Skocz do zawartości

Zdjęcie

GOTY [insert year] Swawolne Pogaduchy

podsumowanie roku goty giera roku giera de bila

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
875 odpowiedzi na ten temat

#151 Damian Napisany 24 grudnia 2016 - 02:42

Damian

    Link

  • Forumowicze
  • 298 Postów:

Czyli dodatek pełny nowej zawartości na +30h gry jest mniej wartościowym kandydatem niż kolejny rehash generycznego szuterka na 5h albo indie-gufno sklecone w gamemakerze w dwa dni?
PS. Vice City to był dodatek do trójki czy nowa pełnoprawna gra?

Dodatek nie jest mniej wartościowym kandydatem niż [tu wstaw dowoloną grę] - on nie jest żadnym kandydatem w tym plebiscycie. A czy jest pełny nowej zawartości na ileś tam godzin, albo czy jest jednym z najlepszych dodatków do gier, które do tej pory powstały, nie ma w tej kwestii absolutnie żadnego znaczenia. Typowana pozycja musi być grą, nie dodatkiem do gry.

O ile dobrze kojarzę sprawę z Vice City to jest to pełnoprawna odsłona serii, która narodziła się w głowach twórców przy rozważaniu stworzenia dodatków do GTAIII. Ostatecznie zdecydowali się na wydanie osobnej produkcji.
 
 

Uczepiłeś się tego Wiedźmina jakby ci kota zabił. Czy dobrze przypuszczam, że gdyby Krew i Wino wyszło tak jak Infamous: First Light czy parę innych dodatków jako standalone nie wymagający podstawki to wszystko byłoby w porządku i zyskałoby status pełnoprawnej gry?

To co-poniektórzy uczepili się tego dodatku do Wiedźmina, i za wszelką cenę próbują go przemianować do rangi pełnoprawnej gry, by tylko pojawił się w tym zestawieniu.

I tak - dobrze wnioskujesz. Infamous: First Light jest jakby nie patrzeć pełnoprawną grą. Krew i Wino natomiast to tylko rozszerzenie do podstawowej wersji gry. Gdyby Blood and Wine wydano w podobnej samodzielnej, autonomicznej formie jak First Light nie miałbym żadnych argumentów by protestować przy nominacji. Ale tak nie jest... :reggie:
Argumenty typu jakość/zawartość dodatku, entuzjastyczny stosunek społeczności, ilość oddanych głosów w plebiscycie, czy potencjalne pogorszenie się samopoczucia arbitrów po dokonaniu dyskwalifikacji nieprawidłowych pozycji w głosowaniu nie mają wpływu na to, że Krew i Wino nie załapuje się pod definicję gry.
  • 1

#152 Schrodinger Napisany 24 grudnia 2016 - 03:14

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
Czy ja dobrze rozumiem że Damianek masz 130 postów i chcesz się rządzić na forumku i coś płaczesz że coś Ci nie pasuje?
  • 0

#153 Tawotnica Napisany 24 grudnia 2016 - 05:37

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:


 

I tak - dobrze wnioskujesz. Infamous: First Light jest jakby nie patrzeć pełnoprawną grą. Krew i Wino natomiast to tylko rozszerzenie do podstawowej wersji gry. 

 

Dzięki za potwierdzenie. Przyjmuję zatem do wiadomości, że rodzaj dystrybucji czy raczej wymóg podstawki bądź jego brak są dla ciebie nadrzędnym kryterium. Nadal nie pojmuję czemu w związku z tym mam odmawiać rozszerzeniom statusu gry.  

 

Blood & Wine nawet nie wymaga sejwa z Wieśka III, więc pod względem konstrukcji niczym się nie różni od takiego First Light właśnie. Zresztą na mój gust nawet tytuły wymagające przejścia całości bądź części podstawki jak FFXIV Heavensward czy wiele innych MMO, gdzie podstawowe wersja spinają tylko bazę użytkowników spokojnie kwalifikują się jako pełnoprawne gry, ale skoro to taka abstrakcja dla ciebie że nową grywalną zawartość można oceniać jako grę, to nie mamy o czym dalej rozmawiać.

 

Dalej niż "wg mojej definicji gry ten tytuł nie jest grą!" vs "a według mojej jest!" chyba tak czy siak nie zajdziemy, więc zostajemy przy obecnych zasadach, bo wolę dać każdemu możliwość własnej oceny co jest grą, a co nie.

 

Co to będzie jak zaczną się mody na konsolach pojawiać i popularyzować :uff: "Mod do Skyrim na Switchu z Mario wygrywa GOTY? Blasphemy!!"

 

a tak jeszcze a propos edycji GOTY gier z poprzednich lat mi się przypomniał legendarny wywiad Keighleya z Reggim: It's not the same game, it's not the same content! :olo:   


  • 0

#154 twilitekid Napisany 24 grudnia 2016 - 07:59

twilitekid

    HBH

  • Forumowicze
  • 6 740 Postów:
Hohoho. Gdyby napisac na pudelku Krew i Wino "sequel" zamiast "dodatek" i zostawic w srodku to samo, bylaby to nowa pelnoprawna odslona! Comed gold :olo:
  • 0

#155 lukaszSA Napisany 24 grudnia 2016 - 11:48

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

:clown:

 

Krew i Wino to taka sama gra jak normalny Wiedźmin. Wyobraź sobie, że Wiedźmin to tylko silnik gry, a KiW to jest gra. Czy powinniśmy głosować na Mass Effect, skoro jest to tylko DLC do UE3?

 

A dlaczego Krew nie jest dostępna osobno? Bo tak jest łatwiej. CD Projekt po prostu nie chce się bawić w biurokrację Sonowom i Microsoftowom :dunno:

 

I naprawdę karwasz twarz, KiW spełnia definicję gry.


Ten post był edytowany przez lukaszSA dnia: 24 grudnia 2016 - 11:49

  • 0

#156 SosaiKyo Napisany 27 grudnia 2016 - 16:34

SosaiKyo

    Rikimaru

  • Forumowicze
  • 538 Postów:

Słaby rok jak dla mnie.

Uncharted i Girsy rozczarowały.

PES 17 za wolny

Street 5 półprodukt

Ostatni strażnik i Final 15 to nie moje klimaty.

Doom świetna gra, no ale nie gra roku, no bez jaj.

 

 

Obczaić muszę jeszcze Dishonored 2 bo na obecną chwile to Dark Souls 3 nie ma konkurencji żadnej.

 

 

 

 


  • 0

#157 Damian Napisany 28 grudnia 2016 - 13:27

Damian

    Link

  • Forumowicze
  • 298 Postów:
Widzę, że rzeczywiście niektórych z Was nie przekonam, że zwykłe dodatki nie powinny pretendować do tytułu gry roku. Sięgacie już po jakieś abstrakcyjne, wręcz bezsensowne argumenty. Chyba jedynie Tawot nie próbuje uciec od sedna tego nieporozumienia.
 

Dalej niż "wg mojej definicji gry ten tytuł nie jest grą!" vs "a według mojej jest!" chyba tak czy siak nie zajdziemy, więc zostajemy przy obecnych zasadach, bo wolę dać każdemu możliwość własnej oceny co jest grą, a co nie.


Kluczową sprawą jest sama definicja gry. Tylko, że ja w tym przypadku posługuję się powszechną systematyzacją, a Wy narzucacie jakąś subiektywną względną kategoryzację.

Produkcja musi być grywalna (tj. taka, w którą da się zagrać) - to fundamentalne wymaganie dla gry.

A Wy piszecie, że wcale tak nie musi być! Nabywam "grę", ale nie mogę w nią zagrać - hmm, świetna gra, gra roku. Czy nie dostrzegacie jak absurdalne są Wasze założenia?


PS
Podobna tematyka pojawiła się przy nominacjach do The Game Awards. Chociaż w tym przypadku nikt nikomu nawet nie próbował wmawiać, że The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine nie jest rozszerzeniem, a pełnoprawną grą. Problem dostrzeżono w tym, że nie ma osobnej kategorii dla DLC/expansion, a pojawienie się tego typu produkcji w nieodpowiednim zestawieniu wypacza wynik plebiscytu. Przyznajcie się, że gdyby głosowanie dotyczyło równolegle kilku kategorii (najlepsza gra, fabuła, oprawa wizualna, ścieżka dźwiękowa, rozszerzenie, etc) nie mielibyście żadnych wątpliwości w jakiej kategorii umieścić dodatek Krew i Wino, a nasza dyskusja nigdy by się nie pojawiła.
  • 0

#158 Schrodinger Napisany 28 grudnia 2016 - 13:32

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
forumek o grach z 30 userami, siriusbyznes :uff:
  • 0

#159 Godot Napisany 28 grudnia 2016 - 13:40

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Moim GOTY są Gearsy 4. Odpalałem przez ostatnie dni największe (poza Dishonored) hity z tego roku i żaden mnie nie zachwycił poza Gearsami, które mnie wessały bez reszty
  • 0

#160 Stan Napisany 28 grudnia 2016 - 14:04

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 201 Postów:

Krew i Wino to lepsza gra niż cokolwiek co wydało Nintendo w ostatnich 30 latach, handluj Damian. 


  • 1

#161 lukaszSA Napisany 28 grudnia 2016 - 14:08

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

Twoja opinia jest idiotyczna, ale już się do tego przyzwyczailiśmy :tak:

 

 

 

A Wy piszecie, że wcale tak nie musi być! Nabywam "grę", ale nie mogę w nią zagrać - hmm, świetna gra, gra roku. Czy nie dostrzegacie jak absurdalne są Wasze założenia?

 

:srsly: 


  • 0

#162 Stan Napisany 28 grudnia 2016 - 14:23

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 201 Postów:

Ahh... zabolało. :hihi: 


  • 0

#163 lukaszSA Napisany 28 grudnia 2016 - 14:25

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

Mnie zabolało?

 

To ty pierwszy wyskoczyłeś z wykropkowanymi słowami, bo ktoś Srar Wars obraził :hihi:


  • 0

#164 filip Napisany 28 grudnia 2016 - 14:30

filip

    Brzmisz jak p*lak

  • Forumowicze
  • 7 485 Postów:

Nie rozumiem problemu.

 

Jak ktoś chce to niech głosuje na DLC jako na grę roku :dunno: Ba, dla mnie to ktoś może dać top3 Pokemony Sun, Moon i te komórkowe co takie modne były, nie rozumiem co komukolwiek do czyichś typów :dunno:

 

Szkoda tylko, że dopiero od tego roku takie zwyczaje. I mam nadzieję, że nie tylko na ten rok specjalnie dla Wiedźmaka. 

 

A, dlaczego Wiedźminofile nie głosowały rok temu na Serce z Kamienia? Takie słabe, że nawet do top3 się nie łapało?


  • 0

#165 lukaszSA Napisany 28 grudnia 2016 - 14:34

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

Rok temu głosowaliśmy na zwykłego Wiedźmina. Głosowanie jeszcze na dodatek to by było skakanie po grobie tej branży


  • 0

#166 filip Napisany 28 grudnia 2016 - 14:37

filip

    Brzmisz jak p*lak

  • Forumowicze
  • 7 485 Postów:

Dlaczego? To Serce z Kamienia było "tylko" DLC a Krew i Wino to już pełna gra? Jeśli tak, to dlaczego? Takie słabe to Serce czy data wydania zmienia postrzeganie Krwi i Wina? :hmmm:

 

A jak za rok wyjdzie Wiedźmin remaster na ps4 pro wyglądający prawie jak na PC, to też wygra gotyka?


  • 1

#167 Stan Napisany 28 grudnia 2016 - 14:38

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 201 Postów:

Mnie zabolało?

 

To ty pierwszy wyskoczyłeś z wykropkowanymi słowami, bo ktoś Srar Wars obraził :hihi:

Nie, napisałem że pieprzysz bzdury, ale masz problem z tym że nie umiesz sie do tego przyznać. 

 

 

Serca z kamienia były świetne, ale kumulowały sie w głosie na Wiedźmina 3. 


  • 0

#168 Tawotnica Napisany 28 grudnia 2016 - 14:40

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:

Kluczową sprawą jest sama definicja gry. Tylko, że ja w tym przypadku posługuję się powszechną systematyzacją, a Wy narzucacie jakąś subiektywną względną kategoryzację.

Produkcja musi być grywalna (tj. taka, w którą da się zagrać) - to fundamentalne wymaganie dla gry.

A Wy piszecie, że wcale tak nie musi być! Nabywam "grę", ale nie mogę w nią zagrać - hmm, świetna gra, gra roku. Czy nie dostrzegacie jak absurdalne są Wasze założenia?


Nie dostrzegam i powtarzam to, co już wcześniej napisałem:
 

Ja bym rozumiał twoje rozgoryczenie, gdyby ludzie tutaj chcieli głosować na zestaw kostiumów kąpielowych dla bohaterek z jakiejś bijatyki, co z całą pewnością nie łapie się pod definicje gry.


PS
Podobna tematyka pojawiła się przy nominacjach do The Game Awards. Chociaż w tym przypadku nikt nikomu nawet nie próbował wmawiać, że The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine nie jest rozszerzeniem, a pełnoprawną grą.


Podobna tematyka pojawiła się przy nominacjach do GOTY na Neogafie. Też o tym już pisałem:
 

http://www.neogaf.co...d.php?t=1160291
 
 

----- Game Eligibility Rules -----
Eligible games:
- Playable content released this year is eligible. This includes new games, remasters, ports, and so on.
- DLC, including expansion packs, are eligible to be voted on as long as it's playable. Destiny: The Taken King is eligible. Horse Armor is not.
- Episodes of games released this year are eligible


z tego co piszesz odnoszę wrażenie, że albo specjalnie starasz się pomijać części moich postów albo rzeczywiście uważasz, że Wiedźmin: Krew i Wino to zbroja dla konia.

Nie rozdrabniamy się na kategorie, bo jesteśmy za małym forum i nie działało to dobrze w przeszłości (co też wielokrotnie zaznaczałem w ramach tej dyskusji).
Nawet jeśli robilibyśmy sztuczny podział na platformy i rodzaje dystrybucji dopuszczałbym możliwość, żeby w GOTY zostało przyznane grywalnemu DLC i takie DLC wygrało zarówno w sekcji "best game" jak i "best DLC".

-------------------------------------------

Szkoda tylko, że dopiero od tego roku takie zwyczaje. I mam nadzieję, że nie tylko na ten rok specjalnie dla Wiedźmaka.


Zasady głosownie są identyczne jak w temacie GOTY 2015 i parę stron wcześniej temat DLC, wydań epizodycznych był poruszany. Destiny The Taken King wylądowało na 22. miejscu.

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 28 grudnia 2016 - 14:43

  • 0

#169 Pawlik Napisany 28 grudnia 2016 - 14:53

Pawlik

    Łubudubu

  • Forumowicze
  • 14 769 Postów:

nie grałem jeszcze ani w Dishonored2, ani w Deusa, choć oba leżą na dysku PS4, ciekaw jestem też Last Guardian. Na Xbonie mam Dooma na dysku do ogrania, a wszystko to bo gram Paper Mario :) Moje Goty.

 

Póki co moja lista wygląda tak

 

1. Paper Mario Color Splash  :king:

2. Dark Souls 3

3. Uncharted 4 (ale pewnie w to miejsce wskoczy Dish2 jeżeli trzyma czy przewyższa poziomem 1 :) )


  • 0

#170 filip Napisany 28 grudnia 2016 - 14:57

filip

    Brzmisz jak p*lak

  • Forumowicze
  • 7 485 Postów:

 



Szkoda tylko, że dopiero od tego roku takie zwyczaje. I mam nadzieję, że nie tylko na ten rok specjalnie dla Wiedźmaka.


Zasady głosownie są identyczne jak w temacie GOTY 2015 i parę stron wcześniej temat DLC, wydań epizodycznych był poruszany. Destiny The Taken King wylądowało na 22. miejscu.

 

 

 

 

 

Yep, sam na TTK głosowałem  ^_^

 

Zasady takie same, ale świadomość i zwyczaje forumowe zdecydowanie inne najwyraźniej. Może to w przyszłości prowadzić do lekkich patologii (top 3 złożone z jednej gry z dodatkami?) ale także uważam, że nie ma o co tutaj drzeć szat.


  • 0

#171 lukaszSA Napisany 28 grudnia 2016 - 14:58

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

Dlaczego? To Serce z Kamienia było "tylko" DLC a Krew i Wino to już pełna gra? Jeśli tak, to dlaczego? Takie słabe to Serce czy data wydania zmienia postrzeganie Krwi i Wina? :hmmm:

 

Nie. Serca są lepsze od Krwi. Po prostu aż głupio było oddać dwa głosy na Wiedźmina.


  • 0

#172 Sylvan Wielki Napisany 28 grudnia 2016 - 16:22

Sylvan Wielki

    Demigod

  • Forumowicze
  • 8 611 Postów:

Krew i Wino to bez wątpienia fantastyczna pozycja, ale to dodatek, a nie pełnoprawny produkt. Jasne, jest wspaniały i ośmiesza propozycje wielu w tym segmencie - vide Capcom i ich stroje na halołin za niemal sto zł do edycji ostatecznej SF4, która kosztowała mniej niż owo DLC, ale bronienie wyboru "bo ten dodatek jest dłuższy niż kampania CoD", miałki jest.

Później gracze się dziwią, że branże rak toczy. Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z podobna sytuacją.
Wychodzi kapitalne GTA V i równie koszące TLoU, zgarniają ogrom nagród. Rok później ukazują się ich reedycje i i wielu rankingach powtórka z rozrywki.

Niech sobie każdy głosuje na co to tam chce, ale później niech szlochu nie będzie, że taka perełka jak Dishonored II nie ma stosownego uznania skoro rankingi wyglądają tak:

- 2k13 - The Last of Us;
- 2k14 - The Last of Us: Remastered;
- 2k15 - Wiedźmin III;
- 2k16 - DLC do Wiedźmina III;

:kidding:




 


  • 0

#173 Schrodinger Napisany 28 grudnia 2016 - 16:26

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
soczysty ból dupy, mniam, mniam

myślisz że Disho 2 pomoże że zgarnie poklask na forumku o giereczkach z 30 userami? wątpie, studio już jest skierowane do likwidacji
  • 0

#174 Stan Napisany 28 grudnia 2016 - 16:30

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 201 Postów:

Krew i Wino to bez wątpienia fantastyczna pozycja, ale to dodatek, a nie pełnoprawny produkt. 

Śmiesznie to brzmi w czasach gdy za pełnoprawny produkt jest uznawana gra na 4-5h. 


  • 0

#175 Pico Napisany 28 grudnia 2016 - 16:58

Pico

  • Forumowicze
  • 10 674 Postów:

Ja rozumiem powyższy ból. Bo można przyjąć zasadę, że głosujemy na gry-podstawki a nie na dodatki do podstawowych gier. Można. No ale my nie przyjeliśmy. Tak samo remastery mogą otrzymywać głosy.

 

Sądzę, że KiW jest tak bronione, bo zwyczajnie jest w ch*j zajebiste. I nawet jeśli przez chwilę ktoś w głowie przyzna rację Damianowi, to po chwili ma: "naaah... KiW to po prostu zajebista gra, ch*j z tym, że jest dodatkiem do postawki!".


  • 0

#176 Sylvan Wielki Napisany 28 grudnia 2016 - 17:05

Sylvan Wielki

    Demigod

  • Forumowicze
  • 8 611 Postów:

 

Krew i Wino to bez wątpienia fantastyczna pozycja, ale to dodatek, a nie pełnoprawny produkt. 

Śmiesznie to brzmi w czasach gdy za pełnoprawny produkt jest uznawana gra na 4-5h. 

 

 

Wiesz nie każdy też ma czas i chęci by siedzieć przy jednej grze 140 godzin. Zresztą nie zauważyłem by przy książkach jakoś usilnie przeliczano strony na złotówki, a taki "Wielki marsz" jest tak samo wart polecenia co "Bastion". Cena podobna, ilość stron już niekoniecznie.

Zdecydowanie bardziej odpowiadało mi kilka godzin, które spędziłem przy genialnej Asura's Wrath, niż dłużyzny w Inkwizycji, gdzie zasadniczo sam prolog to dobre dziesięc godzin biegania z listami, polowania na barany, et cetera. Dragon Age bardzo dobrą gra jest, ale często niemiłosiernie rozciągniętą.

Nie mam problemu z przygodami Białego Wilka. Uważam, że to kapitalna pozycja. Zaliczyłem też oba dodatki - świetna rzecz (szczególnie Krew i Wino).

Niemniej to dość kuriozalna sytuacja, gdy grą roku zostaje reedycja tytułu sprzed kilkunastu miesięcy, bądź grą roku ma zostać dodatek do gry.




 


  • 0

#177 fingus Napisany 28 grudnia 2016 - 17:06

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Proponuję rozwiązanie polubowne: Tawot policzy głosy po swojemu, a jak komuś nie będzie pasować, to czytając listę zasłoni wybrane pozycje kciukiem.
  • 8

#178 MonsieurWoland Napisany 28 grudnia 2016 - 17:19

MonsieurWoland

    Noblesse oblige.

  • Forumowicze
  • 15 249 Postów:

Proponuję rozwiązanie polubowne: Tawot policzy głosy po swojemu, a jak komuś nie będzie pasować, to czytając listę zasłoni wybrane pozycje kciukiem.

 

Dobry pomysl. Mam mala modyfikacje - niech zamiast zaslaniania kciukiem, wymazuje korektorem :^^:


  • 0

#179 lukaszSA Napisany 28 grudnia 2016 - 18:18

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 919 Postów:

Jeśli rok do roku nagrodę dostaje gra a następnie jej remaster, to świadczy to dobrze o tej grze, a źle o wszystkich innych grach :dunno:

 

A jeśli chodzi o przeliczanie godzin na złotówki, to chyba wszyscy wiemy, kto to robi :hihi:


  • 0

#180 Spuczan Napisany 28 grudnia 2016 - 18:29

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 12 962 Postów:
Kurtyzany?
  • 1



Inne z tagami: