google.... ... 4321&q=ICO

Ciekawy filmik. Mimo renderów gra jest brzydsza, nie ma tego klimatu. Yorda wygląda jak zwykła dziewczna, był nawet jakieś walki z normalnie wyglądającymi ludźmi... Lubię takie filmiki, pokazują jak ciekawymi ścieżkami idą pomysły developerów.

EDIT: to jest post numer 2005 ^^
  • 0