Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mother 3

Brownie Brown HAL Laboratory Nintendo GBA

 • Zaloguj się by odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Likensmart Napisany 11 lipiec 2019 - 13:06

Likensmart

  Rikimaru

 • Forumowicze
 • 550 Postów:

ySxAB70.png

 
Już od wielu, wielu lat fani Mothera na zachodzie pragną angielskiej lokalizacji tej części, czekając kiedy to Nintendo w końcu ją zapowie. Fani oczywiście wzięli sprawy w swoje ręce i już dawno gra została profesjonalnie przetłumaczona, ale trzeba zadać sobie pytanie, co spowodowało, że do tej pory wydana w 2006 roku w Japonii Mother 3 nie doczekała się oficjalnego angielskiego wydania? Potencjalna kiepska sprzedaż? Mała popularność serii? No nie, Mother 1 i 2 przecież wyszły na zachodzie jako Earthbound Beginnings i Earthbound.
 
W tym temacie przybliżę kilka przemyśleń na temat Mother 3 i podam istotne szczegóły dla których nigdy nie opuściła Japonii, oraz kilka ciekawostek. Gierka dla dzieci jak widać nie dla wszystkich, bo pod tą na pierwszy rzut oka kolorową oprawą kryją się kontrowersyjne momenty. I to wszystko upchnięte na konsolce GBA przeznaczonej gównie dla dzieciaczków.
 
Będą duże spoilery
 
Mother 3 jest sequelem Earthbound (Mother 2) nie bezpośrednim, a dziejącym się stulecia po drugiej części. Gra została podzielona na chaptery. Każdy przypisany konkretnym postaciom, którymi pokierujemy.
 
Teraz nieco fabuły. Będzie to streszczenie pierwszego Chapteru.
 
Główny bohater to dzieciak Lucas, który żyje razem ze swoją rodziną, ojcem Flintem, matką Hinawą, dziadkiem Aleciem na wyspie, w wiosce zwanej Tazmily. Lucas ma również nieco starszego brata Clausa. Mieszkańcy wiodą beztroskie życie wśród natury do czasu gdy niespodziewanie pojawiają się kosmici w świńskich maskach i zaczynają siać spustoszenie na spokojnej wyspie.
 
Pierwsze co robią to podpalają las. Flint obędący w innej części wyspy zostaje poinformowany o całej sytuacji i o tym, że jego żona i synowie zaginęły. To jako nim na początku kierujemy.
 
W dalszej części gry Flint dokonuje szokującego odkrycia. Świniaki w maskach robią chimery z zamieszkujących wyspę zwierząt. Przekształcając je w pół automaty.
 

Tg5kODL.jpg

 

To jeden z pierwszych bossów Reconstructed Caribou

 

QeKOslK.jpg

 
Po walce z mechanicznym reniferem Flint znajduje w notatniku pozostawionym przez jednego ze świniaków informację, że zwykłe zwierzęta są słabe i bezużyteczne i trzeba je wzmocnić. Tutaj zaczynają się pierwsze próby eksperymentów nad zwierzętami. Potem Flint w końcu odnajduje swoich synów Lucasa i Clausa. Niestety jego żony Hinawy tam nie ma. Jeden z mieszkańców zawiadamia Flinta, że jego żona nie żyje. Mieszkaniec znalazł kieł Drago dinozauro-podobnego stworzenia, który był wbity w serce Hinawy.
 
Flint traci zmysły, bierze konar z ogniska i atakuje nim niektórych mieszkańców. Potem sam zostaje znokautowany i  budzi się na drugi dzień...
 

UHMyH67.jpg


… w areszcie. Tym samym staje się pierwszą osobą na wyspie, która do niego trafia.


TpGeRZc.jpg


Po wydostaniu się z więzienia dzięki pomocy Clausa, Flint Spieszy na pogrzeb swojej żony.

 

QCbbtXg.jpg


Potem dowiaduje się od Lucasa, że jego brat Claus poszedł zemścić się na Drago za śmierć swojej matki. Oczywiście Claus znowu gdzieś zaginął.
 

Tt7T0nu.jpg


Flint znajduje Drago, ale tym razem zmodyfikowanego, z robotycznym ciałem. Po walce chce go dobić jego własnym kłem, jednak pojawia się mały Drago i Flint ostateczne rezygnuje ze zgładzenia bestii, gdyż śmierć nie zwróci życia Hinawy. Tak kończy się pierwszy Chapter gry. Pogrzebem, smutkiem i bezsilnością Flinta.
 
W dalszej części gry pojawiają się zlepki różnych zmodyfikowanych eksperymentów jak np. małpy z głowami morsów, strusie z tułowiem słonia, rekiny z nogami kangura i inne tego typu eksponaty:
 

1ziUQE9.jpg

 
W grze znajdują się również tajne laboratoria z zakonserwowanymi zwierzętami i ludźmi przeznaczonymi do badań.
 

Tj0MNSp.jpg


A także samymi mózgami zwierząt i ludzi:


93OhO0J.jpg


O ile powyższe przykłady nie stanowią raczej bariery w wydaniu gry tak te już mogą mieć na to wpływ: W grze napotykamy tak zwanych Magypsies. Ich imiona to: Aeolia, Doria, Ionia, Locria, Lydia, Mixolydia, Phrygia.
 
Jest to grupa, którą wszyscy określają w grze jako coś co nie jest ani zwierzęciem ani człowiekiem, ani mężczyzną ani kobietą. Są to po prostu transy. Żyją w ukryciu i na wygnaniu od setek lat. Są w grze czymś jak np. mędrcy w Zeldzie i są nieśmiertelni.
 

HUsHAzJ.jpg


A tutaj ich theme:
https://www.youtube....h?v=mfucAiz31P4
 
Jeden z Magypsich uczy nawet Lucasa jednej umiejętności PK o nazwie PK Love. Musimy pójść i zanurzyć się z nim w gorącym źródle.
 

dYorpdQ.jpg

Vy7oIZG.jpg


o78zVBm.jpg


To byli Magypsies, odgrywają potem istotną rolę dla fabuły.
 
A co powiecie na araba imieniem Fassad, który w Chapter 3 na waszych oczach pieści prądem małą bezbronną małpkę za każdym razem gdy ona go nie posłucha? Jest zniewolona specjalną obrożą, która jest pod napięciem. Cały czas jej ubliżając.
 

5HZ2epv.jpg


To właśnie nią sterujemy w trzecim chapterze, a Fassad chodzi za nami i nas pilnuje. Jeśli pójdziemy małpą w złe miejsce lub nie wykonamy jego polecenia to bzzzt dostaniemy prądem. Fassad to jest ciekawa postać to co później się z nim dzieje jest genialne. On później do nas wróci, ale w jakim stylu:
 

 

gLDNLvu.jpg

 
W kolejnych chapterach musimy naćpać się grzybów, które wywołują u nas halucynacje co kojarzyć się może z drug use.
 

16Gbp6h.jpg

 
Maszyna, która dostarcza tlen pod wodą. Żeby go dostarczyć musi nas pocałować. Oczywiście to nie żadna mała syrenka tylko koleś dający buziaczka
 

x73tHLt.jpg


W grze jest równie jedna postać Indianina, który skojarzyć się może amerykańcom z black facem.
Nie jest istotną postacią dla gry, daje nam co najwyżej kilka porad.
 
Co można jeszcze dodać na pewno w grze pojawia się kilka ścieżek dźwiękowych do których trzeba by nabyć dodatkowe licencje, remiksy muzyki godzilli i nawet starej kreskówki Batmana z 1968
 

batman

 

godzilla

 
Nawet jeśli Mother 3 ukazałaby się na zachodzie to z pewnością będzie pocięta lub zmieniona co sprawi, że zatraci całą zwoją magię. Bo to wszystko jest wplecione w jej fabułę i estetykę. Tak ma po prostu być. Dlatego kto chce w nią zagrać niech bierze fanowskie tłumaczenie i emu. Albo jak posiada GBA lub DS niech sprawi sobie taki oto nieoficjalny cart z angielskim tłumaczeniem.
 

uqpDC7B.jpg

 
Nie ma sensu czekać bo prędzej zostaniecie starcami. Innej możliwości grania w zrozumiałą wersję nie ma i raczej nie będzie.
 
Zostaje nam jeszcze Reggie Fils-Aimé. Sądzę, że w głębi ta gra to takie brzemię Reggiego. Fani od lat go o nią męczyli, a on się zawsze wymigiwał, że aż już w końcu się poddał i nawet z posadki rezygnował hehe.
 

f6mwdFc.jpg

 
Tym tematem chciałem również zachęcić jeszcze nieprzekonanych do tej najbardziej pożądanej części z trylogii Mothera.
 
A zagrać warto. Gra gameplayowo nie straciła nic. Pozbyła się również niektórych archaizmów poprzedniczek co sprawia, że jest najprzystępniejszą z trylogii. Wprowadzono też system combosów, opartych na rytmie, jak go dobrze wyczujemy podczas walki, możemy zadać przeciwnikowi masakryczne obrażenia.
 
Na koniec jeszcze kilka ciekawostek bo Mother 3 miał niełatwą historię developingu.
Zaczął na Nintendo 64, jako Mother/Earthbound  64. Gra była skończona chyba w około 60% lecz została skasowana i potem wylądowała na GBA.
 
Trailer z wersji na Nintendo 64. 
https://www.youtube.com/watch?v=6pcd9VnnXSQ
 
Niewiele osób miało okazję zagrać w demo z japońskich targów z 1999 roku. Ci co zagrali muszą się czuć teraz wyjątkowo. Z bety został jedynie trailer, screeny, concepty postaci i kilka urywek gameplayu.
 
Screeny z n64:
https://i.imgur.com/41hzHcJ.jpg
 
 
Krótki gameplay
https://youtu.be/CooiVXOz52U
 
Pojawiła się też gdzieś wzmianka o mitycznym kartridżu z demem gry z tamtego okresu. To prawdopodobnie jest ten święty gral:
 

bW7ol4A.jpg


Ten post był edytowany przez Tawotnica dnia: 11 lipiec 2019 - 13:14

 • 3

#2 Tawotnica Napisany 11 lipiec 2019 - 13:13

Tawotnica

  Samus Aran

 • Moderatorzy
 • 13020 Postów:
ciągle czekam na oficjalne tłumaczenie i wydanie w Europie. Gdyby WiiU odniosło sukces pewnie byśmy już mieli na dawno na VC :<
 • 0

#3 burnstein Napisany 11 lipiec 2019 - 13:17

burnstein

  ostatni król forumka

 • Reformatorzy
 • 46085 Postów:

O, całkiem zapomniałem o tym crapie, kiedyś trochę pograłem na PC, ale na PC to tak po zwierzęcemu wiec nie skończyłem, ale na takim Polystation Klazik :hmmm:


 • 0

#4 Likensmart Napisany 11 lipiec 2019 - 17:09

Likensmart

  Rikimaru

 • Forumowicze
 • 550 Postów:

Switch odniósł już taki sukces, że spokojnie mogliby na niego wydać M3, a nie wydali


 • 0

#5 Tawotnica Napisany 11 lipiec 2019 - 17:13

Tawotnica

  Samus Aran

 • Moderatorzy
 • 13020 Postów:

Switch odniósł już taki sukces, że spokojnie mogliby na niego wydać M3, a nie wydali


ale Switch nie ma Virtual Console. Miałem na myśli, że wydali na WiiU Earthbound i Earthbound: Beginnings. Logicznym następnym ruchem byłoby Earthbound 3. Tyle, że po WiiU cały koncept VC porzucili na rzecz Nintendo Switch Online, co do którego nie żywię dużych nadziei, że dostanie kiedykolwiek gierki z GBA.
 • 0

#6 Likensmart Napisany 11 lipiec 2019 - 17:34

Likensmart

  Rikimaru

 • Forumowicze
 • 550 Postów:

Mogą wrzucić roma do e-shopu jak mario to żaden problem. Nie wiem po co zrezygnowali z tej VC tym samym rezygnując z dodatkowego zarobku, no geniusze można tylko wzruszyć ramionami

 

Ciekawe czy to by się uchowało w zachodniej wersji

 

36Gqj0H.png


 • 0Inne z tagami: