Skocz do zawartości

Zdjęcie

GOTY 2011


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
156 odpowiedzi na ten temat

#61 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 17:48

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Piterek, Torq - sprawdźcie co znaczy skrót FPS
  • 0

#62 piterekd Napisany 06 lutego 2011 - 17:52

piterekd

    Dabrowsky

  • Forumowicze
  • 17 265 Postów:
W obu jest nnieliniowa rozgrywka, w obu rozwijamy postać i w obu dialo0gi grają najważniejszą rolę - oba to współczesne rpgi są :)
  • 0

#63 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 17:59

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Ja rozumiem jako odgrywanie postaci. Zgodnie z nazwą.

Klasyczny błąd. RPG są o odgrywaniu postaci, bo w nazwie jest roleplaying! Ciągle się to słyszy od wszelkiej maści mroczniackich miłośników WoD. Zupełnie ignorują oni część GAME, która jasno mówi o współistnieniu części mechanicznej. Śmiem też twierdzić, że Narratywizm i Symulacjonizm w przypadku gier video są w powijakach i mówienie o za***istym odgrywaniu postaci to próba okłamania samego siebie. Z Symulacjonizmem jest nieco lepiej (możesz czasem wpływać na świat gry), ale Narratywizm jest wręcz niewykonalny. Z postaciami w świecie nie rozmawiasz. Nie mówisz tego, co uważasz, że powinieneś - wybierasz opcje dialogowe. Takie gry jak ME wręcz uniemożliwiają Ci mówić, pozwalając Ci jedynie wybrać "nastrój" predefiniowanej rozmowy. Jedyny obszar, w którym cRPGi mogą rządzić, to Gamizm: statsy, min-max, i temu podobne. W ME jest tego co kot napłakał i w większości odnosi się do walki. Więc wracamy do punktu wyścia: strzelaniny z cover systemem.
  • 0

#64 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 18:14

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Zupełnie zignorowałeś to co napisałem o mechanice. Nie ma ona dla mnie większego znaczenia. Jak zresztą inne rzeczy też zignorowałeś. Patrząc na twoje kryteria - nie ma czegoś takiego jak cRPG. Bo każdą grę cRPG możesz spokojnie podpiąc pod inny gatunek, prawda?
Jeżeli chodzi o predefiniowane rozmowy - przecież w KAŻDEJ grze RPG tak jest. Inaczej nie da się tego rozwiązac. Dla mnie cRPG mogą zarządzic w takich obszarach jak bogactwo przedstawionego świata, ciekawe postacie, podejmowanie decyzji. W ME to wszystko mam. A, że się strzela zza osłony? Strzelanie w trybie FPP czyni z Fallouta 3 FPSa? Walki turowe w Fallout 2 czyni z tej gry strategię turową? A może walka bronią białą w Dragon Age czyni tą grę slasherem? Wrzucasz ME do jednego wora z Gears of War, a to kompletnie absurdalne
  • 0

#65 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 18:26

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Zupełnie zignorowałeś to co napisałem o mechanice. Nie ma ona dla mnie większego znaczenia. Jak zresztą inne rzeczy też zignorowałeś. Patrząc na twoje kryteria - nie ma czegoś takiego jak cRPG. Bo każdą grę cRPG możesz spokojnie podpiąc pod inny gatunek, prawda?

Nie wiem co Ty czytasz, ale z pewnością nie to, co napisałem. Każde RPG mocno oparte na cyfrach jest bez wątpienia RPGiem. Symulacjonizm w ME2 jest spoko, ale nie jest to więcej niż połowa rozgrywki (co napisał także xelloss). Ta gra ledwie łapie się na metkę RPG. Można ją przejść ignorując dialogi i world-shaping, nie można jej przejść nie strzelając.

Jeżeli chodzi o predefiniowane rozmowy - przecież w KAŻDEJ grze RPG tak jest.

Nie w każdej. Nie w papierowej.

Inaczej nie da się tego rozwiązac.

Da się. Praktycznie całe badania Chrisa Crawforda się na tym opierają.

Dla mnie cRPG mogą zarządzic w takich obszarach jak bogactwo przedstawionego świata, ciekawe postacie,

To nie jest gameplay. To nie definiuje RPG.

podejmowanie decyzji

To bardziej. Ale musi istnieć jakiś sensowny ciężar decyzji. Wielu, nie 2-3.

Strzelanie w trybie FPP czyni z Fallouta 3 FPSa?

Nie lubię tego IP, więc nie wiem.

Walki turowe w Fallout 2 czyni z tej gry strategię turową? A może walka bronią białą w Dragon Age czyni tą grę slasherem? Wrzucasz ME do jednego wora z Gears of War, a to kompletnie absurdalne

Absurdalne jest twierdzenie, że gra w której przez połowę czasu się strzela NIE JEST shooterem. To tak jakby pozwolić pionkom szachowym recytować Hamleta i twierdzić, że to nie gra logiczna a teatr.
  • 0

#66 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 18:30

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:

Nie w każdej. Nie w papierowej.


W tym momencie dziękuję za rozmowę
  • 0

#67 Gość_Carbon_* Napisany 06 lutego 2011 - 18:42

Gość_Carbon_*
  • Goście
Mechanika to nie tylko walka, czy buildy postaci. Oparcie na mechanice już u podstaw miało oddać realia świata dla ludzi siedzących przy stole i odgrywających role, dalej wprowadzić losowość, uniezależnić od MG.
  • 0

#68 xell Napisany 06 lutego 2011 - 19:11

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 227 Postów:

Czyli Fallout 3 nie jest RPGiem, a łażaczem.

Mnie taka klasyfikacja pasuje, w grze chodzi głównie o eksplorację. Jak się takie Uncharted i Mass Effect nazywa o imieniu, to ludziom nerwy puszczają. :rolleyes:
  • 0

#69 Nexus Napisany 06 lutego 2011 - 19:19

Nexus

    Tears In Rain

  • Forumowicze
  • 6 959 Postów:
Obecnie to i tak bez sensu skoro wszystko się miesza ze wszystkim w różnych proporcjach. I sumie na dobre to wychodzi.
  • 0

#70 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 19:19

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

o imieniu

po imieniu :cf:
  • 0

#71 xell Napisany 06 lutego 2011 - 19:23

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 227 Postów:
Widzę Ryan, że bawi Cię wyłapywanie literówek.
  • 0

#72 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 19:26

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Widzę Ryan, że bawi Cię wyłapywanie literówek.

Uczę się od najlepszych. :cf:
  • 0

#73 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 19:34

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Nazywaj sobie jak chcesz. Skoro nie widzisz różnicy pomiędzy Mass Effect, Gears of War i Uncharted to twoja sprawa :)
  • 0

#74 Kradziej Napisany 06 lutego 2011 - 20:01

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Mnie taka klasyfikacja pasuje, w grze chodzi głównie o eksplorację. Jak się takie Uncharted i Mass Effect nazywa o imieniu, to ludziom nerwy puszczają. :rolleyes:

Widzisz - dla mnie w Falloucie chodziło o eksplorację... za pierwszym razem, jak zapuściłem się do Waszyngtonu i waszyngtońskiego metra. No, może jeszcze za drugim. I chyba sam trochę rolplejowania sobie w głowie dorabiałem. Bo potem to eksploracja przerodziła się w "idę i rozwalam". I nawet nie chciało mi się rozglądać, bo wszystko do siebie podobne.
Żeby nie było - ta gra wessała mnie na tydzień do domu, tylko na półgodzinne biegi wychodziłem. Jest dobra ;)

@Ryan - czyli z RPGowego punktu widzenia nie ma dobrych cRPGów?
  • 0

#75 fingus Napisany 06 lutego 2011 - 20:01

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Waaaa, znowu bitwa o terminologię, ratunku!
Dawno, dawno temu, jakoś krótko po wybuchu drugiej wojny światowej, ludki lubili się sprzeczać, czy Diablo to RPG, czy też może zwykła zręcznościówka. Tak, kurde, to RPG. Są statystki które można rozwijać, jest ekwipunek który można dobierać, to RPG, dziękuję za uwagę.
W ogóle nie bardzo rozumiem komu do szczęścia jest potrzebna tak precyzyjna klasyfikacja, chyba że ma pecha pracować w sklepie i boss mu kazał ustawić na półkach nową dostawę gatunkami. :lol:
  • 0

#76 Kradziej Napisany 06 lutego 2011 - 20:11

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

W ogóle nie bardzo rozumiem komu do szczęścia jest potrzebna tak precyzyjna klasyfikacja, chyba że ma pecha pracować w sklepie i boss mu kazał ustawić na półkach nową dostawę gatunkami. :lol:

Po to potrzebna, że jak powiem na tym forum, że ME2 to RPG, to zleci się kwadrylion osób i zaczną mi mówić, że nie jest. Tak jak podniecałem się nim przy zapowiedzi ME3, to przyleciał Aras i wciskał mi, że ME2 podobał mi się dzięki logu BioWare na pudełku, bo sama gra jest fallusowa niczym noc.
  • 0

#77 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 20:17

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Dla Arasa nie ma ciekawych gier na 2011, Rajan to growy teoretyk i jutubowy oglądacz, a Xellos ma zwalony gust (jak to leciało, Alpha Protocool > Mass Effect 2?). I można miec z głowy to co tam chrzanią pod nosem ^_^
  • 0

#78 Kradziej Napisany 06 lutego 2011 - 20:19

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Dla Arasa nie ma ciekawych gier na 2011, Rajan to growy teoretyk i jutubowy oglądacz, a Xellos ma zwalony gust (jak to leciało, Alpha Protocool > Mass Effect 2?). I można miec z głowy to co tam chrzanią pod nosem ^_^

Dokładnie, panie Greg! :klaszcze:
  • 0

#79 fingus Napisany 06 lutego 2011 - 20:21

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Ano chrzanią niemiłosiernie, tego nie da się ukryć. Przy pewnych założeniach okazuje się bowiem, że te wszystkie RPG w które grałem w latach 90tych to nie były żadne RPG, tylko co najwyżej labiryntówki ekonomiczne (bo trzeba było zarządzać kiesą). Wyjdzie wkrótce i na to, że jedyne RPG to Heavy Rain, bo tam to panie masz wcielania w bród - nocą ze słuchawkami nawet popuścić można. :ziewa:
  • 0

#80 GrzesiekMB Napisany 06 lutego 2011 - 20:22

GrzesiekMB

    Abominacja

  • Forumowicze
  • 2 746 Postów:

Greg: Strzelanie w trybie FPP czyni z Fallouta 3 FPSa?
Nie lubię tego IP, więc nie wiem.


mr perfection objawil prawde ostateczna o rpgach, a nie gral w fallouta 3.
twierdze, ze nie gral, bo gdyby chociaz spedzil z ta gra godzine to by wiedzial. no carvasz comedy gold :cf:
  • 0

#81 Raikoh Napisany 06 lutego 2011 - 20:25

Raikoh

    Dark Hollywood

  • Forumowicze
  • 16 353 Postów:
Moje GOTY z gier które są zapowiedziane i mają wyjść w tym roku. Te gry jestem pewny wciągną mnie bez reszty, więc to takie moje GOTY. Zaznaczone czarnym kolorem to GOTY, które mają szansę takimi zostać według największych portali growych

-Dark Souls
-Deus Ex: HR
-Mass Effect 3
-TESV: Skyrim
-Catherine
-Alice: Madness Returns
-Rage
-Final Fantasy XIII Versus (o ile wyjdzie w tym roku)
-Dead Space 2
-Test Drive: Unlimited 2
-The Lats Guardian
-Uncharted 3
-SSX: Deadly Descent
-Silent Hill: Downpour
-Shadow of the Damned
-DmC: Devil My Cry
-El Shaddai
-Batman: Arkham City

Możliwe, że coś pominąłem. Dark Souls to mój pewniak, a reszta to pretendenci przy których będę się na 100% bawił wyśmienicie (moje 'must have')
  • 0

#82 xell Napisany 06 lutego 2011 - 20:39

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 227 Postów:

Nazywaj sobie jak chcesz. Skoro nie widzisz różnicy pomiędzy Mass Effect, Gears of War i Uncharted to twoja sprawa :)

Nie wszystkie gry z jednego gatunku muszą być takie same.

jak to leciało, Alpha Protocool > Mass Effect 2?

Nie grałeś, to milcz.
  • 0

#83 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 21:58

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Grałem tak jak i ty w ME, Uncharted i Gears of War skoro wrzucasz je do tego samego wora
  • 0

#84 BeSOS Napisany 06 lutego 2011 - 22:03

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
No i Okami to syf, nie zapominaj Greg o tej perełce OLO :^^:
  • 0

#85 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 22:16

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Wiesz, niektórzy na krytykowaniu uznanych marek budują swoją forumową tożsamośc. Nie ma to jak zagrac (albo nawet nie) w jakiś super oceniany tytuł i zmieszac go z błotem za coś tam. A potem zagrac w crapa i wynosic nad niebiosa. Niszowośc jak diabli OLO
  • 0

#86 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 22:16

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Bo to syf. :cf:

Wiesz, niektórzy na krytykowaniu uznanych marek budują swoją forumową tożsamośc.

OLO! I kto to mówi?
  • 0

#87 Godot Napisany 06 lutego 2011 - 22:18

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
O, wal! Możesz wymienic wszystkie uznane marki, które mieszam z błotem i wszystkie crapy, które wychwalam
  • 0

#88 Ryan Napisany 06 lutego 2011 - 22:31

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Choćby Okami - gdyby było dobre, to by się sprzedało. Halo i Twój komentarz, że jak komuś design Halo nie leży to "jest to w pełni zrozumiałe".
  • 0

#89 xell Napisany 06 lutego 2011 - 22:38

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 227 Postów:
Jak zwykle - ktoś ma opinię rozbieżną z Gregiem, to jego gust jest ujowy i po dyskusji. Jaka niszowość? Fallout 3, przynajmniej w początkowym okresie, sprzedał się 3 razy lepiej od Mass Effect 2, na żadnym autsajderstwie mi nie zależy, jedynie wyrażam swe opinie, czego widocznie nie możesz przeboleć.
  • 0

#90 BeSOS Napisany 06 lutego 2011 - 22:40

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Ja swoją tozsamosc na forum zaczynałem od jechania po Halo (ach te czasy :^^:), ale juz sie ogarnąłem, choć nadal design mi nie leży totalnie - pomimo, ze z Nejkiem H3 w coopie skończyłem i starałem się zrozumiec fenomen tej gry, to nie rozumiem do dzisiaj.

Ryan, nie wyskakuj z argumentami dobre = wysoka sprzedaż, bo Okami, BGE, Enslaved to gry obiektywnie dobre/b.dobre ale niszowe a wiadomo co się sprzedaje w dzisiejszych czasach.
  • 0