Skocz do zawartości

Zdjęcie

Disco Elysium

ZA/UM PS4 PS5 Switch XONE PC

  • Zaloguj się by odpowiedzieć
203 odpowiedzi na ten temat

#1 xell Napisany 25 września 2018 - 19:33

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 326 Postów:

Izometryczny RPG, w którym wcielamy się w rolę detektywa. Świat gry jest fikcyjny, ale zbliżony do współczesnego. Gra robiona jest przez studio Zaum z Estonii i wydawana przez Humble Bundle.



Demko zostało pokazane na EGX i ludzie mają generalnie megapozytywne wrażenia. Premiera gdzieś we wczesnym 2019.

Hype!


Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 11 grudnia 2020 - 09:02

  • 1

#2 Spuczan Napisany 25 września 2018 - 19:38

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 13 041 Postów:

Pierwszy raz dowiedziałem się o tym z wywiadu Dominika Gąski z Joshem Sawyerem. Czekam!


  • 0

#3 xell Napisany 18 września 2019 - 15:16

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 326 Postów:
Premiera 15 października. My body is ready :banderas:
  • 0

#4 xell Napisany 16 października 2019 - 07:28

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 326 Postów:
Pograłem wczoraj półtorej godziny, jedno z najbardziej mocarnych początków w historii :banderas: 91 na metacritic po pierwszych recenzjach, gra jest naprawdę zajebista.

Szkoda jedynie, że w tym tygodniu mogę jedynie ograć kilka godzin, później jestem dwa tygodnie w podróży, więc tak naprawdę przygoda się zacznie dla mnie 3. listopada. Przejście gry zajmuje koło 60 godzin.
  • 0

#5 burnstein Napisany 16 października 2019 - 09:05

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:

No fajnie to wygląda, może kupie kiedyś jak stanieje jeśli mój rzęch jest to w stanie pociągnać.


  • 0

#6 Schrodinger Napisany 16 października 2019 - 09:13

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 973 Postów:
a to nie miało kiedyś wyjść na konsolach?
  • 0

#7 burnstein Napisany 16 października 2019 - 09:22

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:
Developer ZA/UM has thus far refused to be drawn on whether or not a Disco Elysium console release will occur.

 

 


  • 0

#8 xell Napisany 16 października 2019 - 14:29

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 326 Postów:
Pewnie jeszcze sami nie wiedzą. W zasadzie wszyscy fani gatunku siedzą na PC, więc na razie cały wysiłek poszedł w tę wersję. Jeśli gra się sprzeda, to się zastanowią co dalej - podpytają innych twórców, czy opłaca się konwertować na kąsole/znicza/tablety, jak wygląda sprzedaż PC vs reszta platform itp. Jak się gra nie sprzeda, to pewnie zwiną interes. Póki co gra jest od wczoraj numer 1 na Steamie i GOGu, więc przynajmniej nie przeszła niezauważona.
  • 0

#9 kostek Napisany 16 października 2019 - 19:12

kostek

    radical

  • Forumowicze
  • 2 255 Postów:

Jak ta gra wygląda! Jak bym przeglądał koncept arty z Dishonored. O grze robi się coraz głośniej, zbiera dobre oceny.

 


  • 0

#10 burnstein Napisany 16 października 2019 - 21:23

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:

Gra w której można umrzeć na zawał zanim jeszcze wyjdzie się z pierwszej lokacji nie może być słaba.


Ten post był edytowany przez burnstein dnia: 16 października 2019 - 21:23

  • 0

#11 Spuczan Napisany 17 października 2019 - 21:51

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 13 041 Postów:

Czekam na długaśnego posta Xell  :zakochany:


  • 0

#12 Kaxi Napisany 18 października 2019 - 12:03

Kaxi

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 14 160 Postów:

Aż tu wszedłem, bo nagle mój Twitter ciągle o tym pisze. I nie wiedziałem o co chodzi.

 

Po bliższej inspekcji stwierdzam, że wygląda jak każda izometryczna gra na peceta. :lol2:


  • 0

#13 burnstein Napisany 18 października 2019 - 12:10

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:

A co inspektowałeś?


  • 0

#14 Otacon Napisany 18 października 2019 - 13:20

Otacon

    krakowski cymesik

  • Forumowicze
  • 16 071 Postów:
Disco elysium
  • 0

#15 Dixi Napisany 31 października 2019 - 21:51

Dixi

    Pixie, Dixie i Pan Jinks :)

  • Forumowicze
  • 4 196 Postów:
Twórcy zapowiedzieli, że porty na PS4 i Xboxa pojawią się w przyszłym roku, milutko :^^:
  • 0

#16 burnstein Napisany 31 października 2019 - 22:51

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:

BIERE!


  • 0

#17 Schrodinger Napisany 01 listopada 2019 - 13:40

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 973 Postów:
No i to rozumie
  • 0

#18 gruby Napisany 01 listopada 2019 - 13:53

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 261 Postów:
Mega chce ale mam tyle teraz na tapecie rozgrzebanych rzeczy ze zaczekam aż stanieje :)
  • 0

#19 fingus Napisany 09 listopada 2019 - 19:52

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 905 Postów:
Wciągam na łyszlistę. :ass:

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 09 listopada 2019 - 19:53

  • 0

#20 Spuczan Napisany 11 kwietnia 2020 - 20:40

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 13 041 Postów:

*
POPULARNY POST!

Pocałowałem Dolores Dei, biegałem za robaczkami, nie założyłem mety w kościółku, zajrzałem do kontenera i doprowadziłem moją postać do załamania nerwowego. Tylko co ci to tak naprawdę powie Drogi Czytelniku?

 

Zacząłem postacią typu Thinker o słabej psychice i marnej budowie ciała. Moją siłą był intelekt oraz zwinność. 

20200220205411-1.jpg

 

Logika, wiedza encyklopedyczna, retoryka i drama (kłamstwo) to moje mocne strony. Byłem też opanowany, dość szybki i spostrzegawczy. Umiejętności rozwijamy wraz otrzymywaniem punktów doświadczenia które z kolei otrzymujemy przede wszystkim za rozmowy, interakcję z przedmiotami oraz rozwiązywanie zadań. Te ostatnie mogą być przeróżne. Wydostań się z pokoju, otwórz zamknięty bunkier, dostań się do kontenera lub pójdź na randkę. Punkty wydajemy na umiejętności lub myśli. Myśli są tak naprawdę tajemnicą aż do momentu ich, brak mi odpowiedniego słowa, rozwinięcia? Chodzi o to, że aby daną myśl otrzymać wystarczy porozmawiać z "kimś, gdzieś". To może być pozornie nieistotna gadka szmatka o dupie Maryny. Jak otrzymacie myśl, to zamiast rozwijania umiejętności możecie ją dołączyć do waszego Gabinetu Myśli (osobna zakładka). "Wynalezienie" tej myśli zapewnia wam różne bonusy. Pozytywne i negatywne.

20200328212014-1.jpg

Zadań jest masa i w pewnym momencie okaże się, że łazicie po pierwszej lokacji a już dawno wybiła godzina 3.00 w świecie gry. Nie jest tajemnicą, że wasz bohater to alkoholik z amnezją więc trzeba by się dowiedzieć jak ma na imię i co przeskrobał. Bo to, że narobił trochę bajzlu dowiecie się jak go tylko zobaczycie. Za nocleg trzeba zapłacić, śledztwo przydałoby się rozwiązać a wokół dużo się dzieje. 

 

Czasem przyjdzie wam się z kimś spotkać o wyznaczonej godzinie. Przeglądanie książki w miejscowym antykwariacie, lub interakcja z nowo znalezionym przedmiotem może pochłonąć was bez reszty i okaże się, że spotkanie trzeba będzie przełożyć. Spacerując w świecie gry natkniecie się na mnóstwo przedmiotów. Znalezione ubrania zwiększają i zmniejszają poziom waszych umiejętności. Ubranie żula może okazać się pomocne w jednym miejscu a kimono przyda się w drugim. Zarobione, wyżebrane, pożyczone lub znalezione pieniądze możecie wydać na głupoty lub nocleg. Wszystkie akcje wpływają na to jak potoczy się wasza przygoda. Będziecie starali się jakoś wyprostować sytuację lub pójdziecie za ciosem z butelką w ręku? 

 

W grze bardzo ważną role ogrywa czas. Nie będziecie w stanie zrobić wszystkiego i dość szybko się o tym przekonałem. Bezsensowne zarzucanie się zadaniami wcale nie ułatwi wam gry. Czasem coś wam zajmie dosłownie chwilę a inne zadanie odwlecze się w czasie i jeszcze przeszkodzi w innym. Przeglądanie rzeczy w ekwipunku, rozmowy z npc oraz czytanie książek trwa. Trzeba się zdecydować czy zrobić pozornie nieistotną czynność dla własnej przyjemności czy może raczej warto zająć się morderstwem. Decyzja należy do was a to w jaki sposób się za to zabierzecie zależy tylko i wyłącznie od was. Ale czy na pewno? Wątpię czy komuś uda się rozwiązać wszystkie zadania w jednym przejściu. Ba jestem przekonany, że jest to nierealne.

 

W Disco Elysium bardzo ważną częścią gry są umiejętności. One w głównej mierze decydują o tym jak potoczy się wasza historia. W co zainwestować alby wyjść z twarzą z danej sytuacji, na co postawić by odpowiednio zająć się śledztwem? A może wszystko to olać chwycić za butelkę i czekać aż wszystko się samo ułoży? Na te wszystkie pytania odpowiecie sobie sami jak zabierzecie się za Disco Elysium do czego was zachęcam. Gra jest genialna i porusza naprawdę ciekawe kwestie. Komunizm, faszyzm, rasizm, materializm, moralność, religia. W grze są ściany tekstu w których występują tzw. White Checks. To nic innego jak testy które musicie/możecie przejść za pomocą rzutu kośćmi. Wasze szanse przedstawione są za pomocą procentów więc mniej więcej wiecie czego się spodziewać. Niektóre akcje będzie można powtórzyć bez przeszkód inne mogą się zablokować lub nawet doprowadzić do waszej śmierci.

20200125200825-1.jpg

 

Fabuła jest bardzo dobra. W grze spędzicie parę dni i stopniowo będziecie odkrywać poszczególne etapy śledztwa w towarzystwie waszego partnera. Nie chcę spoilować więc nie będę się więcej skupiał na tym elemencie gry. Poza tym chyba nikt oprócz xella nie grał a on nie rozpisywał się na temat gry z tego co kojarzę. Ja skończyłem grę po 40 godzinach. Nie spieszyłem się do finału. Na pewno o czymś zapomniałem więc linkuje całkiem fajny tekst. Zawiera spoilery ale są one dobrze ukryte dlatego można czytać bez obaw. Oprawa wizualna bardzo mi przypadłą do gustu. Animacja miodzio. Odgłosy podczas rozmów np. wygodne rozsiadania się postaci w fotelu :banderas: znakomicie budują klimat tej fikcyjnej części świata.


  • 14

#21 gruby Napisany 12 kwietnia 2020 - 00:53

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 261 Postów:
Ja grałem i byłem zmiażdżony :) totalnie wpasowała się w moje gusta, niesamowicie dużo wspomnień mam z tej gry, nawet pomimo tego, że muszę dołączyć się do głosów ganiacych nieco niespójna końcówkę. Ok, nie jest to poziom Ferenheita, ale jednak po tak perfekcyjnie złożonej fabule końcowy twist zostawił posmak kupy w ustach. Natomiast i tak to gra na 10, tylko mogła być na 11.
  • 0

#22 nole Napisany 11 grudnia 2020 - 02:29

nole

    Mr ZURKON is here to KILL

  • Forumowicze
  • 6 729 Postów:

W marcu na PS5/PS4, ciut później latem Switch & X.

 

https://youtu.be/P-UY6IyI03Q

 

Eo6wuu-EPF-t.jpg


  • 5

#23 burnstein Napisany 11 grudnia 2020 - 07:36

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 121 Postów:

W końcu :ninjadance:


  • 0

#24 gruby Napisany 11 grudnia 2020 - 09:17

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 261 Postów:

Jezu, jakbym chciał się cofnąć w czasie i zagrać w to ponownie.


  • 0

#25 xell Napisany 11 grudnia 2020 - 09:32

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 326 Postów:

Możesz w to zagrać ponownie bez cofania się w czasie. :hmmm:


  • 2

#26 Spuczan Napisany 11 grudnia 2020 - 09:35

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 13 041 Postów:
Zagra się też na PS5.
  • 0

#27 Nyjacz Napisany 11 grudnia 2020 - 09:40

Nyjacz

    ( ˇ෴ˇ )

  • Forumowicze
  • 11 999 Postów:

Możesz w to zagrać ponownie bez cofania się w czasie. :hmmm:

ale gruby nie pisal, ze cofniecie sie w czasie to konieczny warunek do zagrania ponownie
  • 1

#28 gruby Napisany 11 grudnia 2020 - 09:48

gruby

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 5 261 Postów:

Możesz w to zagrać ponownie bez cofania się w czasie. :hmmm:

Ale chciałbym z cofaniem. Jakiś problem??? Gra jest tak dobra, że chcę się cofnąć w czasie, zagrać i potem zagrać ponownie. Czytaj ze zrozumieniem!


Ten post był edytowany przez gruby dnia: 11 grudnia 2020 - 09:49

  • 0

#29 kostek Napisany 13 grudnia 2020 - 15:12

kostek

    radical

  • Forumowicze
  • 2 255 Postów:

Elegancko. Proszę tylko o większą czcionkę na konsolach.


  • 1

#30 Dixi Napisany 17 marca 2021 - 18:55

Dixi

    Pixie, Dixie i Pan Jinks :)

  • Forumowicze
  • 4 196 Postów:
https://youtu.be/Dyzlp9MOzUg
Premiera: 30 marca
Cena: 39.99$
4K/60fps na PS5
Elegancko :^^:
  • 1



Inne z tagami: