Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hollow Knight

Team Cherry Switch PS4 XONE PC

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
357 odpowiedzi na ten temat

#1 gruby Napisany 13 czerwca 2018 - 23:29

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:

 

https://www.nintendo...ht-1125772.html

 

Miałem napisać tylko coś w toposie o Indie gowniakach, ale HK zasługuje na więcej. Ściągnąłem i odpaliłem na próbę. Jestem teraz kilka godzin później, czas mina jak z bicza strelil. Jest to zdecydowanie najbardiej dopracowana, pełna serca, klimatu i soczystego gameplayu pozycja od kiedy pamietam. Muzyka i grafika budują niesamowity, oryginalny klimacik. Ręcznie rysowana graficzka w 60fps to sam seks. A gameplayowo to banderas.

Oczywiscie jestem gdzies niedaleko początku, ale już widzę ze do znalezienia odkrycia multum sekretów. Gierka na switchu dostała wszystkie dlc, plus dostanie za darmo nadchodzący niebawem dodatek. Jeżeli ktoś z was lubi Metroidvania- to hollow zapowiada się na gierkę epicka. Jestem pod mega wrażeniem. Pozycja obowiązkowa szczególnie ze chodzi za grosze. Jedyn jak twoje wrażenia? Bo ja zbieram szczękę z podłogi. Przekozak.


Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 21 sierpnia 2018 - 09:15

  • 0

#2 Tawotnica Napisany 14 czerwca 2018 - 06:33

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 049 Postów:
Też dziabnąłem od razu po konfie. Pierwsze wrażenie - takie Ori z lepszym dizajnem przeciwników i Soulsowym "wróć się po walutę jak zginiesz".

Podoba mi się patent z niedostępną mapką w nowym regionie zanim się znajdzie kartografa. Taka podróż w nieznane dodaje dreszczyku do eksploracji. Z drugiej strony dodawanie pomieszczeń do mapy tylko w save pointach już powoli się staje upierdliwe, kiedy sejwy są coraz dalej od siebie.

Oprawa jest cudna. Szczególnie efekty dźwiękowe - jakieś śmiechy czy chrobotanie innych postaci słychać z daleka, a walki zachwycają soczystymi odgłosami ciosów i skoków.

Dla fanów metroidvanii must have.
  • 0

#3 BeSOS Napisany 14 czerwca 2018 - 08:12

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Jeszcze nie odpaliłem ale dobrze wiedzieć że wymiata :banderas: dopiero co zrobił mi dobrze Yuko a teraz to? Przynajmniej indyki dobre są na Swiczu...
  • 0

#4 gruby Napisany 14 czerwca 2018 - 08:49

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
Yoku był genialny, ale bardziej relaksujący i chillujacy. Hollow jest smutny, melancholijny i z bardziej klasycznym (obviously) ale i dużo głębszym gameplayem. Ciężko je porównać oprócz tego, że obie są 2d i maja nastawienie na eksplorację.

Czuje się mega spełniony bo na tapecie niemal jednocześnie końcówka Ori, Yoku i Hollow Knight. Wszystkie trzy zupełnie różne, ale fantastyczne, nieco staroszkolne, w które włożono mnóstwo serca i pracy. Tak to można grać. :)
  • 0

#5 Kaxi Napisany 14 czerwca 2018 - 08:59

Kaxi

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 14 130 Postów:

Tego nie ma PS4/XO że tutaj temat?

 

To jest bardziej platformówka czy jakiś rogalik?


  • 0

#6 Tawotnica Napisany 14 czerwca 2018 - 09:05

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 049 Postów:

Tego nie ma PS4/XO że tutaj temat?

 

To jest bardziej platformówka czy jakiś rogalik?

 

 

Nie ma, wyszło w 2017 na PC, teraz na Switcha. To jest typowa metroidvania 2D, nie ma elementów losowych. 


  • 0

#7 Rudolf Napisany 14 czerwca 2018 - 09:05

Rudolf

    Rumfer

  • Forumowicze
  • 5 694 Postów:

Metroidvania. Nie ma elementów losowych.

 

Co za jjjjjjjolly cooperation :olo:


Ten post był edytowany przez Rudolf dnia: 14 czerwca 2018 - 09:06

  • 0

#8 BeSOS Napisany 14 czerwca 2018 - 09:33

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Potwierdzam, metroidovania, nie ma elementów losowych :cf:

Trochę pograłem, będzie boner.
  • 0

#9 gruby Napisany 14 czerwca 2018 - 10:04

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
Nie tylko nie ma elementów losowych, ale design jest zajebisty.
  • 0

#10 BeSOS Napisany 15 czerwca 2018 - 06:47

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Kurde to takie trochę Soulsy :) trafiłem na bossa przypadkowo, emocje były niezle :) gierka powoli się rozkręca, jest sztos :)
  • 0

#11 gruby Napisany 15 czerwca 2018 - 10:42

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
Miałem to samo :) wrócę do grania dopiero w poniedziałek ale już nie mogę się doczekać.
  • 0

#12 Tawotnica Napisany 15 czerwca 2018 - 23:46

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 049 Postów:
Gierka jest przekozak, ale drażni mnie respawn przy ostatnim save poincie. Podobnie zresztą denerwowały mnie Soulsy. Powtarzanie segmentu prowadzącego do bossa jest po 2-3 podejściach po prostu już nudne i wybija z rytmu, którego potrzeba do zaatakowania większości trudnych przeciwników. "Normalne" -vanie mają punkt zapisu zaraz obok pomieszczenia z szefkiem, żeby się jak człowiek wyuczyć patternów i w razie lamerstwa ginąć jak szmata, ale małymi kroczkami można się zbliżać do pokonania przeciwnika. Po takich grach jak Celeste czy N++ zmieniło mi się nastawienie do wyzwania.

Nie klei mi się implementacja elementów DkS w grach 2D bez elementów RPGa. Weźmy na przykład walutę - w Soulsach każde powtórzenie fragmentu mapy zarabiało na siebie, bo dusze = lepsze statsy, co naturalnie motywowało do zbieractwa. Tutaj poza niektórymi badgami uważam pieniądze za mniej przydatne, kiedy sklepów odkryłem zaledwie garstkę.

Z drugiej strony to jednak znakomity element risk-reward, szczególnie kiedy w grę wchodzą przedmioty, które się niszczą po zgonie (np. odznaki dające więcej hajsu albo zwiększające HP), więc ciężko mi poważnie hejtować ten wybór w dizajnie.

Do tego dochodzi duża otwartość mapy. Obecnie mam do zwiedzenia dwie miejscówki w których nawet nie znalazłem kartografa, jedną z boskiem opcjonalnym i jedną ze standardowym szefem. Dalekie to jest do standardowego liniowego przechodzenia nieliniowego świata z jakim zwykle ma się do czynienia w metroidvaniach 2D. Zawsze przecież mogę się wybrać do innego regionu, jeśli mnie za bardzo wpienia jakiś segment, więc moje narzekania wynikają bardziej z braku cierpliwości niż rzeczywistych wad gierki.

Czuć miłość i pasję jaką twórcy włożyli w rozgrywkę. Przywiązanie do szczegółów to poziom Nintendo, podobnie jak samo sterowanie - takie skakanie po żukach atakiem w dół niezależnie od tego gdzie się jest po prostu sprawia frajdę, bo wciskanie guzików w rytmie jest samo w sobie satysfakcjonujące.

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 15 czerwca 2018 - 23:49

  • 1

#13 BeSOS Napisany 16 czerwca 2018 - 07:28

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Zgadzam się, jedyne co mi się póki co nie podoba to respawny...tym bardziej że jak wpadnie się na kolce to respawn jest tuż obok.

Ten post był edytowany przez Jedyn dnia: 16 czerwca 2018 - 07:29

  • 0

#14 BeSOS Napisany 18 czerwca 2018 - 22:33

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Wkurwila mnie dzisiaj gierka i chyba oleje. Nie podobają mi się rozstawione za daleko checkpointy, nie podoba mi się że czasem tracę 20 min nie wiedząc gdzie iść dalej...to nie Soulsy, narazie mój trud gra słabo wynagradza w odróżnieniu od serii From.

Do tego męczą mnie monotonne lokacje, wszystko jest w tej samej kolorystyce i zamiast kamienia mamy grzyby albo rośliny.

Szkoda bo widać że w gierkę ktoś włożył dużo serca, menusy, sterowanie, design są bardzo przyjemne.

O ile w takim Island Express eksploracja dawała mi kupę radochy tak tutaj nie bardzo - każdy poziom wygląda w zasadzie tak samo i dreptanie z jednego końca na drugi zaczęło mnie irytować.

Dajcie znać czy warto się męczyć i dalej coś się rozkręci, jestem w 4 "świecie" w dół.
  • 0

#15 Tawotnica Napisany 19 czerwca 2018 - 06:06

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 049 Postów:
Zgadzam się, że gierka męczy i słabo wynagradza wysiłek w nią włożony. Przydałyby się paski życia bossom, bo przy niektórych mam wrażenie, że mogę napierdzielać i 30 minut i nadal nic im się nie dzieje (np. Nosk, Watcher Knight) - jakbym w Castlevanię z level capem grał. Albo gdzieś pominąłem jakiś upgrade broni albo specjalnie są tak zrobione.

Przychylam się do tego drugiego, bo miejscówki również są strasznie opresyjne. Ciemno jak w dupie, kolce pod prawie każdym zapadającym się podłożem, a w 90% ślepych uliczek robaki albo zbędna kaska, której od dłuższego czasu mam 4,5k w banku i kolejne 3k przy sobie, a ze sklepików wszystko co mogłem mam wykupione.

To było w pewnym momencie baaardzo fajne. Po uwaleniu Soul Mastera jarałem się jak dziecko, ale koniec z końców gierka jest zbyt wielka - po 20h też już zaczynam mieć jej dosyć. 1/3 gry to opcjonalni bossowie, dający opcjonalne upgrady, prowadzące do opcjonalnych korytarzy przez co zupełnie się gubię jeśli chodzi o fabularny stuff. Np. ta energia z drzewek dla wiedźmy to konieczna jest do zebrania czy mogę olać?

Teraz mam przynajmniej na mapie zaznaczone trzy punkty, co do których żywię wielkie nadzieje, że sygnalizują endgame.

Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 19 czerwca 2018 - 06:07

  • 0

#16 lukaszSA Napisany 19 czerwca 2018 - 06:45

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 889 Postów:

 Ciemno jak w dupie

 

Oho.

 

Czyli na OLEDzie będzie dobrze :ftopa: 


  • 0

#17 BeSOS Napisany 19 czerwca 2018 - 06:48

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
No właśnie, czyli widzę że nie ma sensu się męczyć. Szkoda.
  • 0

#18 Rudolf Napisany 19 czerwca 2018 - 07:30

Rudolf

    Rumfer

  • Forumowicze
  • 5 694 Postów:
Ciekawi mnie czy to nie kwestia edycji z DLC + patchami i czy gierka się może zbytnio przez to nie rozrosła. Zaraz się okaże, że vanilla experience było dużo lepsze :olo:
  • 0

#19 BeSOS Napisany 19 czerwca 2018 - 08:11

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
No są chyba dwa dlc dodane więc chooj wie.
  • 0

#20 gruby Napisany 25 czerwca 2018 - 23:32

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:

Mnie wciągnęło :) Ale garm w krótkich sesjach po 1,5-2h. Bardzo mi się podoba, gra jest chyba olbrzymia. Jak już mapka wygląda na całą, to zaraz trafiam na nowy region... Poza tym ma coś z BotW - jak zdobędzie się kilka usprawnień to można szaleć po mapce w dowolnej kolejności. Świetna szpila, a muzyka to klasa sama dla siebie.


  • 0

#21 gruby Napisany 29 czerwca 2018 - 21:47

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
Hollow sprzedał się już w 250k egzemplarzy. Super sprawa należy się, gierka jest magiczna.
  • 0

#22 BeSOS Napisany 29 czerwca 2018 - 22:36

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Ja dzisiaj próbowałem się przemoc i po godzinie błądzenia nadal nie wiem gdzie iść. Brakuje tu skakania między ławkami. Mimo to ciągnie mnie do tej gierki choć nie spełniła moich nadziei...
  • 0

#23 BeSOS Napisany 30 czerwca 2018 - 10:22

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Trochę się przemęczenie i znów mam zajawkę. Gdyby nie to że gra totalnie nie podpowiada gdzie iść dalej to byłby mini mesjasz ...niby w Darkach jest podobnie ale tutaj przez 2d o wiele łatwiej się zagubić. No ale jak się wejdzie w głowie gry to ciężko się oderwać tym bardziej że eksploracja wynagradza podobnie jak podejmowanie ryzyka. Znalazłem kowala, ulepszył mi miecz i cisnę dalej.
Mam już 10 h i końca nie widać...połowa to błądzenie bez celu.
  • 0

#24 Spuczan Napisany 30 czerwca 2018 - 11:01

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 12 941 Postów:

Ściągnij sobie mapę.


  • 0

#25 BeSOS Napisany 30 czerwca 2018 - 15:25

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Ths ale to psuje całą zabawę i tak nie planuje odkryć wszystkiego a obecnie mam kilka umiejętności dających mi dostęp do dwóch nowych lokacji.
  • 0

#26 gruby Napisany 02 lipca 2018 - 09:04

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
W necie rozpisują się ze mesjasz się robi od City of Tears, chociaż mnie wciągnęło od razu. Teraz mam chwile przerwy, bo nie miałem czasu na granie, a jeden z bossów mną pozamiatał, ale to na pewno najlepsza Indie gierka w jaka grałem. Fast travel pomiędzy ławkami zabiłby moim zdaniem poczucie niebezpieczeństwa i eksploracji.

Ten post był edytowany przez gruby dnia: 02 lipca 2018 - 09:06

  • 0

#27 BeSOS Napisany 02 lipca 2018 - 12:31

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Tak ja już mam totalna wkrętke. Gra jest genialna. Lore genialne. Design genialny. Uczucie zesczucia geniusz. To jak gra wynagradza nasza ciekawość - mistrzostwo. Do tego gra jest mega wymagająca i ciągle czymś zaskakuje. Przez DLC jest wręcz gigantyczna, mam już 20h i z tego co widzę (ciągle odkrywam nowe lokacje!!!) To mam drugie tyle bo chcę mieć 100%).

Gra to mały cudnie oszlifowany diament. Narzekałem na brak znaczników na mapie, już cofam to. Daje to zupełnie inny feeling w grze, naprawdę można poczuć że wszystko jest w naszych rekach, łącznie z tym jak bardzo szczegółowa jest mapa.

Porównanie do DS meets Metroid jest jak najbardziej słuszne.

10/10.
  • 0

#28 gruby Napisany 03 lipca 2018 - 11:16

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 258 Postów:
Gra cały czas dostarcza. Wczoraj odkryłem 3 kolejne przekozackie światy. Niesamowite, ale cały czas mam wrażenie, że gra robi się lepsza. Coraz głębszy i zeschizowany lore. Coraz lepsze umiejętności, walka. Nie mam pytań. Już teraz to mogę postawić HK obok BotW i Odyssey. Jeżeli nic się nie spieprzy w dalszej części to będę w mega szoku. Wczoraj rzuciłem pada bo rozjechał mnie jeden z bossów, ale od rana chce mi się grać i myśle co zrobię i gdzie pójdę jak tylko złapie konsolkę. Gameplay jest fenomenalny, rzadko się spotyka grę, gdzie i eksploracja i walka są na równie wysokim poziomie, ale w HK dokładnie tak jest.

Mechanika uzdrawiania to mistrzostwo świata. Mechanika zdobywania mapy- tak samo. Wykupiłem w sklepie większość znaczników i czułem się mega podjarany- taki prosty trick, a dzięki niemu czuć ze jest się łowca przygód. :)

Na tym etapie tez dałbym 10/10- po przehajpowanym shovelu, Hollow jest jak objawienie. Klimat idealnie wpisuje się w moje gusta, muzyka miażdży. No kurde, nie mam nic do czego mógłbym się z czystym sercem przyczepić.

I jeszcze jedno- różnorodność przeciwników. T Tam gdzie inne gry dają tylko reskiny kilku rodzajów wrogów, HK cały czas rzuca przeciwnikami z różnymi zdolnościami i specyfika, wiec walka i eksploracja wcale nie nużą. Bossowie tak samo. No majstersztyk.

Ten post był edytowany przez gruby dnia: 03 lipca 2018 - 11:18

  • 0

#29 BeSOS Napisany 03 lipca 2018 - 11:49

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Wszystko się zgadza. Mnie jeszcze niszczy przywiązanie do szczegółów i to jak gra zaskakuje - tu niczego nie można być pewnym. Wczoraj spotkałem jednego NPC, rozmowa z nim wpłynęła na świat...do tego jeden z leveli totalnie się zmienił, nie będę spoilowal jak. Zmierzam do tego że backtracking który jest podstawą tej gry nie męczy bo ciągle coś po drodze odkrywamy dzięki nowym umiejętnościom. Obserwowanie świata sprzyja odkrywaniu znajdziek - to jak gra wynagradza uwagę i cierpliwość gracza zasługuje na wielka pochwałę.

Co chwila znajduje jakieś landmarki które za cholerę nie wiem do czego służą ale po kilku godzinach wszystko nabiera sensu i wracam na miejsce z rozwiązaniem...które pcha mnie w kolejne fantastyczne lokacje.

Bossowie są arcytrudni - wymagają refleksu i cierpliwości...gram w trybie przenośnym i pewnie po tych 40h jak już skończę z grą będę musiał kupić nowe joycony :olo:

Kocham ten cały mroczny lore... to jest DarkSouls w wersji robaczej :) dźwięk!!! Muza :banderas:

Team Cherry to banda geniuszy. A jeszcze pod koniec roku czeka nas ostatnie darmowe DLC.

Imo to najlepszy indor na Switchu i prawdopodobnie najlepszy ever. Za 40 zł gra daje tyle kontentu w najwyższej jakości że mam mózg rozjebany i nie chce grać w nic innego.

Ten post był edytowany przez Jedyn dnia: 03 lipca 2018 - 11:51

  • 0

#30 Schrodinger Napisany 03 lipca 2018 - 11:54

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 947 Postów:
to jest platformówka czy jakieś soulsy w 2d? będzie na ps4?
  • 0



Inne z tagami: