Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dariusburst Chronicle Saviours

PSV PS4 PC PSN Steam Taito Pyramid Chara-Ani Degica

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Tawotnica Napisany 14 stycznia 2016 - 23:19

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:

logo.png

 

:arrow: http://darius.jp/dbcs/en/

 

Darius to seria, która korzeniami sięga do późnych lat '80. Wtedy na topie były "stateczki", czyli gry shoot 'em up i praktycznie każdy liczący wydawca miał parę tego tytułów w salonach arcade. Trzeba więc się było czymś wyróżniać, więc w Taito wpadli na pomysł, że przeciwnikami będą... ZŁE RYBY!

 

suiURc3.png

Zła ryba po prawej

 

ale na tym nie koniec! Prawdziwym wabikiem był dłuuuugi ekran. O taki:

 

oybD7xH.png

Zła ryba dużo bardziej po prawej

 

tak wyglądają dzisiaj maszyny do giercowania w Dariusburst:

 

OnhSlU2.jpg

Dużo miejsca na dużo złych ryb i czterech graczy

 

:srsly:

 

Realne szanse na port konsolowy takiego potwora? 0%, nigdy. Nie mam pojęcia jak to się stało, że przed chwilą grałem w w oryginalnym aspect ratio 32:9 w dopakowaną wersję DBCS i zbieram szczękę z podłogi. Nawet jest wsparcie dla dwóch monitorów. Szaleństwo! Degica pod koniec ubiegłego roku dostarczyła niemały prezent konsolowemu światku, bo Chronicle Saviours jest dopakowane po brzegi. Taki krótki breakdown:

 

- Oryginalny Arcade Mode z 12 planszami

- Arcade Mode EX(pert) z kolejnymi 12 planszami dla wyjadaczy

- Chronicle Mode, który zawiera 3000 misji z remiksami powyższych plansz. TRZY TYSIĄCE (!)

- CS Mode w 16:9, który ma kolejnych ~240 misji

 

Wszystko to dostępne w co-opie do czterech graczy (nie na Vicie, dlatego wersja handheldowa jest tańsza), dziewięć różńych statków do wyuczenia i w CS Mode możliwość dokupowania ulepszeń po dziesiątkach godzin grindowania. Bullet heaven, mówię wam. 

 

No to na czym polega ten Dariusburst? Proste, strzelasz do złych ryb i zbierasz kolorowe kulki, bro! Czerwone ulepszają podstawowy strzał, zielone dają lepsze bomby, a niebieskie dodają punktów tarczy. Zupełnie tak jak w Darius! Gdzie kruczek? W Burst! Nasz statek jest wyposażony w specjalny burst engine, który pozwala mu ciskać POTĘŻNYM LASEREM *kabudyszz!* Laser ten oprócz standardowego, prostego strzału można też odczepić na chwilę od statku - wtedy obraca się o 180 stopni dookoła swojej osi i niszczy cały miał dookoła. Trzymając atak blokuje się strumień w miejscu i można go na przykład wykorzystać jako zasłonkę, bo canceluje też wszelkie wrogie pociski, taki to sprytny system! To oczywiście tyczy się tylko jednego rodzaju statków, innych jeszcze nie sprawdzałem :ftopa:

 

Ach, zapomniałbym prawie! Najważniejsza mechanika w grze to Burst Cancel. Kiedy zła ryba strzela w nas swoim potężnym laserem i my w tym samym momencie wypuszczamy własny KABOOOM WHIZZZZ! Nasz laser dostaje kopa i zadaje mega-obrażenia! Timing jest dosyć ciężki do wyczucia, ale jak się uda... aaaaajajaj, taka satysfakcja :banderas:

 

Jedna sesja nie trwa przeważnie zbyt długo, bo w arcade plansze są ułożone w drzewko i wybiera się tylko trzy levele. Im niżej w drzewku tym trudniejszy będzie. Misje zazwyczaj też składają się z trzech-czterech sekwencji. Część wymaga multiplayer, część to boss rush, część nie daje w ogóle tarczy (auć..) - z tego co obczajałem na razie jest dosyć różnorodnie. 

 

Do tego gra muzyka, której w takiej formie nigdy byście się w shmupie nie spodziewali:

 

 

 

:bowdown:

 

WOW WOW WOW, NAJ-WYŻ-SZA PÓŁKA. "Expecting you" mogłoby spokojnie lecieć w Xenoblade Chronicles X! Zespół Zuntata to nazwa do zapamiętania, ci ludzie są z serią od samego początku i pewnie wiele, wiele dobrej muzy mnie ominęło.

 
Jestem pod wrażeniem jak godnie tytuł arcade został potraktowany na PS4. Nie wiem jak to się sprawdzi na mikrusim ekranie Vity, ale wersja pudełkowa już do mnie leci z Tajwanu :olo:

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 19 stycznia 2016 - 17:42

  • 6

#2 Sotaku Napisany 19 stycznia 2016 - 17:39

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 663 Postów:


Jak wyjdzie na vitkę (najlepiej w plusie) to ogram na pewno :)
  • 0



Inne z tagami: