Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ankieta: Co jest dla CIEBIE ważniejsze w grach?


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
39 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Ankieta: Co jest dla CIEBIE ważniejsze w grach? (25 użytkowników głosowało)

Co ważniejsze?

  1. Gameplay (16 głosów [64.00%])

    Procent głosów: 64.00%

  2. Fabuła (9 głosów [36.00%])

    Procent głosów: 36.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 Nyjacz Napisany 09 lutego 2019 - 13:04

Nyjacz

    ( ˇ෴ˇ )

  • Forumowicze
  • 11 970 Postów:

Let's do this.

 

Nie ma odpowiedzi typu "na równo" czy "dobra fabuła wybaczy słaby gameplay", bo nie taki cel ankiety. Co jest po prostu ważniejsze nawet jeśli proporcje miałyby być 51% do 49%. Dyskutować oczywiście możemy.


  • 0

#2 Schrodinger Napisany 09 lutego 2019 - 13:08

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 953 Postów:
Zależy od gry, w takim RDR czy GoW które rewelacyjnie opowiadają historię Gameplay może być drewnem, ale jednak wolę gameplay
  • 0

#3 Spuczan Napisany 09 lutego 2019 - 13:09

Spuczan

    Deity

  • Forumowicze
  • 12 962 Postów:
A gdzie sex, golizna i sceny erotyczne?
  • 1

#4 Pawlik Napisany 09 lutego 2019 - 13:21

Pawlik

    Łubudubu

  • Forumowicze
  • 14 769 Postów:

Zmienny jestem, raz fabuła, raz gameplay.

 

Jak gra ma genialną fabule, super reżyserie to przełykam prosty schemat rozgrywki, chyba, że gameplay ssie na maksa. I na odwrót, jak dobrze się gra to nawet stek bzdur jestem skłonny wybaczyć. 


  • 1

#5 Kazuo Napisany 09 lutego 2019 - 13:41

Kazuo

    ziomeczek Goofy'ego

  • Forumowicze
  • 18 498 Postów:

Chcę dobrą fabułę to sobie kupuję książkę albo odpalam serial na Netflixie. Gry mają być grami i ma się w nie dobrze GRAĆ, historia jest sprawą drugorzędną. 


  • 0

#6 Pawlik Napisany 09 lutego 2019 - 14:13

Pawlik

    Łubudubu

  • Forumowicze
  • 14 769 Postów:

beton z Ciebie :( Muzyki słuchasz dla tekstów czy dla melodii? Filmy oglądasz dla fabuły czy dla klimatu? Książki czytasz dla rozrywki czy w celach intelektualnych? 

 

Gry to forma rozrywki audio video a w jakiej formie to już chyba zależy od konsumenta. 


Ten post był edytowany przez Pawlik dnia: 09 lutego 2019 - 14:15

  • 1

#7 Woroq Napisany 09 lutego 2019 - 15:49

Woroq

    The Ukulele Man

  • Reformatorzy
  • 5 667 Postów:

Najważniejszy jest gameplay dlatego Red Dead Redemption 2 jest grą Wszechświata!


  • 3

#8 Shinigami Napisany 09 lutego 2019 - 15:57

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 368 Postów:

W grach Telltale nawet się cieszę, że gameplaj jest wujowy, bo dzięki temu te wszystkie wstawki są króciutkie i nie przeszkadzają w docenianiu fabuły.


  • 0

#9 Stan Napisany 09 lutego 2019 - 16:08

Stan

    No.1

  • Forumowicze
  • 27 201 Postów:

U mnie jednak fabuła, gra może mieć legendarny gejmplej, ale jak nic mnie nie pociągnie do odkrywania tego świata to pierdolne ją w kąt, patrz gry od FROM z serii Soulz. Za to jeżeli gra ma świetną fabułę, a gejmplej trąci myszką, potrafię ją dociągnąć. Oczywiście najlepiej jak oba czynniki są świetne. 


  • 0

#10 xell Napisany 09 lutego 2019 - 16:11

xell

    Odziany w bursztyn

  • Forumowicze
  • 21 228 Postów:
Czasami gry mają kiepski gejmplej i kiepską fabułę (np. Metal Gear Solid), a ludzie z jakiegoś powodu w nie grają. Może więc w grach chodzi o coś jeszcze innego? :hmmm:
  • 0

#11 oranje Napisany 09 lutego 2019 - 16:17

oranje

    15-2-0

  • Forumowicze
  • 14 110 Postów:
Albo Bioshock ;)
  • 0

#12 Hellmans Napisany 09 lutego 2019 - 16:17

Hellmans

  • Forumowicze
  • 13 011 Postów:

Dla mnie liczy się gameplay, ale jak gra ma dobre story to mogę jej wiele wybaczyć.

 

 

 

 

 

 

 

Dlatego skończyłem Star Ocean IV :cf:


  • 0

#13 BeSOS Napisany 09 lutego 2019 - 16:54

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:
Zagłosowałem na gameplay ale zgadzam się z Pawlikiem. Czasem fabuła mną tak pozamiata że nawet prosty gameplay mi nie wadzi. Najlepszy przykład to chyba SOMA gdzie gameplay poprostu służy prowadzeniu fabuły. Może i daloby się tam dać więcej "gameplayu" ale czy jego "brak" mi przeszkadzał? NIE. Jeśli chłonę grę dla fabuły to jest to dla mnie poniekąd jej gameplay.

Inny przykład Virginia - zero gameplayu ale prezentacja, montaż, udźwiękowienie - za to pamiętam Virginię a nie za brak gameplayu.

To samo tyczy się masy innych gierek - Hellblade to jeden wielki experience - co z tego że nie ma drzewka rozwoju, statsów, głębokiej mechaniki podczas walki czy interakcji ze światem - who cares, skoro po napisach końcowych byłem pozamiatany.

Inne przykłady - czy TLOU ma zły gameplay? Bo fabularnie chyba dowiozło. To samo BioShock Infinite. Może zdefiniujmy najpierw czym jest wyjebany gameplay bo chyba każdy z nas inaczej by to określił. Dla Kazuo jest to wysoki poziom trudności i challengowanie go na każdym kroku a dla innego Szrota będzie to oranie w kilka online osób co samo z siebie robi ze średniego Destiny mesjasza.

Ten post był edytowany przez Jedyn dnia: 09 lutego 2019 - 16:55

  • 4

#14 Kazuo Napisany 10 lutego 2019 - 02:41

Kazuo

    ziomeczek Goofy'ego

  • Forumowicze
  • 18 498 Postów:

beton z Ciebie :( Muzyki słuchasz dla tekstów czy dla melodii? Filmy oglądasz dla fabuły czy dla klimatu? Książki czytasz dla rozrywki czy w celach intelektualnych? 

 

Gry to forma rozrywki audio video a w jakiej formie to już chyba zależy od konsumenta. 

 

Napisałem, że fabuła jest sprawą drugorzędną, a nie że nie ma w ogóle znaczenia. Potrafię docenić dobre story (patrz: Silent Hill 2 czy Mass Effect) i cieszę się kiedy wciąga i ma dobrze napisane postacie, ale nigdy, przenigdy kosztem gameplay'u. Fajny przykład z muzyką, bo analogicznie: spoko jeżeli słowa są ciekawe, natomiast jeżeli melodia jest zjebana, to najlepszy tekst takiej piosenki nie uratuje i nie sprawi, że będzie się jej dobrze słuchać. Pewnie dlatego kompletnie nie trawię crapów od Telltale Games (na szczęście już nigdy nie będę musiał :cf: ) albo tych wszystkich gierek symulatorów spaceru. Rozumiem, że są ludzie, którzy szukają w grach głównie takich "atrakcji", ale jak dla mnie takie produkcje mogłyby w ogóle nie istnieć. 


  • 1

#15 oranje Napisany 10 lutego 2019 - 03:07

oranje

    15-2-0

  • Forumowicze
  • 14 110 Postów:
Z muzyką jest trochę bardziej skomplikowane niż z grami. Mam wrażenie, że dobry gameplay jest bardziej uniwersalny niż dobra melodia. Mi taki behemoth może grać, a nawet się nie skrzywię, a taka muzyka grana na sunrise... Szkoda gadać. Współczuję Kołobrzeg.
  • 1

#16 BeSOS Napisany 10 lutego 2019 - 09:31

BeSOS

    RYJ

  • Forumowicze
  • 24 781 Postów:


beton z Ciebie :( Muzyki słuchasz dla tekstów czy dla melodii? Filmy oglądasz dla fabuły czy dla klimatu? Książki czytasz dla rozrywki czy w celach intelektualnych?

Gry to forma rozrywki audio video a w jakiej formie to już chyba zależy od konsumenta.

Napisałem, że fabuła jest sprawą drugorzędną, a nie że nie ma w ogóle znaczenia. Potrafię docenić dobre story (patrz: Silent Hill 2 czy Mass Effect) i cieszę się kiedy wciąga i ma dobrze napisane postacie, ale nigdy, przenigdy kosztem gameplay'u. Fajny przykład z muzyką, bo analogicznie: spoko jeżeli słowa są ciekawe, natomiast jeżeli melodia jest zjebana, to najlepszy tekst takiej piosenki nie uratuje i nie sprawi, że będzie się jej dobrze słuchać. Pewnie dlatego kompletnie nie trawię crapów od Telltale Games (na szczęście już nigdy nie będę musiał :cf: ) albo tych wszystkich gierek symulatorów spaceru. Rozumiem, że są ludzie, którzy szukają w grach głównie takich "atrakcji", ale jak dla mnie takie produkcje mogłyby w ogóle nie istnieć.
Po 1sze omylnie dałem plusa :olo:
Po drugie, podaj więcej przykładów gdzie gameplay jest słaby kosztem fabuły oprócz gier TT. Z drugiej strony smakował ci Detroit a tam gameplay jest równie crapiasty (fabuła też).

No i dobre przykłady gierek z fabuła - Silent 2 czy ME miały fabułę i dobry gameplay...w sumie ten plus niech będzie za to!

Ten post był edytowany przez Jedyn dnia: 10 lutego 2019 - 09:32

  • 0

#17 burnstein Napisany 10 lutego 2019 - 09:35

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 073 Postów:

(...)
Po drugie, podaj więcej przykładów gdzie gameplay jest słaby kosztem fabuły oprócz gier TT. (...)


RDR2 :cf:
  • 0

#18 Kazuo Napisany 10 lutego 2019 - 12:55

Kazuo

    ziomeczek Goofy'ego

  • Forumowicze
  • 18 498 Postów:

 

 

Po 1sze omylnie dałem plusa  :olo:
Po drugie, podaj więcej przykładów gdzie gameplay jest słaby kosztem fabuły oprócz gier TT. Z drugiej strony smakował ci Detroit a tam gameplay jest równie crapiasty (fabuła też).

No i dobre przykłady gierek z fabuła - Silent 2 czy ME miały fabułę i dobry gameplay...w sumie ten plus niech będzie za to!

 

 

W RDR2 nie grałem, ale z tego co pisze połowa forum można wywnioskować, że by tu pasował. Cała seria Uncharted (grafika, masa cut scenek, z których nic nie wynika i w ogóle ta cała "filmowość" i skrypty do których o wiele bardziej się przyłożono niż do tak oczywistej wydawałoby się rzeczy jak strzelanie). Life is Strange. MGS2 i 4. Hellblade. LA Noire. The Getaway.  Deadly Premonition, przy czym tu już nie jestem pewny czy gameplay jest ciulowy dlatego, że twórcy bardziej skupili się na story i klimacie czy po prostu dlatego, że nie potrafią robić dobrych gier. Detroit faktycznie mi smakował, ale to już pisałem nawet w recenzji, że tylko i wyłącznie jako film interaktywny, bo jako gra to jest gówno obesrane najgorszego sortu; może tak samo powinienem podchodzić do gier Telltale czy Life is Strange, tylko że one są gównem obesranym nawet gdybym potraktował je jako film. 

Ten post był edytowany przez Kazuo dnia: 10 lutego 2019 - 12:56

  • 0

#19 Tawotnica Napisany 10 lutego 2019 - 13:46

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:

Team Gameplay.  

 

Przed fabułą stawiam jeszcze świat gry. Dobry setting potrafi mi zrekompensować wiele wad, a w zalewie open-worldów jest jednym z kluczowych elementów przyciągających uwagę gracza. Dobrym przykładem jest tu Xenoblade X, które fabułę ma beznadziejną, a rozgrywkę jeszcze bardziej skomplikowaną niż w pierwsze Xeno, ale miejscówka to najlepiej wykonana obca planeta jaką kiedykolwiek miałem okazję zwiedzać. Skończyłem swego czasu Ryse, bo rzymiańskich gier jak kot napłakał. Forza Horizon 4, najwięcej contentu w serii, najepszy online etc. - mnie to nikogo, bo ja chcę do Australii, a nie do GB. Mniemam, że miejsce akcji to główny wabik serii Assassin's Creed. Przynajmniej Torq zawsze wspominał "pal licho gameplay, ja chcę sobie Paryż pozwiedzać!", ja nie grałem w żadną część. 

 

Art style, nawet podświadomie, ma olbrzymie znaczenie. Sam za często się łapię na tym, że zaczynam śledzić jakieś pseudo-artsy platformówki typu Gris czy wpadam w pułapki gier, które mają ambicję stanowić "experience!" jak Inside. Rayman Legends vs. New Super Mario Bros. to dobry przykład -  gry na zbliżonym do siebie poziomie, ale Ray swoim rysunkowym stylem wygrywa w retrospekcji prawie u każdego (w przeciwieństwie do recyclingu uprawianego przez NSMB). Myślę, że do szaty graficznej też przywiązuję większą wagę niż do fabuły, szczególnie przez to że ten element bardzo łatwo potrafi zainicjować zainteresowanie grą. 


  • 1

#20 Shinigami Napisany 10 lutego 2019 - 14:08

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 368 Postów:
Artstyle ma bardzo duże znaczenie, sam z miejsca skreślam gry utrzymane w estetyce pixelartu.
  • 0

#21 fingus Napisany 10 lutego 2019 - 14:21

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Błąd pierwszy - niejawna ankieta. Dlaczego nie mogę zobaczyć kto jak głosował? :yuno:
Drugi - zbytnie uproszczenie. Zarówno pod "gameplajem" jak i "fabuła" może kryć się wiele rzeczy, niektóre fajne, inne nie. Fabuła to i setting, i bohaterowie, i wątek. Przykładowo: dobry setting może mnie wciągnąć w grę o lichym gameplaju, co więcej - prawdopodobnie kiepski setting uniemożliwiłby mi grę w niby-tam-gameplajowo-fajnego sztosa. Do kiepskich wątków się przyzwyczaiłem, więc nie robi na mnie wrażenia, a porządni bohaterowie to fajna wisienka na torcie, których doceniam, ale jeśli reszta zawodzi, to nie zmuszą mnie do gry. Z kolei gameplaj to i eksploracja, i optymalizacja, i współzawodnictwo. Ducha współzawodnictwa nie czuję, ale lubię sobie pooptymalizować, choć chyba lepiej czuję się eksplorując. A można jeszcze grać dla towarzystwa (co niekiedy robię) albo doznań (grafika, muzyka). :dunno: Ludolodzy pewnie potrafią jeszcze sprawniej wskazać te podziały.

Ten post był edytowany przez fingus dnia: 10 lutego 2019 - 14:24

  • 0

#22 Tawotnica Napisany 10 lutego 2019 - 14:36

Tawotnica

    Samus Aran

  • Moderatorzy
  • 15 075 Postów:
@fingus

Kiedyś taka ankieta latała po sieci, zajmująca się motywacjami gracza:

https://apps.quantic...t/gamerprofile/

Wyniki nie powiedzą o tobie niczego, czego sam jeszcze nie wiesz, ale pomogą tę wiedzę zaszufladkować.
  • 0

#23 fingus Napisany 10 lutego 2019 - 14:41

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Wydaje mi się nawet, że był już podobny wątek na forum, ewentualnie dyskusja w jakimś innym. O ankietach internetowych, widzę chyba mamy podobne zdanie - powiedzą ci co najwyżej tyle, ile sam już o sobie wiesz. :olo:
  • 0

#24 Woroq Napisany 10 lutego 2019 - 14:43

Woroq

    The Ukulele Man

  • Reformatorzy
  • 5 667 Postów:
@fimgys, ten temat to troll :fp: :cf:

Ten post był edytowany przez Woroq dnia: 10 lutego 2019 - 14:43

  • 0

#25 fingus Napisany 10 lutego 2019 - 14:44

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 901 Postów:
Zalecasz zamknąć i zbanować założyciela? Da się zrobić. :hmmm:
  • 0

#26 bartezoo Napisany 11 lutego 2019 - 15:30

bartezoo

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 3 813 Postów:

Chcę dobrą fabułę to sobie kupuję książkę albo odpalam serial na Netflixie.


Co ostatnio widziałeś na netflixie z dobrą fabułą?
  • 0

#27 burnstein Napisany 11 lutego 2019 - 16:06

burnstein

    ostatni król forumka

  • Reformatorzy
  • 51 073 Postów:

Mnie bardziej interesuje jaką ostatnio dobrą ksiażkę przeczytał.


  • 1

#28 Kazuo Napisany 11 lutego 2019 - 19:28

Kazuo

    ziomeczek Goofy'ego

  • Forumowicze
  • 18 498 Postów:

 

Chcę dobrą fabułę to sobie kupuję książkę albo odpalam serial na Netflixie.


Co ostatnio widziałeś na netflixie z dobrą fabułą?

 

Stand-upy się liczą?


  • 0

#29 bartezoo Napisany 12 lutego 2019 - 13:57

bartezoo

    Big Boss

  • Forumowicze
  • 3 813 Postów:
Nie śmieszkuj tutaj tylko mów. Bo z tego co pamiętasz to oglądałeś jakieś titans od dc a przecież to fabularnie jest na poziomie jakiejś gównogierki bez fabuły.
  • 0

#30 vagrant3 Napisany 12 lutego 2019 - 14:01

vagrant3

    złoty członek

  • Forumowicze
  • 12 846 Postów:
jasne, że gameplay. po co komu fabuła w ścigałkach?
  • 0