Skocz do zawartości

Zdjęcie

Twoje prywatne, subiektywne top 20 giereczek wszecheverczasów


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
440 odpowiedzi na ten temat

#121 Kradziej Napisany 24 maja 2013 - 14:49

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Przeczytałem, dobra rzecz.

 

Mam podobny związek z RPGami. Z jednej strony: żaden inny gatunek gier mnie tak nie wciąga. To właśnie dzięki grom fabularnym (jak się je kiedyś zwykło nazywać) potrafię siedzieć przed komputerem/konsolą i 10 godzin w ciągu jednego dnia.

 

Z drugiej strony: nie ograłem ich znowu aż tak wiele. A na pewno mam duuuże braki. Wydaje mi się, że nawet wiem, dlaczego tak rzadko siadam do RPGów. Po prostu te, które wspominam najmilej, ogrywałem porzucając wręcz życie: tydzień/półtora łupania od rana do wieczora z drobnymi przerwami. W Fallouta 3 tak grałem i było super. A bardzo rzadko mam okazję na takie kompletne nolajfowanie.

 

Mam nadzieję, że w te wakacje (albo chociaż w tym roku) uda mi się nadrobić trochę klasyków i mocniejszych przedstawicieli gatunku. Tym bardziej, że dzięki GOG i Steamowi wiele z nich posiadam.

 

A w stare Might & Magic kiedyś bym chętnie zagrał, ale nie wiem, czy się nie odbiję.


Ten post był edytowany przez Kradziej dnia: 24 maja 2013 - 14:56

  • 0

#122 fingus Napisany 26 maja 2013 - 21:03

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:

Dobry wieczór, dzisiejszy odcinek nosi nazwę "epoka brązu" (co oznacza, że nie przemyślałem wcześniej konwencji i staram się teraz na czuja znaleźć jakiś okres historyczny, mam nadzieję, że nie skończą mi się epoki nim dojadę czasów dzisiejszych).
http://grejestr.blog...poka-brazu.html
Trzy gry, bo skoro już się tak rozgaduję, to postanowiłem wymieniać mniej tytułów.


Spoiler


@Kradziej - heh, mam na półce kupioną kiedyś kolekcję "wszystkie baldury z dodatkami i wszystkie icewind dale z dodatkami". Nie odpalane ani razu - czeka na lepsze (czy może raczej gorsze) czasy. W Baldura grałem kiedyś (miałem oryginał, a co), nie skończyłem, ale ciągle chodził za mną. Teraz siedzi na półce wraz z paczką znajomych. :ok:

 

Might & Magic - mnie wydaje się przystępne (jest automapa!), co najwyżej warto pobrać rozpiskę czarów i cech przedmiotów magicznych, bo ułatwia to życie. A tak giereczka wchodzi bardzo przyjemnie. Część 6 i dalsze ma świeższą grafikę, ale nie wiem, czy to zmiana na lepsze - bo 4/5 miały śliczną rysowaną grafikę 2D, a 6 i dalsze ma słabą, wczesną grafikę 3D (choć sprajty wrogów są ładne). Pod paroma względami jest też mniej przystępna - ogarnięcie gdzie znaleźć nauczyciela trenującego nas w tarczy to niełatwe zadanie. ;) Jestem bardzo ciekaw tej nowej części: Might & Magic X: Legacy - ciekawe czy będzie mieć to, za co pokochałem tę serię.


  • 1

#123 Kradziej Napisany 01 czerwca 2013 - 18:39

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Też mam tę kolekcję (jest w niej także Torment i całkiem ciekawy pod względem przedstawionego świata Lionheart), kupioną daaawno temu (nawet wtedy pograłem trochę w BG1 i BG2, o czym zresztą wtedy pisałem na forum). Ostatnio jak próbowałem grać to się okazało, że gierki wymagają płyty w napędzie. Ten mam niesamowicie wręcz głośny, a że RPGi na silniku Infinity są dość ciche i spokojne, to nie dało rady wytrzymać.

 

No to kupuję je powoli na GOGu ;)


  • 0

#124 fingus Napisany 01 czerwca 2013 - 23:56

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
Sprawdziłem - mam inną kolekcję, w dwóch osobnych częściach: Baldury i Icewindy. Tormenta mam w pierwszym wydaniu. Tego przynajmniej skończyłem. ;)

A oto - world premiere - czas na Epokę Żelaza:
http://grejestr.blog...oka-zelaza.html
Spoiler

  • 1

#125 Kradziej Napisany 04 czerwca 2013 - 20:21

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Przeczytałem. Nie chcę ujmować nic Half-Life'owi, ale chyba to, że jakaś gra podobała się komuś, kto z reguły danego gatunku nie lubi, niekoniecznie świadczy o jej jakości.


  • 0

#126 fingus Napisany 04 czerwca 2013 - 21:18

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
:hmmm: Może nie jest całkiem tak, że "nie lubię", po prostu wolę inne. Swego czasu sporo w różne FPSy grałem, pewnie nie tyle, co fan gatunku i (jak pisałem) żadnego nie ukończyłem porządnie - ot, parę leveli tego, parę(naście) tamtego, liznąłem pewnie większość tych głośnych w czasach gdy jeszcze grałem w co popadnie, ale żeby tak cisnąć do końca, to nie. No i skoro mimo tego H-L wciągnął mnie aż tak, bym go skończył i czekał w napięciu na ciąg dalszy, to znaczy że ma w sobie coś więcej, niż typowy "klon Dooma". Może nie za swoje atuty FPSowe, ale za to, że co "coś więcej" - świat, tło, opowieść, scenerie, labirynty, zadania (od czasu do czasu).

Skończyłem też Carmageddona, choć nie przepadam za ścigałkami (i to znacznie bardziej niż nie przepadam za strzelankami). Czy dobrze to o nim świadczy, czy niedobrze - nie mnie oceniać. ;)

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 04 czerwca 2013 - 21:19

  • 0

#127 Kradziej Napisany 06 czerwca 2013 - 10:58

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Nie czepiam się, po prostu przypomniałem sobie, jak w zeszłym roku XCOM zbierał od dużych growych sajtów mnóstwo nagród gry roku itp., a często uzasadnieniem było "bo nie grywam w taktyczne turówki, ale w tą się wciągnąłem!" Co jest bardzo słabym uzasadnieniem, bo nie wyklucza, że w danym roku ukazało się mnóstwo turówek lepszych, ale po prostu słabiej reklamowanych i mniej przystępnych.

Choć w Twoim przypadku chodziło o co innego i to czaję.


  • 0

#128 fingus Napisany 10 czerwca 2013 - 11:43

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:

Rozumiem. Pewnie rekomendacja od kogoś, kto nie gra w turówki jest słaba dla kogoś, kto gra, ale może być całkiem niezła dla innych niegrających - że oto proszę: turówka, która wciągnie nawet kogoś kto nie jest maniakiem takich gier. ;)

Nowy wpis. Dawno nic nie pisałem, obawiam się, czy zapał powoli mnie nie opuszcza. Dziś moje trzy bodaj ulubione gry (no a w każdym razie z pewnością ze ścisłej czołówki):
http://grejestr.blog...nosc-antyk.html

Spoiler

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 10 czerwca 2013 - 11:44

  • 1

#129 Kradziej Napisany 10 czerwca 2013 - 15:22

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Podsumowaniem zwróciłeś uwagę na to, jak ważny w grach wideo jest świat przedstawiony. Przyjrzałem się mojemu top 20 zamieszczonemu kilka stron temu i większość pozycji tam również może się pochwalić ciekawym/atrakcyjnym/niesztampowym fikcyjnym światem. W grach jest to chyba nawet ważniejsze, niż w innych mediach, bo tu dosłownie do innego świata się przenosimy, zwiedzamy go i dogłębnie poznajemy.


  • 0

#130 fingus Napisany 13 czerwca 2013 - 00:00

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:

Podsumowaniem zwróciłeś uwagę na to, jak ważny w grach wideo jest świat przedstawiony. Przyjrzałem się mojemu top 20 zamieszczonemu kilka stron temu i większość pozycji tam również może się pochwalić ciekawym/atrakcyjnym/niesztampowym fikcyjnym światem. W grach jest to chyba nawet ważniejsze, niż w innych mediach, bo tu dosłownie do innego świata się przenosimy, zwiedzamy go i dogłębnie poznajemy.

O tak, zgadzam się. Niekiedy twórcy gier mają dziwne kompleksy wobec kina czy literatury i próbują dorównać im metodą upodabniania się. Czasem nawet ktoś wymienia to jako zaletę - że gra jest "filmowa". Moim zdaniem to niepotrzebne bzdury. Nie może być mowy o kompleksach, bo gry są w stanie robić coś, co książkom przychodzi z trudem, a kino niemal w ogóle sobie nie radzi - z kreacją światów. W książce musi być to powierzchowne, inaczej zamieni się ona w nudny leksykon, tam ważni są bohaterowie i narracja a nie opisy przyrody. W kinie niby można dużo pokazać obrazem, ale już nie historię i tło, bo zrobić się mało dynamicznie. W grze mamy pełną swobodę - można wykreować olbrzymi świat, bogate tło, wszystko to przedstawić w dialogach, księgach, etc. Mnóstwo gier kreuje własne światy, a ile filmów to robi w sposób tak udany? Star Warsy, 5 element, kroniki Riddicka, może jeszcze parę. Ale i tak w grze da się ze świata wycisnąć znacznie więcej. I tylko tam można mieć taką swobodę eksploracji, badania, lizania ścian, zaglądania w każdy kąt, odkrywania smaczków, ukrytych lokacji, wszystkich secretów. I bardzo często bywa, że to ten świat najbardziej przyciąga i to świat się głównie zapamiętuje, a nie jakieś konkretne zdarzenia czy dialogi. :tak:
  • 2

#131 fingus Napisany 16 czerwca 2013 - 13:41

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
Kolejny odcinek, to średniowiecze, znane też jako mroczne wieki i nie bez powodu - schyłek mej pecetowej ery, gdy grałem mało i niemrawo. Smutne, smutne czasy. Wspominam z bólem. W końcówce trochę utyskiwania na "kwintesencję pecetowego grania". :ok:
http://grejestr.blog...czne-wieki.html

Spoiler

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 16 czerwca 2013 - 13:41

  • 0

#132 Otacon Napisany 16 czerwca 2013 - 15:35

Otacon

    krakowski cymesik

  • Forumowicze
  • 16 071 Postów:
Przeciez maxa böla dalo sie przejsc w dwa wieczorki, jak mozna bylo tego nie ukonczyc? :hmmm: wciagla mnie giereczka, pamietam.

Pecety tez sie zmienily na plus. Kąsole juz nie kusza świeżym podejsciem do giereczek, wszystko co najlepsze wychodzi na pc :-) ba na pc jest wiecej ciekawych smaczkow dla wymagajacego odbiorcy a kąsole jawia sie jako zabawka dla pöłgłöwköw
  • 0

#133 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 16:29

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:

na pc jest wiecej ciekawych smaczkow dla wymagajacego odbiorcy

na przykład?
  • 0

#134 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 16:38

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

Fingus nie gra na PC, bo jest leniem i osoba łatwo podatna na manipulacje, smutne :( 


  • 0

#135 nole Napisany 16 czerwca 2013 - 16:59

nole

    Mr ZURKON is here to KILL

  • Forumowicze
  • 6 729 Postów:

Fingus nie gra na PC, bo jest leniem i osoba łatwo podatna na manipulacje, smutne :(

 
Fingus nie gra na PC bo jest niezwykle doświadczony i mądry!
  • 0

#136 fingus Napisany 16 czerwca 2013 - 18:01

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:

Przeciez maxa böla dalo sie przejsc w dwa wieczorki, jak mozna bylo tego nie ukonczyc? :hmmm:

Jak? Bardzo prosto, mogę Ci opowiedzieć - pograłem, skończyłem pierwszy level czy tam epizod, pomyślałem: wow, ale super gierka, muszę w nią jutro pograć. jutro. jutro. jutro. jutro. Wciąż czeka. :yao: 
 

Pecety tez sie zmienily na plus.

Być może. Może to akurat był taki fatalny czas dla pecetów. Ale już zdążyłem się rozleniwić i w większość rzeczy gram na konsoli, a na pc tylko w to, w co nie zagram na konsoli.

Fingus nie gra na PC, bo jest leniem i osoba łatwo podatna na manipulacje, smutne :(

No, prawie trafiłeś. Pomijając to, że gram na PC. :yao: Ale dwa z trzech to i tak niezły wynik. ;)
  • 0

#137 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 18:39

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

Fingus nie gra na PC, bo jest leniem i osoba łatwo podatna na manipulacje, smutne :(

No, prawie trafiłeś. Pomijając to, że gram na PC. :yao: Ale dwa z trzech to i tak niezły wynik. ;)

DosBox to nie PC ;) 


  • 0

#138 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 18:52

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:

DosBox to nie PC ;)

sekta wyklucza swoich? :hmmm:
  • 0

#139 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 18:58

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

DosBox to nie PC ;)

sekta wyklucza swoich? :hmmm:

a nie wiem, nie należę, bo gram na konsolach :( 


  • 0

#140 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 19:06

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:



DosBox to nie PC ;)

sekta wyklucza swoich? :hmmm:


a nie wiem, nie należę, bo gram na konsolach :(


a to przepraszam :kwiatek:
  • 0

#141 fingus Napisany 16 czerwca 2013 - 19:12

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
DosBox jest tak bardzo PC, że bardziej PC byłoby tylko odpalanie z dyskietki: command.com, config.sys, autoexec.bat, te sprawy, pamiętacie na pewno. I konfiguracja karty dźwiękowej. I ustawianie pamięci rozszerzonej (czy jak jej tam). I napędu CD (to już w czasach CD). Ach... :zakochany:
  • 0

#142 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 19:14

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

DosBox jest tak bardzo PC, że bardziej PC byłoby tylko odpalanie z dyskietki: command.com, config.sys, autoexec.bat, te sprawy, pamiętacie na pewno. I konfiguracja karty dźwiękowej. I ustawianie pamięci rozszerzonej (czy jak jej tam). I napędu CD (to już w czasach CD). Ach... :zakochany:

To nie jest PC, to jest neolit albo nawet bardziej mezolit. :cf:


Ten post był edytowany przez Stan dnia: 16 czerwca 2013 - 19:15

  • 0

#143 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 19:28

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:

DosBox jest tak bardzo PC, że bardziej PC byłoby tylko odpalanie z dyskietki: command.com, config.sys, autoexec.bat, te sprawy, pamiętacie na pewno. I konfiguracja karty dźwiękowej. I ustawianie pamięci rozszerzonej (czy jak jej tam). I napędu CD (to już w czasach CD). Ach... :zakochany:

młodzież takich rzeczy już nie zna, dla nich "port 220h irq 7 dma 1" to są jakieś zaklęcia starych szamanów.

z resztą, pół biedy skonfigurować - OPROGRAMOWAĆ to to był challenge. jak kodowaliśmy demka scenowe to na początku pamiętam dedykowane sound blasterowi silniki dźwięku, a potem wyszedł midas sound system i stała się światłość.
  • 0

#144 Kradziej Napisany 16 czerwca 2013 - 20:01

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

na pc jest wiecej ciekawych smaczkow dla wymagajacego odbiorcy

na przykład?

Na przykład gierce niezależne. Perełki ukazują się praktycznie codziennie. Część trafia na konsole, ale wiele z nich pozostaje na PC. Albo strategie.


  • 0

#145 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 20:18

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:

Perełki ukazują się praktycznie codziennie.

nie wiem jaka jest definicja "perełki", ale miało być dla "wymagającego odbiorcy", a to nie to samo. z resztą, nie podając ani jednego tytułu z tych wydawanych "codziennie" póki co mnie nie przekonałeś.
  • 0

#146 Kradziej Napisany 16 czerwca 2013 - 20:57

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:

Bo nie czułem potrzeby przekonania CIebie do czegokolwiek, a "codziennie" to dość oczywisty przesadyzm - nie wiem, czy trzeba go wypominać. Napisałem tamtą odpowiedź raczej z poczucia wewnętrznego obowiązku, bo Twój post brzmiał bardzo sceptycznie, a wystarczy temat nie tyle śledzić, co go nie olewać, żeby wiedzieć, jak dużo świetnych indyków pojawia się na PC z jaką częstotliwością.

 

Oczywiście wszystko zależy też od tego, co kto ma na myśli mówiąc o "wymagającym odbiorcy". Wielu stwierdziłoby, że zamiłowanie do Skyrima wyklucza z tego grona ;)


Ten post był edytowany przez Kradziej dnia: 16 czerwca 2013 - 20:59

  • 0

#147 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 21:17

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:
Nie chodzi mi o ogólne historie o indykach, bo wiem że są, tylko właśnie o konkrety, o jakieś ze dwa, trzy tytuły pecetowych exów, w które grałeś, Ty czy Otacon, którzy stajecie po stronie jakichś argumentów, to chcę raz - że wiedzieć że wiecie o czym mówicie (a nie tylko opowiadacie na dużym poziomie ogólności), a dwa - czegoś się dowiem.

Dla mnie "wymagający odbiorca" to nie musi być nerd kupujący grę o której nikt poza nim i osiemdziesięcioma osobami na świecie nie wie. Gry mainstreamowe też mogą wysoko wieszać poprzeczkę, patrz Journey, Demon's Souls, Okami. O takie przykłady pecetowych exów dla "wymagających" mi chodzi.

Zdanie "wielu" ze zdaniem "wymagających" nie wiem czy idzie w parze, z resztą nie wiem do czego ta uwaga o Skyrim była, Skyrim się w tym wątku jeszcze nie pojawił.

Ten post był edytowany przez torq314 dnia: 16 czerwca 2013 - 21:18

  • 0

#148 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 21:19

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

Chcesz PCtowych perełek - seria Total War i Europa Universalis. A z gier indie to nie wiem bo sie nie znam :(


Ten post był edytowany przez Stan dnia: 16 czerwca 2013 - 21:19

  • 0

#149 torq314 Napisany 16 czerwca 2013 - 21:29

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 489 Postów:

Chcesz PCtowych perełek - seria Total War i Europa Universalis. A z gier indie to nie wiem bo sie nie znam :(


Total War nie jest pecetowym exem :hihi:

Europę Universalis zaliczam. Jeden punkt, ja miałem na starcie trzy :tak:
  • 0

#150 Stan Napisany 16 czerwca 2013 - 21:31

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 207 Postów:

Chcesz PCtowych perełek - seria Total War i Europa Universalis. A z gier indie to nie wiem bo sie nie znam :(


Total War nie jest pecetowym exem :hihi:

Europę Universalis zaliczam. Jeden punkt, ja miałem na starcie trzy :tak:

 Total War jest , Total Warrior to nie RTS, wiec sie nie liczy. Chyba że zaliczasz wyjście na Maki jako juz nie exy :hmmm:

 

Dodam Company of Heroes, Homeworlda i W40k : Dawn of War


Ten post był edytowany przez Stan dnia: 16 czerwca 2013 - 21:35

  • 0