Skocz do zawartości

Zdjęcie

Downwell

Moppin Devolver Digital Vita iOS Android PS4 PC

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Tawotnica Napisany 08 czerwiec 2016 - 18:17

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 11341 Postów:


PSN: https://store.playst...OWNWELLXBUYSCEE

STEAM: http://store.steampo...60740/?l=polish

ANDROID: https://play.google.....downwell&hl=pl

IOS: https://itunes.apple...1032708262?mt=8


Zdarza się, że między kolejnymi blockbusterami AAA i płaczliwymi indykami wpadnie się przypadkiem na prawdziwie arcadową perełkę, która łapie za jaja i nie puszcza aż się nie pobije swojego rekordu. Jeden raz, drugi, trzeci i tak w nieskończoność! Poznajcie Downwell, rogalikową strzelanko-platformówkę, wydaną w zeszłym roku na PC i iOS przez Devolver Digital (znanych z np. Hotline Miami), a od niedawna dostępną również przez PSN na Vitę i PS4.

Downwell to odwrócony vertical shmup, bo zamiast lecieć w górę ekranu i pokonywać kolejne fale przeciwników spadamy w głąb studni, ścierając się z nietoperzami, meduzami (?), żółwiami i innymi równie przerażającymi stworzeniami! :olo: Sponiewieramy wrogów w typowo platformówkowej manierze, skacząc im na głowy, ale młockę urozmaicają pistoletobuty (w sensie, że gun boots), które odpalamy kolejny raz wduszając przycisk skoku. Spowalniają opadanie i oczywiście rozwalają potwory.

Po każdym levelu możemy wybrać jeden z trzech przypadkowych power-upów. Od laserowego celowniczka, przez zjadanie martwych potworów w celu odnowienia życia, po drona asystującego bohaterowi – wybór jest różnorodny i za każdym razem sprawia, że do kolejnego etapu podchodzi się nieco inaczej. Rogalikowatość to w ogóle mocna strona Downwell, bo cała gra składa się zaledwie z 12 poziomów. Proceduralnie wytwarzana studnia dodaje więc grywalności, bo nawet kończąc ostatnią planszę już chce się zaczynać kolejnego runa, bo nie będzie taki sam.

Gierka jest idealnie skrojona pod mobilki. Nadaje się na krótkie sesje po 2-3 minuty, jest przystosowana do pionowego ekranu komórek i trzyprzyciskowe sterowanie ogarnie się jedną ręką. Do tego dochodzi, że praktycznie po każdym runie dostaje się jakiś drobiazg za zgromadzone z przeciwników kryształki. Na przykład nowy zestaw kolorów czy inny skin dla bohatera. Pierdoły, ale z psychologicznego punktu widzenia bardzo ważne dla całości, bo ograniczają frustrację z napisu game over. Smartphone gaming done right – dajcie szanse jak macie parę dolarów w cyfrowym portfelu.

Grałem na androidzie i na PC. Downwell nic nie traci ze swojego uzależniającego charakteru na większym ekranie, ale Vita bądź telefon powinny być imo preferowanymi platformami.
  • 2Inne z tagami: