Skocz do zawartości

Zdjęcie

The World Ends With You - Recenzja

• Zaloguj się by odpowiedzieć
37 odpowiedzi na ten temat

#1 Raikoh Napisany 10 grudzień 2010 - 00:12

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
Producent- Jupiter Corp.
Wydawca- Square Enix
Gatunek- Action Role-Playing
Premiera- 18 kwiecień 2008r

Dodany obrazek

Charakter Designer T.Nomura odpowiedzialny od jakiegoś czasu za serię Final Fantasy postanowił wraz ze swoją ekipą zabrać się za projekt na NDS. Czy był to taki skok w bok nie związany z serią Final Fantasy? Czy Nomura odłożył projektowanie ciuchów na bok i wziął się porządnie do pracy nad nowym tytułem? Czy może zrobił grę na "odwal się"? Ja jako miłośnik gatunku jRPG który wraz z DSi kupił TWEWY nie żałował takiego posunięcia?
Postaram się na te pytania odpowiedzieć w tekście poniżej.

I Wonder If You Know How They Live In Tokyo

Fabuła w grach Rpg to podstawa, więc nie zamierzam wam psuć zabawy i opisywać jej tutaj dokładnie, a przedstawię tylko jej mały zarys.
Neku którym przyjdzie nam w grze kierować jest młodym chłopakiem (a jakże ...) który budzi się pewnego dnia na środku ulicy w Tokyo, a dokładnie w Shibuya i nie pamięta zupełnie nic. Nie wie co tam robi i jak się tam znalazł. Jedną z pierwszych dziwnych rzeczy które dostrzega to znamię na dłoni na którym widnieje napis " 7 dni". Co on oznacza i co tutaj do diabła się dzieje? Takie pytania kłębią się w głowie Neku. Ludzie dodatkowo sprawiają wrażenie jakby w ogóle nie dostrzegali Neku, ale za to ten może czytać w ich myślach. Po chwili Neku spotyka młodą dziewczynę o imieniu Shiki która oznajmia, że pomoże mu rozwikłać zagadki które dręczą młodzieńca i pomoże w walce z organizacją o groznej nazwie Reapers.
Neku to trudny charakter i typ samotnika z którym ciężko się dogadać i zaprzyjaznić innym postacią. Potrafi zadziornie odpowiadać na pytania innych i nie patrzy, że może przy tym kogoś urazić. Ot trudny charakterek, ale zżyć się z nim jako głównym bohaterem jest zupełnie łatwo, a co ważniejsze przyjemnie. Jego relacje z Shiki są bardzo ciekawe, a i czasami potrafią ostro pozytywnie rozbawić.
Fabuła na początku może się wydać prosta i nudna. Nic bardziej mylnego. Z czasem, a praktycznie po kilku chwilach chcemy się w nią zagłębić i przeżyć całą wraz z głównym bohaterem, więc jeśli chodzi o fabułę to zapewniam was, że wciągnie was jak odkurzacz.

I'm Psycho Fighter

Kolejną bardzo ważną rzeczą w gatunku RPG jest system walki który w TWEWY jest bardzo pomysłowy i świetnie zrealizowany. Mamy tutaj tak zwane Piny (psychiczne czary) które zbieramy podczas gry lub dostajemy i uczymy się ich. Sprawa jest trudniejsza jednak niż w innych tego typu grach. Piny mamy między innymi ofensywne i defensywne, ale jak ich używać? Musimy nauczyć się ich kombinacji. Tutaj nie wystarczy nacisnięcie button'a w celu użycia jednego z nich. Tutaj musimy nauczyć się ich, aby móc je wykonać!! Przyjmijmy, że mamy Pin który odpowiada za atak piorunem. Rysikiem wykonujemy kombinację na ekranie czyli szybkim ruchem rysujemy znak pioruna. W menu mamy różne funkcje dzięki którym możemy się dowiedzieć wiele rzeczy na temat misji, statsów czy czarów które opisane są w pewnej książce. Czary które posiadamy możemy wrzucić do slotów i wtedy w czasie walki będziemy mogli ich używać, a po wyczerpaniu jakiegoś musimy chwilę odczekać, aby znów jego moc napełniła się. Sloty jak i czary powiększają się wraz z postępem w grze i zwiększaniem się levelu naszej postaci. Walka to nie tylko czarowanie rysikiem. Jest to coś więcej, a mianowicie gdy do niej dochodzi to dolny ekran ukazuje nam Neku, a górny Shiki (naszą partnerkę). Tak więc musimy uważać na dwie postacie, bo gdy jedna zginie przywita nas Game Over. Ciosy i combossy Shiki wykonujemy krzyżakiem. Tak, więc jak widzicie trzeba mieć podzielność uwagi, szybko myśleć i reagować, bo łatwo nie jest i szybko można zginąć walcząc z przeciwnikami, nie mówiąc już o walkach z bossami. Po każdej wygranej walce dostajemy punkty, za czym wyższą ocenę stylu w jakim zmietliśmy wroga (od A do E). Zaraz pomyślicie, że mamy tutaj mega hardcore. Dobrze myślicie, ale S-E pomyślało i o graczach z mniejszym skillem dając im wybór auto w przypadku Shiki i wtedy konsolka kieruje jej poczynaniami w czasie walki.
Rzeczą o której warto jeszcze napisać to to, że nie mamy tu eliksirów które odnawiają nam pasek energii. Chcesz ją poprawić po walce? Idziesz do baru z Colą i ją pijesz dodatkowo jedząc do tego jakiegoś hamburgera. Współczesne Tokyo które przyjdzie nam przemierzać to azjatycka stolica mody. Chcesz wyglądać modniej w innej dzielnicy? Idziesz do sklepu i kupujesz ciuszki, świecidełka, buty itd. Co to daje oprócz zmiany w wyglądzie? Trafisz z ciuszkiem który jest modny w innej dzielnicy to podczas walki dostaniesz bonusy. Słodkie i ciekawe rozwiązanie.
Podsumowując aspekt walk nie pozostaje mi nic innego jak napisanie, że jest świeży, wciągający, rozbudowany i dobrze pomyślany. Sprawia dodatkowo wiele radości podczas naszej przygody.

Beautiful??

Wiemy wszyscy, że NDS nie jest jakąś mega mocną konsolą która może wygenerować super grafikę. Jednak pozwala na stworzenie czegoś co będzie wyglądało dobrze i sprawiało nam przyjemność z oglądania i podziwiania tego. Tak też jest w przypadku TWEWY. Może i to nie jest sam szczyt możliwości NDS, ale wszystko wygląda bardzo ładnie, a wstawki z rozmów naszego bohatera czy innych osób z gry to naprawdę pierwsza liga. Jest kolorowo i bardzo, ale to bardzo ładnie. Nomura popisał się i stworzył ciekawe i świetnie zaprojektowane postacie które miażdżą swoim designem.
Nic, tylko dodać - brawo Nomura San.

Calling, You hear the Calling ..

Bez dobrej muzyki która buduje klimat trudno wczuć się całkowicie w grę. Nie zaprzeczycie, że muzyka to budulec klimatu. Nie mam zamiaru przedłużać niepotrzebnymi zdaniami tego jaka jest w TWEWY tylko napiszę wprost. Jest to cudo, kosmos, mistrzostwo świata ... brak słów by ją jeszcze w jakiś inny sposób który przedstawiłby jej moc nazwać. Jest kapitalna i znakomicie pasuje do gry. Jest to jeden z najlepszych soundracków jakich kiedykolwiek słyszałem. Ona nie dodaje oczka wyżej w ocenie końcowej, ona tą grę tworzy, buduje klimat w taki sposób, że wyłączyć DS'a nie sposób. Każdy kawałek od pierwszego do ostatniego powoduje to, że gramy, śpiewamy i ruszamy się, przy tym na twarzy mając ogromnego rogala. Osobiście udowadnia mi jak muzyka w grze tworzy ogromny klimat, a to dlatego, że ja ogólnie trance'u nie lubię (ten gatunek też się właśnie tutaj pojawia) i na imprezach wolałem siedzieć niż tańczyć- dodatkowo minę mając jakbym słuchał Disco Polo którego nie trawię. Natomiast w grze jest całkowicie inaczej. Diametralnie inaczej. Gram i dzięki muzyce w dużej mierze mam właśnie uśmiech na twarzy jak dziecko. Często soundrack'u słucham również siedząc przy laptopie. Muzyka w tej grze jest jak magnes ... nie chcesz gry wyłączyć. Bingo S-E i wielkie brawa.

It's so Wonderful

Podsumowując powiem tyle. Grę warto kupić nawet jeśli nie przepada się za jRpg, bo gra ma od groma rzeczy które każdego zatrzymają przy DS'ie. Fabuła, klimat, sposób rozgrywki i walk, muzyka (!!!), ciekawe postacie- wszystko na najwyższym poziomie. Fani gatunku grę muszą mieć i pewnie mają, ale jeśli komuś ten tytuł jakimś cudem przemknął nie zauważony to jak najprędzej niech ten ktoś biegnie do sklepu i kupuję grę która w mojej opinii bije na głowę ostatnie części Final Fantasy. Długość rozgrywki też jest jej plusem gdyż gra starczy na długi czas.
Tak więc widać, że nie był to skok w bok Nomury i zrobienie na siłę nowej gry S-E na konsolkę Nintendo. Nomura i jego skład zrobili grę która w mojej opinii i nie tylko, jest najlepszą grą na DS'a. Myślę, że to wystarczająca rekomendacja.

Grafika-8.0
Muzyka-10.0
Design-9.5
Grywalność-9.5

Ogólnie-9.5/10
  • 0

#2 Ryan Napisany 10 grudzień 2010 - 09:03

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:
Bosz, Ty nie powinieneś pisać. T_T

Charakter Designer - Po jakiemu to?
Czy był to taki skok w bok nie związany z serią Final Fantasy? - Skoro to nie FF, to... tak. Każdy głupi odpowie na to pytanie. Nie potrzeba do tego Twojej recenzji.
na "odwal się" - "Na odwal się" jeśli już.
Ja jako miłośnik gatunku jRPG który wraz z DSi kupił TWEWY nie żałował takiego posunięcia? - Ja jako zwierzę nie srał? Co to w ogóle za konstrukcja?
I Wonder If You Know How They Live In Tokyo - Jeśli to nie jest nawiązanie do kultury popularnej, to ten śródtytuł po angielsku ssie pałeczkę. Nie po to czytam recenzję po polsku, żeby mnie zmuszała do użycia słownika.
mały zarys - Krótki, zwięzły lub zwyczajnie zarys.
Neku którym przyjdzie nam w grze kierować jest młodym chłopakiem - Neku, którym przyjdzie nam w grze kierować, jest młodym chłopakiem
(a jakże ...) - Po pytaniach stawiamy... znak zapytania. Zobacz też jak użyłem wielokropka i zastanów się dlaczego nie ma przed nim spacji.
który budzi się pewnego dnia na środku ulicy w Tokyo, a dokładnie w Shibuya i nie pamięta zupełnie nic - Przed "który" stawiamy przecinek; "a dokładnie" brzmi zbyt kolokwialnie; nie pamięta się niczego a nie nic.
Jedną z pierwszych dziwnych rzeczy które dostrzega to znamię na dłoni - No tak, leżenie na ulicy w Tokio i zaniki pamięci z pewnością nie znalazły się na liście jednej z pierwszych dziwnych rzeczy, jakie dostrzegł. Dobrze, że podkreśliłeś w tym zdaniu, że to znamię przede wszystkim zwróciło jego uwagę.

Dalej nie chce mi się komentować. Chyba widzisz dokąd zmierzam. Do tego nie umiesz dzielić tekstu na akapity. Czytałeś w ogóle swoją recenzję przed publikacją? Poprosiłeś kogoś o korektę? Przecież to taka lipa, że grabie opadają. X_x
  • 2

#3 Raikoh Napisany 10 grudzień 2010 - 15:49

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
To stara recka misiek i bez korekty. Następne będą lepsze. Błędy ma- oczywiście, ale tak jak mówię, nie było korekty. To są recki praktycznie z przed 2 lat. Po prostu skopiowane z innej strony gdzie kiedyś pisałem i wklejone. Także Ryan zagrzewaj mnie dalszej walki i poczekaj na jakąś nową reckę, bo doszło doświadczenie i kunszt też poszedł do przodu :)
  • 0

#4 Kurzy Napisany 10 grudzień 2010 - 15:50

Kurzy

NIKOGO FORUMEK ENTUZJASTA

• Forumowicze
  • 13974 Postów:
No ta jest gorsza:p
  • 0

#5 Ryan Napisany 11 grudzień 2010 - 00:33

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:

To stara recka misiek i bez korekty.

Zwisa mi to. Jak wiesz, że coś posysa, to nie męcz rzygami słownymi innych ludzi. Zasada publikacji - każdej, czy to książka, recenzja czy post na forum - jest taka, że to Ty jako autor starasz się zachęcić odbiorców do lektury. Brak dbałości o warstwę językową świadczy o braku szacunku dla czytających, co biorąc pod uwagę to ile osób czyta (wiele) w porównaniu do tego ile pisze (jedna), aż prosi się o poświęcenie tekstowi dodatkowego czasu. Szczególnie, że to Tobie zależy, nie nam, na pisaniu recenzji. A recenzje są do czytania a nie do pisania.

Korektę możesz sobie zrobić sam. Przykładowo ja używam sprawdzania pisowni a do tego zawsze staram się przed jak i po opublikowaniu przeczytać swój nowy post na forum. Pozwala mi to uniknąć błędów, poprawić czytelność tekstu, usunąć błędy stylistyczne. Nie wszystkie, często nie mam już siły po 2-3 lekturach własnego tekstu poprawiać jakiś drobny niuans; czasem czegoś nie zauważę. Ale staram się. I nie czynię takich lamerskich wymówek jak "ale to stare", "nie miałem czasu", "jak będę chciał to napiszę lepiej". Albo dbasz o język zawsze i dobre nawyki wchodzą Ci w krew, albo do usranej śmierci będziesz produkował taki bełkot. Póki co nie zanosi się na to, że Twój styl poprawi się, ani na to, że jeszcze coś wyprodukowanego przez Ciebie przeczytam.
  • 1

#6 Razel Napisany 11 grudzień 2010 - 00:37

Razel

Błędny rycerz

• Forumowicze
  • 10826 Postów:

Zwisa mi to. Jak wiesz, że coś posysa, to nie męcz rzygami słownymi innych ludzi. Zasada publikacji - każdej, czy to książka, recenzja czy post na forum - jest taka, że to Ty jako autor starasz się zachęcić odbiorców do lektury. Brak dbałości o warstwę językową świadczy o braku szacunku dla czytających, co biorąc pod uwagę to ile osób czyta (wiele) w porównaniu do tego ile pisze (jedna), aż prosi się o poświęcenie tekstowi dodatkowego czasu. Szczególnie, że to Tobie zależy, nie nam, na pisaniu recenzji. A recenzje są do czytania a nie do pisania.

Korektę możesz sobie zrobić sam. Przykładowo ja używam sprawdzania pisowni a do tego zawsze staram się przed jak i po opublikowaniu przeczytać swój nowy post na forum. Pozwala mi to uniknąć błędów, poprawić czytelność tekstu, usunąć błędy stylistyczne. Nie wszystkie, często nie mam już siły po 2-3 lekturach własnego tekstu poprawiać jakiś drobny niuans; czasem czegoś nie zauważę. Ale staram się. I nie czynię takich lamerskich wymówek jak "ale to stare", "nie miałem czasu", "jak będę chciał to napiszę lepiej". Albo dbasz o język zawsze i dobre nawyki wchodzą Ci w krew, albo do usranej śmierci będziesz produkował taki bełkot. Póki co nie zanosi się na to, że Twój styl poprawi się, ani na to, że jeszcze coś wyprodukowanego przez Ciebie przeczytam.

Ależ ładnie napisane. Aż ma człowiek ochotę oprawić to w ramkę :)
  • 0

#7 Raikoh Napisany 11 grudzień 2010 - 02:07

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
Ostro, ostro. Co racja to racja. Aż czuję Ryan jaki jesteś wk......y. Zawiodłeś się. Cóż tutaj dodać- może to, że następna wynagrodzi Ci tortury które miałeś przy tej. O ile zaryzykujesz i przeczytasz w styczniu moje dwie następne.
  • 0

#8 Ryan Napisany 11 grudzień 2010 - 12:23

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:
Nie mogłem się zawieść, bo nie miałem żadnych oczekiwań. Irytują mnie natomiast Twoje wymówki. Ale to najlepiej podsumował Greg w sąsiednim wątku.
  • 0

#9 xell Napisany 11 grudzień 2010 - 13:43

xell

Shadowrunner

• Forumowicze
  • 17011 Postów:
OLO, jaki żal z tymi wymówkami. Raikoh, "pisałem to dwa lata temu" jest najgorszym możliwym wyjaśnieniem marnej jakości tekstów. Przeciętna praca maturalna jest lepiej przemyślana niż Twoje recenzje (a pisana z dużym ograniczeniem czasowym i pod wpływem stresu), nie powinieneś mieć tego typu pretekstów. Jeśli założyłeś odrębne tematy dla swoich wypocin, to chyba po to, żeby się czegoś nauczyć? Zbywanie krytyki tekstami w stylu "teraz mam writing uberskillz" jest żałosne.
  • 0

#10 Ryan Napisany 11 grudzień 2010 - 19:25

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:
Dodam też, że opowiadanie piterka, które kiedyś tam pojawiło się gdzieś w sieci było lepsze. A sądziłem, że ciężko jest spartolić tekst bardziej niż pit.
  • 0

#11 Raikoh Napisany 11 grudzień 2010 - 22:34

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
Są gusta. Mówiłem, że nie było korekty. Nie sądziłem, że będzie z tego powodu taka gorączka. Ot miałem recki to wrzuciłem i nie mówiłem, że będą jakieś mega dobre. Są też na innym forum i tam większości się podobały. Nie jestem zawodowym redem, ale lubię pisać to piszę. Przecież można usunąć tematy i po sprawie. Napisze lepszą to zostanie. Mi to wisi. Chciałem dział rozruszać i innych zmobilizować do pisania.
  • 0

#12 Ryan Napisany 11 grudzień 2010 - 23:25

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:
To są tak samo żałosne tłumaczenia jak w temacie o... tłumaczeniach. Pamiętasz? Jak się za coś zabierasz, to musisz pokazać, że Ci zależy. Póki co w obu przypadkach zawiodłeś. Więc nie oczekuj, że ktoś będzie Cię poklepywał po ramieniu i głaskał po głowie.
  • 0

#13 Raikoh Napisany 12 grudzień 2010 - 00:14

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
No ok. Po prostu one nie podeszły Ci Ryan. Gdyby były po korekcie, byłoby lepiej? Raczej nie. Po prostu zostały słabo napisane dla niektórych, a dla niektórych nie.
  • 0

#14 xell Napisany 12 grudzień 2010 - 01:07

xell

Shadowrunner

• Forumowicze
  • 17011 Postów:
JPR x_x
  • 0

#15 Ryan Napisany 12 grudzień 2010 - 02:17

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:

dla nie których

:clown:

One nie są słabe z braku korekty. One są słabe, bo nie potrafisz pisać. Najgorsze jednak nie jest to. Najgorsze jest to, że nie wykazujesz chęci poprawienia tego stanu. X_x
  • 0

#16 Raikoh Napisany 12 grudzień 2010 - 04:12

Raikoh

Dark Hollywood

• Forumowicze
  • 16353 Postów:
No i? Piszę, bo lubię. Nikt mi za to nie płaci. Do tego chyba już sobie wyjaśniliśmy- dlatego słowo "nie wykazujesz" nie powinno być użyte. Będzie następna recka, będzie lol, wtedy jak najbardziej możesz tak napisać.
  • 0

#17 Otacon Napisany 16 marzec 2013 - 10:41

Otacon

krakowski cymesik

• Forumowicze
  • 14607 Postów:
Czyli temat o grze jest. Burn Czemu dublujesz? :-(
  • 0

#18 MonsieurWoland Napisany 16 marzec 2013 - 16:08

MonsieurWoland

Noblesse oblige.

• Forumowicze
  • 15000 Postów:

No i? Piszę, bo lubię. Nikt mi za to nie płaci.

... i raczej nie bedzie olo.
  • 0

#19 cybercotlet Napisany 16 marzec 2013 - 16:11

cybercotlet

Official Fullblox Master

• Forumowicze
  • 6675 Postów:

... i raczej nie bedzie olo.

olo nie ma to jak odpisywać na post sprzed 2 lat
  • 0

#20 Tawotnica Napisany 16 marzec 2013 - 16:19

Tawotnica

Samus Aran

• Moderatorzy
  • 11322 Postów:

Czyli temat o grze jest. Burn Czemu dublujesz? :-(

to raczej temat o recenzji jest.
Btw. - przenieść do dział! ;)
  • 0

#21 Chewie Napisany 16 marzec 2013 - 16:32

Chewie

🌟🌟🌟🌟🌟

• Forumowicze
  • 11406 Postów:
był jeszcze temat o samej grze
  • 0

#22 Schrodinger Napisany 27 grudzień 2014 - 21:54

Schrodinger

• Moderatorzy
  • 57432 Postów:
czego ten watek nie jest zamkniety ?
  • 0

#23 burnstein Napisany 27 grudzień 2014 - 21:55

burnstein

ostatni król forumka

• Reformatorzy
  • 42339 Postów:

Pod wpływem tej recenzji kupiłem ukradłem kiedyś twewy, dzięki Rajkoch  :kwiatek:

• 0

#24 Nyjacz Napisany 01 styczeń 2015 - 15:31

Nyjacz

gram w gierki

• Forumowicze
  • 8465 Postów:

Ten wątek taki zabawny, czytam dwudziesty raz.

• 0

#25 Nyjacz Napisany 12 kwiecień 2015 - 08:32

Nyjacz

gram w gierki

• Forumowicze
  • 8465 Postów:

Nadal go czytam!

• 0

#26 cwany-lis Napisany 12 kwiecień 2015 - 08:49

cwany-lis

dobrze rokujący pisarz

• Forumowicze
  • 20712 Postów:

przeczytałem i ja :cf:

• 0

#27 Danteusz Napisany 12 kwiecień 2015 - 10:15

Danteusz

Alpha Male!

• Administratorzy
  • 29400 Postów:
Ten temat jest tak dobry że chyba go wydrukuję i powieszę na ścianie. Dobrze że co jakiś czas ktoś go podbija, mogę przeczytać na nowo
  • 0

#28 lukaszSA Napisany 12 kwiecień 2015 - 12:29

lukaszSA

Overall expert

• Forumowicze
  • 21653 Postów:

Ja jako miłośnik gatunku jRPG który wraz z DSi kupił TWEWY nie żałował takiego posunięcia?

:banderas:

• 0

#29 Ryan Napisany 12 kwiecień 2015 - 12:35

Ryan

Dominik D.

• Administratorzy
  • 32404 Postów:
Już tęsknicie za rajkoszeniem? T_T
  • 0

#30 fingus Napisany 12 kwiecień 2015 - 13:14

fingus

proud gaymer

• Moderatorzy
  • 33849 Postów:
Zamiast go ubijać, powinieneś był trzymać w klatce jako eksponat i pobierać opłaty za oglądanie.
  • 0