Skocz do zawartości

Zdjęcie

Disco Elysium

ZA/UM PS4 PS5 Switch XONE PC

• Zaloguj się by odpowiedzieć
159 odpowiedzi na ten temat

#61 Spuczan Napisany 05 czerwiec 2021 - 13:31

Spuczan

Deity

• Forumowicze
  • 11796 Postów:
Thought cabinet.
  • 0

#62 Starh Napisany 16 czerwiec 2021 - 22:07

Starh

Demigod

• Forumowicze
  • 6016 Postów:

Jestem w trakcie 3 dnia gry i szczerze mówiąc już teraz mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych gier w jakie kiedykolwiek grałem. Spowodowała u mnie swoisty katharsis growy już od pierwszych minut bycia w butach głównego protagonisty czyli naszego zapijaczonego detektywa.

d6rfzz5c00u31.jpg

Tak naprawdę jedynym minusem, a zarazem plusem jest język Disco Elysium. Bardzo rozwinięty, rozbudowany, używający wielu terminów encyklopedycznych, medycznych, potocznych, wszelkiej maści idomów, słów często mających określone znaczenie jedynie w danym, konkretnym momencie. Mój angielski nie jest może wybitny, uważam wręcz, że jest na dość dobrym poziomie, ale wielu kwestii nie potrafiłem zrozumieć w 100% (może tak 70-80% całego tekstu rozumiem w sposób zamierzony przez twórców i niestety ale te brakujące procenty powodują, że wielu smaczków i gier słownych nie jestem w stanie wychwycić - często szukam znaczenia odpowiednich słów na necie, w szczególności objaśnień medycznych, ideologicznych etc.) 

Dlatego w opór zazdroszczę Dadiemu, że chłop na bank rozumie wszelkie kwestie i może wycisnąć z gierki każdą ostatnią krople tego pysznego soku. 

6uUIrM1.jpg

Sama gra jest jednak majstersztykiem w każdej możliwej płaszczyźnie. Fabuła od pierwszych chwil powoduje potocznie znanego wielu graczom "bakcyla". Od rozmowy do rozmowy z kolejnymi NPCtami mamy tak naprawdę coraz więcej pytań niż odpowiedzi, a nasz główny bohater po niezłym rauszu alkoholowo-narkotycznym nie pamięta niczego, nawet swojej toższamości. To powoduje w wielu miejscach śmieszne sytuacje, z których wiele razy śmiałem się patrząc na reakcje innych bohaterów. 

NvffHv3.jpg

Ciekawy jest również sam gameplay, w którym została umieszczona kostka losująca czy uda nam się wykonać daną czynność w oparciu o nasze aktualne umiejętności. W zależności czy gramy inteligentnym i spostrzegawczym detektywem w stylu Sherlocka czy bardziej empatycznym, moralnym i skupionym na rozmowie policjantem w stylu Colombo nasz gameplay i historia/wybory mogą się diametralnie różnić od siebie. Stąd też replay ability tej gry jest według mnie bardzo duże. 

Nie chcę pisać wiele o samej fabule, bohaterach, wyborach czy też świecie gry. Bo nawet mały spoiler może zepsuć wasz odbiór tej produkcji, a jest ona GENIALNA i tutaj nawet "porażki" mają swój sens i prowadzą do jakiegoś rozwiązania. Nie warto więc rolować "koścmi" w nieskończoność, lepiej grać uczciwie, ponieważ twórcy tak ją zaplanowali aby właśnie te w/w porażki miały olbrzymi sens w kreowaniu zarówno naszego bohatera (który zmienia się w zależności od naszych wyborów - możemy go ukształtować na super gline jak i detektywa "armagedon" rozchwianego psychicnie, który ma wszystko w dupie) jak i dalszej historii. 

1711ca5083f643baea3ed3477dcd1334.jpg

Polecam grę każdemu, nawet osobom nie znającym super j.angielskiego. Wyciągniecie i tak wiele, wiele i jeszcze raz wiele zabawy i satysfakcji z grania w Disco Elysium.

Na koniec słowo o oprawie wizualnej. No cóż jest jak każdy widzi - dziełem sztuki. Idealnie wpisuje się w historie gry, pastelowe kolory, czasem szarość, brud, a w innych chwilach wiele kolorowych pejzaży, które na oledzie powodują często opad szczęki. Muzyka to również bardzo mocna strona gry. Potrafi uderzyć w odpowiednim momencie, a w czasie eksploracji wprawia w fajną imersję. 

Dla mnie 10/10, a jestem w połowie gry i coraz większe mind fucki tutaj zachodzą.

(gram na PS5 - nie zauważyłem żadnych błędów, raz gra podczas wczytywania zapisu wywaliła się do menu konsoli. Połatana jest już bardzo ladnie)

Ten post był edytowany przez Starh dnia: 16 czerwiec 2021 - 22:13

• 8

#63 gruby Napisany 16 czerwiec 2021 - 22:16

gruby

Big Boss

• Forumowicze
  • 5101 Postów:

Dla mnie to tez była jeden z TYCH momentów gamingowych, kiedy twórca robi coś idealnie pode mnie:) super gierka, koniec trochę słabuje, ale da się wybaczyć. 10/10 jak nic.

Ten post był edytowany przez gruby dnia: 18 czerwiec 2021 - 09:05

• 2

#64 Daddy Napisany 16 czerwiec 2021 - 23:54

Daddy

idiosyncratic idiot

• Moderatorzy
  • 31548 Postów:

skanuje

Czyli co robi?

w/w

ww.

Ten post był edytowany przez Daddy dnia: 16 czerwiec 2021 - 23:59

• 0

#65 Eldarion Napisany 17 czerwiec 2021 - 11:43

Eldarion

Sephiroth

• Forumowicze
  • 2091 Postów:
Pewnie słabuje ;)
  • 1

#66 kostek Napisany 17 czerwiec 2021 - 21:07

kostek

radical

• Forumowicze
  • 2241 Postów:

Ja nie wiem kiedy do gierki przysiądę, ale oczekiwania mam wobec niej bardzo duże.

• 0

#67 Daddy Napisany 17 czerwiec 2021 - 21:45

Daddy

idiosyncratic idiot

• Moderatorzy
  • 31548 Postów:

Pewnie słabuje ;)

Kiedy popatrzyłem na układ klawiszy na klawiaturze to widzę, że chyba masz rację :olo:

• 0

#68 Starh Napisany 17 czerwiec 2021 - 22:05

Starh

Demigod

• Forumowicze
  • 6016 Postów:
Dady Ty to lepiej zacznij w to grać, a nie :P
  • 0

#69 Daddy Napisany 17 czerwiec 2021 - 22:09

Daddy

idiosyncratic idiot

• Moderatorzy
  • 31548 Postów:

Wiadomo, że zagram :tak:

• 0

#70 gruby Napisany 18 czerwiec 2021 - 09:04

gruby

Big Boss

• Forumowicze
  • 5101 Postów:

Pewnie słabuje ;)

Czytasz mnie jak książkę :)

• 0

#71 Eldarion Napisany 18 czerwiec 2021 - 10:25

Eldarion

Sephiroth

• Forumowicze
  • 2091 Postów:
Pamiętam że marudzileś na zakończenie :) chyba
  • 0

#72 kostek Napisany 27 czerwiec 2021 - 20:55

kostek

radical

• Forumowicze
  • 2241 Postów:

Przysiadłem trochę do gierki i kurde, na razie to jest istny sztosik. Robię kawkę i tonę w klimacie gęstym jak Nutella. Gram powoli, dopiero co gadałem z irlandzkim(?) gnojkiem rzucającym kamieniami, chociaż nieumyślnie jestem już po rozmowie z prezesem związku zawodowego. Kiedy jeszcze nie ogarniałem do końca mechanik gry, podczas rozmowy z tym gnojkiem morale spadły do zera i zonk - koniec gry :D.

Podpisuję się pod słowami Starha. Wszystko mi w tej grze na razie siedzi. Estetyka, muza, UX, fenomenalny VO (narrator jest kozak). Liżę ściany i delektuję się. Bardzo zmyślny system rzutów kostkami biorących pod uwagę bazowe umiejętności. Stworzyłem sobie słabego psychicznie detektywa - akrobatę z przeciętną wiedzą i bickiem. 

Dawno nie czułem podjarki włączając jakąś grę (może ostatnio Kentucky Route Zero). Mam nadzieję, że nie zmieni się to im dalej w las będę szedł. 

Ten post był edytowany przez kostek dnia: 27 czerwiec 2021 - 20:57

• 5

#73 Starh Napisany 01 lipiec 2021 - 21:53

Starh

Demigod

• Forumowicze
  • 6016 Postów:

Gierka skończona, dalej podtrzymuje, że to gra 10/10.

Końcówka heh wiele zależy od wyborów dokonanych w czasie gry.

A scena na placu przed kafeteria pod koniec gierki to majstersztyk!!! Jeśli uda wam się zrobić wszystko idealnie podczas tej sekwencji zdarzeń, to  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:

Czapki z głów dla Twórców, no kurwa czapki z głów! Atmosfera jest w tamtym momencie tak gęsta, że można ją kroić nożem!

• 0

#74 oranje Napisany 01 lipiec 2021 - 23:49

oranje

15-2-0

• Forumowicze
  • 13574 Postów:
Dajcie polską wersję :(
  • 0

#75 gruby Napisany 02 lipiec 2021 - 10:13

gruby

Big Boss

• Forumowicze
  • 5101 Postów:
Scena przed kafeteria to majstersztyk. Aż mnie ciarki przeszły na samo wspomnienie.
  • 1

#76 Schrodinger Napisany 02 lipiec 2021 - 10:20

Schrodinger

• Moderatorzy
  • 64507 Postów:

Robicie hajp, chyba wiem co kupię gdy już ogarnę Tsushime i Demonsy 

edit. daty na xboxa nie ma?

Ten post był edytowany przez Schrodinger dnia: 02 lipiec 2021 - 10:30

• 0

#77 Starh Napisany 02 lipiec 2021 - 19:52

Starh

Demigod

• Forumowicze
  • 6016 Postów:

Tutaj nie trzeba robić "hajpu", ta gra jest po prostu czymś co zapamięta się na długo. 

Całkowicie odświeżenie giereczek wideo dla mnie. Narracja w tej grze to poziom z kosmosu, ogromny szacunek dla scenarzystów - muszą mieć ogromną wiedzę aby operować tak dobrze wieloma terminami i tak poprowadzić narracje. 

• 0

#78 Dixi Napisany 03 lipiec 2021 - 13:41

Dixi

Pixie, Dixie i Pan Jinks :)

• Forumowicze
  • 4027 Postów:

No ja też jestem świeżo po zakończeniu i potwierdzam, że gierka faktycznie jest bardzo dobra, choć pod koniec nieco siada, głównie dlatego, że liczba 20-30 minutowych rozmów na jakieś tematy filozoficzno-społeczne z różnymi postaciami jest trochę zbyt duża. Jednak najlepiej czułem się kiedy pierwsze skrzypce w grze grał wątek dotyczący morderstwa, a trzeba przyznać, że liczba kompletnie innych tematów poruszanych w grze jest bardzo długa: alkoholizm, związki, strajki, rewolucja i wątki historyczne itp.

Kiedyś Spuczan chyba pisał, że gra jest jak ebook, teraz w wersji na konsole można powiedzieć, że jest to bardziej audiobook, bo wszystko jest już udźwiękowione i uważam, że gra dużo na tym zyskuje, bo angielskie głosy są tutaj rewelacyjne, a dodatkowo tak dobrane i tak charakterystyczne, że postaci rozpoznajemy po pierwszym zdaniu mając  zamknięte oczy. Cuno z tym brytyjskim akcentem to mistrzostwo :banderas: spokojny głos naszego partnera w dochodzeniu i pozostałych postaci. Chyba jedna z najlepszych gier pod kątem udźwiękowienia postaci.

A co do postaci to jest też polski wątek i gość o ksywce "gorący kubek" :olo:

lCHySXl.jpg

Co do samej rozgrywki to jest tu praktycznie tylko gadanie i od czasu do czasu rzut kostką, którego powodzenie zależy od naszych statystyk. Szczerze powiedziawszy statystyk jest ponad 20, a ja przy większości z nich nie byłem w stanie stwierdzić do czego one służą, bo nazwy i opisy są trochę zbyt tajemnicze. Wybrałem sobie kilka, które uważałem za przydatne i ładowałem w nie wszystkie punkty. 

Z dobrze zrobionych rzeczy to na pewno silnym atutem jest wrażenie, że statystyki faktycznie mają jakieś znaczenie, a ten rzut kostką rzeczywiście ma jakiś wpływ na fabułę. Na wszelki wypadek, żeby nie stracić tego przeświadczenia nie próbowałem powtarzać rzutów i gdy nie udało się wyrzucić odpowiedniej liczby oczek przy powiedzmy 80%+ powodzenia to z bólem serca, ale darowałem sobie powtórki. Jednym z mankamentów tego rozwiązania było to, że końcówka gry nie potoczyła się do końca tak jakbym sobie tego życzył :( Miałem wrażenie, że finalna potyczka mogła zakończyć się inaczej, jednak w moim przypadku wszystko odbyło się chyba zbyt szybko

Spoiler

Jeszcze z takich rzeczy, które mi przychodzą do głowy to to, że gra pomimo dosyć powiedzmy ciężkiej tematyki i poruszanych poważnych tematów była dla mnie w pewien sposób relaksująca i można się przy niej odprężyć. To było dla mnie trochę zaskoczenie. Zastanawiałem się, czy miało na to wpływ, że dużo postaci mówi bardzo powoli i nawet flegmatycznie, czy też soundtrack, który raczej jest bardzo uspokajający. Pewnie po części jedno i drugie.

Tak jak wspomniałem jedyne co trochę mi przeszkadzało to w pewnym czasie jakieś zbyt duże nagromadzenie filozoficzno-społecznych gadek, choć nawet z tym gra broni się doskonale. Przejście całości to pewnie coś około 30h, a sam obszar, po którym przychodzi nam się poruszać jest raczej niewielki, szczególnie w porównaniu z obecnymi grami i otwartymi światami. Tu jest raczej swojsko i kameralnie.

• 4

#79 torq314 Napisany 06 lipiec 2021 - 22:51

torq314

Buddhabrot

• Forumowicze
  • 22857 Postów:
Kto gra na ps5 i mi wiarygodnie powie że tam już wyeliminowano te problemy na które się pół internetu skarży?
  • 0

#80 Starh Napisany 07 lipiec 2021 - 00:50

Starh

Demigod

• Forumowicze
  • 6016 Postów:

Przeszedłem grę na ps5, jedyny błąd jaki miałem to crash gry przy wczytywaniu zapisu gry. Tyle.

• 1

#81 Dixi Napisany 07 lipiec 2021 - 05:52

Dixi

Pixie, Dixie i Pan Jinks :)

• Forumowicze
  • 4027 Postów:
Ja też grałem na PS5, zero problemów.
  • 0

#82 Tynio Napisany 07 lipiec 2021 - 06:02

Tynio

Big Boss

• Forumowicze
  • 4193 Postów:

Czekam na spolszczenie gry i będzie Day One 

• 1

#83 gruby Napisany 08 lipiec 2021 - 18:53

gruby

Big Boss

• Forumowicze
  • 5101 Postów:
Wątpię czy się doczekasz. To masa tekstu a gierka niszowa. Ekonomicznie to się nie może udać.
  • 0

#84 Spuczan Napisany 08 lipiec 2021 - 20:55

Spuczan

Deity

• Forumowicze
  • 11796 Postów:

Czekam na spolszczenie gry i będzie Day One

Macie szansę: https://www.gry-onli...-polsku/zd1dcda

"Wśród dostępnych opcji znalazł się również język polski, w chwili pisania tego tekstu zajmujący trzecią pozycję (za włoskim oraz tureckim). Może się to jednak zmienić – długie ładowanie strony może świadczyć o sporym zainteresowaniu."

Idziemy tu https://internationale.zaumstudio.com/i klikamy Polish na samym dole:

Zrzut-ekranu-2021-07-08-215359.png

• 0

#85 krak2610 Napisany 09 lipiec 2021 - 17:33

krak2610

Sephiroth

• Forumowicze
  • 2369 Postów:

Kuźwa kupić, czy nie kupić. Niby chcę zagrać, niby promka na steamie, ale gra wydaje mi się pasować na zimowe wieczory z herbatką :kidding:

• 0

#86 Daddy Napisany 09 lipiec 2021 - 18:38

Daddy

idiosyncratic idiot

• Moderatorzy
  • 31548 Postów:

To kup, skoro tera promka i zacznij grać w zimowe wieczory z herbatką.

giphy.gif

• 0

#87 Nexus Napisany 09 lipiec 2021 - 21:01

Nexus

Tears In Rain

• Forumowicze
  • 6892 Postów:

Ja tam na bank kupię, ale właśnie na zimę, whatever cost. Widać że gra petarda ale nie na lato. :smile:

Ten post był edytowany przez Nexus dnia: 09 lipiec 2021 - 21:02

• 0

#88 krak2610 Napisany 09 lipiec 2021 - 21:38

krak2610

Sephiroth

• Forumowicze
  • 2369 Postów:

Namieszaliście mi teraz w głowie   :bralczyk:

• 0

#89 torq314 Napisany 02 sierpień 2021 - 12:15

torq314

Buddhabrot

• Forumowicze
  • 22857 Postów:
W mojej wersji

Spoiler

Idę w internet czytać jakie rzeczy mnie ominęły.
  • 1

#90 Schrodinger Napisany 02 sierpień 2021 - 12:16

Schrodinger

• Moderatorzy
  • 64507 Postów:

w ile h przeszedłeś? 

• 0

Inne z tagami: