Skocz do zawartości

Programowanie


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
3012 odpowiedzi na ten temat

#181 Kurzy Napisany 18 kwietnia 2010 - 22:26

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:

Poleci ktoś jakąś dobrą książkę dla n00ba o C#? Bazę już mniej więcej mam, teraz czas zabrać się za pisanie progsa do jej obsługi, z C# nie miałem jeszcze styczności. C++ ogarniam podstawy, Jave liznąłem jakby to miało jakieś znaczenie.


Język C# i platforma .NET 3.5 PWN ;p
  • 0

#182 Gość_Zero_* Napisany 09 maja 2010 - 20:49

Gość_Zero_*
  • Goście
Wysłali mi z heliona za darmo, nawet nie otwierałem bo mnie to nie interesuję i nie mam czasu - to sprzedaje, pomyślałem że może się ktoś skusi ;)

100 sposobow na php
http://allegro.pl/it...owa_okazja.html
  • 0

#183 Blizzard Beast Napisany 13 maja 2010 - 22:27

Blizzard Beast

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 4 576 Postów:
 

C# jest po prostu dużo bardziej do przodu jeśli chodzi o ficzery języka, ma propercje, delegacje, zdarzenia, dobrze zrobione domknięcia i typy generyczne, ma przydatny mechanizm klas częściowych i pseudo-kontynuacje (yield) i wszystko to co wniosła wersja 3 języka, a czego Java nie będzie mieć jeszcze długo: metody rozszerzające, typy anonimowe, lambda wyrażenia do skróconej notacji delegacji i zbudowany na bazie tego LINQ.



No to po co ja się produkowałem odpowiadając na poprzedni akapit. :] Jak dla mnie to są kolosalne różnice.


Ale to chyba nie jest konkretnie zaleta C#, tylko samej specyfikacji CLS...
  • 0

#184 Ryan Napisany 14 maja 2010 - 01:44

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

Ale to chyba nie jest konkretnie zaleta C#, tylko samej specyfikacji CLS...

Chodzi Ci o CLR? Nie znam się, ale z tego co rozumiem jedynie wycinek z tego, co jest dostępne w C#, jest standardem, który pojawia się we wszystkich językach platformy.
  • 0

#185 Blizzard Beast Napisany 14 maja 2010 - 11:36

Blizzard Beast

    N+ Crew

  • Forumowicze
  • 4 576 Postów:
Chodzi mi o Common Language Specification, czyli kontrakt, którego warunki powodują, że język jest kompilowalny do CIL, a więc kompatybilny z CLR. Nie wiem jak wszystkie ficzery, ale z tego co pisał Torq314, rzeczy takie jak propercje, delegacje, zdarzenia, typy generyczne, klasy częściowe czy LINQ ma także choćby VB.NET. Wydaje mi się, że jeśli można bez problemu przekonwertować jeden język na drugi, to sugeruje, że resztę ficzerów także ma (zwłaszcza, jeśli praktycznie KAŻDA dokumentacja/książka sugeruje, że wybór języka jest tylko "lifestyle choice" i nie ma wpływu na to, co da się zrobić, przynajmniej między tymi dwoma).

Nie wiem jak z resztą tego, ale kilka na pewno jest jeszcze takich, o których można powiedzieć funkcjonalnie "podobne". Co generalnie w dotnecie jest słowem o nieco innym znaczeniu niż poza nim, jeśli i tak wszystko kończy żywot po kompilacji jako ten sam IL.


  • 0

#186 Ryan Napisany 14 maja 2010 - 11:50

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
A, to tak się nazywało. :) No tak tak jak mówię - o ile wiem CLS to takie minimum, które implementuje każdy język (IronPython i temu podobne). Ale można mieć więcej. VB.NET akurat to taka pokraka którą MS stara się jak najbardziej upodobnić funkcjonalnie do C#.
  • 0

#187 torq314 Napisany 15 maja 2010 - 11:57

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 513 Postów:

 Ale to chyba nie jest konkretnie zaleta C#, tylko samej specyfikacji CLS...


nie wszystkie z wymienionych rzeczy przynależą do CLS.

na przykład:

- CLS przewiduje propercje w postaci metod get_XXX, set_XXX, a C# ma propercje takie jakie ma (czyli 1st class, a nie przez metody).
- CLS nie przewiduje extension methods
- CLS nie przewiduje partial classes
- interfejsy CLS nie przewidują możliwości specyfikowania indekserów, w C# można (to z uwagi na sposób implementacji indekserów)

itd, itp.

oczywiście jest tak że CLS jest dobrą platformą porozumienia odległych od siebie języków, ale nie należy zapominać że natury programowania obiektowego, funkcjonalnego i deklaratywnego są od siebie mocno odległe. mimo to CLR jest wystarczająco pojemny żeby wszystkie te paradygmaty pomieścić.

poza tym jeszcze jedno - CLS to tylko zbiór ogólnych wytycznych zapewniających współpracę jezyków. nikt nikomu nie broni zaprojektować języka niezgodnego z CLS, a mimo to kompilowalnego do CLR. przykładem Sml.NET, który nawet miał własną implementację string, niekompatybilną z .NETową, bo chciano zachować semantykę stringów funkcjonalnych.
  • 0

#188 Ryan Napisany 15 maja 2010 - 13:12

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Czyli coś mi się poprawnie kołatało z tyłu głowy. ;) AFAIK jest też coś z intami ze znakiem i bez - C# obsługuje oba typy, CLS tylko jeden z nich (kompletnie nie pamiętam który). Generalnie IMO CLS nikogo, kto nie pisze własnego języka. Najniżej jak warto schodzić programując to czytanie MSIL (a i to sporadycznie).
  • 0

#189 torq314 Napisany 15 maja 2010 - 13:35

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 513 Postów:

Generalnie IMO CLS nikogo, kto nie pisze własnego języka.


tak. i nawet wtedy specyfikacja określa tylko co musisz mieć, żeby Twój język bez stresu współpracował z innymi (interoperability).

jeżeli masz fantazję zrobić jezyk np. bez tablic, to nadal z Twojego kodu będziesz mógł wołać inne assemblies, tylko będziesz miał problem gdy w sygnaturach pojawia się tablice.

to troche prawda, ze CLS daje fajną podbudowę dla dojrzałego jezyka, ale C# wnosi mnóstwo fajnych konstrukcji i cukru syntaktycznego powyżej poziomu CLS (przykładowo: yield, linq, lambda wyrażenia, typy anonimowe itd.itp).

http://msdn.microsof...7h3(VS.71).aspx
  • 0

#190 Gość_Zero_* Napisany 14 sierpnia 2010 - 20:46

Gość_Zero_*
  • Goście
Pytanie C#.

Mam bazę danych składającą się z trzech tabel, chce zapytaniem LINQ wyciągnąć poszczególne tabele i wyświetlić je w DataGridView. Da się to zrobić? Dane wyciągam i się normalnie wyświetlają w MessageBoxie, tyle tylko że nie mogę (albo się nie da) skonwertować ich na taki format by wyrzuciło je na DataGridView. Ew. jakieś inne sposoby by w DGV wyrzucić określone kolumny z kilku połączonych ze sobą tabel.
  • 0

#191 torq314 Napisany 14 sierpnia 2010 - 20:54

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 513 Postów:
zrobić projekcję na typ anonimowy, np.:

dataContext.Orders
.Select( o =>
new { Name = o.Name, ParentName = o.Parent.Name } );

szybciej odpowiem jak wrzucisz mi PM. tu nie zaglądam co 5 minut.
  • 0

#192 Kurzy Napisany 07 września 2010 - 20:53

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
Czy ktoś zna zasadę działa google translate mapuje adres bez przeładowania(zmienia go)?
  • 0

#193 torq314 Napisany 07 września 2010 - 21:11

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 513 Postów:
wczytuje całą docelową stronę, tłumaczy, podmienia linki.

"bez przeładowania" czego?
  • 0

#194 Kurzy Napisany 07 września 2010 - 21:20

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
bez widocznego zapytania do serwera czyli przeładowania. Ok rozumiem - ajax aplikacja klienta która komunikuje się z serwerem ale ten adres mnie zagiął jak się zmienia razem z wpisywaniem do okienka.
  • 0

#195 Ryan Napisany 07 września 2010 - 21:24

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Kurzy, napisz porządnie pytanie, pełnym zdaniem i podaj przykład (link albo screen), albo spływaj.
  • 0

#196 Kurzy Napisany 07 września 2010 - 21:26

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
http://translate.google.pl

i spływam ;p
  • 0

#197 Ryan Napisany 07 września 2010 - 21:35

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
To hash-address, czyli tak na serio zmienia się wyłącznie odwołanie do kotwicy na stronie a nie adres strony. Dlatego cała strona się nie przeładowuje.
  • 0

#198 ACZ Napisany 07 września 2010 - 21:46

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 205 Postów:

Czy ktoś zna zasadę działa google translate mapuje adres bez przeładowania(zmienia go)?

Ja pie*dole co za zdanie... :fp:
  • 0

#199 Kurzy Napisany 07 września 2010 - 21:48

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
teraz jak to czytam też mi się chcę :facepalm: i :lol: :lol:
  • 0

#200 Danteusz Napisany 07 września 2010 - 22:06

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 895 Postów:

To hash-address, czyli tak na serio zmienia się wyłącznie odwołanie do kotwicy na stronie a nie adres strony. Dlatego cała strona się nie przeładowuje.

Co to kotwica?
  • 0

#201 Ryan Napisany 07 września 2010 - 22:13

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Anchor. <a>. Duh!
  • 0

#202 ACZ Napisany 07 września 2010 - 22:17

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 205 Postów:

Co to kotwica?

OLO, programista i nie wie co to kotwica. Chodzi o samo okienko z tekstem.
  • 0

#203 Danteusz Napisany 07 września 2010 - 22:24

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 895 Postów:
Nie jestem webmasterem
  • 0

#204 Ryan Napisany 07 września 2010 - 22:26

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:

OLO, programista i nie wie co to kotwica. Chodzi o samo okienko z tekstem.

Coooooooooooooooooooooo? :D :D :D
  • 0

#205 Danteusz Napisany 07 września 2010 - 22:43

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 895 Postów:
Teraz się pofatygowałem sprawdzić, przecież używałem tego dziesiątki razy w postaci <a href="url">Link text</a> :)
  • 0

#206 Ryan Napisany 07 września 2010 - 23:36

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
No i myślisz, że od czego jest to a w tagu?
  • 0

#207 Danteusz Napisany 08 września 2010 - 08:12

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 895 Postów:
Teraz już wiem, nie skojarzyłem ;)
  • 0

#208 Kurzy Napisany 08 września 2010 - 08:17

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
Też nie pamiętałem co to kotwica :P Ale jest po haszu czyli ni <a href> tylko <a name> ale sposobu jak to javascript czyta i mapuje i tak nei znam :foch:
  • 0

#209 Ryan Napisany 08 września 2010 - 14:37

Ryan

    Dominik D.

  • Administratorzy
  • 32 571 Postów:
Trochę nie tak działają href i name. ;) To, ze masz hash w adresie nie oznacza, że gdzieś jest A name. Zresztą dokładnie NIE o to chodzi w hash adresach. Chodzi w nich o to, żeby wiele różnych adresów kierowało do jednej strony, która na podstawie hasha w adresie renderuje dynamicznie inny content. Gdyby na stronie pojawił się element z name takim jak to po hashu, to przewinęłaby się strona, a nie o to przecież przy tłumaczeniu chodzi.
  • 0

#210 Kurzy Napisany 08 września 2010 - 14:54

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 973 Postów:
No wiem Ryan co robią a name a co robią na google.translate ale powiedz mi też jak się taki content czyta ?;]
  • 0