Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nintendo wchodzi na rynek smartfonów

Android iOS 3DS WiiU NNX

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
57 odpowiedzi na ten temat

#1 Tawotnica Napisany 17 marca 2015 - 14:54

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:


Dzisiaj jak grom z jasnego nieba spadła na branżę informacja, że Nintendo zamierza wejść w rynek gier na smartfony. Widziałem, że na forum w paru miejscach się o tym dyskutuje, ale warto spiąć wszystkie ogłoszone informację w osobnym temacie:

Ogłoszenie współpracy między Nintendo i DeNA:
http://www.nintendo....015/150317e.pdf
 
Wspólna prezentacja prasowa:
http://www.nintendo....0317/index.html

Istotne cytaty z prezentacji: 
 

Iwata:

Nintendo and DeNA will jointly develop and operate gaming applications for smart devices in global markets.

With this alliance, new entertainment that utilizes Nintendo’s IP will be provided globally via smart devices.



Iwata:

As proof that Nintendo maintains strong enthusiasm for the dedicated game system business, let me confirm that Nintendo is currently developing a dedicated game platform with a brand-new concept under the development codename “NX.”



Iwata:

Nintendo, together with DeNA, will jointly develop a new membership service which encompasses the existing Nintendo 3DS and Wii U systems, the new hardware system with a brand-new concept, NX, and smart devices and PCs, and Nintendo will be the primary party to operate this new membership service. Unlike the Club Nintendo membership service that Nintendo has been operating, the new membership service will include multiple devices and create a connection between Nintendo and each individual consumer regardless of the device the consumer uses. This membership will form one of the core elements of the new Nintendo platform that I just mentioned.



Moriyasu:

Our new business alliance, as Iwata-san discussed earlier, consists of two parts. One is to jointly develop and operate gaming apps that use Nintendo IP, for smart devices. The other is to build together Nintendo’s new online membership service.



Współpraca zakłada tworzenie gier, oraz spięcie platform na których będą dostępne aplikacje Nintendo wspólną usługą sieciową.

Co to jest DeNA, czym się będą zajmować? Przede wszystkim to firma, która prowadzi portal społecznościowy Mobage dedykowany grom: http://www.denagames.com/
Mają też własny zespół tworzący gry i są właścicielem amerykańskiego developera ngmoco.

Dla Nintendo to oznacza pewnie tyle, że na wzór Mobage powstanie serwis oferujący gry na wykorzystujące IP Big N na telefony, tablety, przeglądarki, piece oraz konsole.Możemy na razie tylko gdybać jaki to przyjmie kształt. Przypuszczam, że będzie rozwinięciem eShopu i Miiverse, korzystającym z tego samego NNID.

Nie przeceniałbym roli DeNA w tworzeniu gier, to nie będzie po prostu licencjonowanie IP do 3rd party i pompowanie f2p przez Mobage. Iwata wskazywał na stworzenie wspólnego zespołu, co znowu zabierze zasoby dla konsol N.

W powyższym widzę największe zagrożenie tego przedsięwzięcia. Wsparcie QoL, dwóch (albo więcej?) konsol oraz rynku mobilnego w obecnej sytuacji Nintendo może być karkołomne, skoro ledwo są w stanie zapewnić odpowiedni support dla WiiU/3DS i nic nie wskazuje na to, żeby nagle mieli zatrudniać nowych pracowników na potęgę.

Z drugiej strony gierki na smarfony nie wymagają ogromnych zespołów developerskich, więc wcale nie muszą mieć negatywnego wpływu na strukturę wewnętrznych studiów Nintendo.

Ponadto Iwata zapewnia, że nie będzie portów z konsol na mobilki, ale nie wspomina nic o odwrotnej sytuacji, tj. multiplatform na NX czy wręcz udostępnienia całego katalogi popierdółek z Mobage.

Nie wiadomo nic o koncepcie tej tajemniczej konsoli o nazwie roboczej NX oprócz tego, że jednym z jej filarów ma być stworzony z DeNA "membership system", więc no - chyba dzień w którym konto użytkownika N nie jest przypisane do konsoli N w końcu nadejdzie.

Znając Nintendo na pewno coś spieprzą przy implementacji tych wszystkich pomysłów. Najczarniejsza myśl jaka mi przez głowę przeszła, to że wbrew logice nie skończą z konsolami stacjonarnymi, ani nie zrobią hybrydy tylko zrezygnują z handheldów na rzecz telefonów i tabletów... cóż, chyba ciężkie czasy czekają fanów N. "Zapłać 5zł, żeby kupić Varia Suit" ;_;

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 17 marca 2015 - 16:51

  • 0

#2 Kaxi Napisany 17 marca 2015 - 15:02

Kaxi

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 14 144 Postów:

Nie no Tawot, trochę przesadzasz. Od aplikacji (gier?) na komórki, do mikrotransakcji w pełnoprawnych grach Nintendo jeszcze daleeeka droga. A co do developingu tych giereczek, to wydaje mi się, że będą to kolaboracje, outsourcy i tylko supervising odpowiednich ludzi z N.

 

W komentarzu do wydarzenia na Blogu (http://blognintendo....h-nowa-konsola/) piszę tak: 

 

 

 

W związku z tym, jako gracz, na razie nie boję się Nintendo na komórkach. Wyraźnym celem Iwaty jest zapoznanie komórkowych graczy –  z których gros jest za młoda, by pamiętać Super Mario Bros. albo Mario 64 – z ich markami i przekonanie ich do kupna pełnoprawnej platformy do gier. Aplikacje Pokemonowe pojawiają się w Japonii na komórkach już od kilku lat. Nie wygląda więc na to, żeby posiadacze Wii U czy 3DS mieli być w jakikolwiek sposób stratni.

 

 

Ale oczywiście to się może jeszcze przeciwko nam wszystkim obrócić, ponieważ już odwrotu nie ma i może nadejść dzień, kiedy czarny scenariusz się spełni. Iwata do tego otworzył drzwi. Ale czarnego scenariusza jeszcze nie realizuje.

 

 

 

Tak jak to się dzieje choćby ze Square-Enix i Final Fantasy. Wtedy już nic tego pociągu nie zatrzyma. Satoru Iwata wchodzi na to poletko w zamiarem przyciągnięcia komórkowiczów do konsol (i zarobienia kilku ekstra jenów). Ale poczciwy Satoru kiedyś odejdzie, a IP na smartfonach już zostanie.

 


  • 0

#3 lukaszSA Napisany 17 marca 2015 - 15:08

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Zbombią na komórkach i wszystko wróci do normy. 


  • 0

#4 BeSOS Napisany 17 marca 2015 - 15:10

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:

sega klepie krapy a i tak zarabia na tym wchooj wiec i te zasrance chca nieco koryta dla siebie :cf:


  • 0

#5 Tawotnica Napisany 17 marca 2015 - 16:50

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:
http://www.asahi.com...H3KPLFA00F.html

wg Asahi pierwsza gra wykorzystująca IP od Nintendo ma się ukazać jeszcze w tym roku.
  • 0

#6 fingus Napisany 17 marca 2015 - 17:11

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Floppy Yoshi.

Aha, i dzięki za link. Był bardzo pomocny. Tłumacz google dał radę:

 Gigantyczna gra Nintendo i Dena jest 17th, ogłosiła, że zgodziła się na biznesie i sojuszu kapitałowego. I wzajemnie posiada akcji nawzajem, Nintendo wykorzystując charakter gry smartphone , aby wspólnie rozwijać oprogramowanie dla. Koncentruje się na dedykowane oprogramowania i jego zacisków Nintendo za, to wielka zmiana w strategii.

 Dotychczas Nintendo nie było uważać, aby rozszerzyć do smartfonów, którzy ich postacie były rozprzestrzeniają się za pośrednictwem smartfona jest zdeterminowany, aby doprowadzić do wzrostu sprzedaży. Nintendo i umieścić koniec roku pierwszą Sumahogemu używania znaku.

 Dla obu firm do długoterminowej współpracy i zainwestowanych około 22 miliardów jenów siebie w dniu 02 kwiecień, Nintendo jest Dena 10% z akcji, Dena jest Nintendo sobą ma jeden, 24 procent akcji.


Ten post był edytowany przez fingus dnia: 17 marca 2015 - 17:13

  • 0

#7 mic Napisany 18 marca 2015 - 00:09

mic

    Viewtiful Joe

  • Forumowicze
  • 1 069 Postów:

Gry na smartfony - znak czasów i Nawet Nintendo się temu nie oparło... Oby  tylko skończyło się na dedykowanych "popierdółkach" które niech zarobią dla nich górę forsy którą by mogli wpompować w nową stacjonarkę i kieszonkę ! :)


  • 0

#8 Texz Napisany 18 marca 2015 - 09:13

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Niech wydadzą coś porządnego z Marianem w tle. Mój iPhone popiera nową politykę Nintendo, bo ostatnio mam mało czasu żeby siedzieć przy 3DSie, a więcej właśnie grając w mobilki. 


  • 0

#9 Schrodinger Napisany 18 marca 2015 - 09:15

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
nSMB prawilnie na smartfony :banderas:
  • 0

#10 fingus Napisany 18 marca 2015 - 09:17

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Predzej Dr Mario. :cf:
  • 0

#11 Texz Napisany 18 marca 2015 - 09:21

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Ta gierka z Marianami, które prowadzimy w Lemmingo podobnej platformówce... jak to szło?


  • 0

#12 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 09:22

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Mario vs DK?

 

Tylko takie popierdółki mają sens na komórkach. W newSMB liczy się precyzja, której telefony nie mają. 


  • 0

#13 Texz Napisany 18 marca 2015 - 09:30

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Chyba że będzie to infinite runner jak zrobiło to z Raymanem Ubisoft. 


Ten post był edytowany przez TEXZ dnia: 18 marca 2015 - 09:30

  • 0

#14 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 09:38

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Runner? Ludzie serio grają w takie rzeczy?

 

Ja na swoim telefonie mam tylko 2 gry, które sam zrobiłem. Nawet Nintendo tego nie zmieni. 


  • 0

#15 Texz Napisany 18 marca 2015 - 09:41

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Ten akurat im się udał. Polecam. 


  • 0

#16 Schrodinger Napisany 18 marca 2015 - 09:42

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
ja nawet Twoich dwóch gier już nie mam
  • 0

#17 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 09:42

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

:ok: 

 

A chciałem pucharki dodać do Kulek :olo: 


  • 0

#18 fingus Napisany 18 marca 2015 - 09:47

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Zrób konwersję na jakieś normalne urządzenie, to chętnie je sprawdzę. Albo na javascript i udostępnij przez przeglądarkę.
  • 0

#19 Schrodinger Napisany 18 marca 2015 - 09:48

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
ja nawet wtedy nie sprawdzę z czystej polaczkowej z&z
  • 0

#20 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 09:48

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Masz na myśli port na Wii U?

 

:hmmm: O tym nie pomyślałem. 

 

DLC z nowymi kolorami kulek  :burn:


  • 0

#21 Texz Napisany 18 marca 2015 - 09:52

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Jakieś linki do tych gierek? 


  • 0

#22 SennseJ Napisany 18 marca 2015 - 10:23

SennseJ

    Mega Man

  • Forumowicze
  • 136 Postów:

Ja odczytuję to jako bardzo dobry ruch marketingowy.

 

Po pierwsze zyskali już uwagę wielu mediów (nie tylko growych) co jakoś wpływa na ogólne zainteresowanie. Ludzie którzy Nikogo też już gadają :P

 

Po drugie będzie to zapewne parę tytułów w skali roku które będą podobne do już istniejących czyli styl Canabalta, Bejeweled, Rayman Jungle Run, Can Knockdown itp. małe gierki. W ten sposób po pierwsze pozbierają jakieś kwoty z telefonów a po drugie mają nadzieję ściągnąć komórkowych graczy na swoje sprzęty :)

 

No a nowa konsola - :please: chcem


  • 0

#23 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 10:26

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Jakieś linki do tych gierek? 

 

Moich?

https://play.google....id=Łukasz Frącz

 

Do YASGa jest nawet manual :cf: 

https://github.com/l.../podrecznik.pdf


Ten post był edytowany przez lukaszSA dnia: 18 marca 2015 - 10:34

  • 0

#24 Danteusz Napisany 18 marca 2015 - 12:04

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 836 Postów:

Runner? Ludzie serio grają w takie rzeczy?

Ja na swoim telefonie mam tylko 2 gry, które sam zrobiłem. Nawet Nintendo tego nie zmieni.

Speedruny z Mario wyglądają podobnie do rozgrywki z runnerów, myśle że akurat taka formuła ma prawo wypalić
  • 0

#25 drAKul Napisany 18 marca 2015 - 12:06

drAKul

    Sephiroth

  • Forumowicze
  • 1 904 Postów:
Ja bym nie demonizował. Jak microsoft wypuszczał pierwszego Xboxa to też był płacz i katastroficzne wizje upadku branży. Jak Ninny wypuszczali NDS to wszyscy mysleli że nie ma szans pokonać PSP. Teraz wszyscy się jarają bo to nowy news, nikt nie wie co będzie i każdy zakłada jakieś skrajne scenariusze. Pozyjemy, zobaczymy.
  • 1

#26 Ryan Napisany 18 marca 2015 - 12:56

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Ja na swoim telefonie mam tylko 2 gry, które sam zrobiłem. Nawet Nintendo tego nie zmieni.

Zacytuję, żeby później Cię obśmić, kiedy Nintendo jednak to zmieni. :^^:
  • 0

#27 lukaszSA Napisany 18 marca 2015 - 13:00

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

 

Ja na swoim telefonie mam tylko 2 gry, które sam zrobiłem. Nawet Nintendo tego nie zmieni.

Zacytuję, żeby później Cię obśmić, kiedy Nintendo jednak to zmieni. :^^:

 

 

To wyzwanie? Przyjmuję :sir:*

 

 

* chyba, że do tego czasu będę wydawał gry pod logiem Nintendo :ftopa: 


Ten post był edytowany przez lukaszSA dnia: 18 marca 2015 - 13:07

  • 0

#28 Tawotnica Napisany 19 marca 2015 - 21:38

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:

Wywiad Time z Iwatą:
http://time.com/3748...s/?xid=tcoshare
 

Will Nintendo or DeNA be developing these games? And is Mr. Miyamoto [creator of Mario, Donkey Kong, Zelda and other iconic Nintendo franchises] working on anything smart device-related?

Development of smart device games will be mainly done by Nintendo, but it is significant that we are forming a joint development structure with DeNA. Nintendo, through experience in the dedicated game system business, is good at making traditional game products. But for smart devices, in addition to the “product” aspect of a game, the aspect of an ever-evolving “service” is very important—a service that encourages consumers to play every day even for a short time. DeNA has extensive know-how in developing the “service” side of things, and will be primarily responsible for the service-oriented operations. We will be able to greatly leverage strengths of each party.

As for any involvement of Mr. Miyamoto, we will discuss it when possible, but for now, understand that his priority is on the development of Wii U titles that will be launched this year.

 

:infamous:


  • 0

#29 lukaszSA Napisany 19 marca 2015 - 22:39

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 915 Postów:

Czyli Nintendo zrobi grę, a DeNA dorobi do tego system poboru opłat. Ciekawe ile power upy w Mario będą kosztować


  • 0

#30 fingus Napisany 19 marca 2015 - 23:00

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Samo Nintendo też ma jakieś tam doświadczenie ze z*ebanym systemem mikronagrod które nikogo. Np. wybrałem się niedawno na uczelnię z moim 3DSem i dostałem za to 10 punktów czegoś, bo zrobiłem ileśtam kroków. Mogę je podobno teraz wydac w którejś z tych idiotycznych apek, których nawet nie odpalałem. Podobno można też coś dostać jak się postyka z innym posiadaczem. Widziałem jakiegoś studęta z 3DSem, ale miał rozmiar XL (z Yoshim na klapce), więc nie chcę go zaczepiać. :popcorn:
  • 0



Inne z tagami: