Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanon gier wideo edycja 2015


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Godot Napisany 14 września 2015 - 19:40

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Kiedyś tworzyliśmy kanon gier video forum nplus wtedy. Forum się zmieniło, przybyły nowe osoby. Dlaczego od nowa więc nie stworzyć naszego forumowego kanonu? Gier najważniejszych, przełomowych, najlepszych? Proponuję wypisać do 5 na generację, fajnie byłoby z opisem krótkim dlaczego akurat ta, nie inna. Obecna generacja jest ósmą tak nawiasem mówiąc. Fajnie by też było gdyby to były nasze własne doświadczenia, a nie opinie netowe
  • 1

#2 Sotaku Napisany 14 września 2015 - 20:01

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 679 Postów:
No i to jest dobrze założony temat, jeszcze tylko wypadałoby go zacząć przez twórcę jakąś listą ;)
  • 1

#3 Marbel Napisany 14 września 2015 - 21:23

Marbel

    Why so SERIOUS??

  • Forumowicze
  • 9 283 Postów:
IMO kanon jest międzygeneracyjny. Jak chcesz wypisać 5 gier na generację to masz 40 gier dla każdego głosującego. Choć w pierwszych 2 generacjach gier za dużo nie wymienisz.
Rozumiem, że dzieląc gry na generacje pomijasz PC, Amigę, C64, Atari.
  • 0

#4 Stan Napisany 14 września 2015 - 21:55

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 206 Postów:

Ja PC na pewno nie pominę :reggie: 


  • 0

#5 Godot Napisany 14 września 2015 - 22:13

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Pierwsza generacja: Magnavox Odyssey, Atari Pong
Totalna prehistoria, Magnavox w 1972 miał premierę. Chyba każda gra była tu jakimś przełomem, bo była pierwsza :) Poza Pongiem nie kojarzę jednak nic
Druga generacja: Atari 2600, Atari 5200
To już bardziej współczesne czasy, bo tego typu sprzęty do Polski docierały. Grałem na pewno w Pitfalla, Mario Brosa, Asteroids, czy Pac-Mana. I też na pewno wiele z tych gier było przełomowych, ale za odległe to czasy, żeby tę przełomowość palcem pokazać
Trzecia generacja: NES, Sega Master System, Commodore C64
Tu jesteśmy już w domu. Narodziny współczesnych serii i współczesnego gamingu. Bogactwo ośmiu bitów sprawia, że ciężko napisać mi tylko kilka tytułów, bo pominę minimum kilkanaście o których chciałbym napisać
Czwarta generacja: SNES, Sega Mega Drive, Amiga
16 bitów to dla wielu początek świadomego giercowania. Ludzie mojej generacji już w tym momencie często mogli świadomie wybierać sprzęt do grania, a same gry oferowały więcej. Gry były mniej umowne, stały się dojrzalsze. Skok był ogromny. Wystarczy porównać chociażby Sensible Soccer do dowolnej piłki ośmiobitowej. Mortal Kombat to bijatyki. I tak dalej. Strategie typu Settler na sprzęcie poprzedniej generacji nie były w ogóle możliwe. To chyba przedostatni taki skok jakościowy.
Piąta generacja: Sony Playstation, Sega Saturn, Nintendo 64
A tu ostatni. Absolutnie przełomowa generacja konsol, która cały gaming wystrzeliła w kosmos. Jestem wśród prawdziwych szczęśliwców, którzy doświadczyli tego wszystkiego na żywo
Szósta generacja: Playstation 2, Microsoft Xbox, Nintendo Gamecube, Sega Dreamcast
Generacja pod hasłem: bigger, better, faster. Przynajmniej dla lidera rynku Sony i weterana z Kioto. Bo nowicjusz z Microsoftu dał growemu światu coś, co zdefiniowało granie od nowa: Xbox Live. I nagle okazało się, że wszyscy chcą grać online
Siódma generacja: Playstation 3, Xbox 360, Nintendo Wii
Nintendo wygrało tę generację grami ruchowymi. Zapowiadała się rewolucja, ale okazało się, że to była rewolucja na jedną generację. Ruch jako dodatek ok, ale jako coś co definiuje granie nie. I nawet Nintendo to zrozumiało. I Sony też. Microsoft nie, zrozumiał trochę później
Ósma generacja: PS4, Xbox One, WiiU
Generacja dopiero się zaczęła, a już wszystko jasne. Sony wygrało, Nintendo poległo. Zobaczymy co dalej


To taki krótki rys historyczny jak wyglądały kolejno generacje konsol. Ramy czasowe są raczej znane, więc nie pisałem. Chciałem się podjąć pisania kanonu, ale nie dam rady. Jak ktoś by chciał to bardzo proszę :) Gry PC chyba trzeba traktować jako przechodzące przez generacje i szeregować wg dat (np Starcraft do piątej generacji, Doom do czwartej)
  • 0

#6 fingus Napisany 14 września 2015 - 23:51

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
Przy ustalaniu kanonu proponowałbym tworzyć "kanon współczesnego człowieka". Nie wskazywać gier zbyt starych, a przez to nieprzystępnych, trudnych w odbiorze. Wybierać raczej takie, które nie odrzucają samym wyglądem czy interfejsem, nie zdążyły się zestarzeć lub mają wersję odświeżoną. No i przede wszystkim dają się uruchomić na współczesnych maszynach. To ma być wskazanie gier, w które należy zagrać i w które wciąż warto zagrać, a nie "a wiesz, kiedyś była taka gra, pewnie nie słyszałeś". Drugi postulat - nie wskazywać ich zbyt wiele, bo współczesny człowiek nie ma nieograniczonego czasu na granie i poznawanie "100 gier wszech czasów". Kilka powinno wystarczyć. I nie tworzyć ich na podstawie rankingów - nie chodzi o to, że mają być najlepsze, one mają być najbardziej reprezentatywne, pokazywać przekrój branży, pełne spektrum możliwości tego medium, wszelkie jego aspekty i różnorodność. Coś, co można nazwać filarami branży, najznamienitsi reprezentanci najważniejszych gatunków.

Myślałem co sam mógłbym umieścić na takiej liście i doszedłem do wniosku, że potrafiłbym ograniczyć ją do trzech tytułów - takie creme de la creme, najważniejsi z najważniejszych: Sokoban jako najlepsza gra logiczna, Zelda Majora Mask jako najlepsza Zelda i Destiny jako najlepsze Destiny. Oto branża giereczkowa w pigułce, jej esencja i kondensat. Gry, w które powinien zagrać każdy, chcący uchodzić za gracza. :banderas:
  • 1

#7 Stan Napisany 14 września 2015 - 23:54

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 206 Postów:

Same crapy wymieniłeś. :cf: 


  • 0

#8 funditto Napisany 14 września 2015 - 23:57

funditto

    Sephiroth

  • Forumowicze
  • 2 320 Postów:

Będę starał się trzymać klucza, żeby wybierać tylko gry, w które zagrałbym (lub gram) do dzisiaj dlatego 1 i 2 generacja odpadają.

 

Trzecia generacja:

 

Super Mario Bros - chyba najbardziej znana platformówka w historii

 

Contra - w Contrę grali w naszym kraju prawie wszyscy gracze lat 90, ten poziom trudności, ta grywalność i możliwość gry w co-op'ie

 

Super Mario Bros 3 - jedynka była świetna, ale trzecia część podniosła poziom jeszcze wyżej, moim zdaniem zdecydowanie najlepsza gra na NESa i jedna z najlepszych platformówek 2d w historii

 

Czwarta generacja - to wtedy powstały konsole, które najbardziej przetrwały próbę czasu dzięki temu, że większość gier na nie jest w 2D.

 

Super Frog - zdecydowanie moja ulubiona gra na Amigę, a później na PC (był port). Chociaż znam plansze na pamięć to cały czas wracam do tej gry i zaskakuje mnie świeżością i grywalnością (czego nie mogę powiedzieć o wersji Super Frog HD - są w niej co prawda stare genialne poziomy, ale nowe to dno i nie polecam tego nikomu)

 

The Legend of Zelda: A Link To The Past - trochę naciągana pozycja, bo grałem dopiero na GBA, ale wiem, że wersja na SNESa jest co najmniej równie dobra (a z tego co czytałem nawet i lepsza). Pozycja ponadczasowa, która może nie jest tak rewolucyjna jak późniejsza Ocarina of Time, ale w przeciwieństwie do niej nawet dzisiaj się świetnie broni i nie potrzebuje remake'u

 

Dragon Ball: The Legend of Super Sayain - przyznaje, że tą grę ograłem na emulatorze (i to kilka razy), ale to dlatego, że w gimnazjum jak każdy wtedy chłopak byłem fanem Zetki, a ta gra jako jedyna spełniała moje marzenia o kierowaniu Goku i ekipą, znakomita gra RPG z systemem opartym na kartach. Do dzisiaj dla fanów jest to tytuł godny polecenia

 

Chrono Trigger - gra nie tylko dla fanów Toriyamy, lecz dla wszystkich. Genialna fabuła, fantastyczna jak na czasy wydania grafika i ten klimat. Najlepszy RPG tamtych czasów.

 

Donkey Kong Country - kolejna platformówka, która zachwyciła świat mimo, że na rynek uderzało wtedy Sony z PSXem. Do dzisiaj wspaniała (1 i 2, oraz nowsze części, nie polecam natomiast części trzeciej, od której odbiłem się już lata temu)

 

Piąta generacja pojawi się jutro w edicie


Ten post był edytowany przez funditto dnia: 15 września 2015 - 00:00

  • 0