Skocz do zawartości

Zdjęcie

Komputery Z Jabłuszkiem


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
2758 odpowiedzi na ten temat

#2551 Danteusz Napisany 09 czerwca 2021 - 22:50

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:

dysku C z folderami...

Istnienie dysku o nazwie C dobrze obrazuje czemu ludzie wolą Maka…
  • 0

#2552 Kurzy Napisany 09 czerwca 2021 - 22:53

Kurzy

    DANGA!

  • Forumowicze
  • 15 970 Postów:

Terminal i komendy ls, cd, find, grep, mv, cp. Czego wam więcej potrzeba?


  • 0

#2553 Daddy Napisany 09 czerwca 2021 - 23:06

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 951 Postów:

 

dysku C z folderami...

Istnienie dysku o nazwie C dobrze obrazuje czemu ludzie wolą Maka…

 

Przepraszam, nie rozumiem, do czego pijesz. Że w Maku nie ma dysków sensie Windowsowym? Dla mnie to był skrót myśliwy do faktu, że szukałem na kompie w sklepie czegoś, co przypomina zarządzanie plikami na modłę Wina i, nomen omen, nie znalazłem.


  • 0

#2554 Danteusz Napisany 09 czerwca 2021 - 23:15

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:
Wiesz czemu C, a nie D, H albo Ź?
  • 0

#2555 Hellmans Napisany 09 czerwca 2021 - 23:16

Hellmans

  • Forumowicze
  • 13 013 Postów:

Posłużę slajdem z prezentacji marcana z console hacking:

 

jnCgtEO.jpg

 

 


  • 0

#2556 Daddy Napisany 09 czerwca 2021 - 23:19

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 951 Postów:

Wiesz czemu C, a nie D, H albo Ź?

Chyba kiedyś słyszałem/czytałem, ale nie pamiętam :(

 

ED. Właśnie, przypomniałem sobie internetem. Bo dyskietki.


Ten post był edytowany przez Daddy dnia: 09 czerwca 2021 - 23:20

  • 0

#2557 Schrodinger Napisany 09 czerwca 2021 - 23:46

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

kusi ten M1 ale chętniej bym przygarnął iPada nawet PRO gdyby latał na macOS wierzę że w końcu wyprze to Aira 


  • 0

#2558 Cudak Napisany 15 czerwca 2021 - 19:59

Cudak

    cześć

  • Forumowicze
  • 25 980 Postów:

Nie wiem kto wymyślił ten toolbar który się dostosowuje do aktualnie otwartej aplikacji, ale to jedna z lepszych rzeczy z jakimi miałem do czynienia. Oczywiście najpierw było sporo wyklinania w stylu "kurea gdzie są ustawienia tutaj kurrrr no muszę coś zmie aaaa tutaj są o chuj". 

 

Nauka nowego systemu i odkrywanie nowych rzeczy to przyjemniejsza sprawa niż przypuszczałem. :olo:


  • 0

#2559 Danteusz Napisany 15 czerwca 2021 - 21:20

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:

Nie wiem kto wymyślił ten toolbar który się dostosowuje do aktualnie otwartej aplikacji,

Apple w 1984 :olo:
  • 0

#2560 Danteusz Napisany 21 czerwca 2021 - 06:33

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:


Wiesz czemu C, a nie D, H albo Ź?

Chyba kiedyś słyszałem/czytałem, ale nie pamiętam :(

ED. Właśnie, przypomniałem sobie internetem. Bo dyskietki.
Wracając do dyskusji, tu jest artykuł o warstwach UI w Windowsie:
https://ntdotdev.wor...-in-windows-10/
MS nie potrafi pozbyć się starych technologii, przez co jak się nie używa Windowsa od 20 lat to co chwile trafia się na pułapki w interfejsie które wyglądają i działają inaczej niż to co się zna, przez co trzeba się uczyć ich obsługi. W Maku jest wszystko spójne, dzięki czemu znacznie łatwiej jest się odnaleźć w systemie.
  • 0

#2561 torq314 Napisany 21 czerwca 2021 - 07:34

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 493 Postów:

MS nie potrafi pozbyć się starych technologii

 
czy mak ma tak że w każdej dużej nowej wersji systemu wszystkie aplikacje są przepisane na nowo? nie ma żadnej, ani to jednej nawet aplikacji która jest taka sama w wersji systemu X i X + 1?

przez co jak się nie używa Windowsa od 20 lat to co chwile trafia się na pułapki w interfejsie które wyglądają i działają inaczej niż to co się zna


umówmy się, że ludzi którzy "nie używają Windowsa od 20 lat" można na palcach jednej ręki policzyć.

to że jakis element UI działa tak samo w kolejnych wersjach systemu to jest akurat zaleta. ludzi którzy używają Windowsa od 20 lat jest bowiem ogromna, przeważająca większość.

a UX to również szacunek dla doświadczenia użytkownika, a niekoniecznie "przede wszystkim spójność". to właśnie wtedy kiedy na siłę próbowano "ujednolicać", wprowadzano największy burdel (e.g. dodanie ribbonowego menu na wzór office do aplikacji systemowych).

system jest po prostu za duży, żeby tak sobie siąść i wszystkie elementy UI wymienić na raz (przede wszystkim: nie wiadomo po co).
  • 0

#2562 Daddy Napisany 21 czerwca 2021 - 07:47

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 951 Postów:

Dla mnie system organizacji plików w Windowsie - mimo że historycznie archaiczny - jest bardzo naturalny i nie mam z nim problemu. Nie twierdzę, że w Maku jest gorzej - trudno mi porównywać, skoro go praktycznie nie znam.

 

Natomiast w kwestii mojego kolejnego laptopa do pracy, po rozmowie z kilkoma użytkownikami Maka i Wina uznałem, że dla moich konkretnych potrzeb Mak jednak nie będzie lepszym rozwiązaniem niż Win.


  • 0

#2563 Danteusz Napisany 21 czerwca 2021 - 14:22

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:
torq, sprawdziłbym się w MS :olo: Nie trzeba przepisywać apek na Maka, co roku, ale jak robili przejścia z Carbon (Mac przed OS X) czy 32->64 bity to dali 3-4 lata kompatybilności, a potem wywalają stare API i nie ma że boli.

Zdajesz sobie sprawę że cześć użytkowników Windowsa 20 lat temu była dopiero w planach swoich rodziców? Zachowanie spójności jest OK, ale MS tego nie robi, dowala kolejne systemy UI na górę obecnych, robiąc niesamowity burdel w całym systemie, przykład którego sam podałeś. Użytkownicy Windowsa muszą się co chwilę uczyć zupełnie innych paradygmatów, po czym MS robi zwrot o 180 stopni, porzucając swój najnowszy pomysł. Zgadzam się tylko co do kwestii problemu z przepisaniem systemu, 20 lat zaniedbań nie da się łatwo naprawić

Daddy, żaden system plików nie jest naturalny, bo nie ma odpowiednika w rzeczywistości. Jeśli chodzi o strukturę oba systemy mają podobną, tylko na Maku UI Findera jest lepsze niż Eksplorator Windows. No i nie ma głupot z przeszłości typu limit znaków w długości ścieżki
  • 0

#2564 torq314 Napisany 21 czerwca 2021 - 14:45

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 493 Postów:

dowala kolejne systemy UI na górę obecnych


API do UI są dwa, Win32 z kontrolkami (zasadniczo z 1985) i WPF z kontrolkami (z 2007). Do każdego możesz dopisywać własne kontrolki.

to co tam nazywa ten gość "layers" (a co chyba za nim powtarzasz) to są raczej pomysły na kontrolki. to że następują po sobie to raczej nie upoważna do nazywania tego "warstwami".

akurat to że w Windows sporo API jest starych i działa to nie jest wada i trudno obronić tezę że jest. to jest ogromna zaleta. skompilowany program z 1990 do dziś ma szansę zadziałać, bo zobaczy to samo API w warstwie użytkownika.

a to że funkcje API wewnętrznie inaczej działają, to jest właśnie kwestia rozwoju systemu, plus wiadomo że są nowe API. odcinanie starych API powoduje że starsze programy przestają działać, tak można się zachować w systemie dla geeków a nie w systemie dla Pani Grażynki z kadr ;)

Przykładowo: jest jakaś funkcja CreateFile, wiadomo do czego służy, lata po jej wprowadzeniu OS dostaje nowy system plików, funkcja CreateFile nagle robi 100 rzeczy więcej bo system plików dostał uprawnienia, któych wcześniej nie było, ale podstawowe wywołania są nadal takie same.

Windows to w zasadzie rodzina systemów, nawet jądro przecież przepisano od zera w którymś momencie, które dla uzytkownika wystawiają tę samą warstwę API.
  • 1

#2565 Danteusz Napisany 21 czerwca 2021 - 15:43

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:
Jeszcze było API do apek w stylu Metro, WinRT czy jak to się zwało. Właśnie o te „layers” chodzi, czyli o części API potrzebne do tworzenia GUI, tutaj MS zawala na całej linii w kwestii pozbycia się staroci. API do rzeczy typu obsługa plików powinno być możliwie stabilne, u Apple takie rzeczy też często mają korzenie w latach 80.
  • 0

#2566 torq314 Napisany 21 czerwca 2021 - 15:49

torq314

    Buddhabrot

  • Forumowicze
  • 24 493 Postów:

Jeszcze było API do apek w stylu Metro, WinRT czy jak to się zwało. Właśnie o te „layers” chodzi, czyli o części API potrzebne do tworzenia GUI, tutaj MS zawala na całej linii w kwestii pozbycia się staroci. API do rzeczy typu obsługa plików powinno być możliwie stabilne, u Apple takie rzeczy też często mają korzenie w latach 80.

 
to właśnie WPF, te nazwy kodowe z bety wyszły potem z obiegu.
  • 0

#2567 lukaszSA Napisany 21 czerwca 2021 - 15:57

lukaszSA

    Overall expert

  • Forumowicze
  • 28 953 Postów:
Intuicyjność interfejsu to kwestia przyzwyczajenia. Dla mnie intuicyjne jest KDE a siedząc na windowsie googluje jak zmienić tapetę
  • 1

#2568 xell Napisany 21 czerwca 2021 - 20:40

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:

torq, sprawdziłbym się w MS :olo: Nie trzeba przepisywać apek na Maka, co roku, ale jak robili przejścia z Carbon (Mac przed OS X) czy 32->64 bity to dali 3-4 lata kompatybilności, a potem wywalają stare API i nie ma że boli.

Apple może sobie pozwolić na autorytarne podejście, ale teź to podejście zawsze będzie ograniczać ich maksymalny udział w rynku, część użytkowników podpasuje się pod OS, część wymaga, żeby OS podpasował się do nich (albo ew. żeby nie zabierać im funkcjonalności, która już jest).

 

Pewnie by się przydało trochę archaicznego syfu wyrzucić, nie ze względów estetycznych, ale dla wydajności i czasu pracy na baterii, no zobaczymy jaką formę będzie mieć ostatecznie Windows 11.


  • 0

#2569 Hellmans Napisany 21 czerwca 2021 - 20:47

Hellmans

  • Forumowicze
  • 13 013 Postów:

Ale się rozpędziliście, Dediemu pewnie chodziło że jednak potrzebuje komputera z przynajmniej jednym normalnym portem USB :cf:


  • 2

#2570 Daddy Napisany 21 czerwca 2021 - 21:48

Daddy

    idiosyncratic idiot

  • Moderatorzy
  • 31 951 Postów:

Umiem w przejściówki, adaptery!


  • 0

#2571 xell Napisany 18 października 2021 - 22:41

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:

 

Nowe czipy super sprawa mmmmm. Trochę beka, że reklamują powrót klawiszy funkcyjnych, pamiętam jak się w tym temacie z touchbara śmiałem i jak go applezjeby broniły.


  • 0

#2572 Schrodinger Napisany 18 października 2021 - 23:03

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:
Tak było
  • 0

#2573 Cudak Napisany 18 października 2021 - 23:04

Cudak

    cześć

  • Forumowicze
  • 25 980 Postów:

Flex Apple kiedy wrzucają z powrotem ficzery które wyjebali to jedna z lepszych rzeczy na tym pokazie, najpierw klawisze funkcyjne, a potem były porty. :cf:


  • 0

#2574 Hellmans Napisany 19 października 2021 - 10:31

Hellmans

  • Forumowicze
  • 13 013 Postów:

Pełnowymiarowe HDMI? Co dalej dorzucą USB-A? :hihi:


  • 0

#2575 xell Napisany 19 października 2021 - 11:10

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:

Apple wychodzi użytkownikom naprzeciw, a nie próbuje zmienić standardowe workflow w różnych branżach. Świat jest w szoku. Ponoć nawet pracuje, żeby magic mouse w przyszłości nie było takim śmierdzącym ????


  • 0

#2576 Schrodinger Napisany 19 października 2021 - 11:13

Schrodinger

  • Moderatorzy
  • 65 975 Postów:

będzie można pracować na myszce i jednocześnie ją ładować? :olo: 


  • 0

#2577 ACZ Napisany 19 października 2021 - 14:30

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 171 Postów:

To jest akurat najmniejszy problem z magic mouse.

 

 

pamiętam jak się w tym temacie z touchbara śmiałem i jak go applezjeby broniły.

Chyba też się z tego śmiałem. Od początku to było nieptorzebnym gównem.


  • 0

#2578 Danteusz Napisany 20 października 2021 - 14:40

Danteusz

    Alpha Male!

  • Administratorzy
  • 32 888 Postów:
Nie będę płakał za Touchbarem. Niektóre ficzery są spoko, ale nie było tam nic co by zmieniło moje życie. Teraz tylko muszę pogadać z team leaderem żeby mi zamówił Pro 16 cali ????
  • 0

#2579 xell Napisany 20 października 2021 - 19:08

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:

Sprzedaj nerkę i kup z własnej kieszeni.


  • 0

#2580 ACZ Napisany 21 października 2021 - 14:10

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 171 Postów:

Zmienili proporcje ekranu z 16:10 na 3:2 jak w Surface, więc powierzchnia ekranu wzrosła o tę górną "belkę" z notchem.


  • 0