Skocz do zawartości

Programowanie


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
3012 odpowiedzi na ten temat

#2941 fingus Napisany 09 grudnia 2019 - 23:43

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 906 Postów:
image0.jpg
  • 0

#2942 Schrodinger Napisany 03 grudnia 2021 - 11:32

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

Tak kontynuując pytanie z shouta, czy Pan Łukasz Spółka Akcyjna, mógłby jakoś po krótce opowiedzieć jak wygląda sprawa wydawania gierki na konsoli Nintendo, dokładniej na Switchu. Załóżmy ze chciałbym zrobić zwykły klon asteroid w unity, w unity już to działa jako apka webowa i co teras? :cf:


  • 0

#2943 lukaszSA Napisany 03 grudnia 2021 - 11:41

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:

https://developer.nintendo.com/


  • 0

#2944 Schrodinger Napisany 03 grudnia 2021 - 11:46

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

Gdzie tam mogę wpisać że Cię znam żeby dostać zniżkę na devkita? 


  • 0

#2945 lukaszSA Napisany 03 grudnia 2021 - 11:51

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:

Możesz co najwyżej kłamać jak będziesz swoje doświadczenie opisywać :olo: 


  • 1

#2946 Schrodinger Napisany 03 grudnia 2021 - 11:57

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

Hola, hola kolego, mam dwie aplikacje wydane na Google Store i Windows Phone Store ... nie ważne że już dawno spadły z rowerka bo nie zaktualizowałem jej do obecnych standardów / sklep padł :cf: 


  • 0

#2947 lukaszSA Napisany 03 grudnia 2021 - 12:10

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:
I tak chyba dają każdemu
  • 0

#2948 ACZ Napisany 05 grudnia 2021 - 21:40

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 165 Postów:

A jak to wyglądało formalnie? Musiałeś na jakiś czas działalność założyć?


  • 0

#2949 lukaszSA Napisany 06 grudnia 2021 - 06:32

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:
Musiałbym gdyby to było moje główne źródło dochodów. Przy tej skali to było to zwykłe dorabianie do pensji i rozliczałem to na pit jako "inne"
  • 0

#2950 ACZ Napisany 06 grudnia 2021 - 14:27

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 165 Postów:

Akurat o rozliczanie podatków mi nie chodziło. Myślałem, że Nintendo wymaga, żeby być firmą.


  • 0

#2951 lukaszSA Napisany 06 grudnia 2021 - 14:57

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:

Nie, tak było w czasach Wii/DSi. Nawet skarbówka USA nie wymaga już social security number dla osób, które zarabiają na terenie USA. 

 

Oczywiście NDA dalej podpisujesz.


  • 0

#2952 xell Napisany 06 grudnia 2021 - 14:59

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

image0.jpg

Ktoś mi wytłumaczy dowcip? Ktoś miałby się spodziewać Vim zamiast VS Code?


  • 0

#2953 lukaszSA Napisany 06 grudnia 2021 - 15:00

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:

Tak


  • 0

#2954 torq314 Napisany 06 grudnia 2021 - 15:14

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

to żart celujący w stereotyp, że vima używają programiści alfa, a jak coś jest o microsoftu to jest gówno. 

 

jak zaczynałem pracę z vscode na początku 2016, to ciągle się słyszało że to jakieś badziewie na pewno jest, bo microsoft nie moze przecież nic dobrego dostarczać. no i podpinanie się pod markę vs trochę przeszkadzało. wszyscy dookoła żyli historią, a to atom, a to jetbrains. 

 

nie minęły ze trzy czy cztery lata i w zasadzie konkurencja jest na wymarciu. to po prostu jest najlepszy edytor kodu.

 

 


  • 1

#2955 lukaszSA Napisany 06 grudnia 2021 - 16:23

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:
To prawda. Visual Studio Code to jedyne oprogramowanie MS którego używam i na które nie klnę.

A nawet chwalę, integracja z WSL działa jak złoto (no, czasami bez reboota się nie obejdzie)

Ten post był edytowany przez lukaszSA dnia: 06 grudnia 2021 - 16:24

  • 0

#2956 xell Napisany 07 grudnia 2021 - 00:06

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

to żart celujący w stereotyp, że vima używają programiści alfa, a jak coś jest o microsoftu to jest gówno. 

 

jak zaczynałem pracę z vscode na początku 2016, to ciągle się słyszało że to jakieś badziewie na pewno jest, bo microsoft nie moze przecież nic dobrego dostarczać. no i podpinanie się pod markę vs trochę przeszkadzało. wszyscy dookoła żyli historią, a to atom, a to jetbrains. 

 

nie minęły ze trzy czy cztery lata i w zasadzie konkurencja jest na wymarciu. to po prostu jest najlepszy edytor kodu.

No wydaje mi się, że większość ludzi jest jednak bardziej pragmatyczna. W sumie respekt dla tych co potrafią efektywnie kodować w terminalu, ale znowu dla większości nie jest to niezbędna umiejętność i w środowisku graficznym jest jednak dużo wydajniejsza.

 

Porównanie z jetbrains ciekawe bo to raczej nie są edytory tekstu a pełnoprawne IDE. Z drugiej strony VSCode ma rozszerzenia do prawie wszystkiego i można dodać ficzery, które przekształcą go w zasadzie w IDE, a przy tym nie traci się na szybkości (Pycharm się rozpędza jak lokomotywa, musi minąć kilka minut zanim cała funkcjonalność będzie online lol).


  • 0

#2957 torq314 Napisany 07 grudnia 2021 - 09:02

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Porównanie z jetbrains ciekawe bo to raczej nie są edytory tekstu a pełnoprawne IDE. Z drugiej strony VSCode ma rozszerzenia do prawie wszystkiego i można dodać ficzery, które przekształcą go w zasadzie w IDE, a przy tym nie traci się na szybkości (Pycharm się rozpędza jak lokomotywa, musi minąć kilka minut zanim cała funkcjonalność będzie online lol).

 

 

z tymi pluginami jest różnie. 

 

to co jest wbudowane, czyli obsługa JS i TS, to jest mistrzostwo świata i webstorm (bo o ten jetbrains mi chodziło), nawet jeśli go nazwiesz "pełnoprawnym IDE", z uwagi na charakter języków, nie ma tu żadnej przewagi, przeciwnie, jest ociężalszy, słabiej w nim działa intellisense. w VS code możesz otworzyć kilkumegabajtowy duży plik JS w ciągu sekundy, w innych edytorach bywa z tym różnie. do tego rewelacyjnie działa debugowanie, bez względu na to czy kod uruchamia przeglądarka czy node.js.

 

ale już rozszerzenia dla .NET są takie sobie. podpowiadanie działa z dużym opóźnieniem, zarządzanie solution jest utrudnione, tak samo jak dodawanie referencji do innych projektów czy do paczek zewnętrznych. zwykłe Visual Studio nie ma z tym żadnych problemów. 

 

można więc przypuszczać, że to jest trochę na zasadzie żeby jednym produktem nie kanibalizować innego swojego, to oba visual studio "podzieliły" się tymi technologiami które są ważne dla MS - VS Code jest super do JS/TS, VS jest super do C#/C++. 

 

inne języki, które w ich ekosystemie są i tak tylko gościnne, typu python, zwykle lepiej działają z VS Code, z oczywistych powodów - społeczność nie ma żadnego interesu w tym zeby rozwijać extensiony dla zwykłego VS, skoro ono jest tylko dla Windows. natomiast VS Code jest multiplatformowe, więc ma sens rozwijanie dla niego pluginów do wszystkiego.


  • 0

#2958 xell Napisany 07 grudnia 2021 - 14:52

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

Ja coś tam koduję na boku w pythonie, to pisałem głównie z tej perspektywy. Do C# to faktycznie nieprzydatne, ale Visual Studio jest darmowe dla amatorów (i chyba firm z przychodem poniżej pewnego progu), więc aż tak to chyba nie boli.


  • 1

#2959 Yoori Napisany 10 stycznia 2022 - 14:57

Yoori

    Chłopak Kingi

  • Forumowicze
  • 8 527 Postów:

Chciałbym trochę pobawić się w programowanie, na początek to zobaczyć czy się do tego nadaje :olo: Pytanie od czego najlepiej by było zacząć? Polecicie jakiś kurs internetowy? Na początek najlepiej darmowy  :burn: ;)


  • 0

#2960 torq314 Napisany 10 stycznia 2022 - 14:59

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Moje wykłady dla studentów na YT.

 

Na początek cykl Wybrane elementy praktyki projektowania - to kurs Javascript, node.js i programowania aplikacji internetowych

 

https://www.youtube....ljujK-U9IhBo4sR

 

Jak potrzebujesz kursu C# i programowania pod windows to 

 

https://www.youtube....mmBa_V3N06qSh6m


  • 7

#2961 Yoori Napisany 10 stycznia 2022 - 15:05

Yoori

    Chłopak Kingi

  • Forumowicze
  • 8 527 Postów:

Dzięki wielkie  :)


  • 0

#2962 xell Napisany 10 stycznia 2022 - 15:09

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

Poskakałem po pierwszym wykładzie, trochę nienajlepsza forma jak przewijasz ściany tekstu i o tym opowiadasz. Zakładam, że te teksty udostęniasz studentom przed wykładami i oni już z wiedzą po ich przeczytaniu jeszcze zaznajomiają się z tym, co masz do uzupełnienia.

 

No i Ruby to 'rubi' a nie 'rabi' :why:

 

edit: było 'przed wykładom' zamiast 'przed wykładami'


Ten post był edytowany przez xell dnia: 10 stycznia 2022 - 15:24

  • 0

#2963 torq314 Napisany 10 stycznia 2022 - 15:12

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Poskakałem po pierwszym wykładzie, trochę nienajlepsza forma jak przewijasz ściany tekstu i o tym opowiadasz. Zakładam, że te teksty udostęniasz studentom przed wykładom i oni już z wiedzą po ich przeczytaniu jeszcze zaznajomiają się z tym, co masz do uzupełnienia.

 

No i Ruby to 'rubi' a nie 'rabi' :why:

 

studenci mają do tego PDFy. nie opowiadam "ścian tekstu", to tylko na pierwszym wykładzie.

 

wykład jest generalnie live-codingiem.

 

nie oceniaj po 3 minutach tam gdzie jest 15 wykładów po 1.5h.


  • 0

#2964 xell Napisany 10 stycznia 2022 - 15:24

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:
studenci mają do tego PDFy. nie opowiadam "ścian tekstu", to tylko na pierwszym wykładzie.

 

wykład jest generalnie live-codingiem.

 

nie oceniaj po 3 minutach tam gdzie jest 15 wykładów po 1.5h.

Ja jedynie skomentowałem zawartość tego jednego wykładu, to generalnie nie jest przyjazna forma dla śledzącego wykład, więc dobrze że reszta ma inny charakter.

 

Nie traktuj tego jako atak na Ciebie, w zależności od kontekstu takie coś ma sens (zakładasz, że ktoś już przeczytał te materiały), ale jak nie ma tego założenia, to lepiej przygotować materiał, który nie odciąga uwagi od tego, co mówisz, a właśnie to o czym mówisz uzupełnia czy wizualizuje.

 

Niemniej ogólnie spoko, że się tymi materiałami dzielisz ????


Ten post był edytowany przez xell dnia: 10 stycznia 2022 - 15:24

  • 1

#2965 torq314 Napisany 10 stycznia 2022 - 15:34

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

obejrzyj wykłady, bo ja wiem, czwarty czy piąty, gdzie jest o funkcjach, domknięciach, curryingu, obiektowości prototypowej. i nie przewijając, tylko zostając chwilę i śledząc to co się dzieje. 

 

nie traktuję tego nijak, w wykładzie bierze udział 150 studentów i mam na bieżąco uwagi

 

 


  • 0

#2966 xell Napisany 10 stycznia 2022 - 15:45

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

obejrzyj wykłady, bo ja wiem, czwarty czy piąty, gdzie jest o funkcjach, domknięciach, curryingu, obiektowości prototypowej. i nie przewijając, tylko zostając chwilę i śledząc to co się dzieje.

 

Zrobię to jeśli obiecasz, że w przyszłości będziesz wypowiadać Ruby jak bozia przykazała. :cf:

 

W ogóle nie zauważyłem, że temat podbił Yoory:

Chciałbym trochę pobawić się w programowanie, na początek to zobaczyć czy się do tego nadaje :olo: Pytanie od czego najlepiej by było zacząć? Polecicie jakiś kurs internetowy? Na początek najlepiej darmowy  :burn:  ;)

Ale co chcesz z umiejętnością programowania robić?


  • 0

#2967 Schrodinger Napisany 10 stycznia 2022 - 15:46

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

Pewnie zarabiać 15k misionc 


  • 0

#2968 torq314 Napisany 10 stycznia 2022 - 16:07

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Ruby


spaczyli mnie na wykładzie który przez wiele lat u nas był w instytucie, byłem na paru wykładach, tam prowadzący mówił cały czas "rabi".

a że sam tego kompletnie palcem nie tykam, mało prawdopodobne że zapamiętam. mogę tyle zapamiętać co najwyżej żeby tego w ogole nie wymawiać i pomijać.
  • 0

#2969 xell Napisany 10 stycznia 2022 - 16:36

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 334 Postów:

No Ruby to raczej niszowa sprawa obenie, nie widzialem chyba linijki kodu w tym.

Jakoś jestem wyczulony na 'ponglish', gdzie ludzie wypowiadają angielskie wyrazy w zupełnie losowy sposób zamiast sprawdzić wymowę w słowniku/internecie. Delete wypowiadany jako 'delejt' i podobne sprawy.


  • 0

#2970 torq314 Napisany 10 stycznia 2022 - 16:42

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

jak złapiesz coś jeszcze to daj znać

 

ogólnie wymowa nazw własnych wcale nie jest oczywista. design, engine, itd. to normalne wyrazy.

ale spróbuj poprawnie bez usłyszenia wcześniej wymówić np. sql, wsdl, czy nginx


Ten post był edytowany przez torq314 dnia: 10 stycznia 2022 - 16:46

  • 0