Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanon


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
351 odpowiedzi na ten temat

#331 xell Napisany 17 czerwca 2011 - 15:21

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 228 Postów:

Bzdura, wystarczy przypomnieć sobie czwartą część Małpiej Wyspy.

Lepiej tego nie robić :olo:
  • 0

#332 Heisenberg Napisany 17 czerwca 2011 - 15:31

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:

RDR nie pierwsze podniosło temat westernu, nawet jeśli mówimy tylko o tej generacji. A tak poza tym, to było to good old GTA przebrane w inny kostium. Już sądzę, że ktoryś z superbohaterskich sandboksów (Crackdown, Prototype, nieSławny) będzie bardziej zapamiętany. Albo np. Borderlands, czyli udany mariaż FPS i Diablo.


Naprawdę sądzisz że crap Crackdown będzie bardziej zapamiętany z sandboxów niż RDR które ze wszystkich gatunków mieści się w top 10 dekady :cooo:

Dlaczego żądasz? Nie czuję się przekonany, a takie miały być reguły. Argumenty, a nie żądania. Zresztą kanon widziałbym raczej jako fundament współczesnej branży gier, a nie zbiór hitów sezonu. Dlatego najlepiej byłoby pewnie wywalić z listy wszystkie gry z tej generacji - dopiero w następnej będzie można rozważać, czy faktycznie zasłużyły by się na niej znaleźć.

xelloss - pewnie masz rację, jakby było zwykłe głosowanie czy ankieta, to każdy by oddał głos i był na równi niezadowolony, że jego ulubieniec przepadł, przysypany głosami "tych wstrętnych fanbojów".


A o czym ja piszę? Chciałem C&C w RTS to xell napisał że CoH bo najzajebistrza strategia. To ja w takim razie chce najzajebistrzego sandboxa czyli RDR a nie z dzisiejszego punktu widzenia paściarskie GTAIII.
  • 0

#333 xell Napisany 17 czerwca 2011 - 15:35

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 228 Postów:
Crap? OLO, jedna z fajniejszych gier tej generacji. A szroty od Rockstar nikogo.
  • 0

#334 Zwyrol Napisany 17 czerwca 2011 - 15:38

Zwyrol

    The Strong, Silent Type

  • Forumowicze
  • 3 623 Postów:
Batman Arkham Asylum - może jako gra sama w sobie wiele nie wnosi, natomiast jako gra z superbohaterami miażdży wszystko.
  • 0

#335 Shinigami Napisany 17 czerwca 2011 - 16:02

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 368 Postów:

Bzdura, wystarczy przypomnieć sobie Grim Fandango czy czwartą część Małpiej Wyspy. Co takiego jest w przygodówkach 3d, że je różni od typowego Point'n Click?

To, że przywróciły do życia zdechły gatunek? Nie mówię, że wszystkie mają być w kanonie, ale dzięki nim można w ogóle przemyśleć jeszcze raz obecność w nim przygodówek.

Batman Arkham Asylum - może jako gra sama w sobie wiele nie wnosi, natomiast jako gra z superbohaterami miażdży wszystko.

Action-adventure:
Metroid Prime (naśladowca: Batman: Arkham Asylum)

Wystarczy.

Edytka:
W action-adventure można by zrobić małe machniom i wrzucić "Super Metroid/Castlevania". Osobno chyba nie ma sensu, a łamane dlatego, że praktycznie dosłownie reprezentują ten sam typ gier i są to długie serie, które mają kupę fanów. Tylko zastanowić się która część Castlevanii wtedy. Stawiałbym na Symphony of the Night, bo ogólnie uważana jest za najlepszą.

Mam też pomysł na zmianę w kategorii bijatyk, a że to tylko mnie, to podrzucę wieczorem.
  • 0

#336 Heisenberg Napisany 17 czerwca 2011 - 16:08

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:

Crap? OLO, jedna z fajniejszych gier tej generacji. A szroty od Rockstar nikogo.


Xell Halo zrozumiem, fajne. Ale na bogów, Crapdown? Trolololo... :cf:

Najwyraźniej jesteś człowiekiem pozbawionym gustu albo rozsądku skoro stawiasz to coś nad RDR.
  • 0

#337 Holden Napisany 24 czerwca 2011 - 14:23

Holden

    Za wysokie IQ...

  • Forumowicze
  • 9 638 Postów:

To, że przywróciły do życia zdechły gatunek? Nie mówię, że wszystkie mają być w kanonie, ale dzięki nim można w ogóle przemyśleć jeszcze raz obecność w nim przygodówek.

hihi, no nie wiem czy Grim Fandango ożywiło cokolwiek, ponieważ sprzedało sie w liczbie kilku egzemplarzy... :cf:
  • 0

#338 Shinigami Napisany 24 czerwca 2011 - 14:32

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 368 Postów:
I wyszło w 1998, a gry, o których pisałem w tym i zeszłym roku.
  • 0

#339 Holden Napisany 24 czerwca 2011 - 14:34

Holden

    Za wysokie IQ...

  • Forumowicze
  • 9 638 Postów:
a, nie doczytałem :pac:
  • 0

#340 117 Napisany 24 czerwca 2011 - 14:57

117

    Elitarny użytkownik

  • Forumowicze
  • 10 903 Postów:
Zerknalem na liste na poprzedniej stronie i musze przyznac, ze wprowadzacie bardzo duzy chaos. Rozumiem, ze jest to WiP ale proponuje ja jakos usystematyzowac. Z jednej strony rzucacie takim Metroid Prime i dodajecie nasladowaca Batman: AA, by nastepnie rzucic Uncharted 2 i piszecie precursor Tomb Raider. Uwazam, ze ustalenie podstawowych zasad i szkieletu tej listy ktora ma sie stac kanonem jest absolutnie kluczowe do pomyslnego zakoczenie dyskusji ktora trwa stron 12 i ktorej nie widac konca. Zanim wiec po raz kolejny zaczniecie sie wyklucac jaka gierka powinna sie znalezc na liscie, a jaka nie nalezy zastanowic sie nad struktura, ktora jest tu kluczowa. Kanon ponadto musi byc przystepny dla gracza, nie moze on byc czyms elitarnym, dostepnym tylko dla ludzi ktorzy posiadaja snesa i nokie 3210. Powinien on byc skonstruowany tak by dac szanse kazdemu zapoznac sie z gamingiem i pozwolic go ocenic. Rozumiem jak istotne jest dla kazdego z udzielajacych sie w temacie, by jego gierka znalazla sie na liscie, ale nalezy spojrzec obiektywnie. Kazdy ma swoj wlasny kanon, a chodzi przeciez o przygotowanie listy dzieki ktorej laicy beda mogli poznac czym sa gry. Zobaczyc jak gry sie zmienialy i ewoluowaly przez lata.

Absolutnie kluczowe jest podanie na pierwszym miejscu jak najnowszych pozycji, ktory dzielnie i dumnie kontynuja dzielo prekursorow. W drugiej rubryce powinna byc gra – matka. W trzeciej grze powinna byc alternatywa. W czwartej rubryce powienien byc gatunek jaki gra reprezentuja. W piatej krotkie uzasadnienie.

Krotki przyklad

Gra: Pac – Man Championship Edition DX -- Prekursor: Pac – Man -- Gra podobna/alternatywa: Ms. Pac-Man – Gatunek: Arcade -- Uzasadnienie: Gra dobra w ch.j
Gra: Halo Reach – Prekursor: Halo: Combat Evolved – Gra podobna/alternatywa: Halo 3 – Gatunek: FPS – Uzasadnienie: Gra dobra w ch.j
Gra: Starcraft 2 – precursor: Warcraft – Gra podobna/alternatywa: Starcraft, Warcraft 3, C&C – Gatunek: RTS – Uzasadnienie: Gra dobra w ch.j
Gra: Mass Effect 2 – precursor: KOTOR – Gra podobna/alternatywa: Alpha Protocol – Gatunek: RPG – Uzasadnienie: Gra dobra w ch.j
Gra: Uncharted 2 – precursor: Prince of Persia – Gra podobna/alternatywa: Tomb Raider – Gatunek: Action-Adventure
Itd…

Przez ten zabieg, mozemy skupic sie na przygotowaniu kanonu, ktory pokaze nie tylko podstawowy przekroj przez gaming, a takze pokaze jak gry ewoluowaly/zmienialy sie.

Generalnie wszystko do przebudowy bo zaczeliscie od d.py strony
  • 1

#341 fingus Napisany 24 czerwca 2011 - 19:55

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
No, z tymi "najnowszy reprezentant - gra matka - alternatywa" się zasadniczo zgadzam, zresztą parę stron temu wykiełkował ten koncept i próbował zapuścić korzenie, ale nie do końca się udało. A to z tej prostej przyczyny, że kierunki rozwoju bywają powikłane i nie zawsze dają się tak prosto śledzić. Np. Uncharted czerpie nie tylko z Prince of Persia czy Tomb Raidera, ale i z Gears of War. Nie wiem tez czy bardzo dobrym pomysłem jest podawanie samych Halo jako reprezentantów FPSów (chyba, że miał być to "gatunek: halo"). Lepiej chyba sięgnąć do różnych smaków i dać szczyptę Half-Lifa, czy (tfu!) Call of Duty, aby pokazać różne podejścia do gatunku.

W ogóle bardziej skłaniam się, aby pierwszą linią podziału był podział gatunkowy. Może w ogóle najlepiej byłoby najpierw skonstruować jakąś taką w miarę kompletną listę gatunków, a potem dać do każdego te 3 gry wg. powyższego szablonu? Wtedy nie będzie takiego rozwodnienia w niektórych gatunkach. Ot, wskazujemy najlepszego reprezentanta i wtedy wiadomo: jak strategie to Civilization i o reszcie można zapomnieć, etc.

Choć trochę się to kłóci z pierwotnym założeniem "jak w nie nie grałeś, to nie znasz się na grach i uj!". Bo może jednak jest kilka "nie-do-końca-najlepszych", które szanujący się gracz znać powinien. :-D
  • 1

#342 michalmarek77 Napisany 24 czerwca 2011 - 20:24

michalmarek77

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 4 419 Postów:
Gra: LA Noire -- prekursor Keystone Kapers --alternatywa Noir: A shadowy Thriller. gatunek: Cop vs bandit / action / adventure

Z tym, że gra i alternatywa NIKOGO, a prekursor niepokonany do dziś :)
  • 0

#343 117 Napisany 24 czerwca 2011 - 20:24

117

    Elitarny użytkownik

  • Forumowicze
  • 10 903 Postów:

No, z tymi "najnowszy reprezentant - gra matka - alternatywa" się zasadniczo zgadzam, zresztą parę stron temu wykiełkował ten koncept i próbował zapuścić korzenie, ale nie do końca się udało. A to z tej prostej przyczyny, że kierunki rozwoju bywają powikłane i nie zawsze dają się tak prosto śledzić. Np. Uncharted czerpie nie tylko z Prince of Persia czy Tomb Raidera, ale i z Gears of War.



W takim wypadku nalezy podac najlepsza gre i jej konkurencje jako alternatywe. Lepiej IMO podac Uncharted niz Tomb Raider bo Uncharted oferuje cos wiecej niz Tomb Raider czy Prince of Persia. PoP I TR to oczywiscie prekursorzy, ale standardem jest w takim razie Uncharted i np. GoW jako alternatywa konkurencja.

IMO moim zdaniem kanon ma byc wyznacznikiem, poradnikiem, itd ktory ma zaprezentowac gaming. Podzial ktory proponuje jest zarazem zgrabnym uscisleniem najwazniejszych gier i gatunkow, ale takze dzieki pokazaniu alternatyw pokazac o wiele wieksze spectrum, dzieki czemu czytajac czy zapoznajacy sie z nim bedzie wiedzial, ze jezeli siegnie po Uncharted to bedzie wiedzial, ze zapoznaje sie z najlepsza gra action –adventure. Ale jezeli nie ma PS3 to moze siegnac po Gears of War I tez dostanie praktycznie najlepsza reprezentacje gatunku. Kolumna prekursorzy ma za zadanie tylko oddac hold grom kultowym. Umowmy sie, ze jezeli zaczniemy pokazywac w niej doom’a, Duke Nukem 3d czy o zgrozo np. Dune 2 to nikt nie bedzie patrzyl na to powaznie. W wiekszosc tych gier nie da sie dzisiaj juz zagrac, pomimo tego, ze byly wyznacznikiem standardow czy gatunku x lat temu. Dlatego moim zdaniem kanon growy nie moze byc przyrownywany do kanonu np. ksiazkowego. Gry to technologia, technologia sie zmienia co chwile. Trudno wciskac ponga do kanonu, skoro on moze jedynie wywolac politowanie na twarzy. To nie ksiazka, ktora moze zachowac swiezosc przez setki czy tysiace lat, bo sposob jej prezentacji prakycznie nigdy sie nie zmienil.

Nie wiem tez czy bardzo dobrym pomysłem jest podawanie samych Halo jako reprezentantów FPSów (chyba, że miał być to "gatunek: halo"). Lepiej chyba sięgnąć do różnych smaków i dać szczyptę Half-Lifa, czy (tfu!) Call of Duty, aby pokazać różne podejścia do gatunku.


To co podalem to tylko maly przyklad, a raczej szkielet jaki proponuje. Gier FPS moze byc w nim nawet million, jezeli tylko zasluguja na to.
Nastepnym FPS moim zdaniem powinien byc Half-Life 2, a jako alternatywa CoD czyli gry fps oparte na skryptach. Jak masz szkielet to mozna zbudowac liste. Im lista wieksza tym lepiej. Proponuje nawet akceptowac na poczatku najbardziej absurdalne propozycje. Jak sie liste zamknie po okreslonym okresie czasu, to zacznie sie robic selekcje I zostanie sam kanon, ktory nastepnie bedzie mozna swobodnie aktualizowac w miare potrzeb.

Oto moj project management XD


W ogóle bardziej skłaniam się, aby pierwszą linią podziału był podział gatunkowy. Może w ogóle najlepiej byłoby najpierw skonstruować jakąś taką w miarę kompletną listę gatunków, a potem dać do każdego te 3 gry wg. powyższego szablonu? Wtedy nie będzie takiego rozwodnienia w niektórych gatunkach. Ot, wskazujemy najlepszego reprezentanta i wtedy wiadomo: jak strategie to Civilization i o reszcie można zapomnieć, etc.

Choć trochę się to kłóci z pierwotnym założeniem "jak w nie nie grałeś, to nie znasz się na grach i uj!". Bo może jednak jest kilka "nie-do-końca-najlepszych", które szanujący się gracz znać powinien. :-D


Nie uwazam by byl to dobry pomysl. Patrz wyzej
  • 0

#344 117 Napisany 30 czerwca 2011 - 14:27

117

    Elitarny użytkownik

  • Forumowicze
  • 10 903 Postów:
nie spodziewalem sie, ze moj wpis zabije ten temat
  • 0

#345 117 Napisany 05 lipca 2011 - 16:18

117

    Elitarny użytkownik

  • Forumowicze
  • 10 903 Postów:
oto templata... mozna oczywiscie ja zmienic i rozbudowac, ale IMO uwazam, ze taka prezentacja kanonu jest najlepszym wyjscie, bo pozwala zapoznac sie z gamingiem.

Gra:	Prekursor	Gra podobna/alternatywna	Gatunek	Uzasadnienie
Unreal Tournament 3	Doom	Bulletstorm, Quake 4, Duke Nukem Forever	FPS	Klasyczne podjescie do FPS
Half-Life 2	Half-Life	Call of Duty, Medal of Honor, Killzone 3	FPS	Story telling plus skrypty
Bioshock 2	Goldeneye	Perfect Dark, Bioshock, System Shock	FPS	gadzety plus strzelanka
Halo Reach	Halo: Combat Evolved	Halo 3, Halo 2, Halo 3:ODST	FPS	nieskryptowany gameplay w duzej skali
Battlefield: Bad Company 2	Counter Strike	Counter Strike Source, Battlefield: Modern Combat	FPS	objective based multiplayer
Uncharted 2: Among Thieves	Tomb Raider	Prince of Persia	Action - Adventure	gra zrecznosciowa z elementami shootera TPP
Gears of War 2	Resident Evil 4	Uncharted 2: AT 	Shooter TPP	shooter TPP (czesciowo oparty o cover system)
Startcraft 2: Wings of Liberty	Dune 2	Starcraft, Warcraft 3,  Command & Conquer, Homeworld, Company of Heroes	RTS	
Civilization 5	Civilization	Warlords	Turn - Based Strategy	
Age of Empires	Age of Empires	Rise of the Nations? Age of Mythology	RTS - ekonomiczny	
The Settlers 7	The Settlers	Black & White?	gra ekonomiczna	
Sim City	Sim City	Transport Tycoon	gra ekonomiczna	
Football Manager	?	Championship Manager, MLB coach	sportowa	
Heroes of Might & Magic 5	Heores of M&M	Disciples	strategia turowa	
Mass Effect 2	?	KOTOR, Dragon Age, Witcher 2	RPG - TPP/FPS	
Fallout: New Vegas	Daggerfall?	Fallout 3, Oblivion, Two Worlds	Open World RPG	
Baldour's Gate 2	Baldour's Gate	Diablo, Neverwinter Nights, 	klasyczny RPG	
Final Fantasy XIII	Final Fantasy	Final Fantasy, Suikoden	jRPG	
Eternal Sonata	?	Star Ocean, Children of Mana	action RPG	
World of Warcraft	Ultima Online	Rift, DC Universe Online, Final Fantasy XI, 	mmoRPG	
Legend of Zelda: Twilight Princess	Legend of Zelda	Legend of Zelda: Ocarina of Time, Darksiders, Okami	??	
Metroid Prime: Corruption	Metroid Prime	Metroid Prime 3: Hunters, Batman: Arkham Asylum, Shadow Complex	??	
Dead Space 2	Resident Evil  	Silent Hill, Dead Space, Alone in the Dark	Horror	
Splinter Cell: Conviction	Metal Gear	Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, Splinter Cell, Thief	Stealth	
Red Dead Redemption	Grand Theft Auto	GTA IV, Mafia, L.A. Noir, Getaway, Saints Row	Sandbox	
Super Mario Bros	Super Mario Bros	Super Mario Galaxy, Ratchet & Clank: A Crack in Time	Platformer	
Gran Turismo 5	Gran Turismo	Forza Motorsport 3, Need for Speed: Shift 2	racer/simulation	
Mario Kart	??	??		
Fifa 11	Sensible World of Soccer	Fifa, Pro Evolution Soccer, NBA2K11, MLB 2K11, NFL 11	sportowe druzynowe	
Skate 3	??	Tony Hawk, Dave Mirra freestyle BMX	sporty extremalne	
Mortal Kombat 	Street Fighter?	Mortal Kombat Trilogy, BlazBlue, Marvel vs Capcom 3	mordobicia 2d	
Tekken 5	Tekken??	Virtua Fighter 3, Soul Calibur 4	mordobicia 3d	
Ninja Gaiden Sigma 2	Ninja Gaiden	Devil May Cry 4, Ninja Blade,	chodzone fighting game	
Dance Central	Dance Dance Revolution	Zumba Fitness, Dance Masters, Just Dance	taneczne	
Rock Band 3	Frequency	Guitar Hero	muzyczne	
Singstar	Singstar	Karaoke Revolution, American Idol	karaoke	
The Sims 3	The Sims	Tamagotchi, Pokemon?	social	
Gry Arcade - obecnie dostepne na Iphone/xbla/psn	Arcade			

  • 0

#346 Druciak Napisany 05 lipca 2011 - 18:58

Druciak

    Vice City

  • Forumowicze
  • 12 445 Postów:
HL2 > Cody, Mohy i inne uje muje dzikie węze. :ninjadance:
Do Heroesów można dodać jeszcze King's Bounty.
Do BC2 wpisałbym po prostu pierwszą część serii Battlefield albo Battlefield 2.
Do Gears of War dodałbym kill.switch, bo tak naprawdę to ona zapoczątkowała krycie się za osłonami, następną grą z takim elementem był właśnie GoW.
Poza tym cacy. :olo:
  • 0

#347 Sotaku Napisany 14 września 2015 - 21:23

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 663 Postów:
odkurzam, jakby ktoś tu wolał popisać dodając coś nowszego :)
  • 0

#348 Daddy Napisany 22 lutego 2020 - 22:50

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 928 Postów:

odkurzam, jakby ktoś tu wolał popisać dodając coś nowszego :)

 

No to po chuju odkurzyłeś :cf:

 

Diablo - pierwsza gra online, pierwsze interakcje online (łącznie z wizytami u randomów w innych miastach albo goszczenie ich u siebie) i pierwsze (i w sumie jedyne) opierdole od rodziców za dość duże rachunki za telefon.

 

Final Fantasy X - grałem też w inne (nie wszystkie), ale to ta gra sprawiła, że przejebałem kilkaset godzin życia, zwalniałem się z praktych na studiach, by napierdalać w Blitzball i poznałem GameFAQs i frajdę z czytania o strategiach i poradach do tej gierki.

 

Phoenix Wright (seria) - ta seria (obok tej poniżej) to dla mnie esencja niezręcznościowego gamingu, a takiego skupionego na zagadkach i fabule (nigdy nie byłem fanem gier przygodowych, a RPG postrzegam inaczej). 

 

Professor Layton (seria) - ach, Pan Hershel Layton, kwintesencja rigczu i inteligencji, którą rozpierdalał wszelakie przeciwności losu z klasą najwyżej próby angielskiego gentlemana  :sir:

 

Heroes of Might and Magic III - moja ulubiona gra turowa, która - zarówno solo, jak i w wersji "hot seat" z ziomkami zjadła mi kolejne godziny życia, które mógłbym spędzić np. na głuszeniu towarów  :olo:

 

Destiny - mesjasz 7/10 z rewelacyjnym gunplayem i uzależniającym trybem PvP, ale przede wszystkim gra, która na obecnej generacji sprawiła, że spora grupa ludzi z forum zaczęła ze sobą rozmawiać poprzez imprezę na PS4. I można było robić z siebie durnia po pijaku  :dad:

 

Warcraft II - tu też wiele godzin zostało spędzonych przy pięknej muzyce, pięknej grafice i pochrząkiwań gruntów.

 

Wiedźmin III - tu chyba nie trzeba pisać dlaczego. Jakby ktoś miał wątpliwości - za Gwinta i cycki w przerywnikach :cf: No i za dojebane misje :gusta:

 

Neverwinter Nights - czemu nie np. Baldur's Gate (też skądinąd świetna gra)? Bo ta mi jakoś bardziej siadła pod każdym względem, a i grałem w nią namiętnie w specyficznych sytuacjach, więc na zawsze w pewien sposób się wryła w moją pamięć. 

 

Metal Gear Solid 2/3 - te 2 części cenię sobie najbardziej, w sensie mi najbardziej podeszły, inne są ciut za nimi. MGS2 to był mój pierwszy MGS, do którego podszedłem na poważnie (MGS gdzieś raz "na szybko" grałem na pożyczonej konsoli już po przejściu kika razy MGS2), a MGS3 to MGS3 :snejk:


  • 0

#349 burnstein Napisany 22 lutego 2020 - 23:19

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 073 Postów:

To raczej nie były tożsame tematy, ale baw się jak chcesz.


  • 0

#350 Daddy Napisany 22 lutego 2020 - 23:35

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 928 Postów:

Rozumiem, chciałeś wygrać od fwanka te darmowe 3 miesiące, przepraszam.

 

Nie jest to 100% to samo, ale widać było, że nikomu oprócz mnie nie chciało się tamtego traktować poważnie, a większość tylko przypierdalała się do autora tamtego tematu, wiec wolałem to ukrócić na rzecz dyskusji o giereczkach, a nie gównopostów. Wybacz powtórnie. EOT i zapraszam do napisania czegoś sensownego na temat gier.


Ten post był edytowany przez Daddy dnia: 22 lutego 2020 - 23:35

  • 0

#351 Ryan Napisany 01 marca 2020 - 10:43

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Fajny ten topik.
  • 0

#352 fingus Napisany 01 marca 2020 - 10:58

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:

No nie wiem, śmierdzi gatekeepingiem.


  • 0