Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanon


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
351 odpowiedzi na ten temat

#301 fingus Napisany 13 października 2010 - 20:52

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:

Fingus?

Dobry wieczór. :^^:

Pliczek, w którym robiłem podsumowanie mam na innym kompie, więc nic nowego teraz nie wyślę. Później.
Na swoje usprawiedliwienie napiszę, że odświeżam sobie właśnie pierwszego Dungeon Keepera i jest nadal zaskakująco grywalny, a oprawa wcale mnie nie mierzi (choć nie była ładna nawet w dniu premiery). Przy bardzo luźnej definicji Kanonu, można by pomyśleć nad wrzuceniem tutaj tego zacnego tytułu. :^^:

W ogóle to wyczuwam możliwość łatwego rozdmuchania listy, aż strach bierze, bo przecież jeszcze tyle było i jest gier fajnych, miłych i powabnych, że gdyby o każdej wspomnieć, to lista się nigdy nie zamknie. Jak w kanonie filmowym - dopóki się nie odechce lub nic już się nie da odnaleźć grzebiąc w pamięci. Bo dlaczego nie mamy tutaj Scorched Earth?

Proponuję też, by nie podawać już tytułów, które raz padły lub weszły na listę. Zamiast po raz n-ty czytać czemu "ten Doom był taki fajny o'le", wolę dostać tytuł, który dotąd nie padł, a który spełnia podstawowy warunek bycia kanonicznym: "jeśli w to nie grałeś, to nie znasz się na grach, bucu!".
  • 0

#302 Sotaku Napisany 14 października 2010 - 16:47

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 688 Postów:
Kanon Filmowy miał się rozrosnąć, a potem mieliśmy go zmniejszać...jednak jak czas pokazał userzy lubią dodawać, a nie odejmować tytuły...z drugiej strony filmów jest trochę więcej ;)

No i oczywiście muszę się zapytać dlaczego nie mamy tutaj Scorched Earth? ;)

Jakbyś się odniósł do propozycji będących pod ostatnią listą byłoby fajnie...oczywiście jak będziesz przy drugim kompie
  • 0

#303 fingus Napisany 06 stycznia 2011 - 22:46

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:
Jakoś ostatnio nikt nie zgłaszał nowych pomysłów, stąd wnioskuję, że lista zbliżyła się do stanu ostatecznego i każdy jest usatysfakcjonowany jej kształtem. Gdyby było inaczej, sądzę że ktoś dałby znać, że jednak Goldeneye zamiast Perfest Dark lub że Modern Warfare w żadnym razie, za to ICO bezwarunkowo. Gdyby ktoś się jednak przekonał - niech da znać. A gdyby ktoś (zwłaszcza ci, którzy się dotąd nie wypowiedzieli) ma jakieś własne typy lub przypomniał sobie o grze, której brak mu ciąży - pisać.

FPSy chronologicznie:

Doom (93)
Duke Nukem 3D (96)
Quake (96)
Goldeneye (97)
Half-Life (98)
Counter Strike (99)
Perfect Dark (00)
Aliens vs predator 2 (01)
Halo (Halo: Combat Evolved) (01)
Bioshock (07) (???)
CoD: Modern Warfare (08) (???)

Inne strzelaniny:

Contra
Max Payne
Resident Evil 4 (z naśladowcą Gears of War)
Uncharted 2 (tu prekursorem był trochę Tomb Raider, trochę Prince of Persia, trochę Gears of War)
Cannon Fodder
Syndicate

Strategie i inne takie:

Age of Empires
Championship Manager/Football Manager
Civilization
Company of Heroes
Dungeon Keeper (???)
Heroes of Might & Magic
Settlers
Sim City - przodek Tycoonów
StarCraft
UFO Enemy Unknown

RPG i pogranicze:

protoplaści/ prekursorzy: Might and Magic, Ultima, Wizardry, Rogue
zacni reprezentanci: Fallout, Planescape: Torment, Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic
odłam: Elder Scrolls, Diablo i World of Warcraft
jeszcze inny odłam (FPSowy): System Shock/ Deus Ex

jRPG

Chrono Trigger
Final Fantasy (4, 6 lub 7)
Panzer Dragoon Saga
Vagrant Story

Przygodówki:

Zacnym reprezentantem jest The Secret of Monkey Island, prekursorem Zork, odłamem Myst, a naśladowcą Pheonix Wright :-)
z innej paczki: Shenmue Heavy Rain

Action-adventure:

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (naśladowcy: Okami, Darksiders)
Shadow of the Colossus
ICO
Super Metroid
Metroid Prime (naśladowca: Batman: Arkham Asylum)
Another World
Tomb Raider Anniversary
horrory: Resident Evil (prekursor: Alone in the Dark, naśladowca: Dead Space, odłam: Silent Hill 2)
skradanki: Metal Gear Solid, Thief, Splinter Cell: Chaos Theory

Sandboxy:

Grand Theft Auto III (odłam: Mafia, protoplasta: Driver)

Platformówki:

Super Mario 64 (odłam: Crash Bandicoot, Banjo-Kazooie, kontynuator: Super Mario Galaxy)
Rayman (prekursor: Super Mario Bros, odłam: Sonic the Hedgehog)
Prince of Persia (kontynuator: Prince of Persia: Sands of Time) (???)

Wyścigi:

Gran Turismo
Mario Kart (odłam: Crash Team Racing)
Ridge Racer
Wipeout (prekursor: F-Zero)

Gry sportowe nikogo, ale:

Sensible World of Soccer Pro Evolution Soccer
Fifa
Tony Hawk's Pro Skater 2

Nawalanki różnej maści:

2D: Street Fighter II, Mortal Kombat
3D: Tekken 3, Virtua Fighter 2, Soul Calibur
"chodzone": Devil May Cry 4 (prekursor: Final Fight, odłam: God of War, naśladowca: Ninja Gaiden)

Muzyczne:

Dance Dance Revolution
Guitar Hero (+ ewentualnie Rock Band jako naśladowca)
Singstar (+ ewentualnie Karaoke Revolution jako prekursor)

Pielęgnacyjne:

Tamagotchi
Sims
Pokemon (Gold+Silver)

Growa geriatria:

Bomberman
Lemmings
Pac-Man
Puzzle Bobble
Scorched Earth
Sokoban
Space Invaders
Tetris
The Incredible Machine

  • 0

#304 Kradziej Napisany 06 stycznia 2011 - 23:29

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:
W FPSach jest duża przerwa między Halo (koniecznie!), a BioShockiem (całkiem koniecznie) i CoD4:MW (koniecznie! nawiasem mówiąc, jest to gra z 2007), a przecież w tym czasie ukazał się niejeden znakomity FPS, właśnie wtedy gatunek przekształcił się w to, czym jest dzisiaj. Medal of Honor: Allied Assault odegrał tu dużą rolę, choć nie jestem w stanie powiedzieć, czy pierwsze Call of Duty nie większą. Jakieś pomysły jeszcze mi kołatają się w głowie, ale chwilowo nie chcą skrystalizować.
  • 0

#305 Razel Napisany 06 stycznia 2011 - 23:38

Razel

    Błędny rycerz

  • Forumowicze
  • 11 412 Postów:
No bez przesady, żeby dawać tyle FPSów :wink:
  • 0

#306 fingus Napisany 06 stycznia 2011 - 23:46

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:
Myślę, że nawet teraz jest ich ciut przydużo - ja rozumiem, że gatunek popularny i rozwinięta, ale bez przesady. W dodatku chyba poszczególne nie różnią się aż tak bardzo, jak np. strategie (które, z uwagi na profil forum, zasadniczo nikogo). Ok, tu dali granaty, tam kucanie, a tam autoregenerację zdrowia, ale czy to wystarczy? Choć może lista nie będzie wyglądać tak strasznie, gdyby ją skondensować tak jak rpg czy platformówki: FPSy to Doom i Perfect Dark, a reszta odłamy, naśladowcy i kontynuatorzy. ;)
  • 0

#307 Gość_Carbon_* Napisany 07 stycznia 2011 - 09:35

Gość_Carbon_*
  • Goście
Co do BioShock - wywalić z FPSów, a w miejsce System Shock dać SS2, który jednocześnie załatwi sprawę BS.
  • 0

#308 Holden Napisany 14 czerwca 2011 - 21:53

Holden

    Za wysokie IQ...

  • Forumowicze
  • 9 638 Postów:
najogólniej rzecz ujmując uważam że kanon bez conkera to jest jakiś kiepski żart
  • 0

#309 Heisenberg Napisany 15 czerwca 2011 - 08:14

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:
Jakim cudem w strategiach nie ma C&C?
  • 0

#310 fingus Napisany 15 czerwca 2011 - 12:11

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:
Bo jeden RTS wystarczy aż nadto.
Conker to nie kanon, tylko niszowa gierka która nikogo (w każdym razie jakoś nikt specjalnie często jej nie wspomina). Wniosła coś nowego do gatunku? Otworzyła nowe drzwi? Zapisała się w sposób szczególny w pamięci?
  • 0

#311 Texz Napisany 15 czerwca 2011 - 13:09

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:

Conker to nie kanon, tylko niszowa gierka która nikogo (w każdym razie jakoś nikt specjalnie często jej nie wspomina). Wniosła coś nowego do gatunku? Otworzyła nowe drzwi? Zapisała się w sposób szczególny w pamięci?

Zapisała się w pamięci kawałami o kupie, żyganiu i ...

  • 0

#312 Holden Napisany 15 czerwca 2011 - 14:01

Holden

    Za wysokie IQ...

  • Forumowicze
  • 9 638 Postów:
kanon bo to gra w którą każdy powinien zagrać żeby zobaczyć jeden z najlepszych twistów pod koniec ever, zobaczyć jedną z najlepszych zakończeń w ogóle ever seen, żeby zobaczyć co to znaczy growa parodia na kulture. Kawały o sraniu lol, w south parku też są i nikt nie narzeka, liczy sie przekaz, i drugie dno tutaj za***iście poważne. Ot wycieczka przez tą gre jest wycieczką przez świat filmowych i growych schematów. Może i gameplay jest troche oszczędny (lub też dziwacznie upstrzony) to w tej grze tylko tak naprawde stanowi dodatek do całej reszty (jak w mgs, i nie przesadzam, conker jest tytułem równie ważnym w dziejach choć żadziej wspominanym). Czy wspominałem już o genialnym głównym bohaterze? Jak conker może sie nie nadawać na kanon lol, nie tylko coś ona świerzego wniosła, lecz jest w c**j oryginalna i innowacyjna, serio
  • 0

#313 Heisenberg Napisany 15 czerwca 2011 - 15:31

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:

Bo jeden RTS wystarczy aż nadto.
Wniosła coś nowego do gatunku? Otworzyła nowe drzwi? Zapisała się w sposób szczególny w pamięci?


C&C jest protoplastą takich gier jak AoE czy CoH, RTSów jakie dzisiaj znamy i miejsce w kanonie należy mu się jak najbardziej.
  • 0

#314 fingus Napisany 15 czerwca 2011 - 19:01

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:
Hm, wydaje mi się, że rozmowa na ten temat była parę stron temu - i większość głosów opowiedziała się za Starcraftem. Ktoś tam zawsze będzie uważał, że np. Warcraft lub Dune 2 jest ważniejszy. Ale to forum konsolowe i jak na tak typowo pececiarski gatunek, jeden reprezentant powinien wystarczyć.

Conker - był ale znikł, nikt się o niego nie upomniał. Ale przypominam - bycie "czyjąś ulubioną grą" to za mało na obecność na liście. Czy ta gra faktycznie była w jakiś sposób ważna (tzn. nie licząc fanów)? Miała wpływ na inne gry? Ustanowiła nowy standard? Dokonała jakiegoś przełomu?
  • 0

#315 Holden Napisany 15 czerwca 2011 - 19:13

Holden

    Za wysokie IQ...

  • Forumowicze
  • 9 638 Postów:
na pewno wniósł więcej niż taki uncharted, a jest na serio BARDZO zajebistą grą w którą każdy powinien zagrać, to nie wystarczy?
  • 0

#316 Shinigami Napisany 15 czerwca 2011 - 19:37

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 386 Postów:
No to napisz dokładnie co takiego wniósł i co później powielano.
  • 0

#317 Heisenberg Napisany 15 czerwca 2011 - 19:48

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:

No to napisz dokładnie co takiego wniósł i co później powielano.


Shini, to napisz co takiego wniosl CoH.
  • 0

#318 Shinigami Napisany 15 czerwca 2011 - 19:54

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 386 Postów:
Company of Heroes? Skąd mam wiedzieć? Mam w tyłku rtsy. Każda gra na liście ma swoją argumentację gdzieś w temacie, poszukaj sobie.
  • 0

#319 xell Napisany 15 czerwca 2011 - 20:01

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:

Shini, to napisz co takiego wniosl CoH.

Może nie wszystkie elementy miał jako pierwszy, ale COH było innowacyjnym podejściem do RTSa, z systemem esłon, doświadczeniem jednostek, niewielkimi oddziałami, systemie surowców polegającym na kontrolowaniu mapy itp. Sporo rzeczy i każdy kto grał wie, że to było nowe spjrzenie na RTS.

Jeśli dobrze pamiętam, to w stosunku do Dune 2 Command & Conquer wprowadził zaznaczanie wielu jednostek, misje nie polegające na rozbudowie bazy i armii, może też multiplayer? Ale protoplasta to z pewnością Dune 2.
  • 0

#320 Heisenberg Napisany 15 czerwca 2011 - 20:15

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:
Sory ale system surowcow za kontrole mapy byl w np. WH40k, a system doswiadczenia jednostek w RTSach juz chyba w latach 90., a na pewno w takim Red Alert 2 z 2001, ergo your argument is invalid.
  • 0

#321 xell Napisany 16 czerwca 2011 - 05:57

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:
Pisz po polsku.
Doświadczenie w było w RTSach po raz pierwszy w Homeworld lub Homeworld Cataclysm. Niemniej jako całość COH był nowym doświadczeniem.
Zresztą ja bym w kanonie gier umieścił aż trzy gry od Relic - Homeworld, Company of Heroes i Dawn of War 2. Kapitalne studio.

edit: a Command & Conquer/Red Alert to dobre przykłady wczesnych RTSów, które są w dodatku dostępne do pobrania za darmo :)
  • 0

#322 Heisenberg Napisany 16 czerwca 2011 - 07:01

Heisenberg

    praise Kek

  • Forumowicze
  • 5 589 Postów:
Win mi wczoraj coś z klawą pomieszał. Było już chyba powiedziane w temacie że nie ma być najbardziej za***ista gra z gatunku/ulubiona gra. W takim wypadku ja żądam zmianę SS na BS oraz GTAIII na RDR.
  • 0

#323 xell Napisany 16 czerwca 2011 - 13:30

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 336 Postów:
To i tak nieistotne, bo ta lista nikogo :cf:
  • 0

#324 fingus Napisany 16 czerwca 2011 - 23:40

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:

Win mi wczoraj coś z klawą pomieszał. Było już chyba powiedziane w temacie że nie ma być najbardziej za***ista gra z gatunku/ulubiona gra. W takim wypadku ja żądam zmianę SS na BS oraz GTAIII na RDR.

Dlaczego żądasz? Nie czuję się przekonany, a takie miały być reguły. Argumenty, a nie żądania. Zresztą kanon widziałbym raczej jako fundament współczesnej branży gier, a nie zbiór hitów sezonu. Dlatego najlepiej byłoby pewnie wywalić z listy wszystkie gry z tej generacji - dopiero w następnej będzie można rozważać, czy faktycznie zasłużyły by się na niej znaleźć.

xelloss - pewnie masz rację, jakby było zwykłe głosowanie czy ankieta, to każdy by oddał głos i był na równi niezadowolony, że jego ulubieniec przepadł, przysypany głosami "tych wstrętnych fanbojów".
  • 0

#325 Aras Napisany 17 czerwca 2011 - 06:11

Aras

    like a prayer

  • Forumowicze
  • 8 071 Postów:
fingus a nie uważasz, że na tej generacji warto byłoby jednak odznaczyć RDR i Bayonettę? serio te gry są wypełnione możliwościami i genialnie przemyślane.
  • 0

#326 Kradziej Napisany 17 czerwca 2011 - 09:13

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:
Ale czy Bayonetta ma jakiekolwiek znaczenie dla czegokolwiek?
RDR już prędzej, bo fabularnie pokazuje niezbyt do tej pory obecny w grach ton fabuły.
  • 0

#327 ACZ Napisany 17 czerwca 2011 - 14:04

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 172 Postów:

RDR już prędzej, bo fabularnie pokazuje niezbyt do tej pory obecny w grach ton fabuły.

gry to na pierwszym miejscu gameplay, a nie fabula, trolu.
  • 0

#328 fingus Napisany 17 czerwca 2011 - 14:46

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 907 Postów:
RDR nie pierwsze podniosło temat westernu, nawet jeśli mówimy tylko o tej generacji. A tak poza tym, to było to good old GTA przebrane w inny kostium. Już sądzę, że ktoryś z superbohaterskich sandboksów (Crackdown, Prototype, nieSławny) będzie bardziej zapamiętany. Albo np. Borderlands, czyli udany mariaż FPS i Diablo.
  • 0

#329 Shinigami Napisany 17 czerwca 2011 - 14:58

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 386 Postów:
Może niedługo będzie trzeba przemyśleć jeszcze raz temat przygodówek. Sam i Max, Powrót do przyszłości, Heavy Rain, LA Noire.
  • 0

#330 Texz Napisany 17 czerwca 2011 - 15:13

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Bzdura, wystarczy przypomnieć sobie Grim Fandango czy czwartą część Małpiej Wyspy. Co takiego jest w przygodówkach 3d, że je różni od typowego Point'n Click?
  • 0