Skocz do zawartości

Zdjęcie

Handheldowe pogadanki

3DS Vita iOS AND tradycja czy rewolucja?

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
30 odpowiedzi na ten temat

#1 Tawotnica Napisany 30 grudnia 2012 - 23:33

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
Żeby nie ciągnąć offtopu w temacie o bogu winnej myszce miki, postanowiłem założyć pogadanki. Pozwoliłem sobie zacytować parę postów z innych działów, żeby była jakaś podstawa do dyskusji:

- jakość gier

Bo oczywistą przewagą 3DSa nad iPadem powinna być jakość gier. A tak nie jest


W tym punkcie nie jestem taki pewien. Podaż na iOS jest przeogromna, więc można znaleźć sporo perełek, ale jednocześnie brakuje mi tytułów tak wysokich walorach produkcyjnych i rozbudowanym gameplayu jak na 3DS/PSV. Na przyszłość pewnie coraz więcej będzie tytułów AAA

- model cenowy

Problem lezy w cenach. Dla mnie gry na 9 na androida maja sie nijak do gier z 9 na DS. Gdyby tylko te drugie kosztowaly 20 lub 30zl pewnie byloby niebo na ziemi. Takiej kwoty tez nie mozna wielce oplakiwac, a wielu z nas mialoby na 3ds spora biblioteke.


Święta prawda. Przy takiej polityce cenowej najnowsze handheldy, mimo że wyszły w przeciągu ostatnich 24-mc, wyglądają już jak z prehistorii. Najpóźniej przy kolejnej generacji platform holderzy będą musieli coś zmienić. Już teraz mi tęskno za pudełkami, bo przyszłość z grami wydanymi na fizycznym nośniku poniżej 100zł to utopia, więc zostaje tylko zabijająca wtórny rynek cyfrowa dystrybucja. No i jeszcze jest model freemium. Na Vicie już wydawcy badają teren z Picotto Knights czy nadchodzącym PSO2, żeby uszczknąć trochę sukcesu MMO F2P z PC. Ninty i Sony mają ciężki orzech do zgryzienia, jeżeli chcą pozostać konkurencyjni, bo obniżka cen gier może za sobą ciągnąć obniżenie budżetu dostępnego na tworzenie danego tytułu. Potencjał sprzęty obu producentów mają, bo…

- sterowanie

Tak samo dyskusja o sterowaniu, że gałki są lepsze i że ipad bez gałek to nie to, świadczą o tkwieniu w uścisku przeszłości. Co za różnica jak się steruje? Pilotem, ruchem przed kamerą, padem, dotykiem. Przecież ważne są fajne gry, a nie środek do ich realizacji, czyli sterowanie. A to że pewne gry lepiej albo gorzej sprawdzają się w danym sterowaniu, to jest szczegół, trochę ograniczający platformę, ale nie krytyczny. Tak samo jak na 3ds nie ma balance board, a ps3 nie ma ekranu dotykowego, tak samo ipad nie ma gałki.


Moim zdaniem to absolutny atut handheldów. Płakaliśmy jak 3DS XL nie dostał drugiej gałki w zestawie, a Vicie do pełni szczęścia przydałaby się druga para przycisków łopatkowych poza rear-touchem. Zróżnicowane sterowanie zawsze działa na korzyść gracza, pozwala na większą złożoność gier. Niestety odstrasza casuali, którzy jak widzą urządzenie ze sporą ilością przycisków to od razu sobie wyobrażają, że to jakiś skomplikowany potwór. Bazowanie na samym interfejsie dotykowym ogranicza sporą ilość gatunków gier – bijatyki, platformówki, strzelanki dual-stick itd. Na tablecie ma swoje mocne strony w przygotówkach, symulacjach czy tower defense, ale na mniejszych ekranach telefonów to już gorzej wygląda. Urządzenia peryferyjne z kolei nie przez wszystkie tytuły są wspierane, tak samo jak Circle Pad Pro nie rozwiązują sprawy. Szkoda, że przy tym boomie na touch screen gdzieś tonie stylu jako input do gier. Rysik to najlepsza rzecz w Galaxy Note, spokojnie sprawdziłby się do bardziej eleganckich/skomplikowanych menusów, nie zasłania tyle ekranu co paluch, nadaje się do pisania, rysowania i wielu innych rzeczy niekoniecznie związanych z grami, właśnie…

- multitasking

Przy tym wszystkie inne rzeczy, jak muzyka, filmy, streaming, przeglądarka, poczta itd. Itp. [iPad] robi dużo lepiej niż Vita czy 3ds.


Kolejna rzecz – czy wymagacie od dedykowanego do gier urządzenia multitaskingu? Teoretycznie z otwartymi ramionami przyjąłbym potwora all-in-one, który łączy, co najlepsze z dwóch światów, ale mając na uwadze ograniczone zasoby producentów (przede wszystkim N) wolałbym powrotu do plug’n’play. Cykanie fotek w 3D mnie nie jara, na słuchanie muzyki czy filmy szkoda mi baterii, jedynie z aplikacji do wysyłania wiadomości regularnie korzystam. Wolałbym, żeby czas i kasa przeznaczona na Nintendo Video, Eurosport czy inne tego typu usługi była przeznaczona na dopracowanie eShopu. Na fonie z kolei łapię się na tym, że jak mam chwilę to zamiast dokończyć wreszcie tego Finala, Dead Space czy pociorać w Game Dev Story przeglądam neta, odpalam twittera albo youtube. Także multum funkcji z segmentu ‘entertainment’ konkuruje z grami, co z resztą widzę jako jeden z powodów dlaczego znakomita większość gier na AND/iOS to tzw. ‘popierdółki’. Najważniejszym tego powodem jest oczywiście…

- mobilność

Nie podoba mi sie ta lumia, samsung sg 2 i 3- sa za duze, lumia dizajnem obudowy ujdzie, ale to sa cegly.


Komórkę nosi się prawie cały czas przy sobie, no bo to telefon, a dostępnym trzeba być w dzisiejszych czasach, ale 5 cali to już chyba max., a tablet? iPad gabarytowo tak samo ssie jak 3DS XL i Vita. Nic nie wskazuje na to, żeby mobilne granie w przyszłości stało się ‘mniejsze’, więc wzorem przenośności chyba na wieki zostanie GB Micro, bo mniejsza wersja 3DSa się wyautowała krótkim czasem trwania baterii. Gry przystosowane do noszonego ciupania to już inna bajka. PSV na przykład dużo straciła wyrabiając sobie wizerunek maszynki do ‘console experience’ na handheldzie, chociaż to brzmi jak solidny selling point: ‘mieć PS3 w kieszeni’. Najlepiej uknutą pod kieszonkowe granie pozycją w ostatnim czasie jest Super Mario 3D Land i takiej rozrywki najbardziej oczekuję od mobilnych urządzeń. Oprawa audiowizualna na najwyższym poziomie, wykorzystująca zalety sprzętu, długość pojedynczych sesji odpowiednio przystosowana do platformy, ale złożoność godna stacjonarnego tytułu. Takiemu Paper Mario też blisko do tego standardu.

- coroczny upgrade?

iPad 3Gen to The new iPad, ten ostatni to iPad with Retina Display. Śmieszni są z tym nazewnictwem.


Na koniec jeszcze pytanie o coroczny upgrade sprzętu. Wyjdzie 3DSi w 2013? Albo Vita Go? Apple z urządzeniem multifunkcjonalnym może sobie pozwolić na wydawanie kolejnej iteracji swoich urządzeń w krótkim odstępie czasowym, ale Sony i N muszą się martwić o alienowanie sporej ilości bazy użytkowników.

Fin, już mi się nie chce na siłę wymyślać.
Please discuss.
  • 0

#2 Godot Napisany 30 grudnia 2012 - 23:40

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Odniosę się tylko do pierwszej rzeczy. Otóż nie masz racji. Na iPadzie nie brakuje długich i rozbudowanych gier. Nie ma i nie będzie na handheldach rpga pokroju Baldur's Gate. Nie ma tak mocnego action rpg jak Bastion. Nie ma takiej strategii jak The Settlers. Głupie Angry Birds są tak rozbudowane, że aż się za głowę łapię przy niektórych planszach. Point'n'clicków jest masa, z obydwoma Broken Swordami i Machinarium na czele.
  • 0

#3 Schrodinger Napisany 30 grudnia 2012 - 23:44

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 972 Postów:
where's my perry / where's my water i handheldy obecnej generacji wymiękaja ... karwa mówimy o grach za 3 zł, maksymalnie za 50 :clown: bez wychodzenia z domu, w minut pięć się pobierają

chcę żeby handheldy umarły całkowicie a wszystkie studia robiące gierki na nie przerzuciły się na tablety o!
  • 0

#4 Tawotnica Napisany 31 grudnia 2012 - 00:47

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:

W tym punkcie nie jestem taki pewien [...] jednocześnie brakuje mi tytułów tak wysokich walorach produkcyjnych i rozbudowanym gameplayu jak na 3DS/PSV.


Otóż nie masz racji.


:yao:

Sorry, że łapię za słówka ^^, ale nigdzie nie twierdzę, że mam rację, dziele się tylko spostrzeżeniami. Na te remaki Baldur's Gate, Settlers IV czy Broken Sworda nawet nie wpadłem. Settlersów i BS przecież na poczciwym DSie nie zabrakło. Patrzyłem na Dead Space, Chaos Rings czy Infinity Blade, które swego czasu narobiło sporo szumu pt. "patrzcie jak mogą wyglądać gierki na telefony". Tak teraz mnie uderzyło, że cholernie ciężko porównywać biblioteki gier iPada i 3DS/PSV. Pierwszy iPad wyszedł w 2010, poprzednie urządzenia iOS mają jeszcze większy headstard, '08 czy '07 nawet. Vita wyszła pod koniec lutego i nie ma wstecznej kompatybilności (znaczy ma cyfrowo, ale nie wspiera umdków).

chcę żeby handheldy umarły całkowicie a wszystkie studia robiące gierki na nie przerzuciły się na tablety o!


tak na dobrą sprawę to lepsze rozwiązanie niż posiadanie 3 sprzętów, żeby ograć wszystkie interesujące gierki. No i Mario + Uncharted na jednym urządzeniu to by była apokalipsa. Never gonna happen. :olo:
  • 0

#5 Wezyr Napisany 31 grudnia 2012 - 11:59

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 409 Postów:
Handheld powinien być wielkości przeciętnego telefonu, aby wygodnie się z niego korzystało. Bolączką gier na telefony jest, jak napisal Tawotnica jest brak dedykowanych tytułów AAA.

Większość gier iOS/Android nad którymi spuszczają się ludzie to konwersje z dużych konsol lub jakies remeake/sidestory. Angry Birds (i inne tego typu gry) były, są i będą tylko i wyłącznie popierdolkami, zostawiającymi niedosyt dla każdego innego niż casual. No i iPad handheldem? bitch please :|

Ten post był edytowany przez Maka dnia: 31 grudnia 2012 - 12:01

  • 0

#6 Schrodinger Napisany 31 grudnia 2012 - 12:04

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 972 Postów:
lolzy nawiecej o graniu na tabletach maja ci ktorzy go nie posoadaja ...
  • 0

#7 Wezyr Napisany 31 grudnia 2012 - 12:07

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 409 Postów:
Co ma do rzeczy fakt, ze nie posiadam tabletu skoro i tak wiem, ze jego problemem jest wielkosc? :hmmm:
  • 0

#8 Godot Napisany 31 grudnia 2012 - 12:20

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Nie jest. PS Vity nie zmieścisz do kieszeni. 3DS XL nie zmieścisz do kieszeni. iPada też nie. Wszystkie te sprzęty musisz nosić w torbie. Więc jaką różnicę w rozmiarze robi Ci te parę centymetrów? A wygoda grania jest niesamowita.

Angry Birds popierdółką dla casuali? Może i tak. Ale jak na popierdółkę gra jest niesamowicie głęboka, rozbudowana, a jej masterowanie jest trudne i wymaga pomyślunku. Mówię o Angry Birds Star Wars, w inne nie grałem.

Więc, Maka, że zacytuję Ci Frasyniuka: pierd*lisz, nie było Cię tam
  • 0

#9 Wezyr Napisany 31 grudnia 2012 - 12:27

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 409 Postów:
Angry Birds SW to rzeczywiście dobra gra, ale np. po ograniu Dead Space na telefonie nie mam żadnej zajawki na wszystkie te nieogarnięte gierki. Po prostu jako gracz wymagam czegoś dobrego, skomplikowanego i pełnowartościowego. Gameplayu pełną gębą.

Co do wielkości, 3DS idealnie mieścił mi sie do kieszeni czy to w spodniach, bluzie czy kurtce. 3DS XL i PSV tez by się zmieściły, ale jestem już 100% pewny, ze 10" iPad to jednak stanowczo za dużo. Brak przycisków = brak komfortu.
  • 0

#10 Godot Napisany 31 grudnia 2012 - 12:55

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Zależy jaka gra. Pewnie, do GTA, albo fpsów się nie nadaje. Ale już w takiego Bastiona gra się wyśmienicie. W Baldur`s Gate tak samo (pomijając sporadyczne problemy z klikaniem na przedmioty, ale to już wina developera, nie sprzętu). W Settlersów tak samo. O Plants vs Zombies nawet nie wspomnę, bo to oczywistość. Wszystkie te gry, plus wiele innych, są dobre, skomplikowane i pełnowartościowe. Nie wiem dlaczego gry na tableta kojarzą Ci się z wężem... No i jednak granie na tablecie to inna sprawa niż granie na telefonie.

Cały czas pomijacie jedną rzecz: gier dobrych, skomplikowanych i pełnowartościowych na handheldach też jest mało. Bardzo mało. W sumie na PSV i 3DSa można je policzyć na palcach, niech będzie, że obu rąk.
  • 0

#11 fingus Napisany 31 grudnia 2012 - 13:21

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
Nie pojmuję tego gniewu i focha na "popierdółki" - do tego właśnie przeznaczone są handheldy, tego jest najwięcej i w to gra się najwięcej. Ja najwięcej czasu na GBA i NDS spędzałem właśnie z popierdółkami. Bodaj jedynymi "skomplikowanymi i pełnowartościowymi" grami jakie udało mi się na handheldach skończyć były oba Metroidy z GBA. Coś macie do łamigłówek, puzzli, gier logicznych, etc? To super gierki, super wypełniacze czasu, dające nie mniej frajdy niż te wasze gta i deads pejsy. W sam raz na parę minut w wolnej chwili. Kto będzie marnował czas w domu na grę w jakieś "angazujące" giereczki na hadhledzie, jeśli ma obok stacjonarkę? Nawet jeśli gra jest tego warta, wolałbym grać w nią na telewizorze. A gdzieś na wyjazdach - no cóż, odkąd nie latam na stację kosmiczną, nie mam potrzeby brać ze sobą nić angażującego na dłużej. A nie jestem jeszcze tak uzależniony od gier, by nie wytrzymać bez nich gdy zdarzy mi się czasem wyjść z domu. :lol2:
  • 0

#12 iluck85 Napisany 31 grudnia 2012 - 13:31

iluck85

    Deity

  • Forumowicze
  • 14 973 Postów:

Nie jest. PS Vity nie zmieścisz do kieszeni. 3DS XL nie zmieścisz do kieszeni. iPada też nie. Wszystkie te sprzęty musisz nosić w torbie. Więc jaką różnicę w rozmiarze robi Ci te parę centymetrów? A wygoda grania jest niesamowita.




Obie konsole miescilem w kieszeni, ipada nie wcisniesz do tylniej kieszeni. Chyba, ze mini.
Kolejna kwestia na plus handhledow- fizyczne guziki i grzybki,analogi itp. Wirtualny krzyzak czy analog nie ma startu do fizycznego odpowiednika. Podobnie z guziczkami.

Odpal GTA China na swoim ipadzie 10 przekrec go o 90 stopni i graj- wygodnie?
Wygodniej sie to oglada, bo wiekszy ekran.
  • 0

#13 Tawotnica Napisany 01 stycznia 2013 - 18:03

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
Minął 2012, więc się zaczęły podsumowania. Np.:
-> Tinycartridge
-> Pocketgamer PSV, 3DS, AND, iPhone, iPad
-> Gamespot
i pewnie wiele innych. Mnie cieszy miłość jaka jest okazywana nowemu Zero Escape :kwiatek: Dla mnie zdecydowanie najlepsza gra w 2012, mimo tej kaszaniastej grafiki. Sprity w 999 były niebo lepsze.
  • 0

#14 Kradziej Napisany 01 stycznia 2013 - 18:57

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:
Tawot, masz 999? Pożyczyłbyś może? Bo zakup to kwestia 40 dolarów :/
  • 0

#15 Tawotnica Napisany 01 stycznia 2013 - 19:33

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
Na, na flash-kardzie ograłem, sam poluję na reprint na ebayu, ale ceny są zaporowe. .
  • 0

#16 Kradziej Napisany 01 stycznia 2013 - 19:35

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:
W Play-Asia widziałem, że chyba jest po 30 dolców i za przesyłę nie trzeba płacić. Jakbym miał kabonę to bym sobie zafundował.
  • 0

#17 Cola Napisany 01 stycznia 2013 - 21:21

Cola

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 4 183 Postów:

Nie jest. PS Vity nie zmieścisz do kieszeni. 3DS XL nie zmieścisz do kieszeni. iPada też nie. Wszystkie te sprzęty musisz nosić w torbie. Więc jaką różnicę w rozmiarze robi Ci te parę centymetrów? A wygoda grania jest niesamowita.


Ke ? Wyolbrzymiasz, Vitka spokojnie mieści mi się w kieszeniach od gaci.
  • 0

#18 Schrodinger Napisany 01 stycznia 2013 - 21:24

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 972 Postów:
ja do kieszeni mogę zmieścić i dwumetrową antenę ale komfortowe to to nie będzie i pewnie o to Gregowi chodziło
  • 0

#19 torq314 Napisany 01 stycznia 2013 - 21:27

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 479 Postów:

ja do kieszeni mogę zmieścić i dwumetrową antenę


A jak ściągniesz pancerz N7?
  • 0

#20 Schrodinger Napisany 01 stycznia 2013 - 21:31

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 972 Postów:
to wyglądam komicznie
  • 0

#21 Tawotnica Napisany 02 stycznia 2013 - 00:43

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
http://pica-pic.com/

Blast from the past. Strona próbuje oddać jak najbardziej autentycznie stareńkie gierki LCD w flashu.
  • 0

#22 Tawotnica Napisany 07 stycznia 2013 - 07:46

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
Nvidia wydaje własbego handhelda:


http://mobile.thever...d-gaming-system

Dodany obrazek
  • 0

#23 Wezyr Napisany 07 stycznia 2013 - 10:44

Wezyr

    nihil novi sub sole

  • Forumowicze
  • 10 409 Postów:
Po co?
  • 0

#24 Texz Napisany 07 stycznia 2013 - 14:36

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Ma HDMI i obsługuje streaming z PC.
  • 0

#25 Danteusz Napisany 07 stycznia 2013 - 14:37

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 881 Postów:
Ale tylko na GF 650
  • 0

#26 Kaxi Napisany 07 stycznia 2013 - 14:53

Kaxi

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 14 158 Postów:
potrafi streamować z peceta przez to cos na telewizor. prawie jak wii u (tylko na odwrót)
  • 0

#27 Texz Napisany 07 stycznia 2013 - 14:59

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Dla mnie to urządzenie plus biblioteka Steam = must have.
  • 0

#28 Tawotnica Napisany 08 stycznia 2013 - 11:38

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 106 Postów:
http://www.eurogamer...d-spec-analysis

digital foundry o shield
  • 0

#29 Sotaku Napisany 09 stycznia 2013 - 11:25

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 679 Postów:

Po co?

plus jeden

Do tego nie wygląda zachecająco...na takie "zabaweczki" z wyglądu to tylko Nintendo może sobie pozwolić :)
  • 0

#30 ACZ Napisany 17 marca 2017 - 16:00

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 141 Postów:

Recenzja GPD Win:


  • 0



Inne z tagami: