Skocz do zawartości

Recesja na rynku jrpg


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
93 odpowiedzi na ten temat

#1 Gość__* Napisany 08 lipca 2005 - 17:51

Gość__*
  • Goście
Jak uwazacie bo wedlug mnie to mamy recesje w porownaniu do tego co bylo za czasow PSX'a wtedy to wychodzilo tyle pozycji ze glowa bolala, w gazetach kacki rpg tetnily zyciem a teraz juz jakos nie jest tak samo, spora czesc fanow lubi tylko narzekac w stylu " No FF 7 to to nie jest to byl rpg i wszystko co po nim wyszlo to syf" albo " Znowu chodzi o ratowanie swiat nic orginalnego juz nie wymysla" do tego malo nowych serii i malo zmian w starych moze z nastepna generacja konsol to sie zmieni jak kolesie dostana lepszy sprzet to moze wymyslo znowu cos swiezego i orginalnego.
  • 0

#2 Gość__* Napisany 08 lipca 2005 - 20:11

Gość__*
  • Goście
mi się wydaje że to wszystko przez połączenie się square-Enix... ich pozycje troche śmierdzą z tego co czytałem... zresztą ja niedawno mam PS2 ale niezbyt wiele mnie jara z tego co oni wydają... Star Ocean 3 niezbyt akoś mnie ciągnie choć pewnie zagram... Final X-2 ;/ i... i...? i w sumie troche tego chyba nadciągnie, zaznaczyłbym że PSone dostał takiego kopa RPGowego podczas końcówki życia... wyszła najgenialniejsza RPG na tę maszyne czyli Chrono Cross, wcześniej troche wyszedł Threads of Fate i Vagrant Story, tego samego miesiąca Valkyrie Profile, później był Final IX... wydaje mi się żej eszcze wszystko przed nami bo spodziewam się że FFXII będziek opał dupsko bo jest robiony przez ekipe od Vagranta wiec na nic innego nie licze, na sequel CC chyba nie ma co liczyć a szkoda bo to najgenialniejszy jRPG według wielu fanów i ma chyba taką samą rzeszę fanów jak FFVII, oprócz tego są jeszcze gry które poprostu nie ukazały się jeszcze u nas... zaniedługo czeka nas od S-E Dragon Quest VIII, Radiata Stories, Grandia 3, Romancing SaGa, FF Dirge of Cerberous (który moim zdaniem bedzie lipny... ale niekłócmy się nawet o to w tym temacie...) w przyszłości Square też będzie realizowało project Code Age który jak narazie mnie nie jara ze względu na swój klimat ale może troszeczke przypomina Xenosagę.. wiec dla fanów tej że może być wart uwagi...
jRPGów jeszcze troche nam między łapkami przejdzie wiec nie ma co panikować ;]

po zatym jest wiele gier których pewnie jeszcze nie sprawdziliśmy... kto grał w ICO? Disagea? -to podobno świetny tactic jRPG i pewnie zaniedługo będę starał się go sprawdzić bo słysze o nim same superlatywy... szczególnie w sprawie fabuły która jest jajcarska... tobie jako "fanowi" (z tego co wnioskuje po czytaniu twoich postów) napewno się spodoba ;]
  • 0

#3 Gość__* Napisany 08 lipca 2005 - 20:50

Gość__*
  • Goście
Disgeae( czy jak to sie pisze) juz dawno chcialem kupic ale jak mialem fundusze to nigdzie znalezc nie moglem i teraz jak nie mam kasy to w koncu sie pojawila w Ultimie
Ring of Red to jest fajna strategia calkiem inne podejscie do tematu niz FF, mnie tez zawsze wkurzal fakt ze niektore jrpg nie wychodza w Europie a teraz gram na orginalach i nie bardzo chce mi sie wykladac kase import i plytke do sciagania regionow
Co do FFXII tez mam duze nadzieje pracuje tam tez ekipa od FFT no i podobno budzet jest bardzo duzy
Mi tez sie podoba Legedn of Legaia 2 moze i nie jest to super produkcja, to jest srednie rpg ale ma jeden z najorginalniejszych systemow jakie widzialem w rpg.
  • 0

#4 Gość__* Napisany 08 lipca 2005 - 22:23

Gość__*
  • Goście
Uwielbiam tematy tego pokroju.

1. Do waszej wiadomości: więcej gier jRPG wychodzi teraz niż wcześniej, nie wiem na jakiej podstawie powstały Wasze teorie. Samo SE wydaje ich więcej niż powiedzmy przed 5-6 laty. Sprawą dyskusyjną jest tylko to czy się one komuś podobają, a z tego co widać na razie mamy szlochanie po FFVII, nostalgię "lepszych dawnych czasów" kiedy to ogólnie nawet słoneczko inaczej świeciło, a gry były tworzone z myślą o graczach.
Nawet jeśli gier jRPG wychodziłoby mniej to bynajmniej nie z powodu wyimaginowanego kryzysu tylko przez to, że developing jest znacznie droższy, potrzeba większych nakładów pracy, w szczególności mając na uwadze gry RPG. Z takiej racji niektóre firmy nie mogą sobie pozwolić na eksperymenty i tworzenie zupełnie nowych IP. A w przypadku konsol next-gen pieniędzy będzie trzeba jeszcze więcej i tym samym teamy pracujące nad danym tytułem znacznie lub nieznacznie powiekszą się tyle że w tym drugim przypadku wydłuży to oczekiwanie na premierę.
Dlatego też jeśli komuś dzisiejsze czasy się wybitnie nie podobają to niech lepiej da sobie spokój z jRPG w ciągu najbliższych kilku lat, bowiem komercja najprawdopodobniej jeszcze się zwiększy.

2. Na temat komercji słów kilka.
Komercja jako taka tworzy się jak wiadomo z różnych powodów, a takich powodów w SE jest co najmniej kilka, w tym jeden który rozciąga się praktycznie wszędzie:
a) zapotrzebowanie: już od iluś dobrych lat fani chcieli sequela FFVII, a ich życzenie się poniekąd spełniło. Dzisiaj mamy AC i DoC jako w pewnym sensie kontynuacje oraz BC i CC jako gry ukazujące historię mającą miejsce przed FFVII.
b) protekcja: FFXII to najważniejszy tytuł w historii Square licząc lata przed i po fuzji z Enix. Budżet i team jest największy i ma --zależnie od sukcesu-- wytyczać politykę firmy na najbliższe lata. Tu jako swoistego "protektora" mamy Kompilację FFVII która w razie wpadki mogłaby firmę wyciągnąc z dołka i w jakimś tam sensie załatać dziury
c) na spotkaniu akcjonariuszy SE poruszana była sprawa zapaści w branży konsolowej(w Japonii). Ludzie kupują chętniej gry używane w dobrym stanie niż nowe. Zdanie Square Enix na ten temat było takie, że kiedyś tan gry przechowywało się na nośnikach użytych w danej konsoli(NES i SNES używało cartów jak wiadomo), a nie na kartach pamięci
d) w naszym kraju nie jest różowo, ale gracze mogliby kupować oryginalne egzemplarze gier, a nie używać programów p2p, torrentów albo znajomości z gościem "z hakiem zamiast dłoni i papugą na ramieniu". Gdyby wszyscy lub prawie wszyscy tak robili to komercja byłaby mniejsza, bo zarazem straty dla firmy również byłyby mniejsze(lub żadne)

3. I Mistwalker...
Co prawda ten wątek nie był poruszany(chyba że ktoś napisał posta w trakcie kiedy ja pisałem tego), ale po prostu śmieszy mnie uznawanie tych ludzi za jakichś "mesjaszy", którzy przybędą i zbawią cały gatunek w ciągu jednego dnia. Co prawda nie wątpię że ich gry będą dobre, lub nawet i bardzo dobre, ale jak się bliżej przyjrzeć Blue Dragon to DQ8 bis, a Lost Odyssey ma wg największego japońskiego dziennika używać Unreal Engine 3, a to przynajmniej moim zdaniem jest pomysł po prostu chybiony! Chyba że Sakaguchi planuje zrobić z tego coś w stylu serii Wizardry. Tak czy siak w mojej opinii to akt desperacji z powodu zbyt niskiego budżetu.

4. ... oraz moje trzy grosze,

(...)w gazetach kacki rpg tetnily zyciem a teraz juz jakos nie jest tak samo

Tu się zgodzę, ale nie jest to następstwem tego zmyślonego kryzysu. Tak naprawdę to nie wiem czego jest to następstwem, bo na pewno jest o czym pisać...
Kiedys lubiłem RPGamer w Neo Plus, Kącik RPG z PSX Extreme w sumie też. Teraz RPGamer to historia, a Kącik RPG z PE to tragifarsa autorstwa tego pseudo socjalisty(?) żyjącego chyba jeszcze w czasach Amigi, prowadzącego swój folwark, promując jakieś teorie z kosmosu nt. komercji i innych bzdetów(o tym troszkę niżej). Wspomnijmy jeszcze o tym, że to czytelnicy mu ten dział uzupełniają niemal co miesiąc, a wspomniany redaktor ogranicza się do napisania newsów i głupiego wstępniaka.
Kompletnie w moich oczach ten dział stracił po umieszczeniu tej teorii mówiącej, że FFX/X-2 mają związek z FFVII, ba! wg niej FFX/X-2 to prequel FFVII!? Jak można na takie pierdoły tracić w ogóle miejsce? Już lepiej będzie kiedy wydrukują tam sposób na wskrzeszenie Aeris albo taktykę na Onyx Weapon.

zaniedługo czeka nas od S-E Dragon Quest VIII, Radiata Stories, Grandia 3, Romancing SaGa, FF Dirge of Cerberous

Z czego mało prawdopodobne jest ażeby Radiata Stories albo Romancing Saga w Europie się ukazały. Chciałbym się mylić, lecz z drugiej strony RS(oryginalna wersja ze SNES-a) już przeszedłem...
  • 0

#5 Gość__* Napisany 09 lipca 2005 - 06:54

Gość__*
  • Goście
No wiec ja nie narzekam ale pokaz mi te wiecej gier ktore teraz wychodzi w Europie, do tego o wiele trudniej dostepne w sklepach niz kiedys. Mowisz ze zwiekszyly sie koszta produkcji ale dla mnie najwazniejsze jest to aby miec pomysl na gre a nie grafa jak ktos chce to zrobi b. dobra gre przy nizszym buzecie. Komercja byla jest i bedzie kazdy wydaje gry zeby zarobic i kazdy ponosi ryzyko gdy sie nie sprzedadza, tak wiec SE mogliby powazniej traktowac Europe to tez by sie przyczynilo do zmniejszenia piractwa. W jedym programie gospodarczym kolesie wyliczyli ze jak by zmniejszyc piractwo w polsce o 10% to zyski by wzrosly teraz nie pamietam dokladnie czyo 170 mln $ czy o 170 mld $.
  • 0

#6 Scorpio Napisany 09 lipca 2005 - 08:56

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
W tym miesiącu wyszło cos nowego. Ostatnio Suikoden IV.
Pozycji, jak się dobrze przyjrzeć, jest na prawdę dużo. Rzecz pewnie leży w tym, że znaczna większość to średniaki nie dające się tak łatwo zapamiętać. Stąd zapominając o nich myślimy, że ich nie ma. A są.
Tyle że nie tej klasy co najlepsze tytuły z PSXa.
  • 0

#7 Gość__* Napisany 09 lipca 2005 - 09:33

Gość__*
  • Goście
Na PSX tez gralem w sredniaki i takie tytuly jak Legend of Legaia i Legend of Kartia mi utkwily w pamieci, i moim zdaniem wychodzi mniej gier od SE niz w przypadku PSX a o nowych seriach nie wspominam bo co mamy KH i to wszystko.
  • 0

#8 Scorpio Napisany 09 lipca 2005 - 09:43

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Ze Square to prawda, ale na poszukaj a na rynku znajdziesz na pewno parę ciekawych tytułów. Nie jedno Square robi jRPG, chociaż na pewno robi te najwspanialsze.
  • 0

#9 Pjoter Napisany 09 lipca 2005 - 10:43

Pjoter

    Cameltoe

  • Forumowicze
  • 2 055 Postów:
Mnie osobiscie bawi jak zalosnie gatunek jrpg sie stoczyl. Kpie sobie z ludzi, ktorzy twierdza, ze np. FFX jest gra lepsza od FF7 (tak, smieje sie z was). Gra ma slabszy system, muzyke, mniej haryzmatyczne postacie, prosta historyjke i nedzny design swiata. Jest lepsza graficznie - fakt, ale nie to jest wyznacznikiem dobrej gry. Podobna sytuacja ma miejsce ze Suikodenami, nawet nie chce mi sie na ich temat rozpisywac. Saga frontier 2 jest masakrujaco lepsza od tej nowej, Grandia extreme to juz kompletna porazka (w przeciwienstwie do Grandii na PSX i Saturna, G2 to sredniak). Kazdy z nas jesli interesuje sie garunkiem i ma te 18 lub wiecej lat zdaje sobie sprawe z faktu staczanie sie wielkich serii. Natomiast na temat tych"nowych wynalazkow" to nawet nie chce mi sie gadac. Xenosaga to straszna porazka, Dark Cloudy podobno tez (nie gralem, ale slyszalem opinie zaufanych ludzi). Najbardziej boli mnie splaszczenie tych gier pod wzgledem fabularnym, rozumiem, ze ciezko wymyslic nowy, ciekawy system walki, rozwoju postaci or something, ale dostosowywania fabuly do wymagan 9 letniego skosnooka nie zniose! Do dzis powstaja koncepcje na temat faktycznego sensu i istoty wydarzen przedstawionych w FF7 i FF8, Xenogearsa nie wydano w europie za trudne tresci religijne... a FFX podoba sie wszystkim, taki pocieszny slodki :roll: Shit! nawet FF6 go zjada. OK, styka juz bo jeszcze jakis 14-latek zakochany w Yunie albo tej malej (Rikku?) sie na mnie obrazi :wink:
  • 0

#10 Gość__* Napisany 09 lipca 2005 - 11:57

Gość__*
  • Goście
Pjoter: odnośnie wyższości FFVII nad FFX to jest to tylko i wyłącznie Twoje subiektywne zdanie i możesz się śmiać np. ze mnie, bo sam uważam że FFX od FFVII jest lepsze i znam całe tabuny osób które myślą podobnie.
Równie dobrze mógłbym z Tobą polemizować nt. charyzmatyczności bohaterów FFVII albo o systemie, ale w sumie nie ma to większego sensu. Dla mnie to akurat bzdura, dla Ciebie nie więc niech zostanie tak jak jest.

Pozdrawiam
  • 0

#11 Gość__* Napisany 09 lipca 2005 - 12:10

Gość__*
  • Goście
FF VII jest najlepsze ale to wiedza juz wszyscy i na FF VII swiat sie nie konczy co do FFX to ta gra mi sie podoba i niech Pjoter se pogra w reszte FF np FF V jest fajnym jrpg bez glebszej fabula ale mi sie podoba bo podzial na klasy to jest to co lubie najbardziej w rpg, w FF X znowuz podoba mi sie to ze mozna se pograc Aeonami(lub Sunmonami lub Esperami nie wiem po co SE ciagle zmienia ich nazwe).
I nie mozna skreslac innych rpg tylko dlatego ze i ich fabula nie doruwnuje fabule z FF VII zawsze bedzie jakas gra ktora bije na glowe konkurencje ale czy przesto nalezy odrazu skreslac inne rpg, niektore rpg maja poprostu komediowy klimat, bo jakby wszystkie jrpg chcialy nasladowac FF VII to dopiero by byla nuda i narzekanie.
  • 0

#12 Gość__* Napisany 09 lipca 2005 - 12:22

Gość__*
  • Goście
Nie żebym spamował, ale ze zdaniem Sub-zero zgadzam się całkowicie. Nic dodać, nic ująć.
  • 0

#13 Pjoter Napisany 10 lipca 2005 - 01:38

Pjoter

    Cameltoe

  • Forumowicze
  • 2 055 Postów:
FF7 posluzyl mi tylko za przyklad. To nie jest tak, ze uwazam go za jedyna sluszna gre w tym garunku. Osobiscie wole Valkyrie Profile, choc w 100% zgadzam sie z opinia, ze nie jest to gra dla wszystkich i nie musi sie kazdemu podobac. Jesli chodzi o komediowy klimat to wymienilem przeciez Grandie i uwazam ja za znakomity kawalek softu. W inne ff'y pograc nie musze, bo gralem we wszystkie za wyjatkiem XI i FF:cc na NGC. Moje zdanie jest takie: recesji w gatunku nie zauwazaja tylko ludzie, ktorzy nie grali w jrpgi w czasie ich najwiekszego rozkwitu 1994 - 2000. Chyba nie musze wymieniac tytulow ktore w tym czasie sie ukazaly... dzisiejsze jrpg sa jedynie cieniem samych siebie. Wielkie serie sie postaczaly, lub zginely, a nowe nie sa warte (mojej) uwagi ani czasu.
  • 0

#14 Gość__* Napisany 10 lipca 2005 - 08:26

Gość__*
  • Goście
Moim zdaniem seria FF wcale sie nie stoczyla, chociaz nazywanie FF seriia to to tak troche dziwnie bo kazda gra to nowi bohaterowie, nowa fabula, nowy lub zmodyfikowany system rozwoju postaci i tak dalej...
Mi sie naprzyklad Grandia nie podobala, wszystko jest kwesta gustu, a co do nowych to mamy teraz gry firmy Nippon Ichi(czy jak to tam sie pisze) choc w Disgaea nie gralem to po recenzji i opini ludzi z roznych forow to gra musi byc swietna, do tego dochodza ich 2 nastepn gry Phantom Brave i La Puccele Tactics
Recesja jest napewno z tym sie zgodze ale nie uwazam zeby wszystki seriie zeszly na psy.
  • 0

#15 Gość__* Napisany 10 lipca 2005 - 12:29

Gość__*
  • Goście

Wielkie serie sie postaczaly, lub zginely, a nowe nie sa warte (mojej) uwagi ani czasu.

Bardzo dobre podsumowanie. Twojej uwagi i czasu, nie kogoś innego.
  • 0

#16 Gość__* Napisany 11 lipca 2005 - 07:01

Gość__*
  • Goście
Teraz bedzie tak troche nie z tematem ale w koncu se sciagnolem demo z PS3 z FFVII i choc ma niebyc remake FFVII to nie obrazilbym sie gdybym zobaczyl rpg ktore tak wyglada o ile PS3 da rade z taka grafa podczas normalnej gry bo jesli to byl render to przynajmniej beda fajne filmiki w nowych rpg.
No i teraz blu-ray daje 50gb pojemnosci, tak wiec miejsc na filmiki bedzie sporo.
  • 0

#17 Gość__* Napisany 11 lipca 2005 - 12:20

Gość__*
  • Goście
Naah, akurat wątpliwym jest czy demo FFVII jest renderem, a nawet jeśli to jak najbardziej do osiągnięcia. Nawiasem mówiąc dobrze że RPGamer to spokojny i normalny dział na tym forum, bo gdzie indziej przy kombinacji PlayStation 3, konferencja Sony i real-time niektórzy się dziwnie zachowują i strach w ogóle coś takiego napisać. Zamiast real-time trzeba użyć render i najlepiej dodać propaganda żeby jak najwięcej osób było zadowolonych. O_O

Ale koniec żartów. Na remake FFVII bym się nie obraził, ale wolę żeby panowie ze Square Enix jednak bardziej przyłożyli się do FFXIII i ogólnie do czegoś nowego niż do odświeżania swoich klasyków jeszcze z zeszłego wieku.
  • 0

#18 cwany-lis Napisany 13 lipca 2005 - 11:51

cwany-lis

    dobrze rokujący pisarz

  • Forumowicze
  • 23 560 Postów:
square enix spada na psy :| , wydaje kiepskie gierki bazujace na licencji (full metal alchemist), niszczy legende (mnóstwo dodatków do ff 7) i leci jak najbardziej na kase (jak najwiecej i jak najmniejszym kosztem bo i tak sie sprzeda wszystko z logo square)

a recesja z jprg ? gdzie ? w ostatnich 3 miesiącach wyszło blisko 6 nowych pozycji, przejrzyjcie sobie recenzje neo+, inna sprawa że to gry na 7/10 a nie wybitne pozycje
  • 0

#19 Scorpio Napisany 13 lipca 2005 - 16:28

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Pytanie z mojej strony.
Do tej pory Squere nie ruszał FF7, nawet w czasie problemów z FF: Spirits Within i FFXI. Wtedy zamiast sięgać po wiadomego zwycięzcę (FF7) dał się zakupić przez Enix. Czemu to zrobił? Może nie miał ani pieniędzy ani czasu by zacząć tworzyć takie FF-potworki. Zapewne to drugie.
Ostatnio co słynne Square wydał to FFX i Kingdom Hearts. Teraz lecą ich kontynuacje. Czyżby spodziewali sie mniejszych zysków? Albo krucho u nich z kasą w związku z innymi nieudanymi projektami.
Domysłów może być wiele. Ja mam takie moje typy:
- nacisk ze strony Enix na wykorzystanie starszych tytułów by podreperować kasę.

A i tak się cieszę, że nie wydali Kreator Mody: lalka Clouda
  • 0

#20 Gość__* Napisany 14 lipca 2005 - 07:36

Gość__*
  • Goście
No ostatnio to wyszlo sporo rpg ale pierwsze 2 lata PS2 to nie byly ciekawe i teraz to co wyszlo to 7/10 jeszcze nie jest najgorsza ocena ale jakies takies te gry ze jak pacze to nie mam odczucia ze musze w to zagrac chocby niewiem co, jak narazie to tylko musze zagrac w DQVIII i FFXII tylko szokda ze na filmiku z E3 same rendery pokazali.
  • 0

#21 cwany-lis Napisany 14 lipca 2005 - 16:14

cwany-lis

    dobrze rokujący pisarz

  • Forumowicze
  • 23 560 Postów:
wychodzi na to że enix rozdaje karty a square to juz chyba tylko logo mające zwabić klientele, no nic czekamy na ff 12
  • 0

#22 Gość__* Napisany 16 lipca 2005 - 07:58

Gość__*
  • Goście
Ze Square to wogole nizla ironia, gdy juz mieli zbankrutowac to wydali pierwszego FF i sie odbili od dna i stali sie najwiekszym producentem RPG(przynajmniej jak dla mnie bo do Europy dochodzi najwiecej ich gier). Potem zainwetstowali w film FF i to doprowadzilo do fuzji z Enix a na dokladke Sakaguchi odchodzi i robi jrpg na X360, jedynym pocieszajacym faktem jest ze za FF XII wzieli sie kolesie od FFT.
  • 0

#23 Scorpio Napisany 16 lipca 2005 - 13:10

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:

Potem zainwetstowali w film FF i to doprowadzilo do fuzji z Enix

Ta, ale do fuzji doszło przez ich nieudaną inwestycję w film który okazał się za bardzo amerykański. I zostali podkupieni, taka fuzja to była. Bo gdyby FF:SW okazał się hitem pozostałoby na 100% zwykłe Square na miejsce dzisiejszego S-E
  • 0

#24 Gość__* Napisany 21 lipca 2005 - 00:13

Gość__*
  • Goście
Chociaz dziwi mnie jeden fakt, zyjemy w czasach w ktorych rzadzi pieniadz i to firmy nic innego nie robia tylko wydaja kolejne czesci swoich flagowych tytulow, dlaczego wiec bankrutujace Square nie wydalo chociaz remake FFVII nie mowiac juz o kontynuacji, slyszalem ze podobno fani pisali petycje do kwadratowych(i to juz dosc dawno) a tu nic, nawet w obliczu bankructwa woleli wybrac fuzje z Enix'em, wychodzi na to ze swiat nie jest taki zly i nie wszyscy robia wszystko dla pieniedzy.
  • 0

#25 Scorpio Napisany 21 lipca 2005 - 07:20

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Może dlatego, że do końca chcieli być wierni swym ideałom nie odcinania kuponów?
Byłoby to zaprawdę piękna wizja ostatniego rycerskiego czynu na polu producentów gier RPG.
  • 0

#26 Gość__* Napisany 21 lipca 2005 - 09:19

Gość__*
  • Goście
Nie czytalem calego watku totez jesli po kims sie powtórze to z góry przepraszam.
Moim zdaniem nie jest az tak zle jak pisze Sub Zero. Co prawda na PS2 sa obecnie tylko dwa rewelacyjne eregi (Final Fantasy X i Disgaea - ta ostatnia to prawdziwa perełka, w która powinien zagrac kazdy fan taktycznych RPG), ale jest rowniez sporo gier bardzo dobrych jak np. wydany ostatnio w Europie Shin Megami Tensei: Nocturne (jako Lucifer's Call), kóry zebral bardzo wysokie noty i w kórego mam zamiar zagrac we wrzesniu. Rowniez Digtal Devil Saga (która jesli wierzyc pogloskom ma sie pojawic na Starym Kontynencie na swieta 2005) daje rade, a w produkcji jest obecnie druga czesc tej gry. Pozatym Kingdom Hearts, Dark Chronicle (ktos pisal tutaj ze seria Dark Cloud jest slaba - o ile w przypadku pierwszej czesci mial racje, o tyle Dark Cloud 2 jest bardzo dobra gra - jednym z najwyzej ocenianych gier RPG na PS2), seria Shadow Hearts (trójeczka zostala bardzo pozytywnie oceniona przez Famitsu - 35/40), Star Ocean III - malo? Byc moze liczba dobrych gier RPG rzeczywiscie jest mniejsza niz za czasów PS one, ale o zadnym kryzysie mowy byc nie moze. Zreszta - patrzac na to co ma sie jeszcze na PS2 ukazac (FF XII, DQ VIII i KH 2) jestem zupelnie spokojny jesli chodzi o przyszle miesiace, które dla fanów jRPG beda raczej udane.
  • 0

#27 Gość__* Napisany 21 lipca 2005 - 11:01

Gość__*
  • Goście
Ja tez nie mowie ze odrazu jest tragicznie ale tu juz chodza sluchy o PS3 itp a nie wyszlo za duzo jakis rpg ktore pokazalby cos nowego, tak wiec mam nadziej ze najblizsze miesiace bede wypasione za sparawa FFXII i DQVIII, i jest jeszcze jedna sprawa ktora mnie martwi kiedys w kazdym sklepie z grami mozna bylo kupic wszystki rpg a teraz taka Disgaea to sie dopiero w ultimie pojawila po sporym czasie od premiery, a jak sie wchodzi do innych sklepow to po oczach ino wala tytuly z sportowych serii EA z nowa data w tytule.
  • 0

#28 mleko2099 Napisany 16 października 2005 - 11:51

mleko2099

    SCUMM

  • Forumowicze
  • 1 354 Postów:
Po części zgadzam się z Sub - zero że jest mała recesja na rynku RPGow. Ale czy jest mało dobrych przedstawicieli gatunku? osobiście się z tym nie zgadzam choć fakt faktem za czasów PSXa większość z nich była hitami. Może jest to spowodowane tym ze za czasow poprzedniej generacji był boom na tego typu gry ( w 3d) ?hmm..... preferencje i sami gracze się zmieniają , poprostu większosć woli teraz czekać na np kolejną część GTA niż nowego Finala ( oczywiście nie wszyscy) a przynajmniej w moim odczuciu. Pozatym możliwe że jest to powodowane różnymi zmianami w świecie gier , np fuzja Sqare i Enix. Koszta wyprodukowania gry zresztą znacznie się zwiększyły więc możliwe ze developerzy zdali sobie sprawe ze zamiast ładować kase w gre tego typu wolą ją przeznaczyć na coś co może im przynieść większe zyski....hmmm a moze bredze?.....

BTW wcale nie jest tak najgozej jak sie mowi zobaczcie jest całkiem sporo gier :
Elder scrols III morrowind, star ocean tillend of time , KTOR 1 & 2 , znakomita Disgaea, Kingdom hearts , Suikodeny , wild arms 3, Breath of fire dragon qater, shin megami tensei, schadow hearts i inne....nie jest tak źle ;)
  • 0

#29 Scorpio Napisany 20 grudnia 2005 - 09:53

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Na drugiej stronie temat już był ... ale pamiętałem, że takowy istniał :)

Hmmm, w świetle nowopowstałych tematów o jRPGach mężnie i prężnie dążących na PS2 chyba spokojnie można odrzec: koniec recesji. Jeszcze co prawda tego na półkach w MM czy Empikach tego nie odczuwamy ... ale złoty okres zbliża się. Smutkiem tylko przepełnia fakt, iż jest to mocniejszy blask świecy przed zgaśnięciem, tzn. ostatni rzut gier na PS2. Ostatni, bo ostatni, ale są to RPG! Czyli po co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt godzin zabawy. Stąd tych kilka sporych tytułów to kilka sporych miesięcy zabawy ... przynajmniej do końca wakacji :)
  • 0

#30 Scorpio Napisany 19 czerwca 2006 - 18:35

Scorpio

    Can'-Ka No Rey

  • Forumowicze
  • 13 964 Postów:
Oj, temat znów na drugiej stronie :)
Pytanie niech zadam ... i może temat do dyskusji jakieś :P Czy w świetle ostatnich dwóch miesięcy Neo+, w których był jasno widoczny wysyp RPG wszelkiej maści, nadal można mówić o recesji? Oczywiście, większość z tych pozycji jeszcze na półki nie trafiła ale fala pewniaków uderzających zaraz po wakacjach jest ... powalająca. Takie tytuły, że trzeba by było nic, tylko grać bez chwili przerwy do końca roku :P

To jak? Czy nadal stwierdzenie o recesji pod względem ilościowym (w związku z FF12, KH2, DQ8, SM:TS i kilku innych, także jakościowej) jest słuszne? I jeszcze plotki o wypuszczaniu po koniec życia gier, które do tej pory nie opuściły Nipponu.
Ostatnie miesiące PS2 zaprawdę będą solidnie obwarowane w tytuły RPG. W końcu :)
No i zapowiedzi na next-geny także zapowiadają się ciekawie.

Ech, recesja na wakacje może jeszcze będzie (nie dla mnie, zamierzam ukończyć kika pozycji z PSX i może coś od Nippon Ichi), ale po wakacjach pociąg rusza pełną parą :)
  • 0