Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kanon


  • Zaloguj się by odpowiedzieć
351 odpowiedzi na ten temat

#241 Godot Napisany 05 września 2010 - 07:38

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Panzer Dragon Saga to zdecydowanie jRPG. Company of Heroes może byc jako przykład idealnego połączenia strategii z grą akcji. Jednocześnie gra nic nie traci ze swoich wątków strategicznych, nie jest uproszczona, a jest super dynamiczna. No i jest najwyżej ocenianą grą w tym gatunku
  • 0

#242 Aras Napisany 05 września 2010 - 08:24

Aras

    like a prayer

  • Forumowicze
  • 8 071 Postów:
najważniejsza pozycja w jaką trzeba było zagrać to JAK2 :pociesza:

poziom wyzwania spory, fabuła udowadnia co można wycisnąć z gier akcji-platformerów, wygląd świata (a raczej engine) zawstydził wszystkie gry z tamtej generacji, genialny voice acting, długość gry, intensywność, różnorodność, przeniesienie do industrialnych klimatów czegoś czego się niby nie da, różnorodne patenty, intuicyjne sterowanie, humor, ilość różnych scenerii wciśniętych na jedną płytę, postacie, zwroty fabularne... ach.
  • 0

#243 Sotaku Napisany 05 września 2010 - 10:57

Sotaku

    JJ

  • Forumowicze
  • 41 703 Postów:
Z gier na mniejsze konsole myślałem jeszcze o Patapomach i Lumines
  • 0

#244 xell Napisany 06 września 2010 - 09:09

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 383 Postów:

Ok, w przygodówkach też pospadało, ale ten gatunek NIKOGO (poza paroma wyjątkami). ;-)

Mnie. I się zastanawiam, jak można tamy było wstawić Syberię. Zarys fabuły ok, ale dialogi irytujące i zagadki wybitnie prostackie. Po Monkey Island i Myst wyszło dużo lepszych przygodówek niż Syberia.

najważniejsza pozycja w jaką trzeba było zagrać to JAK2 :pociesza:


Temat jest o kanonie gier a nie historii niewypałów.
  • 0

#245 Hanz Napisany 06 września 2010 - 09:47

Hanz

    youtube.com/dkstbeats

  • Forumowicze
  • 3 099 Postów:
Proponuję Downtown Nekketsu Monogatari, aka River City Ransom, aka Street Gangs. 8bitowe źródło czystej wspaniałości i potęgi. Wyprzedziła swoje czasy, implementując w jedną grę kilka mechanimzów rozgrywki (w tym, m.in elementy RPG). Do dziś grywalna. Można pograć w nią również za sprawą wspaniałego remake'u na GBA pt. River City Ransom EX.
Poza tym, przygody Kunia i Rikiego/Alexa i Ryana odcisneły swoje piętno na popkulturze, czego najlepszym przykładem są komiksy ze Scottem Pilgrimem.
  • 0

#246 fingus Napisany 06 września 2010 - 10:00

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:

Mnie. I się zastanawiam, jak można tamy było wstawić Syberię. Zarys fabuły ok, ale dialogi irytujące i zagadki wybitnie prostackie. Po Monkey Island i Myst wyszło dużo lepszych przygodówek niż Syberia.

Wkleiłem jako w miarę współczesną, lajtową i klimatyczną, a ponadto nadal dostępną, dobrą jako wprowadzenie dla początkujących. No i chciałem dać jednak jakiś tytuł z XXI wieku.
  • 0

#247 xell Napisany 06 września 2010 - 11:04

xell

    Flawless Cowboy

  • Forumowicze
  • 21 383 Postów:
I tak ciężko mi się zgodzić z taką rekomendacją. Nawet jeśli chcesz się ograniczać do gier wydanych po 2000, to wyszło kilka ciekawszych pozycji - gry TellTale, Moment of Silence, Runaway. Czy nawet z innego nurtu - Pheonix Wright.
  • 0

#248 Godlike Napisany 06 września 2010 - 19:15

Godlike

    Link

  • Forumowicze
  • 342 Postów:

Shenmue (prekursor: Dragon's Lair, naśladowca: Heavy Rain)

Kurcze Fingus - grałeś w ogóle w Shenmue? Toż to klasyczna przygodówka idx, podgadaj, pogadaj, pogadaj, kliknij, użyj przedmiot - tyle że w 3d i z sekcjami zręcznościowymi, ale tych w klasycznych przygodówkach nie brakowało (patrz: Książe i tchórz, Toonstruck). Heavy Rain to też chyba raczej adventure niż action? A Dragon's Lair to już w ogóle inna bajka.
Z przygodówek można brać garściami - Leisure Suit Larry - klasyk, jedna z pierwszych gier dla dorosłych, Broken Sword - klasyk, Space Quest, Hero's Quest, King's Quest - wszystkie serie swego czasu wyznaczały nowe standardy.
  • 0

#249 fingus Napisany 06 września 2010 - 21:02

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:
Oczywiście, że nie grałem. Na forum wspomina się tę nazwę tylko przy okazji rozmowy o QTE, więc dałem je z resztą gier tego typu. :^^: Jak ktoś ma inną opinię, to czekam - poprawię listę.
Do każdego gatunku "da się garściami", ale proponowałbym ograniczyć ilość tytułów pre-80 czy pierwsza połowa lat 90ych. I pytanie - czy wyróżniać za samą fabułę lub setting, czy raczej nowatorstwo w rozgrywce, mechanice, etc.
  • 0

#250 Wredna Napisany 06 września 2010 - 22:16

Wredna

    Suck my left one

  • Forumowicze
  • 2 509 Postów:
Kotlet, może chcesz coś fingusowi napisać o Shenmue? :mrgreen:
  • 0

#251 fingus Napisany 06 września 2010 - 22:19

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:
Czytałem taką recenzję:

Shenmue - Fabuła prościutka, dająca się streścić w 3 zdaniach a pod koniec drugiej części wręcz głupia, okraszona kiepskim dubbingiem (mieliśmy juz wtedy MGSa!). Czas 24h wcale nie był, bo po okreslonej godzinie bohater teleportował się do domu i budził się znowu nad ranem. Różne godziny otwarcia sklepów tylko denerwowały, czasem lepiej było po prostu wyjść z gry i zrobić load, denerwowało to do tego stopnia, że już w 2. części z tego elemntu zrezygnowanoa i dodano możliwość przypsieszenia czasu. Zbieranie popierdółek z automatów nic graczowi nie dawało, a elemnt kolekcjonerski zabijała losowość otrzymywanych przedmiotów(save, co dostałem, to już mam, load, co dostałem, też mam, load etc.). System walki niewykorzystany (nie ma z kim potrenować), a w salonach gra się w hity z lat 80. z konieczności, żeby czymś się zająć oczekując na odpowiednią godzinę (paptrz parę linijek wyżej). Wreszcie mamy możliwość pracy jako kierowca wózka widłowego przenoszący za jego pomocą skrzynie. Ktoś marzył o takiej pracy w dzieciństwie? Raczej nie, bo jest nudna.


  • 0

#252 Godot Napisany 06 września 2010 - 22:42

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Dodany obrazek
  • 0

#253 drAKul Napisany 07 września 2010 - 10:35

drAKul

    Sephiroth

  • Forumowicze
  • 1 904 Postów:
Dałby ktoś zaktualizowaną listę bym mógł wyśmiać Was plebejski gust i wskazać Wam światło :mrgreen:
  • 0

#254 fingus Napisany 07 września 2010 - 23:15

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:

Dałby ktoś zaktualizowaną listę bym mógł wyśmiać Was plebejski gust i wskazać Wam światło :mrgreen:

Późno jest, wrzucę jutro. :-P Jeśli Cię ciśnie, możesz komentować to, co było na poprzedniej stronie. Aż tak dramatycznych zmian nie będzie. :^^: Poza tym lista jest nadal elastyczna.
  • 0

#255 drAKul Napisany 08 września 2010 - 10:51

drAKul

    Sephiroth

  • Forumowicze
  • 1 904 Postów:
I raczej taka pozostanie, przecież nie przestali wydawać gier :mrgreen:
  • 0

#256 Texz Napisany 08 września 2010 - 13:56

Texz

    1985 AI Bot

  • Forumowicze
  • 29 557 Postów:
Dawać listę, bo się zastanawiam gdzie wcisnąć pierwszego Prince Of Persia. Dziś cały dzień myślałem o tej grze i przypominałem sobie jakie miałem wrażenia gdy szarpałem w nią ponad 15 lat temu. Niesamowite, że gra wyszła w 1989, w czasach gdy nikt jeszcze nie myślał o takich rzeczach jak Another World, przekładane chyba z 20 razy Heart Of Darkness czy w końcu przeniesienie formuły z PoPa w 3D czyli Tomb Raider.
  • 0

#257 fingus Napisany 08 września 2010 - 19:58

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:
Dodałem tylko te, które miały większe poparcie niż jednoosobowe. :^^: Jeśli ktoś uważa, że którąś pominąłem niesłusznie - apelować. Równie mocno czekam na wszelkie sugestie dotyczące usuwania gier z listy. ;-)

FPSy chronologicznie:

Doom (93)
Goldeneye (97)
Half-Life (98)
Counter Strike (99)
Perfect Dark (00)
Aliens vs predator 2 (01)
Halo (Halo: Combat Evolved) (01)

Inne strzelaniny:

Contra
Max Payne
Resident Evil 4 (z naśladowcą Gears of War?)
Uncharted 2 (tu prekursorem był trochę Tomb Raider, trochę Prince of Persia, trochę Gears of War)

Strategie i inne takie:

Age of Empires
Championship Manager/Football Manager
Civilization
Company of Heroes
Heroes of Might & Magic
Settlers
StarCraft
UFO Enemy Unknown

RPG i pogranicze:

protoplaści/ prekursorzy: Might and Magic, Ultima, Wisardry, Rogue
zacni reprezentanci: Fallout, Planescape: Torment, Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic
odłam: Elder Scrolls, Diablo i World of Warcraft
jeszcze inny odłam (FPSowy): System Shock/ Deus Ex

jRPG

Chrono Trigger
Final Fantasy (4, 6 lub 7)
Panzer Dragoon Saga


Przygodówki:

Zacnym reprezentantem jest The Secret of Monkey Island, prekursorem Zork, odłamem Myst, a naśladowcą Pheonix Wright :-)
z innej paczki: Shenmue i Heavy Rain(?)

Action-adventure:

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (naśladowca: Okami)
Shadow of the Colossus z ICO jako prekursorem (tak?)
Super Metroid
Metroid Prime (naśladowca: Batman: Arkham Asylum)
Another World
Tomb Raider Anniversary
horrory: Resident Evil (prekursor: Alone in the Dark, naśladowca: Dead Space, odłam: Silent Hill 2)
skradanki: Metal Gear Solid, Thief, Splinter Cell: Chaos Theory

Sandboxy:

Grand Theft Auto III (odłam: Mafia)

Platformówki:

Raymana (prekursor: Super Mario Bros, odłam: Sonic the Hedgehog)
Super Mario Galaxy (prekursor: Super Mario 64)

Wyścigi:

Gran Turismo
Mario Kart
Ridge Racer
Wipeout (prekursor: F-Zero)

Gry sportowe:

Sensible World of Soccer lub Pro Evolution Soccer
Tony Hawk's Pro Skater 2

Nawalanki różnej maści:

2D: Street Fighter II
3D: Tekken 3 lub Virtua Fighter 2
"chodzone": Devil May Cry 4 (prekursor: Final Fight, odłam: God of War, naśladowca: Ninja Gaiden)

Muzyczne:

Guitar Hero (+ ewentualnie Rock Band jako naśladowca)
Singstar (+ ewentualnie Karaoke Revolution jako prekursor)

Pielęgnacyjne:

Tamagotchi
Sims
Pokemon (Gold+Silver)

Została jeszcze growa geriatria, która nie pasuje do powyższych gatunków, bo kiedyś gry dzielono na logiczne i zręcznościowe (tudzież logiczno-zręcznościowe):

Bomberman
Lemmings
Pac-Man
Puzzle Bobble
Sokoban
Space Invaders
Tetris
The Incredible Machine

  • 0

#258 Sylvan Wielki Napisany 08 września 2010 - 20:22

Sylvan Wielki

    Demigod

  • Forumowicze
  • 8 630 Postów:
SFII przemianować na SSF2T. W tę druga po dziś dzień się gra na turniejach (zupełnie, jak w StarCraft). Tekken3, jak najbardziej zasługuje na swe miejsce. Jakby nie było, najwyżej oceniana gra w historii PSX.
Jak SF to i MK musi się w Kanonie znaleźć, gdyż to popularniejsze mordobicie niż VF, T, SC, DoA razem wzięte. No i wypadałoby umieścić na liście Soul Calibur. Najwyżej oceniane mordobicie w historii. Swego czasu także najpiękniejsza gra.
  • 0

#259 Zeus-Nelson Napisany 08 września 2010 - 20:30

Zeus-Nelson

    Viking

  • Moderatorzy
  • 5 614 Postów:
Ze starszych pozycji pomyślałbym jeszcze o kultowym The Syndicate od bullfrog i Cannon Fodder do strzelanek ;)
  • 0

#260 Shinigami Napisany 08 września 2010 - 21:03

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 403 Postów:
Obiecuję, że później (jutro) krytycznym okiem spojrzę na całą listę i napiszę coś konstruktywnego ;) Tylko ktoś będzie musiał mi o tym przypomnieć :D
  • 0

#261 fingus Napisany 09 września 2010 - 11:56

fingus

    proud gaymer

  • Moderatorzy
  • 35 916 Postów:
Ok, mogę dodać Mortala (chyba wędrował już po liście, ale były obiekcje, jakoby to tylko prostacki system podlany rajcującą nastolatków brutalnością i poza tym nic nowego w świecie mordobić) i Soul Calibura (ten też był na liście, ale chyba miał zbyt małe poparcie społeczne). Syndicate i Cannon Fodder to też dobre typy. :-)

Obiecuję, że później (jutro) krytycznym okiem spojrzę na całą listę i napiszę coś konstruktywnego ;) Tylko ktoś będzie musiał mi o tym przypomnieć :D

Przypominam - napisz coś konstruktywnego. :cmok:
  • 0

#262 Razel Napisany 09 września 2010 - 12:02

Razel

    Błędny rycerz

  • Forumowicze
  • 11 413 Postów:

Syndicate i Cannon Fodder to też dobre typy. :-)

Syndicate nie wiem, ale CF z całym moim uwielbieniem do tej gry, chyba nic nie wniósł na rynek gier, jak i nie odcisnął się jakoś specjalnie niczym Pac-man czy Space Invaders - nawet w 1/10.
  • 0

#263 Shinigami Napisany 10 września 2010 - 17:23

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 403 Postów:

FPSy chronologicznie:
Goldeneye (97)
Half-Life (98)
Perfect Dark (00)

Czemu Half-Life? Potrzebne są PD i Goldeneye razem?

Inne strzelaniny:

Contra
Max Payne
Resident Evil 4 (z naśladowcą Gears of War?)
Uncharted 2 (tu prekursorem był trochę Tomb Raider, trochę Prince of Persia, trochę Gears of War)

Ok, choć pewnie MP można zmienić na drugą część.

Strategie i inne takie:

Age of Empires
Championship Manager/Football Manager
Civilization
Company of Heroes
Heroes of Might & Magic
Settlers
StarCraft
UFO Enemy Unknown

Nie obchodzą mnie, można wywalić :P

RPG i pogranicze:

protoplaści/ prekursorzy: Might and Magic, Ultima, Wisardry, Rogue
zacni reprezentanci: Fallout, Planescape: Torment, Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic
odłam: Elder Scrolls, Diablo i World of Warcraft
jeszcze inny odłam (FPSowy): System Shock/ Deus Ex

jRPG

Chrono Trigger
Final Fantasy (4, 6 lub 7)
Panzer Dragoon Saga

Chyba ok.

Przygodówki:

Zacnym reprezentantem jest The Secret of Monkey Island, prekursorem Zork, odłamem Myst, a naśladowcą Pheonix Wright :-)
z innej paczki: Shenmue i Heavy Rain(?)

Do pieca.

Action-adventure:

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (naśladowca: Okami)
Shadow of the Colossus z ICO jako prekursorem (tak?)

Przy Zeldzie można wspomnieć Darksiders. Ico jako prekursor Kolosów chyba ok.

Sandboxy:

Grand Theft Auto III (odłam: Mafia)

Nic więcej?

Platformówki:

Raymana (prekursor: Super Mario Bros, odłam: Sonic the Hedgehog)
Super Mario Galaxy (prekursor: Super Mario 64)

Domagam się uwzględnienia Crasha i Spyro przy okazji też może być.

Wyścigi:

Gran Turismo
Mario Kart
Ridge Racer
Wipeout (prekursor: F-Zero)

Crash Team Racing się tu znaleźć musi, choćby jako odłam czy coś od MK.

Gry sportowe:

Sensible World of Soccer lub Pro Evolution Soccer
Tony Hawk's Pro Skater 2

No spoko, a gdzie Fifa? Przecież teraz się w to gra, a seria ma miliard części.

Nawalanki różnej maści:

2D: Street Fighter II
3D: Tekken 3 lub Virtua Fighter 2
"chodzone": Devil May Cry 4 (prekursor: Final Fight, odłam: God of War, naśladowca: Ninja Gaiden)

Dorzucić God Handa, VJ i Dynasty Wariorrs, o których wcześniej pisałem. Przydałby się Mortal.

Muzyczne:

Guitar Hero (+ ewentualnie Rock Band jako naśladowca)
Singstar (+ ewentualnie Karaoke Revolution jako prekursor)

Co z DDRem? Możnaby go nawet wrzucić jako prekursora GH, bo w obu seriach chodzi o rytmiczne wciskanie przycisków na dziwnym kontrolerze.

Pielęgnacyjne:

Tamagotchi
Sims
Pokemon (Gold+Silver)

A Harvest Moon: Back to Nature to gdzie?

Została jeszcze growa geriatria, która nie pasuje do powyższych gatunków, bo kiedyś gry dzielono na logiczne i zręcznościowe (tudzież logiczno-zręcznościowe):

Bomberman
Lemmings
Pac-Man
Puzzle Bobble
Sokoban
Space Invaders
Tetris
The Incredible Machine

Nad tym rozwodzić mi się nie chce.
  • 0

#264 Kradziej Napisany 10 września 2010 - 18:20

Kradziej

    Wciąż dzieciak

  • Forumowicze
  • 16 004 Postów:
Ale żeś stary pouzasadniał, że hoho. Uzasadnienia dla Crasha nie mogę znalezc, a juz na pewno nie dla Team Racinga. A czemu Half-Life? No komą.
  • 0

#265 Shinigami Napisany 10 września 2010 - 18:25

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 403 Postów:
No pytam czemu, bo nie grałem.

Dla CTR? Prącie bardzo: gra jest na tyle mega wypas zajebista, że dziś można grać w nią z taką samą przyjemnością, co na premierze. Ścigałek mamy na liście na tyle mało, że nie ma problemu z dorzuceniem CTRa choćby jako odłamu Mario Kart.

Standardowa Kraszowa seria z tego samego powodu właściwie. Platformówki świeże i zabawne zawsze, a kolorowa grafika wciąż jest ok. Do tego pokazują kompletnie inne podejście do zabawy, niż Mario 64 (tutaj taki Spyro byłby tylko naśladowcą).
  • 0

#266 ACZ Napisany 10 września 2010 - 18:34

ACZ

    Samiec Alfa

  • Reformatorzy
  • 36 210 Postów:

Shadow of the Colossus z ICO jako prekursorem (tak?)

Ico jako prekursor Kolosów chyba ok.

No to słucham. Jakim niby prekursorem jest pod względem gameplayu. Bo zaraz dojdziemy do tego, że TLG będzie sequelem ICO czy tam SotC, a pierwsza platformówka z Mario jest prekursorem pierwszej Zeldy tylko dlatego, że obie gry mają tego samego autora.
  • 0

#267 Shinigami Napisany 10 września 2010 - 18:37

Shinigami

    Bezbłędny rycerz

  • Forumowicze
  • 38 403 Postów:
No to wrzućmy na listę jedną z nich i będzie spokój, jak się nie podoba.
  • 0

#268 Godot Napisany 10 września 2010 - 19:29

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Z piłek wrzuciłbym tutaj Sensible Soccer, FIFA 96 (pierwsza trójwymiarowa, Virtual Stadium kopał dupy), ISS, FIFA 09 (jako ta, która określiła kierunek rozwijania się piłek na current genach).
Jeżeli chodzi o platformówki to Crash ok. Gdyby nie było Crasha to nie byłoby Uncharted. Zdecydowane veto dla Spyro. Z jakiej racji? Platformówek-naśladowców Super Mario 64 było sporo, a Spyro ani nie był lepszy, ani ładniejszy niż inne. Bo był na PSXa? To za mało.
Dalej. Driver. Bez Drivera nie byłoby GTA3.
A co do ICO i SotC - nie potrzebują żadnego uzasadnienia. To po prostu GRY i jako takie powinny tam byc. I tyle
  • 0

#269 kubicz Napisany 10 września 2010 - 20:03

kubicz

    cham, prostak i odważnik z internetu

  • Forumowicze
  • 2 860 Postów:

Z piłek wrzuciłbym tutaj Sensible Soccer, FIFA 96 (pierwsza trójwymiarowa, Virtual Stadium kopał dupy), ISS, FIFA 09 (jako ta, która określiła kierunek rozwijania się piłek na current genach).

Actua Soccer is a football video game series that was developed by Gremlin Interactive as part of their Actua Sports series, and was the first football game to use full 3D graphics.


  • 0

#270 Godot Napisany 10 września 2010 - 20:05

Godot

    Everyone has a price!

  • Forumowicze
  • 23 619 Postów:
Actua Soccer była niegrywalna, więc do pieca z nią. FIFA 96 przeciwnie. Nie jest sztuką zrobic coś jako pierwszy, ale jako pierwszy udanie
  • 0