Skocz do zawartości

Zdjęcie

Metroid Trivia

Powrót na planetę Zebes Metroid

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
328 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Metroid Trivia (27 użytkowników głosowało)

Najlepszą grą w serii jest:

  1. Metroid (0 głosów [0.00%])

    Procent głosów: 0.00%

  2. Metroid: Zero Mission (0 głosów [0.00%])

    Procent głosów: 0.00%

  3. Metroid Prime Pinball (0 głosów [0.00%])

    Procent głosów: 0.00%

  4. Metroid Prime Hunters (0 głosów [0.00%])

    Procent głosów: 0.00%

  5. Metroid Prime (13 głosów [48.15%] - Zobacz)

    Procent głosów: 48.15%

  6. Metroid Prime 2: Echoes (1 głosów [3.70%] - Zobacz)

    Procent głosów: 3.70%

  7. Metroid Prime 3: Corruption (4 głosów [14.81%] - Zobacz)

    Procent głosów: 14.81%

  8. Metroid II: Return of Samus (0 głosów [0.00%])

    Procent głosów: 0.00%

  9. Super Metroid (6 głosów [22.22%] - Zobacz)

    Procent głosów: 22.22%

  10. Metroid: Other M (2 głosów [7.41%] - Zobacz)

    Procent głosów: 7.41%

  11. Metroid Fusion (1 głosów [3.70%] - Zobacz)

    Procent głosów: 3.70%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 Malutki Napisany 09 grudnia 2012 - 21:17

Malutki

    Master Chief

  • Forumowicze
  • 2 508 Postów:
Tak jak w temacie, będziemy rozmawiać o całym uniwersum tejże gry, jak i również jej ciekawostkach.

Jedna z najlepszych i niedocenianych serii gier od Nintendo ,a zarazem jedyna dla której w dniu premiery mógłbym kupić konsole kosztującą krocie :) . Z całej trylogii kosmicznej łowczyni najlepszymi grami były dla mnie wersja na Super Nintendo i pierwszy Prime z Gacka. Czemu? Cóż każdy z tych dwóch wyżej wymienionych tytułów był w swoim okresie dużym przełomem. Nie tylko pod względem zawartej w niej mechaniki, graficznych wodotrysków, efektów dźwiękowych, wyzwania, ale również gameplay'u na bardzo wysokim poziomie.

214354.jpg

Metroid narodził się w umyśle Gunpei Yokoi i był pierwszą grą oferującą backtracking i pozwalającą na swobodne poruszanie się zarówno w prawą stronę jak i w lewą. Zainspirowany różnorodnością gatunkową najpopularniejszych gier w latach 80 postanowił połączyć ich najważniejsze cechy, dodać sporo nowości od siebie i stworzyć nieliniowego shooter'a zmiksowanego z platformówką, a wszystko to utrzymane w mrocznych barwach i klimatycznej muzyce, niczym z filmów wyreżyserowanych przez wybitnego twórce - Ridley'a Scott'a. Nie było zatem żadnego zbiegu okoliczności przy nazwaniu jednego z głównych przeciwników jego imieniem. Była to jedna z gier, która apelowała do starszych wyjadaczy.

Super Metroid
Gra stworzona przez legendarne studio R&D1na czele którego stały takie osoby jak Gunpei Yokoi (general manager),Yoshio Sakamoto (director) i Makoto Kanoh (producer). Super Metroid ukazał
się w 1994 roku na 24 megabit-owym kartridżu i była to zarazem jedyna gra w momencie premiery
wydana na tak dużym nośniku. Wszystko, co znaliśmy z pierwszej części powróciło tylko ,że w myśl zasady ”bigger better and more badass” .Przez wielu graczy uważana jest za najlepszą część i jednocześnie za jedno z największych osiągnięć w elektronicznej rozgrywce ,ale prawdziwa rewolucja tak naprawdę miała dopiero nadejść...

thumbbig-76829.jpg

Metroid Prime
Kontynuacja ominęła Nintendo 64 i większość fanów zastanawiała się czy Nintendo zrezygnowało całkowicie z przygód Samus Aran, biorąc pod uwagę to ,iż żadna z poprzednich części nie była komercyjnym sukcesem. Prawda była taka ,że przez całą generację BigN zastanawiało się w jaki sposób zrewolucjonizować nową odsłonę, nie mogli wpaść w tym okresie na żaden konkretny pomysł. Odpowiedzi dostarczyło Retro Studios. Będąc pod wrażeniem gier jakie stworzyli na platformie 64 bitowej, zlecili Jeff'owi Spangenberg (założyciel Iguana Entertainment) i jego ekipie propozycję kolaboracji. Nintendo, wybrani członkowie R&D oraz Retro Studios podjęło współpracę nad czterema grami na konsole Gamecube. Niestety chaotyczny sposób pracy nad tymi projektami spowodował skasowanie każdego z nich przez Shigeru Miyamoto w 2000 roku. Niezadowolone z wyników pracy Nintendo postanowiło przydzielić im tylko jeden ,ale za to duży tytuł, który był zarazem nadzorowany przez twórce Mario. I tak oto w 2002 roku piąty projekt ujrzał światło dzienne, był nim Metroid Prime i zapoczątkował on serie. To, co programiści z Teksasu zaprezentowali przeszło najśmielsze oczekiwania BigN. Przeskok w trzeci wymiar zrewolucjonizował zapoczątkowaną trylogię. Gra niczym nie ustępowała wersji dwu wymiarowej, a znacząco na tym zyskała.
Poczucie samotności w ogromnym świecie, system visorów, celująco wkomponowane elementy platformowe w pełni trójwymiarowej grze, zagadki, sposób opowiadania fabuły za pomocą skanowania, lockowanie, ukryte loading'i to były jedynie niektóre elementy, które odróżniały go od typowego Fps'a .
Kamera w Primie początkowo miała być umiejscowiona za pleców bohaterki ,ale Shigeru Miyamoto stwierdził ,że widok z pierwszej osoby bardziej odda klimat gry i rzeczywiście miał rację. Hud nie tylko wyświetlał nam informację na temat naszego stanu zdrowia, uzbrojenia, mapy, visorów, ale również był integralną częścią świata. Szybka w hełmie Samus, w zależności od sytuacji, reagowała na różne czynniki zewnętrzne ( szybka parowała, ociekała woda, elektryczność powodowała zakłócenia na hud'zie, a przy dobrym oświetleniu potrafiliśmy zobaczyć twarz kobiety).
Projekt od Retro Studios zrobił takie wrażenie na włodarzach z Kioto, że postanowili oni przydzielić grę do zupełnie nowego gatunku. Prime nie był już FPS, stał się First Person Adventure ,a jednocześnie okazał się kamieniem milowym w świecie elektronicznej rozgrywki i osiągnął wysokie wyniki sprzedaży.

Chronologia:
metroid-timeline-524x1024.jpg

Z okazji 25 lecia serii fani zremiksowali znane utwory :
Metroid 25th Anniversary Tribute Medley

Spoiler

http://theophany-rmx...rystal-flash-ep

Harmony of a Hunter: Final Preview

Spoiler


Ciąg dalszy nastąpi...

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 03 czerwca 2014 - 23:29

  • 1

#2 sam42 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:21

sam42

    Blanka

  • Narybek
  • 239 Postów:
Co jak co ale seria jest doceniania, świetny temat gratulacje :]
  • 0

#3 torq314 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:21

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Przez wielu graczy uważana jest za najlepszą część


bo to jest najlepsza część. gigantyczna, monumentalna, genialna. perfekcyjna kombinacja obrazu, muzyki, klimatu, miejscówek, głównej bohaterki i subtelnej intrygi.

wiadomo, że Metroid Prime jest tuż tuż za, ale mimo wszystko Super Metroid to numer jeden.
  • 0

#4 sam42 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:29

sam42

    Blanka

  • Narybek
  • 239 Postów:
Metroid Prime wyglądał genialnie jak na tamte czasy plus niesamowity klimat.

Zastanawia mnie czemu Metroid nie zyskał sławy wśród graczy podobnej do HL czy CoD....każda gra z tej serii jest genialna albo bardzo dobra a mało kto o nich mówi..wielka szkoda bo ludzi omija naprawdę kawał świetnego kodu.

Ten post był edytowany przez sam42 dnia: 09 grudnia 2012 - 21:31

  • 0

#5 torq314 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:39

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Zastanawia mnie czemu Metroid nie zyskał sławy wśród graczy podobnej do HL czy CoD....każda gra z tej serii jest genialna albo bardzo dobra a mało kto o nich mówi..wielka szkoda bo ludzi omija naprawdę kawał świetnego kodu.


dużo ludzi o nich mówi, zyskał sławę.

po prostu - witaj wśród swoich, zagubiony przyjacielu. gdzieś orbitowałeś nie wiadomo gdzie, gdzie "mało kto" mówi o Metroidach, ale już się odnalazłeś :)
  • 0

#6 mic Napisany 09 grudnia 2012 - 21:41

mic

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 069 Postów:
Jak dla mnie numero uno to Metroid Prime z gacka ! To było moje pierwsze zetknięcie z serią, ale śledziłem informacje już od pierwszych zajawek. Pamiętam hype jaki był w neo+ po e3 i opis jakie to są genialne efekty deszczu i burzy :) Dawne czasy, nie miałem netu a info zawsze najbardziej świeże było z gazetek :) specjalnie uderzyłem do kafejki internetowej i z ign oglądałem trailerek - wtedy wiedziałem, że muszę TO mieć ! :) następnie i inne części ograłem stopniowo ale MP z gamecube z pozycja genialna i na zawsze numer 1 w moim sercu :)
  • 0

#7 sam42 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:44

sam42

    Blanka

  • Narybek
  • 239 Postów:
Torq314 bardziej chodzi mi o taką masową świadomość ludzi, spytasz byle jakiego gracza o Mario albo CoD napewno będzie znał. Zapytasz o Metroid albo Retro Studio nastanie cisza.
  • 0

#8 lukaszSA Napisany 09 grudnia 2012 - 21:47

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:
Jeżeli chodzi o Metroida to myślę, że problemem może być samo Nintendo. Ta seria w ogóle nie pasuje do ich kolorowego wizerunku. 25 lecie przecież całkowicie olali :(
  • 0

#9 mic Napisany 09 grudnia 2012 - 21:52

mic

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 069 Postów:

Jeżeli chodzi o Metroida to myślę, że problemem może być samo Nintendo. Ta seria w ogóle nie pasuje do ich kolorowego wizerunku. 25 lecie przecież całkowicie olali :(


Coś w tym jest i olanie tego 25 lecia to był spory fail ze strony N...
  • 0

#10 sam42 Napisany 09 grudnia 2012 - 21:52

sam42

    Blanka

  • Narybek
  • 239 Postów:
Niestety chyba masz rację. Jest jednak światełko nadziei po tym co się dzieje w strukturach Retro, nowa siedziba nowi ludzie min. Naughty Dogs ( człowiek odpowiedzialny za grafikę w Uncharted ) THQ - Darksiders ( projektant poziomów) coś się tam dzieje i oby N zrobiło wielki Hype żeby ludzie usłyszeli..bo jak narazie Metroid i Retro znają tylko miłośnicy grania a ta seria i studio zasługują na więcej.

Ten post był edytowany przez sam42 dnia: 09 grudnia 2012 - 21:54

  • 0

#11 twilitekid Napisany 09 grudnia 2012 - 21:56

twilitekid

    HBH

  • Forumowicze
  • 6 740 Postów:
Mam trójkę na Wii i zastanawiam się, czy stałbym się forumowym przedmiotem kpin, gdybym zaczął moją przygodę z całą Metroidową serią właśnie od MP3. Oczywiście chciałbym nadrobić później wcześniejsze Prime'y, jednak trylogia jest droga na aukcjach...

Także jest sens brać się za 3 a potem 1 i 2, czy jednak poczekać?
  • 0

#12 mic Napisany 09 grudnia 2012 - 21:56

mic

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 069 Postów:
To taki inny typ rozgrywki od kierowanego do mas CoD i kto ma wiedzieć to wie jak dobra jest to gra. Wolę aby taka została niż aby właśnie zmieniono ja w 5 godzinna grę dla hamburgerów.
  • 0

#13 sam42 Napisany 09 grudnia 2012 - 22:00

sam42

    Blanka

  • Narybek
  • 239 Postów:
Niby tak ale N potrafiło zrobić z Mario kultową postać a jednocześnie wydawać świetne gry z nim w roli głównej. Widać, że N nie za bardzo troszczy się o tą markę i coś czuję, że Retro zamiast robić nowego Metroida są zaciągnięci do odświeżania starych serii od N.

Ten post był edytowany przez sam42 dnia: 09 grudnia 2012 - 22:01

  • 0

#14 mic Napisany 09 grudnia 2012 - 22:09

mic

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 069 Postów:

Mam trójkę na Wii i zastanawiam się, czy stałbym się forumowym przedmiotem kpin, gdybym zaczął moją przygodę z całą Metroidową serią właśnie od MP3. Oczywiście chciałbym nadrobić później wcześniejsze Prime'y, jednak trylogia jest droga na aukcjach...

Także jest sens brać się za 3 a potem 1 i 2, czy jednak poczekać?


Lepiej od 1 imo - lepszy klimacik i bardziej wsiąkniesz. Co do zaś Metroida i N to tam była chyba sprawa jakiejś wewnętrznej rywalizacji ( choć głowy nie daje i nie pamietam gdzie dokładnie o tym czytałem ) Gunpei chyba i Iwata to były odrębne teamy i min chyba dla tego 25 lecie miał kirby a Metroid nie ? Poprawie mnie jeśli coś mieszam, ale takie coś mi świta w głowie ;)
  • 0

#15 Tawotnica Napisany 09 grudnia 2012 - 22:17

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 116 Postów:
Zostawcie juz tych Retrosow w spokoju, niech koncza tego Yoshi Landa :olo:
Duzo bardziej niz kolejnego Prime zyczylbym sobie kontynuacje Fusion. Niech ratuja, co jest do odratowania - nie zadnymi eksperymentami a la MOM tylko powrotem do korzeni. Szmat czasu minal od ostatniego Metroida 2D, a zdecydowanie bardziej wole scrollowane przegody Samus. Fabularnie musza cos zrobic z seria, bo Other M mocno pokrzywdzilo wizerunek Samus.
Sakamoto powinien uderzyc sie w piers i naprawic to co zepsul zamiast ciorac kolejne WarioWare.

@mic - z tym 25leciem to tylko teoria konspiracyjna. Team R&D Gunpeia Yokoi za czasow SNESa i GB zostal 'zdegradowany' do tworzenia spin-offa Mario na handhelda. Tak powstaly Mario Landy i w koncu Wario Land, bo Yokoi nie chial jechac na sukcesie Miyamoto. Metroid 2 to ten sam team, ale nie sadze ze z tego powodu nie bylo obchodzenia rocznicy.

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 09 grudnia 2012 - 22:26

  • 0

#16 torq314 Napisany 09 grudnia 2012 - 22:17

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Mam trójkę na Wii i zastanawiam się, czy stałbym się forumowym przedmiotem kpin, gdybym zaczął moją przygodę z całą Metroidową serią właśnie od MP3. Oczywiście chciałbym nadrobić później wcześniejsze Prime'y, jednak trylogia jest droga na aukcjach...

Także jest sens brać się za 3 a potem 1 i 2, czy jednak poczekać?


jeżeli zagrasz w trójkę jako pierwszą, to będziesz miał mylne wrażenie o tym czym jest Metroid. zagrasz i powiesz że to takie "Halo dla ubogich". w trójce jest bowiem trochę prób rysowania szerszego kontekstu, jacyś towarzysze, jakieś dialogi.

tymczasem Metroid to gra o samotnym przemierzaniu nieznanych światów, czym bardziej wykręconych, tym lepiej.

Moim zdaniem najłagodniejszym wprowadzeniem w serię byłby Metroid Fusion na GBA. trudno dostępny, ale ściągnij jakieś emu, rom i pograj. jeżeli do trzeciego świata nie wsiąkniesz w klimat, to w ogóle odpuść serię.
  • 0

#17 Malutki Napisany 09 grudnia 2012 - 22:33

Malutki

    Master Chief

  • Forumowicze
  • 2 508 Postów:

Lepiej od 1 imo - lepszy klimacik i bardziej wsiąkniesz. Co do zaś Metroida i N to tam była chyba sprawa jakiejś wewnętrznej rywalizacji ( choć głowy nie daje i nie pamietam gdzie dokładnie o tym czytałem ) Gunpei chyba i Iwata to były odrębne teamy i min chyba dla tego 25 lecie miał kirby a Metroid nie ? Poprawie mnie jeśli coś mieszam, ale takie coś mi świta w głowie ;)

Wiele było teorii na temat braku 25 lecia serii i ciężko mi jest powiedzieć,która byłaby bardziej prawdopodobna.
Jeżeli chodzi o rywalizację to Gunpei Yokoi chciał udowodnić ,że razem z ekipą R&D1 potrafią stworzyć grę, która wkroczy na nowe terytoria.Bezpośrednim rywalem dla niego był właśnie Shigeru Miyamoto, który stał się sławny za sprawą pewnej platformówki ;) . Gunpei odniósł sukces jeżeli chodzi o rewolucyjność gry ,ale niestety sprzedaż już nie była zadowalająca.

Czy nowe informację i ciekawostki mam edytować w pierwszym poście, czy też normalnie dodawać wiadomości??
  • 0

#18 Tawotnica Napisany 09 grudnia 2012 - 22:43

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 116 Postów:
@twilite - masz Wii, nie? To może sprawdź najpierw Super Metroida na Virtual Console zanim się za Prime weźmiesz. Po ograniu najlepszej dwuwymiarowej odsłony jeszcze bardziej się docenia, to co Retro zrobiło w trójwymiarze.
  • 0

#19 twilitekid Napisany 09 grudnia 2012 - 22:58

twilitekid

    HBH

  • Forumowicze
  • 6 740 Postów:
Wystarczy pad od GCN żeby zagrać w coś na VC?
  • 0

#20 fingus Napisany 09 grudnia 2012 - 23:03

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 906 Postów:
Nie będę tu opisywał, jak bardzo podoba mi się ta seria, bo piszę z iPada, czyli jest mi niewygodnie, czyli nie wyrobię mojej zwyczajnej normy literek w poście. Ale podoba. Bardzo. Choć grałem tylko w te dwa Metroidy z GBA no i oczywiście trylogię Prime'ów. Ach, i jeszcze popykałem chwilę lub dwie w to "cudo" z NDSa i Other M. Moźe bym się wkręcił, gdybym dał im więćej czasu, ale jakoś nie udało im się mnie skłonić ku temu. Z tego, czego nie ograłem żal mi tylko Super Metroida, może kiedyś, choć nintendowska polityka sprzedaży elektronicznej nie skłania do zakupów. :P
  • 0

#21 Malutki Napisany 09 grudnia 2012 - 23:03

Malutki

    Master Chief

  • Forumowicze
  • 2 508 Postów:

Wystarczy pad od GCN żeby zagrać w coś na VC?

Tak
  • 0

#22 Tawotnica Napisany 09 grudnia 2012 - 23:05

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 116 Postów:

Wystarczy pad od GCN żeby zagrać w coś na VC?


Tak, bez problemu do gier SNESowych się nadaje pad od Gacka:
http://www.nintendo....id--279613.html
  • 0

#23 twilitekid Napisany 09 grudnia 2012 - 23:12

twilitekid

    HBH

  • Forumowicze
  • 6 740 Postów:
Ile to jest na nasze 800 punktów? I skąd je wziąć w Polandzie :D
  • 0

#24 Godot Napisany 09 grudnia 2012 - 23:16

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Kup sobie jedynkę na aukcji za 30-40 zł, bo po tyle skacze i graj na gackowym padzie. Nie musisz zaczynać serii od 20-paroletnich staroci, żeby docenić. Od jedynki spokojnie styka. Od trójki nie zaczynaj. Torq Zeldę pewnie by Ci kazał grać od wersji NESowych żebyś miał odpowiedni pogląd. W Super Metroida zagrasz sobie na handheldzie jak będzie.
  • 0

#25 twilitekid Napisany 09 grudnia 2012 - 23:27

twilitekid

    HBH

  • Forumowicze
  • 6 740 Postów:
Na Wii jest dużo lepsza z tym sterowaniem wiilotem? Czy zupełnie nic nie stracę i brać na GCN?
  • 0

#26 Malutki Napisany 09 grudnia 2012 - 23:29

Malutki

    Master Chief

  • Forumowicze
  • 2 508 Postów:

Ile to jest na nasze 800 punktów? I skąd je wziąć w Polandzie :D

Sklep na U miał zdrapki do sklepiku Nintendo. Bierz Super Metroid'a, jest warty każdej ceny, a poza tym kartridż jest znacznie droższy;) .
  • 0

#27 Godot Napisany 10 grudnia 2012 - 08:27

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Jak masz kasę to jasne, bierz Trilogy. Ale jak nie masz to wersja z GCN jest równie genialna. Ja bym wziął obie :) Sterowanie to kwestia gustu, niektórzy wolą pada, niektórzy wiilota. Nie ma reguły. W Super Metroida zagrasz sobie na 3DS. No chyba, że uśmiecha Ci się granie w SNESowe gry na wielkim telewizorze. Mi po odpaleniu Super Mario RPG przeszła ochota na takie zabawy
  • 0

#28 torq314 Napisany 10 grudnia 2012 - 09:11

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 492 Postów:

Torq Zeldę pewnie by Ci kazał grać od wersji NESowych żebyś miał odpowiedni pogląd. W Super Metroida zagrasz sobie na handheldzie jak będzie.


nie o to chodzi, tylko o to że Fusion rzeczywiście jest najłagodniejszym wprowadzeniem - ma stosunkowo sprawnie rozwijający się wątek.

to że nie grywałeś w czasach SNESa nie znaczy, że musisz mi tu szpilki wsadzać ;)
  • 0

#29 Godot Napisany 10 grudnia 2012 - 09:42

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Grywałem w czasach SNESa, ale nie na SNESie.

Wprowadzeniem do czego? Metroid ma daremne universium (czytałem dosyć sporo o nim), słabą główną bohaterkę. Gra opiera się na genialnym gameplayu, niesamowitym designie i świetnych patentach. A o Samus im mniej wiadomo tym lepiej. Po Other M nie chcę o niej wiedzieć nic więcej, w Prime była to tajemnicza laska odbijająca się w visiorze. W Other M... Szkoda gadać.
Twilitekid, bierz pierwszego Prime na cokolwiek i nie zamulaj się starociami i poznawaniem historii, która absolutnie nikogo
  • 0

#30 Pious Napisany 10 grudnia 2012 - 10:00

Pious

    Demigod

  • Forumowicze
  • 6 410 Postów:
Ja bym wziął Primy, a potem Super Metroida. SM ograć trzeba, frajerstwem jest odpuścić tak genialną grę. Rozumiem Grega, że nie lubi 2d, ale jak komuś oprawa nie przeszkadza, a SM ma przyjemne 2d do dziś, to gra jest równie dobra dziś co 20 lat temu.
  • 0



Inne z tagami: